• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » واکنش نمایندگان و سیاستمداران ترکیه به همه پرسی اقلیم کردستان
  کد خبر : 2048621

  واکنش نمایندگان و سیاستمداران ترکیه به همه پرسی اقلیم کردستان

  واکنش نمایندگان و سیاستمداران ترکیه به همه پرسی اقلیم کردستانReviewed by on Sep 24Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری تسنیم، برگزاری همه پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق مدتی است که در محافل سیاسی و رسانه‌ای منطقه بازتاب‌های زیادی یافته و کشورهای همسایه واکنش‌های زیادی در این خصوص داشته‌اند. در همین خصوص…

  واکنش نمایندگان و سیاستمداران ترکیه به همه پرسی اقلیم کردستانReviewed by on Sep 24Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری تسنیم، برگزاری همه پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق مدتی است که در محافل سیاسی و رسانه‌ای منطقه بازتاب‌های زیادی یافته و کشورهای همسایه واکنش‌های زیادی در این خصوص داشته‌اند.

  در همین خصوص خبرگزاری تسنیم دیدگاه سیاستمداران حزب حاکم و احزاب مخالف ترکیه را در مورد برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم کردستان عراق از حکومت مرکزی که ماه‌هاست به خبر روز کشورهای منطقه به ویژه ترکیه تبدیل شده است را جویا شد.

  اصرار مسئولان اقلیم کردستان عراق مبنی بر برگزاری رفراندوم استقلال این اقلیم از حکومت مرکزی، ماه‌هاست که به خبر روز کشورهای منطقه به ویژه ترکیه تبدیل شده است. احزاب مخالف در ترکیه با مخالفت صریح نسبت به این رفراندوم، حزب حاکم عدالت و توسعه را به دلیل عدم اتخاذ سیاست شفاف و صریح در این خصوص مورد انتقاد قرار می‌دهند.

  با اینکه رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه با برگزاری رفراندوم مخالفت کرده است، اما در درون حزب حاکم عدالت و توسعه، نظرات متفاوتی وجود دارد و صدای مخالفان و موافقان رفراندوم بلند شده است.

  به عنوان نمونه «غالب انصاری اوغلو» نماینده دیاربکر در پارلمان ترکیه و عضو حزب عدالت و توسعه نظر خود را به طور صریح بیان کرده است. انصاری اوغلو صراحتاً اعلام می‌کند: «مخالفت با رفراندوم اشتباه است. آیا بارزانی که درباره رفراندوم برای آمریکا خط و نشان می‌کشد، از ترکیه خواهد ترسید؟ اگر شهر نفت‌خیز کرکوک به بخشی از اراضی تحت کنترل دولت کردستان عراق تبدیل شود به نفع ترکیه است. به نظرم واکنش‌های دولت ترکیه در مخالفت با رفراندوم اغراق‌آمیز است. حتی اگر در مورد کرکوک حساسیت داشته باشیم، آیا اعراب کرکوک برای ما، دوستان بهتری نسبت به کُردها هستند؟ چرا کنترل کُردها بر کرکوک یک بحران است، اما کنترل اعراب بر این شهر اشکالی ندارد؟».

  خبرگزاری تسنیم در این خصوص، هم با سیاستمداران حزب حاکم و هم با سیاستمداران احزاب مخالف در ترکیه دیدار و دیدگاهشان را جویا شد.

   یلماز: این رفراندوم به صورت جدی منطقه را به لرزه درمی‌آورد و باعث جنگ داخلی می‌شود

  «اوزتورک یلماز» معاون حزب «جمهوری خلق» به خبرگزاری تسنیم گفت: رفراندوم یک تصمیم و قدم یک طرفه است که تمامیت ارضی عراق را نقض می‌کند. بارزانی هشدارهای کشورهای منطقه و احزاب داخلی اقلیم کردستان را جدی نمی‌گیرد و اگر این رفراندوم برگزار شود، آن را نامشروع می‌دانیم و نتایجش را به رسمیت نخواهیم شناخت. دولت ترکیه بایستی حساسیت خود در این خصوص را در عمل نشان دهد. تا زمانی که شر داعش از منطقه کم نشود هر قدم اشتباهی که برداشته شود باعث می‌شود تنش در منطقه به شدت افزایش یابد و ممکن است مشابه جنگ داخلی سوریه در عراق هم تکرار شود.

