• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » ترامپ نمی‌تواند شرایط تحریم بین‌المللی علیه ایران را بازسازی کند
  کد خبر : 2048560

  ترامپ نمی‌تواند شرایط تحریم بین‌المللی علیه ایران را بازسازی کند

  ترامپ نمی‌تواند شرایط تحریم بین‌المللی علیه ایران را بازسازی کندReviewed by on Sep 24Rating: در گزیده ای از این گفت وگو می خوانیم: ** دونالد ترامپ، رییس‌ جمهور امریکا در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، اظهارات بسیار تندی در مورد برجام کرد و پیامد سخنان او، دیگر مقامات بلندپایه امریکایی نیز به…

  ترامپ نمی‌تواند شرایط تحریم بین‌المللی علیه ایران را بازسازی کندReviewed by on Sep 24Rating:

  در گزیده ای از این گفت وگو می خوانیم:
  ** دونالد ترامپ، رییس‌ جمهور امریکا در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، اظهارات بسیار تندی در مورد برجام کرد و پیامد سخنان او، دیگر مقامات بلندپایه امریکایی نیز به حمله به برجام ادامه دادند، پیش‌بینی شما از اقدامات بعدی دولت دونالد ترامپ در مورد برجام چیست؟
  موضع‌ گیری دولت جدید امریکا در مورد برجام از اول مشخص بود. آقای ترامپ از همان دوران ریاست ‌جمهوری باراک اوباما هشدار می‌داد که اگر روی کار بیاید، این پیمان را قبول نخواهد داشت. در نتیجه اینکه آقای ترامپ هر کاری بتواند برای ضربه زدن به برجام انجام خواهد داد، شک و تردیدی وجود ندارد. ما هم باید به موقع خودمان را برای هر شرایطی آماده کنیم و با آمادگی با پیشامدهای مختلف و برنامه‌ های گوناگونی که دولت امریکا ممکن است در پیش بگیرد، رودررو شویم. به هیچ‌وجه جای خوش‌بینی و خوش‌باوری نیست و نباید به این دل ببندیم که «ان ‌شاء الله اتفاقی نمی‌افتد.»

  ** امریکایی ‌ها به بخشی از مقدمه برجام اشاره می‌کنند که در آن به صلح و ثبات منطقه اشاره شده و آن را به کل برجام تعمیم می‌دهند و جمهوری اسلامی ایران را از این طریق به نقض برجام متهم می‌کنند، به گمان شما آیا چنین ادعایی می‌تواند متحدان امریکایی را به نقض برجام قانع کند؟
  این ادعاها به معنای این نیست که ایران باید از این به بعد مطابق میل امریکا حرکت کند. اصولا هیچ کس از این پیمان چنین برداشتی را ندارد که پیمان گسترده‌ای در مورد صلح و ثبات منطقه باشد. البته در زمان مذاکرات از جانب ایران به خصوص از سوی قوه مجریه و دستگاه دیپلماسی و از سوی قوه مجریه وقت امریکا تمایل‌ هایی برای گسترده کردن و تعمیم برجام به موضوعات دیگر مورد اختلاف وجود داشت. اما مخالفان این رویکرد در هر دو کشور شرایط را به گونه‌ای رقم زدند که مجموعا پیمان برجام به بحث هسته‌ای محدود ماند.

  ** طی دو ماه گذشته اظهارات و فعالیت ‌های دولت امریکا برای آنچه آنها «بازنگری یا لغو برجام» عنوان می‌کنند، شدت گرفته است. فکر می‌کنید بهترین واکنشی که از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران در برابر این اقدامات می‌تواند صورت بگیرد چیست؟
  به اعتقاد من جمهوری اسلامی ایران اگر به همین خط ‌مشی که طی چند ماه اخیر بعد از روی کار آمدن پی‌گرفته ادامه بدهد، خردمندانه‌ ترین پاسخ به اقدامات امریکایی ‌ها است. آن گونه که مواضع سیاستمداران امریکایی نشان می‌دهد بسیار مشتاق هستند که تخطی از سوی ایران سر بزند و به بهانه دستمالی قیصریه را به آتش بکشند.

  به اهداف سیاسی خودشان برای ادامه فشارهای دوران تحریم بین ‌المللی علیه ایران برگردند. ما چاره‌ای نداریم جز اینکه با شیطنت ‌هایی که امریکایی ‌ها می‌کنند، سازگاری پیدا کنیم و بپذیریم که این بخشی از هزینه‌ های سیاست‌ ها و مواضع مستقلی است که ایران در منطقه و جهان دارد. اما ما می‌توانیم به پیمان برجام به عنوان یک پیمان بین‌المللی که تنها طرفش امریکایی‌ها نیستند، وفادار بمانیم تا جایی که شرایط شبیه به شرایط موجود باشد. به این معنی نیست که ایران تحت هر شرایطی باید متعهد به برجام بماند، ارزیابی وفاداری به این پیمان با توجه به شرایط موجود است.

