• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » سفیر پیشین آمریکا در اسرائیل: ایجاد کانال ارتباطی با حزب‌الله به نفع واشنگتن است
  کد خبر : 2048274

  سفیر پیشین آمریکا در اسرائیل: ایجاد کانال ارتباطی با حزب‌الله به نفع واشنگتن است

  سفیر پیشین آمریکا در اسرائیل: ایجاد کانال ارتباطی با حزب‌الله به نفع واشنگتن استReviewed by on Sep 23Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از ایسنا، به نقل از شبکه خبری المیادین، کرتزر در سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۱ به عنوان سفیر آمریکا در مصر در دولت بیل کلینتون فعالیت داشت و در سال‌های ۲۰۰۱ تا…

  سفیر پیشین آمریکا در اسرائیل: ایجاد کانال ارتباطی با حزب‌الله به نفع واشنگتن استReviewed by on Sep 23Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایسنا، به نقل از شبکه خبری المیادین، کرتزر در سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۱ به عنوان سفیر آمریکا در مصر در دولت بیل کلینتون فعالیت داشت و در سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ در دولت جورج بوش پسر به عنوان سفیر این کشور در اراضی اشغالی کار می‌کرد.

  این دیپلمات سابق آمریکا در مقاله‌ای که اخیرا برای شورای روابط خارجه آمریکا به عنوان یکی از مهمترین مراکز پژوهش‌های سیاست خارجه آمریکا نوشته، برای اولین بار توصیه کرد که دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا کانال امنیتی و محرمانه‌ ارتباطی را با حزب الله ایجاد کند تا این کانال ارتباطی از احتمالات آغاز جنگی جدید میان حزب الله و اسرائیل بکاهد.

  این دیپلمات سابق آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه خبری المیادین بیشتر به این موضوع پرداخت و درباره ایجاد این کانال ارتباطی با حزب‌الله از طریق آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا سخن گفت و این اقدام را در راستای منافع امنیتی آمریکا دانست. وی با اشاره به اینکه حمایت دولت ترامپ از آغاز جنگی جدید علیه حزب الله بعید است، تاکید کرد که بر این باور است اسرائیل موقعیت استراتژیک خود را تحت تاثیر منفی روند حوادث سوریه می‌داند.

  کرتزر درباره پیشنهاد عجیبش برای ایجاد کانال ارتباطی میان آمریکا و حزب الله گفت: کانال ارتباطی محرمانه‌ای که میان آمریکا و سازمان آزادی بخش فلسطین در دهه‌های هفتاد وجود داشت را یادآور می‌شوم، در آن زمان ارتباط با این سازمان برای دیپلمات‌ها و سیاستمداران آمریکایی ممنوع بود اما با این وجود کانال ارتباطی امنیتی با سازمان آزادی بخش فلسطین که مقرش در بیروت بود، وجود داشت. این کانال در راستای مقابله با تهدیدات احتمالی برای شهروندان آمریکایی و یا منافع کشور ایجاد شد اما پس از آن سازمان آزادی بخش فلسطین سیاست‌هایش را تغییر داده و اجازه برقراری ارتباطات رسمی را داد.

  این مسئول آمریکایی در توضیح پیشنهادش گفت: همانگونه که اشاره کردم با وجود احتمال بسیار کم برای تحقق این امر، من فکر می‌کنم این کانال ارتباطی می‌تواند از طریق سی‌آی‌ای و نماینده‌ای از حزب الله ایجاد شده و بحث و بررسی‌ها درباره مسائل امنیتی آغاز شود.

  او افزود: انتظار ندارم که این کانال ارتباطی به مسائل سیاسی و یا دیپلماتیک بپردازد اما شیوه پیشنهادی من همانند کانال ارتباطی محرمانه با سازمان آزادی بخش فلسطین در دهه هفتاد بر مسائل امنیتی متمرکز است.

  این مسئول آمریکایی در پاسخ به سوالی درباره علت طرح این پیشنهاد در این مقطع زمانی گفت: از من خواسته شد که مقاله‌ای درباره احتمال آغاز جنگی جدید میان اسرائیل و حزب الله برای شورای روابط خارجه بنویسم و من هم این پیشنهاد را در ضمن مقاله مطرح کردم. من به این مساله از مدت‌ها قبل فکر می‌کردم اما در آن مقاله فرصت برای طرح آن را در قالبی معین یافتم.

  وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا حزب الله در سطح منطقه‌ای به حدی رسیده که منافع آمریکا اقتضا کند کانال ارتباطی با آن ایجاد کند، گفت: من از گذشته رویکردی باز درباره طرف‌هایی که آمریکایی‌ها باید اجازه ارتباط با آنها را داشته باشند، داشته‌ام‌. من هیچگونه توافق مشخص با حزب الله نداشته و موضع‌گیری مثبتی نیز در قبال اقداماتش ندارم و به همین ترتیب طرح پیشنهادی من ارتباطی با بهبود جایگاه حزب الله ندارد بلکه به استفاده از ارتباطات، دیپلماسی و گفت‌وگو به عنوان راه‌هایی برای خدمت به منافع آمریکا به ویژه منافع امنیتی آن مربوط است.

