• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » روحانی؛ پاسخ به تهدیدهای جاهلانه و دعوت به صلح و تعامل
  کد خبر : 2047548

  روحانی؛ پاسخ به تهدیدهای جاهلانه و دعوت به صلح و تعامل

  روحانی؛ پاسخ به تهدیدهای جاهلانه و دعوت به صلح و تعاملReviewed by on Sep 21Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران برای پنجمین بار در مجمع عمومی سازمان ملل، مهمترین محور تحلیلی – خبری روزنامه های صبح…

  روحانی؛ پاسخ به تهدیدهای جاهلانه و دعوت به صلح و تعاملReviewed by on Sep 21Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران برای پنجمین بار در مجمع عمومی سازمان ملل، مهمترین محور تحلیلی – خبری روزنامه های صبح امروز پنجشنبه ۳۰ شهریور ماه ۱۳۹۶ بود. پیش بینی ها از برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان و بررسی وضعیت بازار مسکن با توجه به احتمال سرازیر شدن نقدینگی به سوی این بازار از دیگر موضوعات مورد بررسی مطبوعات بود.

  ** روحانی: تهدید نمی کنیم، تهدید نمی پذیریم
  رییس جمهوری دیشب در هفتاد و دومین اجلاس سالانه سازمان ملل متحد سخنرانی کرد. روزنامه ها به تحلیل و بررسی محتوای سخنان وی پرداختند.
  روزنامه «آرمان» برای گزارش نخست خود از سخنرانی روحانی عبارت «اهل مذاکره ایم؛ نه با زبان تهدید» را برگزید و در سرمقاله خود نوشت: رئیس‌جمهور اسلامی ایران در حالی که به تشریح مواضع کشور و سیاست اعتدال پرداخت، سعی نمود برخی نکات غیردیپلماتیک رئیس جمهور آمریکا را برشمرده و با لحنی مودبانه توضیح دهد که چگونه سخنرانی وی خارج از محدوده معمول رهبران و روسای کشورها بوده و جمهوری اسلامی ایران هیچگونه توهین و تحقیر آقای ترامپ را نمی‌پذیرد و آن را در دیدگاه بزرگمنشانه خود پاسخ می‌دهد.
  به نوشته این روزنامه، ایران با تجربه جنگ هشت ساله و صدماتی که در اثر حملات موشکی رژیم صدام متحمل گردیده، تلاش می‌نماید در حدی از بازدارندگی در زمینه موشکی نائل آید که نظیر جنگ هشت ساله دگربار در سر راه ملت ایران ایجاد نگردد. این موضوع نباید به عنوان یک سیاست تهاجمی از سوی جمهوری اسلامی ایران تلقی گردد و برعکس جهان می‌بایستی بادرک موقعیت و جایگاه جمهوری اسلامی ایران به ایران حق دهد که در حداقل، جایگاه دفاعی خود را تحکیم بخشد. از سوی دیگر رئیس جمهور از همه کشورهای جهان دعوت نمود که در سرمایه‌گذاری برای رشد و توسعه و احیای اقتصاد و صنعت ایران همکاری نموده و با برداشت سود عادلانه خود در این راه با ایران همگامی نمایند. این دعوت سیاست جدی جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود و امیدوار است به جای درگیر شدن در منازعات منطقه‌ای، ایران در زمینه احیای اقتصادی- صنعتی بتواند فعالانه در کنار شرکای خود بماند و با ایفای نقش اقتصادی خود به رشد و توسعه جهان مساعدت نماید.
