• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » مقابله با خشونت مستلزم شناسایی ریشه‌های تروریسم
  کد خبر : 2047219

  مقابله با خشونت مستلزم شناسایی ریشه‌های تروریسم

  مقابله با خشونت مستلزم شناسایی ریشه‌های تروریسمReviewed by on Sep 20Rating: مبارزه با تروریسم به یک امر مهم در نظام بین‌المللی تبدیل شده است؛ زیرا وضعیت نابسامان ناشی از وقوع آن نه تنها موجب خدشه‌دار شدن امنیت انسانی شده، بلکه صلح، امنیت ملی و بین‌المللی را تهدید می کند. در چنین شرایطی تنها عزم راسخ…

  مقابله با خشونت مستلزم شناسایی ریشه‌های تروریسمReviewed by on Sep 20Rating:

  مبارزه با تروریسم به یک امر مهم در نظام بین‌المللی تبدیل شده است؛ زیرا وضعیت نابسامان ناشی از وقوع آن نه تنها موجب خدشه‌دار شدن امنیت انسانی شده، بلکه صلح، امنیت ملی و بین‌المللی را تهدید می کند. در چنین شرایطی تنها عزم راسخ جهانی به مثابه راهبردی ویژه در مبارزه با تروریسم تلقی شده و موجب رفع شکاف ‌های موجود در این ارتباط می شود. تحقق صلح عادلانه جهانی زمانی قابل دسترسی است که در بسیاری از چالش‌های بین‌المللی به ‌ویژه تهدیدهای ناشی از تروریسم، دولت‌ ها باید با وجود توافق نظر در امر مبارزه و مساعدت و همکاری با سازمان‌های بین‌المللی، شکاف موجود را از راه اجماع در پذیرش اسناد بین‌المللی در نیل به جهانی عاری از هرگونه ناامنی و تهدید مرتفع کنند.

  متهم کردن مسلمانان به افراط گرایی و تروریسم در سال‌های اخیر به رویه ثابت کشورهای غربی و رسانه‌های جریان اصلی تبدیل شده و حال اندکی برایشان دشوار است که اعتراف کنند خشونت، افراط گرایی و عدم تحمل و مدارا با دیگر اقوام و مذاهب حد و مرز نمی شناسد و در دنیایی که کشتار مخالفان به رویه ثابت آن تبدیل شده، مسلمانان نیز قربانی هستند.

  حسن روحانی رییس جمهوری در حاشیه هفتادو دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در دیدار و گفت وگو با سران دیگر کشورها، اندیمشندان، نخبگان سیاسی و شبکه های تلویزیونی به مسایلی همچون خشونت و تروریسم و فجایع رخ داده برای مسلمانان میانمار پرداخت و بر رسیدگی آنها تاکید کرد.

  گروه اطلاع رسانی ایرنا در دو گزارش سخنان حسن روحانی رییس جمهوری در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل را محور بندی و بررسی کرده است. گزارش نخست به موضوع هایی همچون؛ آواره و کشته شدن مسلمانان میانمار و مبارزه با تروریسم در سطح منطقه و بین الملل می پردازد.

  ** مسلمانان میانمار؛ قربانی افراط گرایی و خشونت
  مردم مسلمان روهینگیا در استان راخین میانمار، چندین سال است که قربانی خشونت و افراط گرایی شده اند و دولتمردان این سرزمین و جوامع بین الملل در مقابل این فاجعه سکوت کرده اند. مسلمانان میانمار اقلیت چهار درصدی هستند که از خانه و کاشانه خود آواره شده و از ترس کشته و آواره شدن به کشورهای اطراف پناه بردند.
  حسن روحانی رییس جمهوری در دیدارهایی که با نخست وزیران کشورهای ژاپن، سوئد، پاکستان و درگفت وگو با شبکه «سی ان ان» این اقدام ها را به شدت محکوم کرد.

  – من از سازمان ملل و سازمان همکاری اسلامی می خواهم پاسخی درخور، به وضعیت اسفناک جامعه مسلمان میانمار بدهند. آینده صدها هزار نفر انسان را نمی توان نامعلوم رها کرده و در اختیار افراطیون وانهاد. وضعیت میانمار بازگو کننده این واقعیت است که افراط گرایی همواره بستری مناسب برای وقوع وحشتناک ترین جنایات انسانی بوده است. ( روحانی در دیدار گروه تماس میانمار سازمان همکاری اسلامی،۲۸ شهریور۱۳۹۶)

  – فشار کشورها از جمله ژاپن به دولت میانمار و کمک به مردم و آوارگان، می تواند در کاهش درد و رنج مسلمانان میانماری موثر باشد.(روحانی در دیدار شیزو آبه نخست وزیر ژاپن،۲۸ شهریور۱۳۹۶)

