• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » «ترامپ» زحمت انقلاب اسلامی را در پرده‌برداری از چهره کریه و نهان شده استکبار کم کرد/ احساس می‌کنند تجربه برجام در سایر موضوعات در قبال ایران قابل انجام است
  کد خبر : 2049372

  «ترامپ» زحمت انقلاب اسلامی را در پرده‌برداری از چهره کریه و نهان شده استکبار کم کرد/ احساس می‌کنند تجربه برجام در سایر موضوعات در قبال ایران قابل انجام است

  «ترامپ» زحمت انقلاب اسلامی را در پرده‌برداری از چهره کریه و نهان شده استکبار کم کرد/ احساس می‌کنند تجربه برجام در سایر موضوعات در قبال ایران قابل انجام استReviewed by on Sep 26Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، رئیس‌جمهور آمریکا اخیرا در سازمان ملل متحد اظهاراتی را مطرح…

  «ترامپ» زحمت انقلاب اسلامی را در پرده‌برداری از چهره کریه و نهان شده استکبار کم کرد/ احساس می‌کنند تجربه برجام در سایر موضوعات در قبال ایران قابل انجام استReviewed by on Sep 26Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، رئیس‌جمهور آمریکا اخیرا در سازمان ملل متحد اظهاراتی را مطرح کرد که موجب واکنش‌های زیادی از سوی مسئولان مختلف، سیاست‌مداران و حتی هنرمندان و ورزشکاران شد. در همین خصوص با قاسم جعفری عضو هیات علمی دانشگاه و عضو شورای مرکزی کانون دانشگاهیان ایران اسلامی به گفت‌وگو نشستیم تا نظر وی را در خصوص این مسئله بپرسیم، که ماحصل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:

  * ترامپ واقعیت‌های پشت پرده آمریکا را بیان می‌کند

  فارس: به نظر شما چه موضوعی باعث شد تا ترامپ در مجمع سازمان ملل آنچنان با عصبانیت علیه ایران سخنرانی کند؟

  جعفری: سخنرانی ترامپ را باید دستپخت دست‌های پشت پرده سیاست حاکم بر امریکا دانست که تنها روحیه فاشیستی، هنجارشکنانه و در عین حال بی‌تجربه ترامپ آن را تشدید می‌کند.

  ما احساسمان این است که ترامپ واقعیت‌های پشت پرده را با آن روحیه‌ای که مقام معظم رهبری هم فرمودند بیان می‌کند و برای توجیه عملی نشدن قول‌های خود در انتخابات نیاز به ایجاد یک حادثه دندان‌گیر و منحرف‌کننده اذهان عمومی دارد که احساس می‌کند ایران می‌تواند در این ماجرا لقمه چرب و نرمی برایشان باشد.

  * ترامپ احساس می‌کند تجربه برجام در سایر موضوعات در قبال ایران قابل انجام است

  فارس: به اعتقاد شما نگاه ترامپ در رابطه با برجام چگونه است؟

  جعفری: ترامپ به توصیه‌ لابی‌های تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر قدرت بر این باور است که تجربه برجام تجربه‌ای است که در سایر موضوعات در قبال ایران قابل انجام است که در اینجا برخی از عوامل داخلی و سیگنال‌هایی هم که از داخل به آنها ارائه می‌شود و ضدانقلاب و خارج نشین‌های فراری هم همین آلارم‌ها را به آنها می‌دهند و آنها را تقویت می‌کنند.

  ترامپ و تیمش واقف است که توافق برجام تبدیل به جام شیشه‌ای عمر یک گروه خاص در ایران شده و این گروه هم با هیچ بهایی حاضر نیست که انصراف بدهند حتی در لفظ، به همین دلیل از این مساله به عنوان یک نقطه ضعف نهایت استفاده را در قبال این گروه خاص می‌کند.

  فارس: ترامپ با عصبانیت علیه ایران سخن می‌گوید ولی علیه کره شمالی با این شدت چنین موضعی را ندارد، چرا اینگونه است؟

  جعفری: ترامپ و تیمش فکر می‌کنند درگیری با کره شمالی برایشان اعتبارزا نیست ولی پنجه انداختن در صورت شیر تمدن قدرتمندی چون ایران می‌تواند برایشان اعتبار بیاورد، به همین دلیل درست است که از کره شمالی حرف می‌زند ولی بیشتر آنچه برایشان مهم است و می‌تواند برای آنها اعتبار بیاورد، ایران است.

