• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » سفیر ایران در الجزایر :در سه سال گذشته، مبادلات تجاری دوکشور چهار برابر شده است
  کد خبر : 2049014

  سفیر ایران در الجزایر :در سه سال گذشته، مبادلات تجاری دوکشور چهار برابر شده است

  سفیر ایران در الجزایر :در سه سال گذشته، مبادلات تجاری دوکشور چهار برابر شده استReviewed by on Sep 25Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، سفیر ایران در الجزایر در مصاحبه اختصاصی با ایرنا گفت: الجزایر از نظر مساحت بزرگترین کشور عربی و آفریقایی است که در منطقه ای حساس و ژئوپولیتک واقع…

  سفیر ایران در الجزایر :در سه سال گذشته، مبادلات تجاری دوکشور چهار برابر شده استReviewed by on Sep 25Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، سفیر ایران در الجزایر در مصاحبه اختصاصی با ایرنا گفت: الجزایر از نظر مساحت بزرگترین کشور عربی و آفریقایی است که در منطقه ای حساس و ژئوپولیتک واقع شده و برخورداری از ساحل طولانی در جنوب مدیترانه و همسایگی آبی با اروپا بر اهمیت سوق ‌الجیشی آن افزوده است.
  وی افزود: قبل از تحریم ها علیه ایران ، معدود شرکت های ایرانی اقدام به عقد قراردادهایی کردند که با شروع تحریم ها روابط اقتصادی دو کشور تحت تاثیر قرار گرفت و محدودیت هایی به وجود آمد، خصوصا در زمینه صدور ضمانتنامه و روابط کارگزاری بانکی که مانع توسعه روابط اقتصادی شد.

  **امضای برجام فضای مثبتی برای همکاری اقتصادی با الجزایر ایجاد کرد
  سفیر ایران در الجزایر که سابقه سه دوره سفیری و مدیر کلی وزارت امور خارجه را در پرونده خود دارد افزود: ‘شکی نیست که امضای برجام در ایجاد فضای مثبت همکاری اقتصادی نقش داشته چرا که بانک های الجزایری با استناد به تحریم ها تمایل به همکاری با بانک های ایرانی نشان نمی دادند ولی با پیگیری های انجام شده و ملاقاتهایی که با نخست وزیر، رئیس کل بانک مرکزی و دیگر مقامات داشته ام، بخشنامه ای از سوی بانک مرکزی مبنی بر بلامانع بودن تعامل با بانکها و موسسات مالی ایران صادر شده است که تا حدود زیادی راه را برای همکاری بانک ها باز نمود هرچند شاهد برخی کندی‌ها در اجرای این بخشنامه هستیم ولی آینده امیدبخشی را در مقابل خود داریم.
  عامری افزود: به دنبال فضای مثبت ایجاد شده پس از برجام، نشست های مختلف اقتصادی در سطوح دولتی و بخش خصوصی دو کشور برگزار شده است ولی پس از برگزاری دومین اجلاس کمیسیون عالی مشترک دو کشور به ریاست معاون اول رئیس جمهوری ایران و نخست وزیر الجزائر در آذرماه ۱۳۹۴ که با ۵ سال فاصله نسبت به اجلاس اول برگزار شد و ۹ سند مهم به امضا رسید ، شاهد پویایی و تحرک جدیدی در صحنه روابط اقتصادی دو کشور بوده ایم.
  سفیر ایران در الجزایر در ادامه گفت: در اجرای این توافقات نیز وزیر صنایع الجزایر در اردیبهشت ۹۵ به تهران آمد و ۱۹ سند صنعتی میان دو کشور امضا شد که عمده آن در زمینه صادرات قطعات و ایجاد خط مونتاژ خودروی ایرانی در الجزائر بود که به زودی پس از تکمیل مراحل اداری، شاهد افتتاح خط تولید سایپا در الجزائر خواهیم بود. در سفر وزیر بهداشت به الجزایر نیز ۴ سند در حوزه بهداشت و درمان به امضاء رسید که بر اساس آن شرکتهای دارویی ایران در هفته های آینده اقدام به تولید مشترک دارو در الجزائر خواهند کرد.
  عامری همچنین گفت: ما بیش از ۷ کمیته ثابت مشترک در زمینه صنعتی، منابع آبی ، خدمات عمومی و امور زیر بنایی ، بندری و دریایی ، بانکی و غیره داریم که طی دو سال اخیر با تشکیل نشستهای منظم خود در تهران و الجزیره، اسناد مختلف همکاری امضاء کرده اند.