  – حسن روحانی وضعیت مسلمانان میانمار را اسفناک خواند و گفت که وظیفه همه جوامع اسلامی یاری رساندن به آنها است. (حسن روحانی در دیدار با خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان، ۲۸ شهریور ۱۳۹۶)

  – شرایط سختی برای مسلمانان میانمار پیش آمده و ۴۰۰ هزار بیگناه آواره شده اند. فشار بر دولت میانمار برای توقف نسل کشی و اعمال خشونت علیه مسلمانان یک اقدام ضروری است و بی تردید نقش اتحادیه اروپا برای توقف فشارهای غیرانسانی بر مسلمانان میانماری و کمک به آوارگان حائز اهمیت است. (حسن روحانی در دیدار استفان لوون نخست وزیر سوئد، ۲۷ شهریور ۱۳۹۶)

  – ما در شبه قاره هند به طور کلی همواره شاهد مشکلات و خشونت‌ هایی بین مسلمانان و غیرمسلمان‌ها بودیم. در میانمار هم در گذشته شاهد اینگونه تنش‌ها بودیم اما حوادث اخیر، کم‌سابقه است که حدود ۴۰۰ هزار نفر از خانه‌هایشان آواره شوند و خانه‌هایشان را ارتش میانمار آتش بزند. بنابراین یک فاجعه بزرگ انسانی رخ داده و یک نسل‌کشی در حال تحقق است. (حسن روحانی در گفت و گو با شبکه تلویزیونی سی ان ان ، ۲۷ شهریور ۱۳۹۶)

  – شرایط سختی برای مسلمانان میانمار پیش آمده و ۴۰۰ هزار بیگناه آواره شده اند. فشار بر دولت میانمار برای توقف نسل کشی و اعمال خشونت علیه مسلمانان یک اقدام ضروری است و بی تردید نقش اتحادیه اروپا برای توقف فشارهای غیرانسانی بر مسلمانان میانماری و کمک به آوارگان حائز اهمیت است. (حسن روحانی در دیدار استفان لوون نخست وزیر سوئد نخست وزیر سوئد، ۲۷ شهریور ۱۳۹۶)

  – ما در شبه قاره هند به طور کلی همواره شاهد مشکلات و خشونت‌هایی بین مسلمانان و غیرمسلمان‌ها بودیم. در میانمار هم در گذشته شاهد اینگونه تنش‌ها بودیم اما حوادث اخیر، کم‌سابقه است که حدود ۴۰۰ هزار نفر از خانه‌هایشان آواره شوند و خانه‌هایشان را ارتش میانمار آتش بزند. بنابراین یک فاجعه بزرگ انسانی رخ داده و یک نسل‌کشی در حال تحقق است. (حسن روحانی در گفت و گو با شبکه تلویزیونی سی ان ان ، ۲۷ شهریور ۱۳۹۶)

  ** هم اندیشی دولتمردان جهان در راه مبارزه تروریسم
  تروریسم بین الملل به دنبال ایجاد نظام ناامنی جمعی است. با وجود تصویب کنوانسیون های متعدد تنبیهی و پیشگیرانه بین المللی در مقابله با تروریسم از طرف شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل متحد، وضعیت ناموفق کنونی مبارزه با تروریسم بیانگر این واقعیت است که چارچوب سیاسی – حقوقی مبارزه با تروریسم به طور کامل ناکارآمد بوده است. در حال حاضر نیز با توجه به حوادثی که در منطقه و جهان روی می ‌دهد دولتمردان جهان باید با هم اندیشی و اتحاد در راه ریشه کن کردن این معضل بکوشند.

  ایران در حال مبارزه با تروریسم است و خود قربانی اصلی آن محسوب می شود. رییس دولت دوازدهم در دیدارها و سخنرانی های خود در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل مبارزه و ریشه کنی این پدیده شوم را نیاز عزم جدی جهانی دانست و اقدام های مهم ایران علیه تروریسم را مثبت ارزیابی کرد.

  – سلاح کشتار جمعی برای همه جهان خطرناک است و ما مخالف سلاح های هسته ای و تهدید توسط آن هستیم و این نظر خود را نیز صراحتا اعلام کرده ایم.(روحانی در دیدار شینزو آبه نخست وزیر ژاپن، ۲۸ شهریور۱۳۹۶)

  – منطقه ما بزرگترین شاهد این مدعا است که کشورهایی که از طریق زور و قدرت نظامی خواستند مسایل را به نفع خودشان حل و فصل کنند، در هیچ کجا موفق نبودند؛ نه در افغانستان، نه در عراق و نه در سوریه و نه در یمن و نه در لیبی. همه این مسایل به ما نشان می‌دهد که برای حل و فصل مسایل باید اول مشکل را به خوبی بشناسیم و ثانیاً راه‌حل درست را برای آن مدنظر قرار دهیم. بر همین مبنا در عراق به بغداد، در سوریه به دمشق کمک کردیم و بر همین مبنا به کشورهای منطقه آنجایی که برای مبارزه با تروریسم از ما درخواست کمک کردند، یاری و کمک کردیم. ( روحانی در دیدار جمعی از نخبگان سیاست خارجی آمریکا، ۲۸ شهریور۱۳۹۶)

