• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » خبرگزاری آناتولی: اربیل در صددبرگزاری یک همه پرسی غیرقانونی است
  کد خبر : 2048779

  خبرگزاری آناتولی: اربیل در صددبرگزاری یک همه پرسی غیرقانونی است

  خبرگزاری آناتولی: اربیل در صددبرگزاری یک همه پرسی غیرقانونی استReviewed by on Sep 24Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، این رسانه در گزارش روز یکشنبه خود اعلام کرد: مقامات اقلیم کردستان عراق با وجود مخالفت دولت مرکزی و غیرقانونی دانستن آن از سوی دادگاه فدرال عراق، در حال برگزاری همه پرسی جدایی…

  خبرگزاری آناتولی: اربیل در صددبرگزاری یک همه پرسی غیرقانونی استReviewed by on Sep 24Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، این رسانه در گزارش روز یکشنبه خود اعلام کرد: مقامات اقلیم کردستان عراق با وجود مخالفت دولت مرکزی و غیرقانونی دانستن آن از سوی دادگاه فدرال عراق، در حال برگزاری همه پرسی جدایی هستند و مقامات اربیل در یک تصمیم یک جانبه و تحریم کامل توسط ترکمن ها و عرب ها، قصد برگزاری این همه پرسی غیرقانونی در اربیل، سلمانیه و دهوک را دارد.
  به گزارش ایران ویج به نقل از این رسانه، مسئولان این منطقه همچنین قصد دارند در تمام استان کرکوک نیز که پس از اشغال داعش در سال ۲۰۱۴ و به بهانه دفاع از مردم وارد آنجا شده و کنترلش را در اختیار گرفته اند، برگزار کنند.
  به نوشته این رسانه، شهر طوزخورماتو در استان صلاح الدین و شهرک های خانقین، مندلی، جلاولا و قاراتپه در استان دیاله نیز از دیگر مناطقی است که بارزانی قصد برگزاری همه پرسی در آنها را دارد.
  این رسانه همچنین گزارش داد: بر اساس گزارش کمیسیون عالی انتخابات اقلیم کردستان عراق، این همه پرسی همچنین در شهرهای سنجار، مخمور، تلکیف، حمدانیه و شیخان استان نینوا و همچنین مناطق زمار، ربیعه، نمرود و برطلعه برگزار خواهد شد.
  به گزارش ایران ویج به نقل از آناتولی، با این حال دولت عراق به شدت مخالفت این رفراندوم است و به دلیل غیرقانونی بودن آن هیچ صندوق رایی در بغداد و دیگر شهرهای تحت کنترل حکومت مرکزی قرار داده نخواهد شد.
  آناتولی با اشاره به تعیین شده ۱۲ هزار حوزه برای برگزاری این همه پرسی اعلام کرد: به رغم این که دادگاه فدرال این همه پرسی را مغایر با قانون اساسی عراق دانسته، کمیسیون انتخابات اقلیم کردستان اعلام کرد است که تقریبا صندوق ها در همه مراکز استقرار یافته و برگه های رای نیز حاضر شده است.
  این رسانه همچنین اعلام کرد: بر اساس تصمیم این کمیسیون هفت هزار حوزه در اقلیم کردستان عراق و پنج هزار حوزه نیز در مناطق مورد مناقشه با دولت مرکزی آماده رای گیری است.
  به گزارش ایران ویج به نقل از آناتولی، کمیسیون عالی انتخابات و همه پرسی اقلیم کردستان عراق شمار واجدین شرایط رای دادن در اقلیم و مناطق مورد مناقشه را پنج میلیون و ۲۰۰ هزار نفر اعلام کرده و بر این اساس، اربیل با یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر، سلیمانیه با یک میلیون و ۲۸۰ هزار نفر، کرکوک با ۷۵۰ هزار، دهوک با ۸۰۰ هزار نفر، اطراف دشت موصل (استان نینوا) ۷۵۰ هزار نفر و در دیگر نقاط نیز ۴۲۰ هزار نفر واجد شرایط رای دادن هستند.
  به گزارش ایران ویج به نقل از این رسانه، در مورد شمار رای دهندگان شهر طوزخورماتو در استان صلاح الدین و شهرک های خانقین، مندلی، جلاولا و قاراتپه در استان دیاله نیز آمار دقیقی ارائه نشده است و مجلس این استان ها هفته گذشته به اتفاق آرا با برگزاری همه پرسی در این مناطق مخالفت کرده اند.
  به نوشته آناتولی، آمارهای کمیسیون انتخابات و همه پرسی اقلیم کردستان عراق مربوط به انتخابات آوریل ۲۰۱۳ بوده و به روز نشده است چرا که پس از اشغال استان های نینوا به مرکزیت موصل و کرکوک به دست داعش، بسیاری از شهروندان این مناطق خانه های خود را ترک کرده و به دیگر نقاط عراق مهاجرت کرده اند.
  آناتولی همچنین نوشت: به همین دلیل به ویژه در مناطقی از استان نینوا و اطراف موصل که به اصطلاح همه پرسی در آنجا برگزار خواهد شد، به دلیل وضعیت مهاجرتی داخلی بسیاری از مردم، میزان مشارکت بالا نخواهد بود.
  خبرگزاری رسمی ترکیه همچنین نوشت: به غیر از اسرائیل، تمام کشورهای منطقه و جهان از جمله ترکیه، ایران، ایالات متحده، فرانسه، آلمان و انگلستان مخالفت خود را با برگزاری این همه پرسی اعلام کرده اند.
  خاورم/۱۹۰۵**انتشار دهنده: حسن فاخری

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.