• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » ۱۰روز پس از شکست محاصره داعش؛ بازگشت آرام رونق زندگی به دیرالزور
  کد خبر : 2048562

  ۱۰روز پس از شکست محاصره داعش؛ بازگشت آرام رونق زندگی به دیرالزور

  ۱۰روز پس از شکست محاصره داعش؛ بازگشت آرام رونق زندگی به دیرالزورReviewed by on Sep 24Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری فرانسه، خودروهای پوشیده از گرد و خاک پارک شده در کنار خیابان های خالی از عابران، ساختمان های ویران، درختان خشک و بازاری که درحال بازگشت تدریجی حرکت و رونق است،…

  ۱۰روز پس از شکست محاصره داعش؛ بازگشت آرام رونق زندگی به دیرالزورReviewed by on Sep 24Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری فرانسه، خودروهای پوشیده از گرد و خاک پارک شده در کنار خیابان های خالی از عابران، ساختمان های ویران، درختان خشک و بازاری که درحال بازگشت تدریجی حرکت و رونق است، این منظره شهر دیرالزور، ۱۰ روز پس از شکست محاصره داعش است.
  بیشتر خیابان های محله های غربی شهر خالی از عابران است. مقابل یکی از ساختمان ها چند مرد نشسته، چای می نوشند و صحبت می کنند و در اطراف آن ها ساختمان هایی وجود دارد که ساکنانشان آن ها را ترک کرده اند، بالکن ها خالی و شیشه همه پنجره ها شکسته است.
  در طول محاصره شهر از سوی داعش که از ابتدای سال ۲۰۱۵ آغاز شد، محله های غربی زیر خمپاره باران تروریست های داعش بود. در سال ۲۰۱۴ نبردهای شدیدی بین نیروهای دولتی و داعش دراین شهر جریان داشت. داعش در آن زمان برهمه مرزهای مشترک با عراق مسلط بود و توانست محله های شرقی دیرالزور را به کنترل درآورد.
  ‘محمد ابراهیم سمره’ استاندار دیرالزور به خبرنگاران می گوید: ۸۰ درصد ساختمان های دیرالزور و ۲۰ درصد محله های تحت تسلط ارتش سوریه ویران شده است.
  در یکی از خیابان های مشرف بر میدان مشهور ‘ الدلّه’ (به معنی قهوه جوش عربی) که با مجسمه ای از همان قهوه جوش تزیین شده است، مامور راهنمایی و رانندگی با لباس رسمی بر عبور و مرور خودروهای کم نظارت می کند که به خاطرکمبود شدید سوخت به ندرت از آنجا عبور می کنند.
  در دو طرف خیابان ها و زیر ساختمان ها، برخی خودروهای پارک شده را گرد و خاک فراگرفته و برخی دیگر با پارچه و ملحفه پاره پوشانده شده اند. فقط عده کمی از ساکنان شهر پس از شکست محاصره توانسته اند سوخت تهیه کنند.
  در یکی از بازارهای شهر، شهروندان که نشانه خستگی درچهره آنان آشکار است برای تهیه غذا در تکاپو هستند ، به ویژه اینکه کمک ها و مواد غذایی به شهر رسیده است.
  در طول دوره محاصره، ساکنان محله های غربی از کمبود شدید مواد غذایی و بهداشتی رنج می بردند و این مواد را فقط از طریق هواپیماهای روسی یا سازمان ملل متحد و از طریق هوایی دریافت می کردند.
  احمد (۵۵ ساله) مرد لاغر اندامی که ۴۰ کیلوگرم از وزن خود را به دلیل محاصره از دست داده است می گوید: من فقط گندم و حبوبات می خوردم اما اکنون خیلی بهتر شده ام.
  چند متر آن طرف تر، چند کودک پابرهنه درکنار خیابان بازی می کنند و یکی سوار اسکلت دوچرخه ای قدیمی شده است.
  شب هنگام، منظره بازار اصلی شهر که همیشه در تاریکی وبی برقی به سر می برد فعال تر به نظر می رسد، شهروندان به خاطر کمبود سوخت فقط دو تا سه ساعت از موتور برق استفاده می کنند.
  شهروندان از مرد و زن و کودک در بازاری که نور آن فقط به برخی مغازه های دوطرف آن محدود است قدم می زنند.
  در یکی از رستوران ها، کارگری از سیب زمینی و بادمجان سرخ شده ساندویچ درست می کند و مقابل وی سینی فلافل و سبزی قراردارد.
  کارگر دیگری می گوید: در روزهای محاصره برای روشن کردن آتش از هیزم استفاده می کردیم و فلافل و دیگر سرخ کردنی ها بوی هیزم می گرفت، گاهی برای روشن کردن آتش از لباسمان استفاده می کردیم. وی ادامه می دهد: امروز با آمدن گاز به شهر اوضاع بهتر است.
  در نزدیکی این محل، کودکان اطراف یک بستنی فروش تجمع کرده اند و منتظرند نوبتشان برسد. پشت سر آن ها تصویر بشار اسد رئیس جمهوری سوریه قرار دارد.
  اینجا حتی یک ساختمان سالم دیده نمی شود
  در محله البغیلیه در شمال غرب شهر، که ارتش چند روز پیش برآن مسلط شد، بلدوزرها مشغول پاکسازی خاک ها و آوار ساختمان ها هستند و کارگران شهرداری با لباس سبز خود در حال جارو کردن خیابان ها هستند.
  استاندار می گوید: حتی یک ساختمان سالم ندیدیم.
  مسیر ایستگاه پمپاژ آب ‘الباسل’، از البغیلیه عبور می کند. این ایستگاه آب شهر دیرالزور را تامین می کرد ولی پس از اینکه تروریست ها، پمپ های اصلی آن را منفجر کردند از مدار خارج شد.
  در این ایستگاه، لوله های سیمانی بزرگی در دوطرف درب آهنی زنگ زده ای قرار دارد و روبروی آن سنگ های شکسته ریخته شده است.
  در جنوب شهر، انگار فرودگاه نظامی پس از سه سال محاصره آماده فعالیت است، این فرودگاه شامل یک سالن و برج مراقبت است ولی به گفته مدیر فرودگاه، هنوز درحال کار برای فعال سازی آن ها هستند.
  باند برای نشست و برخاست هواپیماها آماده است.
  و در روز ۱۸ سپتامبر پس از تامین امنیت اطراف آن، نخستین هواپیماها در آن فرود آمدند.
  معاون مدیر فرودگاه می گوید: فرودگاه برای پذیرش هواپیماهای مسافربری و نظامی آماده است و اطراف آن تا ۲۰ کیلومتر از هر طرف امن است.
  خاورم**۶۱۱۶*۱۰۴۹
  انتشار دهنده : مریم کاظمی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.