  وی تأکید کرد: سر تا پای این رفراندوم خطرناک است و به نفع هیچ یک از کشورهای منطقه نیست. مسئولان دولت ترکیه که عضو حزب حاکم عدالت و توسعه هستند، نتوانستند موضع صریح و محکمی در این خصوص داشته باشند. این رفراندوم زمینه شروع جنگ جدیدی در منطقه خواهد شد. در منطقه نباید با زبان مذهب سخن گفت، بلکه بایستی با زبانی سخن گفت که به اتحاد و برادری کشورهای منطقه کمک کند. به عنوان سیاستمداری که منطقه را به خوبی می‌شناسد، معتقدم که تمامیت ارضی عراق و سوریه نقش اساسی در امنیت و ثبات منطقه دارد، اگر این کشورها تجزیه شوند بدون شک ترکیه هم تجزیه خواهد شد. متأسفانه دولت ترکیه سیاست صریح و قدرتمندی در این خصوص اتخاذ نمی‌کند.

  معاون حزب جمهوری خلق افزود: چرا اردوغان و مسئولان حزب حاکم عدالت و توسعه در مورد سخنان جنجالی «غالب انصاری اوغلو» نماینده دیاربکر در پارلمان ترکیه و عضو حزب عدالت و توسعه واکنش نشان نمی‌دهند. چرا این نماینده مورد بازخواست قرار نمی‌گیرد. چرا وقتی اردوغان تصمیم می‌گیرد آزمون TEOG را از سیستم آموزشی این ترکیه حذف کند همه نمایندگان حزب عدالت و توسعه یک صدا از این تصمیم حمایت می‌کنند و هیچ صدای اعتراضی بلند نمی‌شود، ولی در مورد رفراندوم بارزانی که منجر به تأسیس دولت کُردی در جنوب مرزهای ترکیه می‌شود و امنیت و تمامیت ارضی ترکیه را به خطر می‌اندازد، صداهای مختلفی از حزب حاکم شنیده می‌شود. پس در حزب عدالت و توسعه کسانی وجود دارند که در مورد رفراندوم به حرف‌های رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر گوش نمی‌دهند. ما به هیچ عنوان با مردم کُرد مشکلی نداریم، ما با دولتی که قرار است به اسم کُردستان در خدمت اسرائیل و آمریکا باشد مخالفیم. این رفراندوم جنگ جدیدی بین اعراب و کُردها ایجاد خواهد کرد. لغو رفراندوم هم به نفع مردم کُرد و هم به نفع مردم منطقه است. ما اجازه نخواهیم داد که برادران ترکمانمان در عراق برای بار دوم دچار بحران و آسیب شوند. این رفراندوم بازی جدید بارزانی است و ارتباطی با مردم کُرد ندارد. بارزانی با بازی رفراندوم می‌خواهد ریاستش بر اقلیم کردستان را تداوم بخشد و افکار عمومی را از انتقادات به سیستم اداره این اقلیم منحرف کند، به همین دلیل از کارت قوم‌گرایی استفاده می‌کند، اما خبر ندارد که بزرگ‌ترین ضربه را به خودش خواهد زد.

  حسن توران: رفراندوم اقلیم کردستان عراق فقط به قدرت‌های امپریالیستی خدمت خواهد کرد

  «حسن توران» نماینده حزب حاکم «عدالت و توسعه» در پارلمان ترکیه به خبرگزاری تسنیم گفت: موضع صریح حزب عدالت و توسعه لغو رفراندوم است. در این خصوص جنگی صورت نخواهد گرفت. کشورهای امپریالیستی آن‌ها را تحت فشار قرار داده‌اند. این رفراندوم در درجه اول خواسته اسرائیل است. آمریکا با اینکه در ظاهر مخالف برگزاری رفراندوم است اما در واقع سیاست "خرگوش! فرار کن، روباه! شکار کن" را اتخاذ می‌کند و در پشت پرده، بارزانی و رفراندومش را حمایت می‌کند. اسرائیل شعبه آمریکا در خاورمیانه است و هر دو از تشکیل دولت جدید در شمال عراق و سوریه حمایت می‌کنند و می‌خواهند با تشکیل دولت کردستان زمینه برای تشکیل اسرائیل بزرگ یعنی ارض موعود را فراهم کنند. آن‌ها خواستار تشکیل دولت مستقل کردستان و سپس ملحق شدن کانتون‌های سنی جنوب کردستان به این دولت هستند. این وضعیت، هم ترکیه و هم ایران را تحت تأثیر قرار خواهد داد. جنوب شرقی ترکیه تحت تأثیر دولت کردستان قرار خواهند گرفت و تمام منطقه بی‌ثبات خواهد شد. با این رفراندوم منطقه با مرزهای جدیدی روبرو خواهد شد و کشورهای ترکیه، ایران، عراق و سوریه تجزیه خواهند شد و ما به عنوان حزب عدالت و توسعه مانع ایجاد این وضعیت می‌شویم و اجازه این کار را به هیچ قدرتی نمی‌دهیم. حزب عدالت و توسعه خواستار لغو رفراندوم کردستان است و معتقد است که اداره عراق به صورت فدرالی مشکلی ایجاد نمی‌کند، ولی تشکیل دولت‌های جدید باعث ایجاد بحران در منطقه می‌شود. ما خواستار حفظ تمامیت ارضی عراق هستیم. ما مخالف جدایی شمال عراق از این کشور هستیم.

