• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » ایران، ترکیه و روسیه دوستان طبیعی نیستند؟
  کد خبر : 2048727

  ایران، ترکیه و روسیه دوستان طبیعی نیستند؟

  ایران، ترکیه و روسیه دوستان طبیعی نیستند؟Reviewed by on Sep 24Rating: گزارش می افزاید: یکی از شگفت آورترین و مشکل سازترین روندهای سیاسی در گذر جنگ داخلی سوریه، نزدیکی ترکیه با روسیه و همکاری این دو گشور با ایران بوده است. قرن هاست که ترکیه و روسیه، صرفنظر از اینکه چه کسی بر این دو…

  ایران، ترکیه و روسیه دوستان طبیعی نیستند؟Reviewed by on Sep 24Rating:

  گزارش می افزاید: یکی از شگفت آورترین و مشکل سازترین روندهای سیاسی در گذر جنگ داخلی سوریه، نزدیکی ترکیه با روسیه و همکاری این دو گشور با ایران بوده است.
  قرن هاست که ترکیه و روسیه، صرفنظر از اینکه چه کسی بر این دو کشور حکومت می کند، دشمن یکدیگر بوده اند. روسیه در پی سقوط بیزانس (استانبول کنونی) به دست ترک های عثمانی (در سال ۱۴۵۳ میلادی)، خود را حافظ کلیسای ارتدکس حقیقی شرق می دانسته (و هنوز هم می داند). عثمانی ها، پیوسته با سزارها جنگیده اند و این جنگ ها بویژه برای جلوگیری ازدسترسی روسیه به مدیترانه بوده است.
  ترکیه در جنگ دوم جهانی، بیطرف ماند که به همان اندازه به نفع آلمان نازی تمام شد- اگر نه بیشتر- که به سود روسیه بود. همچنین ترکیه به ناتو پیوست که موجب شد این اتحادیه نظامی، طولانی ترین مرز را با اتحاد جماهیر شوروی به دست آورد. هرگز به اندازه امروز، این چنین عشق و اشتیاقی میان این دو کشور برقرار نبوده است.
  «داو زکهایم» تحلیلگر نشریه معتقد است: «روابط ترکیه با ایران هم در ۱۵۰ سال گذشته، تقریبا به همین اندازه رقابتی بوده تا اینکه سپس به نوعی ‘حذر و بدگمانی’ دو سویه تبدیل شد. به هرحال ایران شیعه، هرگز تحت کنترل عثمانی های سنی در نیامد».
  این که سه کشور برای کنترل جنگ سوریه همکاری نزدیکی را آغاز کرده اند، بیشتر ناشی از این است که حس می کنند آمریکا ضعیف شده و نه اینکه اشتیاق ویژه ای میان آنها سر برآورده باشد.
  گزارش تاکید می کند: به هیچ روی روشن نیست که واشنگتن تا کجا مایل است در کوتاه مدت در سوریه درگیر شود. در میان مدت و بلندمدت که از این هم مبهم تر است. اما روسیه، در سوی دیگر ماجرا، مجوزهای تازه و بلندمدتی برای پایگاههایش در سوریه دارد. ایران منافع عمیق و راهبردی در سوریه دارذد.
  همچنین، «رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری ترکیه بسیار کمتر از گذشتگان عثمانی و جمهوریخواه خود از روسیه می ترسد آنهم در شرایطی که مناسباتش با ناتو و اتحادیه اروپایی، همچنان رو به وخامت است. اردوغان، عملا تهدید کرده که اتحاد ترکیه با ناتو را مورد بازبینی قرار می دهد، موضوعی که در طول دوران جنگ سرد شنیده نشده بود.
  نویسنده در ادامه می افزاید: «مناسبات روسیه با ترکیه، از نوامبر ۲۰۱۶ میلادی به این سوی، پیوسته گرم تر شده است. روابط ترکیه با ایران هم مناسب است. همچنین توافق آستانه که در مه ۲۰۱۷ میان سه کشور بدست آمد- بدون حضور فعال آمریکا- تاکنون به ایجاد سه منطقه عاری از درگیری در سوریه منجر شده است.
  گزارش در پایان می نویسد: بی گمان این امکان وجود دارد که این همکاری سه جانبه، عمر کوتاهی داشته باشد. منافع ملی این سه کشور، همخوانی ندارد. با اینهمه، این مساله تا حد زیادی به عملکرد آمریکا وابسته است. اگر واشنگتن در سوریه فعال بماند یا تلاش هایش در آنجا را گسترش دهد، ترکیه به احتمال کمتری، غرب را به هوای شرکای دیگر رها خواهد کرد. اما گر، آمریکا دست از سوریه بشوید، پیوند ترکی، روسی، ایرانی آغازی خواهد بود بر یک دوستی بادوام.

  **انتشاردهنده: سهراب انعامی علمداری
  لینک اصلی مطلب
  https://foreignpolicy.com/2017/09/04/iran-turkey-and-russia-arent-natural-friends-its-up-to-the-u-s-to-keep-it-that-way/
  پژوهشم**۲۰۴۰

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.