  ***بانک های ایرانی در حال تقویت روابط با بانک های الجزایری هستند
  سفیر ایران در الجزایر در خصوص روابط بانک های ایرانی و الجزایری نیز گفت: قطعا اراده همکاری با ایران در مقایسه با قبل تقویت شده است. چند بانک ایرانی درخواست برقراری روابط کارگزاری با همتایان الجزایری را داشته اند که به طرف الجزایری منعکس و اسناد لازم تبادل شده است و امیدواریم در آینده نزدیک روابط کارگزاری بانکی برقرار شود.
  عامری تصریح کرد، مهمترین موضوع ، بحث پذیرش ضمانتنامه بانکهای ایرانی توسط بانک های الجزائری است که ورود شرکتهای بزرگ کشورمان را در پروژه های مهم و زیربنایی الجزائر تسهیل کرده و موجب جهش در صدور خدمات فنی مهندسی خواهد شد. ما در پی آن هستیم که چند بانک معتبر الجزایری ، ضمانت نامه بانکهای معتبر ایرانی را بپذیرند.

  *** تاسیس کنسرسیومی متشکل از چند شرکت ایرانی در الجزایر
  سفیر ایران در الجزایر گفت: ‘کنسرسیومی متشکل از چند شرکت بزرگ ایرانی تاسیس کرده ایم که دفتری را در الجزیره پایتخت الجزایر افتتاح کرده و در حوزه صدور خدمات فنی و مهندسی در زمینه های مختلف فعالیت می کند و تصور می کنم می تواند نقش مهمی در معرفی توانمندی های فنی و مهندسی ایران در الجزایر داشته باشد. ‘
  عمری تصریح کرد در حال حاضر برخی شرکت های ایرانی در زمینه احداث تصفیه خانه، انبوه سازی مسکن، تولید خودرو، مشارکت در ساخت مترو، همکاریهای نفتی، راه سازی و همچنین بعضی پروژه های نیروگاهی در حال فعالیت یا انجام مذاکرات اولیه هستند و با اقبال خوبی از طرف الجزایری مواجه شده اند اما در بحث ضمانت نامه تلاش بیشتری باید انجام شود.

  *** معرفی و شناخت بازار دو کشور، مهمترین گام در توسعه روابط تجاری
  سفیر ایران در الجزایر در خصوص موانع موجود در روابط تجاری دو کشور نیز گفت: در بعد بازرگانی و تبادل کالا هرچند برخی موانع و مشکلات کاهش یافته است ولی همچنان عدم آشنایی طرف الجزایری با بازار ایران و بالعکس، از موضوعاتی است که ما با جدیت تمام روی آن کار می کنیم. ممکن است بسیاری از بازرگانان الجزایری دقیقا ندانند ایران چه کالاهایی وارد یا صادر می کند و آن ها می توانند چه کالاهایی از ایران وارد کنند. در دو سال گذشته تلاش شده است معرفی متقابل امکانات تجاری و بخش خصوصی دوکشور صورت گیرد و کالاهای خود را به طرف الجزایری و بالعکس معرفی کنیم .

  *** طی سه سال گذشته، تبادل تجاری دو کشور چهار برابر شده است
  عامری در خصوص حجم مبادلات تجاری دو کشور و میزان افزایش آن نیز گفت: تبادل تجاری دو کشور در سال۱۳۹۳ ، حدود ۶ میلیون دلار بوده است اما اکنون این میزان به چهار برابر افزایش یافته و به حدود ۲۴ میلیون دلار رسیده است.
  عامری تاکید کرد چهار برابر شدن حجم مبادلات، نشان دهنده وجود اراده برای این افزایش است هرچند از نظر ما ۲۴ میلیون رقم کمی است اما نکته مهم این است که به هر حال از یک رقم بسیار ناچیز به ۲۴ میلیون رسیده و این نشان دهنده ظرفیت دو کشور برای افزایش مبادلات تجاری و وجود زمینه مناسب برای تقویت مراودات میان بخش خصوصی و غیردولتی دو کشور است.
  وی افزود: از این ۲۴ میلیون، بیش از ۸/۲۳ میلیون دلار، صادرات ایران به الجزایر است.

  ***همکاری صنایع و کارگاه های کوچک ایران با الجزایر
  عامری در خصوص همکاری شرکت های ایرانی با طرف الجزایری نیز گفت: بسیاری از صنایع کوچک ایرانی در الجزایر در حال شکل گیری هستند ؛ برخی کارگاه های صنعتی کوچک به الجزایر آمده اند و بررسی می کنند کارهایی را با الجزایر انجام دهند مثلا تولید کنسروهای غذایی، بخاری گازی و کولر که تصور می کنیم بازار خوبی می تواند در الجزایر داشته باشد. باید تاکید کنیم که الجزایر کشوری است که آینده خوبی برای تجار ایرانی و فعالان اقتصادی ما رقم بزند.

