• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » فرانس پرس: کردستان عراق با بحران اقتصادی به استقبال همه پرسی می رود
  کد خبر : 2047685

  فرانس پرس: کردستان عراق با بحران اقتصادی به استقبال همه پرسی می رود

  فرانس پرس: کردستان عراق با بحران اقتصادی به استقبال همه پرسی می رودReviewed by on Sep 21Rating: این خبرگزاری افزود، بر اساس گزارشی که اخیرا بانک جهانی منتشر کرده شوک شدیدی که اقتصاد اقلیم کردستان عراق را تحت تاثیر قرار داده، کاهش شدید درآمدها است. امری که باعث تعویق در سرمایه گذاری ها و تاخیر…

  فرانس پرس: کردستان عراق با بحران اقتصادی به استقبال همه پرسی می رودReviewed by on Sep 21Rating:

  این خبرگزاری افزود، بر اساس گزارشی که اخیرا بانک جهانی منتشر کرده شوک شدیدی که اقتصاد اقلیم کردستان عراق را تحت تاثیر قرار داده، کاهش شدید درآمدها است. امری که باعث تعویق در سرمایه گذاری ها و تاخیر در پرداخت ها بخصوص حقوق کارمندان این اقلیم شده و مسئولاان آن مجبور شدند از شرکت های خصوصی داخلی یا خارجی و بانک های خارجی وام بگیرند.
  طبق گزارش ها بحران مالی اقلیم کردستان عراق تاثیر بسیار منفی بر رشد اقتصادی این اقلیم داشته است.
  براساس گزارش فرانس پرس اقلیم کردستان عراق پس از سقوط صدام دیکتاور پیشین عراق در جذب سرمایه های خارجی موفق بوده و توانست خود را از یک منطقه فراموش شده رشد دهد اما این رونق اقتصادی با کاهش قیمت نفت در سال ۲۰۱۴ و حمله داعش و ورود بیش از یک میلیون پناهجوی سوریه به این منطقه و اختلاف ها با بغداد رو به افول گذاشت.
  گزارش سال ۲۰۱۵ بانک جهانی نشان می دهد که کمبود بودجه و مساله پناهجویان تاثیر منفی بر اقتصاد اقلیم کردستان داشت و باعث شد تا رشد اقتصادی آن نسبت به سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴،پنج درصد کاهش داشته باشد و نرخ فقر نیز ۸.۱ درصد افزایش یابد.
  فرانس پرس به نقل از یک منبع مطلع گزارش داد که کاهش پرداختی ها به کارمندان که تا پایان سال ۲۰۱۵ ،۶۰درصد بوده تاکنون نیز پراخت معوقی های آنها پایان نیافته و یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در دو ماه گذشته حقوق نگرفته اند.
  از میدان های نفتی اقلیم کردستان روزانه ۶۰۰هزار بشکه نفت تولید می شود که از این میزان ۵۵۰ هزار بشکه روزانه از طریق بندر جیهان ترکیه صادر می شود. از این میزان ۲۵۰ هزار بشکه روزانه از چاه های نفت استان کرکوک تولید می شود.
  یک منبع مطلع از اقلیم کردستان در خصوص بحران اقتصادی این اقلیم گفت: بحران مالی به این دلیل بوجود آمده که اقلیم کردستان تنها به نفت به عنوان منبع درآمد تکیه کرده و پس از دوسال بحران مسئولان آن سیاست های صرفه جویی و تنوع منابع در آمد بخصوص تمرکز بر گردشگری،صنعت و کشاورزی را در پیش گرفته اند.
  ‘ربی حصری’ کارشناس امور نفت عراق نیز اظهار داشت که بحران اقتصادی شدید تر از آن است که مقامات اقلیم کردستان عراق به آن اذعان می کنند و خزانه های اقلیم کردستان خالی است و این منطقه با بدهی های داخلی و خارجی رو به رو است.
  همچنین اقلیم کردستان عراق اقدام به پیش فروش نفت خود به شرکت هایی همانند ویتول، ترافیگورا ،گلینکور،پتراکو کرده که این شرکت ها در مقابل مطالبات خود نفت دریافت می کنند.
  اقلیم کردستان عراق در سه سال گذشته بیش از سه میلیارد دلار از این شرکت ها وام گرفته که در مقابل، به این شرکت ها نفت می دهد. همچنین منطقه کردستان عراق اخیرا یک میلیارد دلار از شرکت روسنف روسیه با هدف پرداخت بدهی شرکت بیرل پترولیوم دریافت کرده که در قبال این وام نفت داده خواهد شد.
  بر اساس گزارش فرانس پرس، با کاهش قیمت نفت، اقلیم کردستان عراق برای پرداخت بدهی های شرکت های خارجی که در جریان نوسازی میدان های نفتی فعال بودند همانند دی ان اف نروژ و گنل انرژی شرکت سرمایه گذاری مشترک ترکیه و انگلیس با چالش های بزرگی رو به رو شد.
  اقلیم کردستان عراق برای تسویه بدهی با این شرکت در ماه آگوست با سرمایه گذاران توافقی امضا کرد که در آنها متعهد به افزایش سود سرمایه ها و گسترش میدان های نفتی شده است.
  ربی حصری کارشناس امور نفت معتقد است که طرح همه پرسی از سوی مسعود بارزانی رئیس این اقلیم فرار به جلو و باقی ماندن در قدرت است درحالی که وضعیت اقتصادی فاجعه بار است.
  وی می افزاید: رای مثبت به همه پرسی باعث شعله ور شدن آتش نزاع ها در جبهه های مختلف بخصوص در مناطق مورد مناقشه خواهد شد. امری که به نفع ماندن او در قدرت است.
  مقامات کردستان عراق قصد دارند در ۲۵ سپتامبر (۳ مهر) مساله جدایی کردستان از دولت مرکزی عراق را در یک همه پرسی برگزار کنند. مقامات عراقی خواستار لغو همه پرسی شده و اعلام کردند این اقدام با قانون اساسی این کشور مغایرت دارد.
  خاورم**۹۳۶۶**شبس*۱۶۱۳*مترجم:صغری رحیمی*انتشار دهنده: عبدالله غفاری

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.