• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » بعیدی نژاد: اروپا متعهد است که برجام حفظ شود و اجرایش تداوم یابد
  کد خبر : 2047725

  بعیدی نژاد: اروپا متعهد است که برجام حفظ شود و اجرایش تداوم یابد

  بعیدی نژاد: اروپا متعهد است که برجام حفظ شود و اجرایش تداوم یابدReviewed by on Sep 21Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، بعیدی نژاد در این یادداشت نوشت: خانم موگرینی که ریاست جلسه وزیران کشورهای ۵+١ را به عهده داشت دیشب محورهای اصلی جمع‌بندی خود از جلسه را بدین‌صورت اعلام نمود.١- در…

  بعیدی نژاد: اروپا متعهد است که برجام حفظ شود و اجرایش تداوم یابدReviewed by on Sep 21Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، بعیدی نژاد در این یادداشت نوشت: خانم موگرینی که ریاست جلسه وزیران کشورهای ۵+١ را به عهده داشت دیشب محورهای اصلی جمع‌بندی خود از جلسه را بدین‌صورت اعلام نمود.
  ١- در این جلسه همه پذیرفتند که تابه‌حال همه‌ی اعضای برجام تعهدات خود را به‌طور کامل اجرا کرده‌اند. در خصوص اجرای تعهدات هسته‌ای، آژانس انرژی اتمی تابه‌حال هشت بار اجرای کامل برجام توسط ایران را تائید کرده است که آخرین آن حدود ۱۰ روز پیش بوده است. هیچ نقضی در اجرای برجام صورت نگرفته است.
  ٢- دامنه‌ی شمول برجام بحث هسته‌ای ایران است. مباحث دیگری مطرح می‌شوند که این‌ها خارج از شمول برجام است و ربطی به آن ندارد و لازم است در جای مناسب خود موردبحث قرار گیرند. مثلاً مخفی نیست که آمریکا مشغول ارزیابی سیاست‌های خود در مورد ایران است، این بحث خارج از چارچوب برجام صورت می‌گیرد و نتایج آن ربطی به برجام ندارد.
  ٣- برجام به‌خوبی عمل کرده و خوب هم نتیجه داده است. در شرایطی که در سطح بین‌المللی با بحران‌های بزرگی ازجمله بحران هسته‌ای روبرو هستیم، از میان بردن برجام قابل‌پذیرش نیست.
  ۴- برجام توافقی دوجانبه و یا توافقی که حتی ۶ یا ٧ عضو داشته باشد نیست. برجام بخشی از قطعنامه شورای امنیت است و لذا همه‌ی اعضای سازمان ملل متعهد به اجرای کامل آن هستند.
  ۵- ما نمی‌توانیم بحثی در خصوص تغییر برجام داشته باشیم و برجام نمی‌تواند مورد مذاکره مجدد قرار گیرد. تأکید می‌کنم که مباحثی که خارج از شمول برجام هستند باید در جای خود موردبحث قرار گیرند. مثلاً فردا ما در مورد سوریه نشستی داریم که ایران هم در آن شرکت می‌کند. برجام با اجرای خود جلوی یک بحران هسته‌ای و یک درگیری نظامی احتمالی را گرفت و هیچ‌گاه نباید این را فراموش کنیم. چرا وقتی‌که توافقی دارد به‌خوبی کار می‌کند و نتیجه می‌دهد آن را تغییر دهیم؟
  ۶- هیچ‌کس جز آژانس نباید در خصوص پایبندی ایران به اجرای تعهدات هسته‌ای خود قضاوت نماید. به نظر آژانس نیز برجام به‌خوبی در حال اجراست.
  ٧- مذاکره‌ی برجام مجموعاً ۱۲ سال به طول انجامیده و هر کلمه‌ی آن از عنوان تا متن و پیوست‌های آن به‌دقت مورد مذاکره قرارگرفته است. در خود برجام نیز سازوکاری برای حل‌وفصل شکایت اعضا از اجرای برجام وجود دارد. لذا اصلاً نباید فکر کرد که یک کشور به‌طور یک‌جانبه بتواند برجام را از میان بردارد. من به‌عنوان مسئول عالی روابط خارجی اتحادیه اروپا صریحاً اعلام می‌کنم که ( فارغ از هرگونه تصمیمی که آمریکا خواهد گرفت) اروپا متعهد است که برجام حفظ شود و اجرایش تداوم یابد.
  اروپام ** هـ ن **

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.