  نقطه ثقل سخنان ترامپ، سیاه‌نمایی فوق‌العاده وضع ایران و به موازات تعریف و تمجید تمدن و ملت ایران برای تحریک عواطف ملت ایران و تزریق خون مجدد به شریان ضدانقلاب داخل و خارج بوده است.

  شما می‌بینید از تمدن داخل ایران بسیار تعریف می‌کند اما در مقابل آن سعی می‌کند به مردم اینگونه تلقین کند که با این تمدن و ثروت‌هایی که شما دارید وضع‌تان خوب نیست و در واقع به ضد انقلاب داخل هم خط می‌دهد.

  ما فکر می‌کنیم به دنبال این سخنرانی در آینده شاهد فعالیت بیشتر گروه‌های خاص و جریان‌سازی‌های جدی‌تر آنها باشیم که البته الان هم در فضای مجازی این جریان‌سازی‌ها را دارند ولی در آینده شدیدتر خواهد شد و سعی می‌کنند مفاسدی را که وجود دارد و کسی هم آنها را انکار نمی‌کند را ۱۰ برابر نشان دهند، شایعه پراکنی کنند، به جاهایی دست بیاندازند و که مردم اعتقاد دارند آن نقاط پاک است و سعی کنند برای مردم در مورد آنها شک و شبهه ایجاد کنند و به نظر می‌رسد این اعلام یک خط و روش و پروپاگاندای رسانه‌ای است که در پیش گرفتند.

  * شیفتگان غرب در داخل ابزار موقتی برای رسیدن به اهداف ترامپ هستند

  جعفری: مظلوم‌نمایی برای جلب نظرات مردم در سالن و طرح شعار مرگ بر آمریکا توسط ترامپ در سازمان ملل هم نکته قابل توجهی بود، حتی اینکه ترامپ گفت ایرانی‌ها مرگ خیلی‌ از شماها که در این سالن هستید را می‌خواهند.

  این به معنای این است که می‌خواهد افکار عمومی را به سمت خودش جلب کند. ترامپ در واقع می‌تواند عبرتی باشد برای اینکه گروه شیفته غرب بدانند ممکن است از آنها به عنوان ابزار موقتی برای رسیدن به اهداف خود بهره‌ گیرند ولی هرگز مورد اعتماد نخواهند بود. اینها یک عبرت بزرگی است که باید گرفته شود و گروه‌های حامی غرب باید متوجه این موضوع باشند و بدانند اگر عبرت نگیرند سرشان به دیوار سختی خواهد خورد.

  * تلاش ترامپ برای تشکیل جبهه‌ای متحد از کشورهای منطقه در برابر ایران

  فارس: به نظر شما ترامپ چه هدفی را از سخنرانی خود دنبال می‌کرد؟

  جعفری: سخنرانی ترامپ نشان می‌دهد که یکی از اهداف آنها این است که به دنبال یک جبهه متحد از کشورهای منطقه در برابر ایران هستند و در این راه با طرح نسبت ناروای حمایت ایران از تروریست این هدف را دنبال می‌کنند. البته در گذشته هم دیدیم که به دنبال ناتوی عربی بودند و البته مفتضحانه به هم خورد ولی معلوم است که هرگز پشیمان نشده‌اند.

  ما باید بدانیم که آنها برنامه‌های خود را به روش‌های مختلف پیگیری می‌کنند و از هر دری که آنها را بیرون کنیم از در دیگر وارد خواهند شد مانند همین ماجرای کردستان که می‌بینیم بعد از شکست در نقشه‌های خود در رابطه با بحث خاورمیانه بزرگ چنین ماجرایی را مطرح کردند.

  در رابطه با یکی از مسائلی که ترامپ مطرح کرد، پیشنهادم این است که عقلا و منصف‌های عالم بنشینند و ببینند آیا انصافا ضررهای سوریه برای دنیا بیشتر است یا خسارت‌های دیکتاتوری و طاغوتی سعودی. ترامپ که از جایی که همه دنیا را با دلارش به آتش کشیده حمایت می‌کند چگونه می‌گوید رژیم سوریه برای دنیا ضرر دارد. 

  همه به چشم دیدند که در اوج جنگ در سوریه انتخابات برگزار شد و با رای ۷۵ درصد از مردم حتی در مناطقی که در اشغال دیگران بود و توانستند رای دهند به بشار اسد رای داند.

  پیشنهاد ما این است که اگر درست می‌گویند و برای اینکه معلوم شود چه کسی از دیکتاتوری حمایت می‌کند بیایند و در میان خاندان آل سعود یک انتخابات برگزار کنند تا ببینند در خاندان آل سعود،‌ این خاندان مهره‌های مورد حمایت آمریکا و ترامپ را انتخاب می‌کنند یا کسان دیگری را. حال در جامعه عربستان و یک دموکراسی عالی پیشکش آنها.

