• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » طرح رئیس جمهوری عراق برای حل و فصل بحران اقلیم کردستان
  کد خبر : 2047440

  طرح رئیس جمهوری عراق برای حل و فصل بحران اقلیم کردستان

  طرح رئیس جمهوری عراق برای حل و فصل بحران اقلیم کردستانReviewed by on Sep 21Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از بامداد پنجشنبه ایرنا، پایگاه خبری «ان آر تی» اعلام کرد که در پی دیدارها و مشورت های رئیس جمهوری عراق با رهبران احزاب و گروه ها، نماینده دبیرکل سازمان ملل و سفرای کشورهای…

  طرح رئیس جمهوری عراق برای حل و فصل بحران اقلیم کردستانReviewed by on Sep 21Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از بامداد پنجشنبه ایرنا، پایگاه خبری «ان آر تی» اعلام کرد که در پی دیدارها و مشورت های رئیس جمهوری عراق با رهبران احزاب و گروه ها، نماینده دبیرکل سازمان ملل و سفرای کشورهای بزرگ و پیشنهادهای مطرح شده برای حل و فصل اختلافات مربوط به برگزاری همه پرسی اقلیم کردستان، روی ارائه طرحی با هدف تصویب آن به عنوان نقشه راه برای حل و فصل تمامی مشکلات موجود بین اقلیم کردستان و دولت مرکزی توافق شده است.
  این طرح بر تصویب موارد پیشنهادی «یان کوبیچ» نماینده دبیرکل سازمان ملل که مورد قبول کشورهای عضو دائم شورای امنیت نیز قرار گرفته، تاکید کرده است.
  این طرح می افزاید که مذاکرات میان طرف های ذیربط، ماه سپتامبر ۲۰۱۷ برای حل و فصل مشکلات موجود بدون هیچ گونه پیش شرط و بر اساس اصل شراکت آغاز خواهد شد.
  طرح مذکور با تاکید بر اینکه این مذاکرات باید در یک دوره زمانی که از سه سال بیشتر نباشد، به سرانجام برسد، افزوده است که سازمان ملل از روند مذاکرات و اجرای بندهای توافقنامه میان طرفین حمایت می کند.
  این طرح می افزاید که به موجب این توافق دولت اقلیم کردستان تصمیم به عدم برگزاری همه پرسی می گیرد که قرار است در تاریخ ۲۵ سپتامبر انجام شود و در صورت موفق نبودن مذاکرات به همه پرسی رجوع خواهد شد.
  این طرح از تشکیل سه کمیته ناظر بر مذاکرات خبرداده که عبارتند از: کمیته قانونگذاری به منظور اجرای قوانین معطل مانده بین اقلیم کردستان و دولت مرکزی، کمیته اجرایی ویژه پیگیری و اجرای قوانین و مقررات صادره از سوی دولت مرکزی و اقلیم کردستان و نیز کمیته سیاسی برای حل و فصل نهایی مشکلات سیاسی موجود.
  این طرح همچنین خاطرنشان کرده است که سقف زمانی برای پایان دادن به مشکلات حل نشده بین اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق نباید از سه سال تجاوز کند.
  این طرح افزوده است که ۱۸ ماه اول برای حل و فصل مسائل اجرایی خواهد بود که پیشتر قوانین ومقررات درباره آنها صادر شده و همچنان معطل مانده است.
  در این طرح همچنین به حل و فصل مسائلی مانند اصلاحات قانون اساسی، سرنوشت کرکوک و مناطق مورد مناقشه و مسائل مورد اختلاف اشاره شده است.
  شبد**۱۴۸۰**۱۰۱۰
  مترجم:غلامرضا رفیع**انتشار :حسن معظمی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.