• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » الگوی مداخلات سیاسی ـ نظامی ایالات متحده آمریکا در خلیج‌فارس
  کد خبر : 2047474

  الگوی مداخلات سیاسی ـ نظامی ایالات متحده آمریکا در خلیج‌فارس

  الگوی مداخلات سیاسی ـ نظامی ایالات متحده آمریکا در خلیج‌فارسReviewed by on Sep 21Rating: چکیده خروج انگلستان از خلیج فارس در سال ۱۹۷۱ که توام با بحران جنگ ویتنام بودایالات متحده را واداشت تا از طریق موکلان منطقه‌ای خود دکترین دوستونی خود را به عنوان راهبرد اصلی در خلیج فارس تعریف کند. با وقوع انقلاب…

  الگوی مداخلات سیاسی ـ نظامی ایالات متحده آمریکا در خلیج‌فارسReviewed by on Sep 21Rating:

  چکیده

  خروج انگلستان از خلیج فارس در سال ۱۹۷۱ که توام با بحران جنگ ویتنام بودایالات متحده را واداشت تا از طریق موکلان منطقه‌ای خود دکترین دوستونی خود را به عنوان راهبرد اصلی در خلیج فارس تعریف کند. با وقوع انقلاب اسلامی درایران توازن منطقه ای دگرگون شد. نگرانی از نفوذ کمونیسم و تحولات بعدی و بویزه جنگ ایران و عراق از عوامل حضور گسترده این کشور در منطقه بودند. تهاجم رژیم صدام به کویت حضور آمریکا در خلیج فارس را تثبیت کرد.
  در دوران زمامداری بوش پدر و بیل کلینتون سیاست ایالات متحده ترکیبی از آرمانگرایی («نظم نوین جهانی» پس از جنگ دوم خلیج فارس) و واقع گرایی («مهار مضاعف» جنگ عراق و ایران) بود. این سیاست حاکی از اراده و خواست این کشور برای حفظ تعادل (سیال) و ثبات (نسبی) منطقه بود که منجر به برقراری نوعی «صلح سرد» در منطقه شد. چرخش سیاست خارجی اوباما نیز ترکیبی از سنت ویلسونیسم و عملگرایی و بازسازی چهره مخدوش شده آمریکا با استفاده از قدرت هوشمند (ترکیبی از قدرت نرم و سخت) و احیای رهبری آمریکا با استفاده از ظرفیت نهاد های بین المللی و ائتلاف های منطقه ای و جهانی و دوری از یکجانبه گرایی دوران بوش پسر بود.

  کلیدواژه ها: آمریکا؛ عراق؛ خلیج فارس؛ ایران؛ کویت؛ شوروی

  نویسنده:

  سیدمحمد حسینی: عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد

  فصلنامه سیاست خارجی – دوره ۳۰، شماره ۴، زمستان ۱۳۹۵ .

  برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.