  * کمک مادی ما به کشورهای جبهه مقاومت ناچیز است آنچه مهم است کمک‌های مستشاری و معنوی است

  فارس: ترامپ در سخنرانی خود از کمک‌های ایران به سوریه و حزب الله لبنان و سایر نیروهای مقاومت اشاره کرد و گفت: پول زیادی از ملت ایران به آنها داده می‌شود، شما چه نظری در این رابطه دارید؟

  جعفری: واقعا اینگونه نیست و حمایت ما به لحاظ مادی از این جریان آنقدر ناچیز است که ضریب آنچنانی از بودجه ما را نمی‌گیرد. حمایت ما آنچه اهمیت دارد پشتوانه معنوی و علمی و استشاری و تجربه ملت ایران است. آنها وقتی روی این مساله دست می‌گذارند ما متوجه می‌شویم که نقطه ثقل آنجایی است که شکست خورده‌اند و معلوم می‌شوند که ما درست انتخاب کرده‌ایم.

  واقعیت این است که در تمام جریاناتی که در منطقه وجود دارد دو کشور نقشه جامع دارند و بازیگر اصلی در منطقه هستند که در همه جریان‌های منطقه دخیل هستند یکی ایران است و یکی هم آمریکا و ما می‌بینیم در این جریانات جریان ایرانی است که موفق‌تر است. آمریکا و ترامپ هم از همین ناراحت هستند.

  ما می‌دانیم که جبهه مقاومت چقدر برای امنیت ملی ما و برای امنیت کل منطقه و جهان اسلام اهمیت دارد. چرا کشوری که هشت سال با ما در جنگ بوده و امروز بهترین زمینه را برای تنفر از ما می‌تواند باشد امروز دست امثال سردار قاسم سلیمانی را می‌بوسند؟ برای اینکه برای آنها امنیت می‌آورد و صادقانه در خدمت آنها بوده است.

  * ترامپ با طرح موضوع کمک مالی ایران به جبهه مقاومت می‌خواهد حمایت‌های مالی، معنوی و میدانی خودشان واز داعش را بپوشاند 

  جعفری: ترامپ چون می‌داند کمک ما به لحاظ مادی ناچیز است و اثرگذاری آن بسیار زیاد است با طرح مساله کمک ایران به جبهه مقاومت به نوعی فرافکنی می‌کند تا حمایت‌های مالی و معنوی و میدانی خودشان و متحدانشان از بدترین تروریسم‌های خون‌آشام و ضدبشری مانند داعش را بپوشاند.

  از سوی ترامپ در سخنرانی خود مجبور است که ادعای به دموکراسی کند تا بگوید در ایران دموکراسی حاکم نیست اما به زیبایی هم اعتراف زیبایی می‌کند و با دموکراسی هم برخورد دوگانه دارد و دموکراسی‌ای برای آنها خوب است که در راستای منافع آنها باشد.

  چون در سوریه مردم برخلاف خواسته امریکا عمل کردند این دموکراسی بد است، جبهه مقاومت را که برخلاف میل آنها با تروریسم مبارزه می‌کند بد است ولی تروریستی که در خدمت آنها باشد خوب است. ترامپ این معیارهای دوگانه را دارد.

  * ترامپ زحمت انقلاب اسلامی را در پرده‌برداری از چهره کریه و نهان شده استکبار جهانی کم کرد 

  جعفری: ترامپ در این سخنرانی زحمت جبهه انقلاب اسلامی را در پرده‌برداری از چهره کریه و نهان شده استکبار جهانی پشت شعارها و رفتارهای نمایشی ظاهری کم کرد و بخشی از مشکل ما را در این کار کم شد.

  * ادبیات گانگستری تقابل با روش بازدارنده را می‌طلبد

  جعفری: ترامپ باید بداند که ادبیات گانگستری جواب نمی‌دهد، مسئولان ما هم باید بدانند ادبیات گانگستری تقابل با روش بازدارنده می‌طلبد و نه نرمش بدون پشتوانه فکری و نقشه اقدام دقیق.

  کوتاه آمدن در مقابل اینها نتیجه نخواهد داشت و احساس می‌کنم همین مساله بود که باعث شد لحن آقای روحانی در سازمان ملل مقداری شدیدتر شود. البته احساس می‌کنیم در لحن آقای رئیس جمهور آن صلابت منطقی وجود نداشت و باید قدرتمندتر عمل کند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.