  – تروریسم به عنوان یک معضل جهانی است. ایران علیه تروریسم اقدامات ارزشمندی در منطقه انجام داده است. باید برای حل مشکلات منطقه بدنبال راه حل های سیاسی بود و ما با کشورهای دوست همانند ترکیه و روسیه در حال پیشبرد روند مذاکرات آستانه هستیم. (حسن روحانی در دیدار آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد، ۲۷ شهریور ۱۳۹۶)

  – آمریکایی ها هر روز طرح و نقشه جدیدی علیه کشورهای در حال رشد طراحی می کنند که البته همواره نیز با شکست مواجه می شوند. در منطقه ما باوجودی که می خواستند از تروریسم استفاده ابزاری کنند اما ملت های منطقه به ویژه ملت های عراق و سوریه در حال شکست تروریسم هستند و عمر تروریست‌ها در حال پایان است. (حسن روحانی در دیدار اوومورالس رییس جمهوری بولیوی، ۲۷ شهریور ۱۳۹۶

  – ایران در مبارزه با تروریسم و به درخواست دولت های عراق و سوریه پاسخ مثبت داده است و تا موفقیت نهایی ، به مبارزه خود ادامه می دهد. (حسن روحانی در دیدار آلکساندر فان در بلن رییس جمهور اتریش، ۲۷ شهریور ۱۳۹۶)

  – ایران در حال مبارزه با تروریسم در منطقه است و در همین ارتباط مستشاران نظامی ما به درخواست دولتهای رسمی عراق و سوریه در این کشورها حضور دارند. (حسن روحانی در دیدار امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه، ۲۷ شهریور ۱۳۹۶)

  – تروریست ها در عراق و سوریه در حال شکست هستند و مذاکرات خوبی در آستانه پایتخت قزاقستان در ارتباط با سوریه با حضور ایران، روسیه و ترکیه در جریان است که موفقیت های خوبی داشته است و همه تلاش ها باید در مسیر ثبات و امنیت منطقه متمرکز شود. (حسن روحانی در دیدار استفان لوون نخست وزیر سوئد، ۲۷ شهریور ۱۳۹۶)

  – همیشه اینگونه اقدامات یعنی ظلم به مردم، آواره کردن مردم و نسل‌کشی‌ها،‌ زمینه‌ای را برای افراط و خشونت آماده می‌کند و ممکن است تروریست‌ها بخواهند از این فضاها استفاده کنند، این ما هستیم که نباید بگذاریم چنین فضاهایی برای تروریست‌ها بوجود بیاید. بعد از اینکه تروریست‌ها در عراق و سوریه شکست کامل بخورند، حتماً نقل مکان می‌کنند از این دو کشور به کشورهای دیگر و این خطری برای کل منطقه ما و حتی اروپا خواهد بود. (حسن روحانی در گفت و گو با شبکه تلویزیونی سی ان ان، ۲۷ شهریور ۱۳۹۶)

  – اسلام دین صلح و دوستی است و میان این دین و گروههای تروریستی هیچ ارتباطی نیست همانطور که ممکن است یک گروه مسیحی افراطی اقدامی تروریستی انجام دهد که نمی توان آن را به دین مسیحیت مرتبط کرد. دین اسلام با هرگونه خشونت ، ترور و آدمکشی مخالف است و ایجاد ارتباط میان این دو، یک اتهام بسیار خطرناک برای امنیت جهان است. (حسن روحانی در جمع مدیران و خبرنگاران ارشد رسانه های همگانی آمریکا، ۲۸ شهریور ۱۳۹۶)

  – تروریسم یک مشکل همگانی و فراگیر است و مبارزه و ریشه‌کنی آن نیازمند عزم جدی جهانی می‌باشد. امروز تروریست‌ها در عراق و سوریه تضعیف شدند و باید ضمن مبارزه جدی با تروریست‌ها، شرایط را برای برگزاری انتخابات آزاد در این کشورها فراهم کنیم تا مردم این مناطق برای سرنوشت خود تصمیم بگیرند. (حسن روحانی در دیدار با «ارنا سولبرگ» نخست وزیر نروژ، ۲۸ شهریور ۱۳۹۶)

  ادامه دارد…
  *گروه اطلاع رسانی
  خبرنگار: مریم همتی**انتشار دهنده: شهربانو جمعه
  پژوهشم**۹۱۱۷**ع.ک**۹۱۳۱
  ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearchهمراه شوید.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.