  ** مقامات امریکایی در مورد بازنگری و مذاکره مجدد در مورد برجام صحبت می‌کنند، آیا فکر می‌کنید این امکان وجود دارد که دوباره شاهد از سرگیری مذاکرات در مورد برجام باشیم یا تغییری در توافقی که بیش از دو سال از اعلام آن می‌گذرد پیش بیاید؟
  یک کشور برای خودش می‌تواند در هر چیزی که می‌خواهد در مرزهای داخلی خودش بازنگری و بازبینی کند، اما وقتی در مورد یک پیمان بین ‌المللی صحبت می‌کنیم، باید همه طرفین توافق بر اصل بازنگری و بر جهت‌گیری بازنگری با هم توافق داشته‌باشند. وقتی که چنین اجماعی وجود ندارد، به صورت یکجانبه امریکایی‌ها نمی‌توانند خواستار بازنگری باشند. آنها فقط در گستره مواضع سیاسی خودشان می‌توانند بازنگری انجام دهند، ولی به این راحتی نمی‌توانند یک پیمان جهانی را زیرپا بگذارند. برجام سندی نیست که با دیکته امریکایی‌ ها نوشته‌ شده‌ باشد، اگر قرار بود که آنها دیکته بکنند، قبلا دیکته ‌های خودشان را کرده‌بودند.

  ** پس دلیل اصرار دولت امریکا به توقف اجرا، کناره‌گیری یا بازنگری برجام چیست؟
  همانطور که گزارش ‌ها از سنا و مجلس نمایندگان امریکا هم نشان می‌دهد، در شرایط حاضر تعداد کسانی که حاضر باشند پیمان برجام به صورت یک ‌طرفه به هم زده ‌شود بسیار نسبت به دوران مذاکرات کمتر شده است. الان بسیاری از سیاستمدارانی که حتی در زمان آقای اوباما مخالف توافق بودند، امروز حفظ برجام را نسبت به خروج یک ‌طرفه امریکا از آن بیشتر به صلاح می‌دانند. در نتیجه می‌توان گفت گرایش و اراده سیاسی در امریکا برای به هم زدن توافق‌ ها با ایران به هر قیمتی کمتر از گذشته است.

  ** مقامات ایرانی از جمله آقای ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان بارها در این مورد صحبت کرده‌اند که برجام بازگشت‌ پذیر است و در صورتی که امریکا آن را نقض کند، ایران بلافاصله می‌تواند به شرایط پیش از آغاز مذاکرات بازگردد. شاید قیاس مع ‌الفارقی باشد ولی یک توافق صلح و ترک مخاصمه دائم، بازگشت‌پذیر نیست، فکر نمی‌کنید برجام شبیه به یک توافق آتش ‌بس شکننده باشد که طرفین هر لحظه آماده بازگشت به مواضع قبل خود هستند؟
  در دنیا پیمان‌ های آتش ‌بس متعددی بوده که برای دهه‌ های متوالی دوام آورده است و کمابیش مساله تخاصم‌ های گذشته به تاریخ پیوسته است. در متن برجام ما یک پیمان ترک مخاصمه ابدی نداریم، هرچند به گمان من در دوران مذاکرات هسته ‌ای می‌شد به سمتی رفت که معاهدات و توافق ‌هایی که انجام شده را تعمیق کرد. اما مجموعا سیاست کلی دولت جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای این نبود که به توافق و مصالحه جامع ‌الاطرافی با امریکا برسد. در نتیجه این یک انتخاب تاریخی است که ما در طول مذاکرات برجام برگزیدیم که توافقنامه در حد مساله پرونده هسته‌ای ایران باقی بماند و فراتر از آن نرود. این انتخاب استراتژیکی بود که نظام جمهوری اسلامی در همان ابتدا برای ورود به مذاکرات و در طول مذاکرات انجام داد و با همین سیاست هم مذاکرات را پیش برد. این انتخابی است که مزایا و هزینه‌های خاص خودش را دارد و نمی‌توان بدون توجه به این نکته به برجام نگاه کرد.

  *منبع: روزنامه اعتماد؛ ۱۳۹۶،۷،۲
  **گروه اطلاع رسانی**۹۱۱۷**۲۰۰۲**انتشاردهنده: فاطمه قنادقرصی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.