  روزنامه «اعتماد» زیر عنوان «به‌نام اعتدال می‌گویم تهدید نمی‌کنیم ، تهدید نمی‌پذیریم» گزارش داد: «ما با حافظ، جهان را فتح کرده‌ایم پس چه نیازی دیگر، به فتح جدید داریم؟!» این جمله همراه با لحن آرام، پاسخ رییس‌جمهور ایران بود که درست یک روز پس از لحن تند و پر کنایه رییس‌جمهور ایالات متحده امریکا بیان شد. رییس‌جمهور ایران درست همانطور که گفت با صدای «رسا» به نمایندگان کشورهای جهان گفت که «مشی ایران اعتدال است»؛ اعتدالی که قرار است صلح و عدالت را دنبال کند. حسن روحانی در پنجمین مرتبه از حضورش در صحن سبز رنگ مجمع عمومی سازمان ملل متحد که بیش از هر چیز دیگری از اعتدال گفت، هم واکنش کوتاهی به اظهارات دونالد ترامپ داشت و آن را «جاهلانه» و «کینه‌توزانه» دانست که در شأن سازمان ملل متحد نبوده است.
  «پاسخ به مدعی» عنوان برگزیده روزنامه «شرق» برای سخنرانی روحانی در مجمع سازمان ملل متحد بود که در بخشی از آن می خوانیم: رئیس‌جمهوری در پنجمین سخنرانی خود در مقر سازمان ملل در جمع سران کشورهای شرکت‌کننده در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، اعتدال را منش و روش ملت بزرگ ایران دانست و تأکید کرد که ایران مسیر صلح را برگزیده است. حسن روحانی در این سخنرانی که با تأخیری یک‌ساعته در حدود ساعت ٢٠ شب گذشته برگزار شد، اعلام کرد اگر توافق برجام به دست «نااهلان عرصه سیاست» از بین برود، دنیا فرصت بزرگی را از دست می‌دهد.
  سرمقاله «ابتکار» در تحلیل سخنان روحانی چنین نگاشت: سخنرانی رئیس‌جمهوری در این اجلاس رویکردی در عین حفظ دیدگاه ایران به رفتارهای آمریکا و اسرائیل، ادبیاتی مقتدرانه و در عین حال به دور از تحقیر و تهاجم داشت. روحانی همچنین تلاش کرد با پررنگ کردن فرهنگ ایرانی و گرایش ایرانی‌ها به صلح و دوستی، تضاد پررنگی با سخنان ترامپ ایجاد کند و به نظر می‌رسد در این راه موفق بود. در واقع با نگاهی به سخنرانی روسای جمهوری دو گانه برخوردی ایران و آمریکا، می‌توان سخنرانی روحانی را در پذیرش آن از سوی جامعه جهانی بهتر و موفق‌تر ارزیابی کرد.
  ابتکار افزود: روحانی همچنین بار دیگر به جامعه جهانی اطمینان داد که ایران مقدم بر نقض برجام نخواهد شد و در عین حال در برابر نقض برجام از سوی دیگران واکنش مناسب نشان خواهد داد. دعوت او از همه کشورها برای استفاده از فرصت برجام نه تنها به عنوان سیاستی لازم به ویژه در عرصه اقتصادی و سرمایه‌گذاری برای ایران مهم است، بلکه این پیام را به جامعه جهانی می‌دهد که ایران حتی در مواجهه با آمریکا در مورد برجام به جز در صورت لزوم در موضع تقابل قرار نخواهد گرفت و این نگاه تباین بیشتری با موضوع صلح در جهان دارد.
  دفاع رییس جمهوری از برجام نیز محور برگزیده روزنامه «کیهان» بود. به گزارش ایران ویج به نقل از این روزنامه، روحانی با‌ اشاره به اینکه اگر این توافق به دست «نااهلان عرصه سیاست» از بین برود، مایه تأسف خواهد بود و دنیا فرصت بزرگی را از دست خواهد داد افزود‌: اما چنین اقدامی هرگز قادر نخواهد بود جمهوری اسلامی ایران را در مسیر پیشرفت و تعالی خود متوقف نماید.