  ***بوروکراسی، مانعی در مسیر رشد سریع روابط
  سفیر ایران در الجزایر در خصوص موانع موجود در مسیر کار و همکاری اقتصادی با الجزایر گفت: در الجزایر نیز مانند کشورهای دیگر مشکلاتی وجود دارد که یکی از آنها، بوروکراسی اداری است که تشویق کننده نیست. دولت الجزایر هم خود به این مشکل پی برده و تا حد امکان سعی کرده این بوروکراسی را بردارد اما همچنان احساس می کنیم این بوروکراسی یکی از موانع شتاب گرفتن روابط دو کشور است.
  عامری افزود: موضوع دوم این است که تصدی گری دولت الجزایر در اقتصاد بالا بوده و بخش خصوصی کمتر قدرت مانور دارد، البته دولت الجزایر طی چند سال اخیر که قیمت نفت کاهش پیدا کرده، تلاش هایی برای کاهش وابستگی به نفت و تقویت اقتصاد آزاد انجام داده است. برخی آمارهای این کشور نشان می دهد حجم صادرات افزایش و حجم واردات کاهش یافته است و ایجاد جایگزین برای نفت به عنوان منبع اصلی درآمد کشور و افزایش تولید ملی مورد توجه واقع شده است لذا در زمینه های کشاورزی و صنعتی تلاش های خوبی در این کشور در حال انجام است .
  وی در ادامه گفت: ‘ما به دوستان الجزایری اعلام کرده ایم که گذر از مرحله اقتصاد نفتی به اقتصاد آزاد مرحله دشواری است که عزم ملی را می طلبد.’
  عامری تاکید کرد الجزایر برای اینکه از این مرحله گذر کند و برای متنوع کردن منابع درآمدی کشور نیاز به زمان دارد اما شرکت های ایرانی با تجربه ای که در این خصوص دارند می توانند به آنان کمک کنند.

  ***در آینده نزدیک، کمیته پیگیری دو کشور در تهران تشکیل جلسه می دهد
  سفیر ایران در الجزایر همچنین گفت: در آینده نزدیک، کمیته مشترک پیگیری دو کشور که یکی از کمیته های ثابت نشات گرفته از کمیسیون عالی مشترک است، در تهران و در سطح وزرای دو کشور تشکیل جلسه می دهد و مقدمه ای برای برگزاری نشست سومین کمیسیون عالی اقتصادی دو کشور به ریاست معاون اول رئیس جمهوری ایران و نخست وزیر الجزایر خواهد بود.

  ***شرایط برای همکاری شرکت های ایرانی و الجزایری مهیا است
  عامری گفت: روابط ما با الجزایر جای گسترش دارد و برنامه هایی برای توسعه و تعمیق مناسبات با الجزایر به ویژه روابط اقتصادی داریم. از همه شرکت های ایرانی علاقمند به تجارت و تبادل کالا و شرکت های فعال در صدور خدمات فنی مهندسی دعوت می کنیم ضمن مطالعه بازار الجزایر به این کشور سفر کنند و طرف های الجزایری خود را پیدا کنند و مطمئن باشند سفارت و رایزنی اقتصادی از هیچ کمک و مساعدتی به آنان فروگذار نخواهد کرد.
  سفیر ایران در الجزایر همچنین به شرکتهای ایرانی توصیه کرد که در نمایشگاه بین المللی الجزایر و دیگر نمایشگاه های تخصصی بین المللی که در طول سال در الجزایر برگزار می شود حضور یابند. وی افزود:توصیه می کنیم شرکت هایی که برای گرفتن پروژه در الجزایر تمایل دارند، به الجزایر بیایند و دفتری تاسیس کنند تا با مساعدت های سفارت، بتوانند در پروژه ها ورود پیدا کنند و به توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور کمک نمایند.
  رضا عامری در پایان گفت: سفارت جمهوری اسلامی ایران ، اعطای روادید به فعالان اقتصادی الجزایری برای سفر به ایران و آشنایی با همتایان تجاری خود را بسیار تسهیل کرده و با اعطای روادید ظرف ۴۸ ساعت و یا کمتر، آنان را تشویق به رفت و آمد نموده که چهار برابر شدن حجم مبادلات تجاری در سه سال گذشته ، تنها یکی از نتایج ارائه این تسهیلات است.
  خاورم **۲۰۴۱**۱۰۴۹
  خبرنگار: سید شاهپور حسینی /انتشار دهنده: مریم کاظمی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.