  کرتزر در ادامه پیش‌بینی کرد که دولت ترامپ با این طرح به شدت مخالفت می‌کند و این طرح موضعگیری هیچ فردی را تغییر نخواهد داد. وی در ادامه تصریح کرد که هیچ فردی از دولت فعلی آمریکا درباره این طرح با او تماس نگرفته و گفت‌وگویی نداشته است.

  سفیر پیشین آمریکا در مصر و اراضی اشغالی در ادامه این مصاحبه درباره احتمال حمایت دولت ترامپ از جنگ آتی اسرائیل با حزب الله گفت: مطمئن نیستم که تمامی اولویت‌های دولت ترامپ و یا سیاست‌هایش را می‌دانم یا نه، اما پیش از این آمریکا از هیچ جنگی در خاورمیانه حمایت نکرده و به همین ترتیب معتقدم صحبت از جنگ با موضعگیری‌های سابق و شناخته شده آمریکا تناقض دارد، برای من سخت است که باور کنم یکی از دولت‌های آمریکا به جنگ حتی با حزب الله متمایل خواهد بود.

  کرتزر در پاسخ به سوالی درباره سخنرانی‌های اخیر سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان و اینکه این حزب در دیرالزور پیروز شد و به زودی داعش در سوریه شکست می‌خورد، آیا احتمال دارد اسرائیل مجبور به در پیش گرفتن اقدامی شود و آیا احتمال آغاز جنگی جدید میان حزب الله و اسرائیل افزایش یافته است؟ گفت: گزارش‌هایی درباره سخنرانی‌های نصرالله خواندم، شرایط این منطقه که شامل لبنان، سوریه، عراق و اسرائیل است، قطعاً خطرات آغاز جنگی جدید در منطقه را افزایش می‌دهد و اگر به موضعگیری‌های مسئولان اسرائیلی توجه کنیم آنها مستقیما و به شکلی اساسی از افزایش نقش ایران در سوریه و حمایت ایران از حزب الله و فعالیت‌هایش سخن می‌گویند بنابراین بله احتمال جنگ بسیار بالاست اما مطمئن نیستم که هیچ یک از طرف‌ها بخواهد وارد درگیری و جنگ شود، اما به هر حال زمانی که احتمال آغاز جنگ افزایش می‌یابد، احتمال محاسبه‌های اشتباه نیز بالا می‌رود و فکر می‌کنم این چیزی است که باید از آن بترسیم.

  وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا اسرائیل در شرایط استراتژیک ضعیف‌تری قرار دارد، اظهار داشت: فکر می‌کنم که اسرائیلی‌ها می‌دانند که موقعیت استراتژیک‌شان در نتیجه حوادث و تحولات سوریه به ویژه افزایش قدرت ایران و میزان دخالت‌های حزب الله تحت تاثیر قرار دارد اما اسرائیل در این دوره اقدام به تقویت توان‌ دفاعی خود در حوزه دفاع موشکی کرده و با خرید جنگنده‌های اف ۳۵ توان‌های ارتش خود را بالا برده است.

  کرتزر در ادامه درباره دیدگاهش نسبت به جنگ آتی و اینکه آیا اسرائیل خسارات بزرگی را متحمل خواهد شد، گفت: فرماندهان نظامی اسرائیل تاکید دارند که پاسخ اسرائیل این بار کوبنده‌تر و شدیدتر از دفعات قبل است و پیش‌بینی می‌شود که پیامدهای این جنگ شامل لبنان و مناطق سوریه خواهد شد، جنگ سال ۲۰۰۶ برای زیرساخت‌های لبنان بسیار ویرانگر بود و پیامدهای بسیاری برای ساکنان این کشور داشت. اگر پاسخ این بار شدیدتر باشد، می‌توان تصور کرد که شرایط فاجعه بار پس از جنگ در منطقه بسیار شدیدتر و وسیع‌تر خواهد بود.

  وی افزود: قطعا خساراتی نیز متوجه اسرائیل خواهد شد. در سال ۲۰۰۶ نزدیک به یک میلیون تن در اراضی اشغالی مجبور به ترک خانه‌هایشان شدند و من از میزان توان سامانه‌های دفاع هوایی جدید اسرائیل در حمایت از شهروندان اسرائیل اطلاع ندارم. به این ترتیب قطعا خسارات مالی و انسانی بسیاری به طرف اسرائیلی نیز وارد خواهد شد و همچنین خسارات مالی و جانی بسیاری نیز متوجه دو طرف لبنانی و سوری خواهد شد.

  انتهای پیام

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.