  وی ادامه داد: نباید مسئله رفراندوم را به مسئله قومیتی تبدیل کرد. متأسفانه در درون حزب عدالت و توسعه اظهارات «غالب انصاری اوغلو» نماینده دیاربکر از روی احساسات کُردگرایانه مطرح شده که مسئله را به مسئله کُرد-ترک تبدیل می‌کند که درست نیست. کُردها برادر ما هستند و این کشور فقط یک دولت دارد و آن هم جمهوری ترکیه است. اگر مسائل قومیتی مطرح شود کشور و دولتی باقی نمی‌ماند. آیا قرار است برای هر قومیتی یک کشور تشکیل شود؟ اروپا در حال برداشتن مرزها است و حتی پول واحدی ایجاد کرده‌اند، ناتو تشکیل شده است و قابل قبول نیست که منطقه به کشورهای کوچک تجزیه شود.

  نماینده حزب حاکم در پارلمان گفت: قرار بود به عراق آزادی و دموکراسی آورده شود، در سوریه و لیبی نیز همچنین. چه شد؟ همه این کشورها در حال تجزیه شدن هستند. در این خصوص سیاست خارجی حزب عدالت و توسعه هم مورد انتقاد است که البته توجیهات خاص خود را داشت. بحران‌های به وجود آمده برای ما هیچ نفعی ندارد بلکه این کشورهای امپریالیستی هستند که منفعت می‌برند. تحولاتی که امروز در سوریه رخ داده است بایستی پیش‌بینی می‌شد. در شمال سوریه یک دولت تروریستی در حال تشکیل است که تحت حمایت کامل اسرائیل و آمریکا قرار دارد. قدرت‌های امپریالیستی در منطقه توطئه می‌کنند و به دنبال بی‌ثباتی و هرج و مرج هستند و نبایستی اجازه دهیم که به اهداف شوم خود برسند.

  تانتان: رفراندوم پروژه موساد است و با حاکمیتی در ترکیه مواجه هستیم که این مسئله را نادیده می‌گیرد