  ** تشدید اختلافات سیاسی و درگیری نظامی؛ پیش بینی ها از پیامد همه پرسی در کردستان عراق
  «مسعود بارزانی» رییس اقلیم کردستان بار دیگر تاکید کرد، اگر ظرف سه روز جایگزین واقعی برای همه ‌پرسی روی میز نباشد در مسیری گام برمی‌دارد که کشورهای همجوار را نگران می‌ کند‌. برخی روزنامه های امروز به پیش بینی نتایج همه پرسی پرداختند.
  به گزارش ایران ویج به نقل از روزنامه «مردم سالاری»، شک و تردیدهایی درباره برنامه‌های اربیل برای همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق در تاریخ ۲۵ سپتامبر به وجود آمده است. رئیس اقلیم کردستان با لجاجت در سخنانی در تجمع هوادارانش، گفت: «ما جایگزینی بهتر از همه‌پرسی نیافتیم. همه‌پرسی راهکار ما برای رسیدن به «استقلال» است. ما امیدوار هستیم پس از همه‌پرسی مذاکرات جدی با بغداد داشته باشیم.» بنا به برخی آمارها بیش از شش میلیون کُرد در عراق زندگی می‌کنند. رقمی‌که معادل یک پنجم کل جمعیت این کشور است. برخی از آنها با برگزاری همه‌پرسی استقلال موافقند اما اختلافات سیاسی گسترده ای نیز بین کُردهای عراق وجود دارد. دولت مرکزی عراق رسما اعلام کرده که این همه ‌پرسی را به رسمیت نمی‌شناسد.
  این روزنامه افزود: ایالات متحده هم ظاهرا نگران است که برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق در روند مبارزه با گروه داعش اخلال ایجاد کند. واشنگتن که تاکنون متحد نزدیک بغداد و اربیل بوده است با اصل استقلال احتمالی اقلیم کردستان عراق مخالف نیست اما با توجه به شرایط منطقه در مقطع زمانی کنونی با آن مخالفت می‌کند. ایالات متحده از افزایش بی‌ثباتی در عراق و منطقه بیمناک است.
  روزنامه «قانون» زیر عنوان «بازی امتیازگیری» نوشت: با نزدیک‌ترشدن عقربه‌های ساعت به سمت شروع همه‌پرسی، بارزانی باردیگر به دولت مرکزی عراق گفته است که چنانچه امتیازات لازم را به کردها بدهد، همه پرسی را به تعویق خواهد انداخت. وی گفته است در صورت پذیرش این شروط از سوی دولت مرکزی عراق، همه پرسی را به مدت دو تا سه سال به تعویق خواهد انداخت.
  بنا بر پیش بینی قانون، پذیرش این شروط برای دولت العبادی امکان پذیر نیست. بنابراین باید انتظار داشت که همه پرسی در موعد مقرر برگزار شود. به نظر می‌رسد بعد از رای گیری و کسب رای مثبت برای همه پرسی استقلال، بارزانی از این اهرم برای عملی کردن شروطی که در بالا شمرده شد، استفاده خواهد کرد، تا زمانی دیگر که فرصتی بهتر برای اعلام استقلال بیابد. فرصتی که شاید فرزندان بارزانی به‌دست بیاورند.
  یادداشت روز کیهان با عنوان «سرکنگبین بارزانی!» به این موضوع اختصاص یافت که در آن می خوانیم: برگزاری همه‌پرسی اقلیم بدون تردید جنگ در پی می‌آورد و این جنگ به یک منطقه خاص محدود نمی‌شود. همه می‌دانند که اگر برگزاری همه‌پرسی به سه استان دهوک، سلیمانیه و اربیل محدود شود، کردهای عراق دچار یک بحران پردامنه دراز مدت می‌شوند و از این رو همه‌پرسی این سه استان بدون همه‌پرسی دو استان- کرکوک و دیالی- ارزشی ندارد و از این رو بارزانی نمی‌تواند در سه استان شمالی همه‌پرسی برگزار کند و از برگزاری آن در دو استان محل نزاع خودداری کند.
  از نگاه کیهان، قمار همه‌پرسی اقلیم نمی‌تواند با باخت «عراق امروز» و یا با باخت هم‌پیمانان عراقی پایان یابد چرا که عراقی که توانسته است بر داعشی که نزدیک بود در یک نصف روز بر کل کردستان عراق مسلط شود، پیروز گردد، به راحتی می‌تواند بر مدافعان جدایی از عراق پیروز شود.

  ** کوچ نقدینگی به بازار مسکن؟
  برخی فعالان بازار مسکن می گویند در پی کاهش نرخ سود سپرده و افزایش قیمت ارز، خودرو و اجاره ‌بها، نقدینگی سرگردان بار دیگر رهسپار بازار مسکن می شود. برخی روزنامه ها نیز این پیش بینی را تایید کردند.
  در این زمینه، روزنامه «تفاهم» از کوچ سپرده های بانکی به بازار مسکن خبر داد و نوشت: کاهش سود سپرده‌های بانکی، خود را در قالب افزایش اجاره‌بها و نرخ ارز در کوتاه‌مدت و ورود سفته‌بازان به بازار خرید و فروش مسکن، در بلندمدت نشان داده است. در روزهای اخیر در پی کاهش نرخ سود سپرده و افزایش قیمت ارز، خودرو و اجاره بها، نقدینگی سرگردان اخیرا به بازارهای موازی بخش مسکن ورود کرده اند اما هنوز نتوانسته اند بخش مسکن را دچار تغییرات جدی کنند. بازار مسکن که در بخش اجاره بها از کاهش سود سپرده ها تأثیر گرفته، تکانه جدی در بخش خرید و فروش مسکن ایجاد نکرده است.
  به نوشته این روزنامه، سرمایه های سرگردان می تواند در سه تا پنج ماه آینده تقاضای سفته بازانه و سوداگرانه بازار مسکن را تقویت کند، که این تقاضا با توجه به انباشت مسکن خالی و مازاد عرضه واحد مسکونی، بعید است شوک قیمتی به بخش مسکن بدهد؛ اما تأثیرات کاهش سود سپرده بانکی، بیشتر از میانگین تورم خواهد بود و نرخ تورم مسکن در ماه های آتی از نرخ کلی تورم کشور پیشی خواهد گرفت.
  روزنامه «سیاست روز» نیز در تحلیل وضعیت بازار کنونی مسکن چنین نوشت: بررسی رونق و رکود مسکن نشان می‌دهد که ورود به دوره رونق، ابتدا اثر خود را از بازار اجاره نشان می‌دهد و در حال حاضر نرخ اجاره‌بها براساس موقعیت و میزان تقاضا بین ۱۰ تا ۳۰ درصد در مناطق مختلف شهر تهران افزایش یافته که ناشی از پر شدن حجم تقاضا در این بازار است. همچنین با کاهش نرخ سود بانکی به ۱۵ درصد در هفته‌های اخیر؛ اغلب مالکان ترجیح می‌دهند به جای ودیعه، اجاره‌بها دریافت کنند و همین موضوع منجر به فشار به مستاجران شده است.
  سیاست روز افزود: سرمایه‌های سرگردان می‌تواند در سه تا پنج ماه آینده تقاضای سفته‌بازانه و سوداگرانه بازار مسکن را تقویت کرده و این امکان که کوچ نقدینگی به مسکن در بلندمدت را شاهد باشیم وجود دارد. تحلیلگران با اشاره به آمارهای موجود اعلام می‌کنند که طی پنج ماهه نخست سال‌جاری رشد ۵۰ درصدی خرید و فروش واحدهای مسکونی ۱۶ تا ۲۰ سال وجود داشته است. این فعالان بازار ملک مدعی هستند که این شرایط بازتاب تغییر رفتار طرف تقاضا و تحولات پیش‌بینی نشده بازار مسکن تهران است و می‌تواند افق پیش‌روی سرمایه‌گذاری در بخش عرضه را مشخص کند.

  پژوهشم** ۹۲۸۳**۹۲۷۹**تنظیم: فرشته ذبیحیان** انتشار:سیدمحمد موسی کاظمی
  ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearchهمراه شوید

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.