  «سعدالدین تانتان» رئیس حزب میهن ترکیه و وزیر امور داخلی سابق این کشور به خبرگزاری تسنیم گفت: به نظرتان معاون پروژه خاورمیانه بزرگ کیست؟ پاسخ تمام سؤالات در جواب این سؤال نهفته است. با نگاهی به گذشته درمی‌یابیم که بارزانی را چه کسی حمایت و از او استفاده کرد و برایش نیروی نظامی ساماندهی کرد و زیرساخت‌های اقلیم کردستان را توسعه داد. تشکیل دولت کردستان پروژه موساد است. این پروژه برای بهره‌برداری قدرت‌های امپریالیستی از ثروت‌های زیرزمینی این منطقه است. قدرت‌های امپریالیستی با ایجاد دولت جعلی و عوامل وابسته به خود در این دولت می‌خواهند با کمترین هزینه به اهداف سیاسی و اقتصادی خود در منطقه برسند. این پروژه برای سیاست ترکیه بیگانه نیست، ولی متأسفانه در ترکیه با حاکمیتی رو به رو هستیم که این پروژه و اهداف آن را نادیده می‌گیرد. نادیده می‌گیرند چون وی معاون پروژه خاورمیانه بزرگ بود. امروز چه کسی مخالف رفراندوم است؟ آیا قدرت‌های امپریالیستی مخالفند؟ خیر. ترکیه هم شانسی برای مخالفت با رفراندوم ندارد، چرا که دولتمردان ترکیه پس از دیدار و مشورت با رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم‌گیری می‌کنند. سیاست آمریکا هم کاملاً مشخص است. آمریکا از گروه‌های تروریستی یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ) و حزب اتحاد دموکراتیک (پ.ی.د) حمایت می‌کنند و به آن‌ها تجهیزات و آموزش نظامی می‌دهد. سیاست کنونی ترکیه دارای ذهنیت بسته است. مردم ترکیه هم توجیه نیستند که قرار است پس از رفراندوم بارزانی چه اتفاقاتی بیفتد. رژیم‌های دیکتاتور و تمامیت‌خواه مثل عربستان سعودی به خوبی می‌دانند که چه ثروت‌هایی در آن منطقه خوابیده است. مردم آن منطقه فقیرند و جز کشتن یکدیگر کاری از دستشان برنمی‌آید. رژیم سعودی برای حفظ حاکمیت و اقتدار خود بر کشورهای حاشیه خلیج فارس تحکم می‌کند. رژیم سعودی می‌گوید به همراه آمریکا در حال مدیریت منطقه و جهان است. ترکیه در حالت انزوا قرار گرفته است. در واقع حاکمیت ترکیه بسیاری کارها می‌تواند انجام دهد اما به خوبی می‌داند که با انجام آن کارها از حاکمیت ساقط می‌شود. یعنی دولت ترکیه به خوبی می‌داند که در قاچاق نفت بارزانی از سال ۲۰۰۵ چه نقش پررنگی داشته و طبق تحقیقات مجلس ترکیه روزانه ۵۰۰ میلیون دلار از این قاچاق درآمد داشته است که از این راه ۲۰۰ تریلیون لیر به حساب گروه تروریستی حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) واریز شده است. بسیاری از کارها برای متوقف کردن رفراندوم بارزانی می‌تواند انجام گیرد، اما وقتی مسئولان ترکیه وابسته به قدرت‌های امپریالیستی باشد ترکیه به باختن ادامه خواهد داد. حاکمیتی که تمام تلاشش حفظ قدرت خود و نزدیکانش باشد به هیچ وجه نمی‌تواند با پروژه امپریالیستی مقابله کند و اگر مخالفت هم کند قدرت را از دستش خارج می‌کنند. حاکمیت حداقل با آگاهی دادن به مردم می‌تواند جلوی این پروژه را بگیرد، اما این کار را هم انجام نمی‌دهد. حاکمیت تمامی زیرساخت‌هایی که به مردم آگاهی می‌دادند را نابود کرده است و تمام رسانه‌ها را تحت کنترل خود قرار داده است. از این‌چنین حاکمیت سیاسی چه انتظاری دارید؟

  حسن بیتمز: بحران اقلیم کردستان باید با زبان دیپلماسی حل و فصل شود

  «حسن بیتمز» معاون حزب سعادت ترکیه به خبرگزاری تسنیم گفت: حزب سعادت لغو فوری رفراندوم را خواستار است. ضرورت لغو رفراندوم هم برای کل منطقه، هم برای تمام مردمی که در عراق زندگی می‌کنند از اهمیت به سزایی برخوردار است. لغو رفراندوم می‌تواند از تجزیه کشورهای اسلامی جلوگیری کند و این فرصت را از دشمنان اسلام بگیرد. برای لغو این رفراندوم به جای تهدیدات جنگ‌طلبانه و به عبارت دیگر به جای بنزین ریختن در آتش بایستی با عقل سلیم حرکت کرد و با زبان دیپلماسی این بحران را حل و فصل کرد. در این خصوص در درون حزب عدالت و توسعه اختلاف نظر وجود دارد، اما رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر و رئیس حزب حرکت ملی که از حامیان دولت ترکیه است، متفق‌القول مخالف برگزاری رفراندوم اقلیم کردستان عراق هستند و حساسیت ترکیه را در این خصوص به زبان می‌آورند؛ اما رئیس دولت ترکیه معتقد است که کشوری که از لحاظ اقتصادی قدرتمند نباشد نمی‌تواند استقلال سیاسی داشته باشد. اگر دولت ترکیه به خاطر مشکلات و بحران اقتصادی‌اش که به خاطر اتخاذ سیاست‌های نادرست خودش است با برگزاری رفراندوم اقلیم کردستان عراق مخالفت نکند یک اشتباه بزرگ استراتژیک است. اگر دولت ترکیه به بهانه توسعه اقتصادی تصمیماتی بگیرد که جهان اسلام را به مخاطره بیندازد کاملاً اشتباه است. به همین خاطر سخنان «غالب انصاری اوغلو» نماینده دیاربکر در پارلمان ترکیه و عضو حزب عدالت و توسعه را نادرست ارزیابی می‌کنیم و آن را منزله عشق به جلادش می‌دانیم. کمک گرفتن از آمریکا را اشتباه می‌دانیم و آن را شایسته سیاستمداران و مردمان این منطقه نمی‌دانیم.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.