• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » توسعه سیاسی و اقتصادی؛ گفتمان بین المللی دولت دوازدهم
  کد خبر : 2047203

  توسعه سیاسی و اقتصادی؛ گفتمان بین المللی دولت دوازدهم

  توسعه سیاسی و اقتصادی؛ گفتمان بین المللی دولت دوازدهمReviewed by on Sep 20Rating: مجمع عمومی سازمان ملل به عنوان نهادی مشورتی میان کشورهای مختلف جهان است که اجلاس سالیانه خود را به صورت منظم تشکیل می دهد و بر اصل برابری دولت ها تاکید دارد. اینگونه این اجلاس را باید بهترین فرصت برای کشورها دانست…

  توسعه سیاسی و اقتصادی؛ گفتمان بین المللی دولت دوازدهمReviewed by on Sep 20Rating:

  مجمع عمومی سازمان ملل به عنوان نهادی مشورتی میان کشورهای مختلف جهان است که اجلاس سالیانه خود را به صورت منظم تشکیل می دهد و بر اصل برابری دولت ها تاکید دارد. اینگونه این اجلاس را باید بهترین فرصت برای کشورها دانست تا بتوانند سیاست های خود را در برابر موضوع های مختلف جهان آشکار کنند و در سایه همگرایی و تعامل در مسیر توسعه قرار گیرند.

  ایران نیز به عنوان یکی از کشورهای شرکت کننده در این اجلاس همواره در پی آن است تا بتواند سیاست های برحق خود را به گوش جهانیان برساند البته هر چند چگونگی بیان این سیاست ها با توجه به گرایش دولت های مختلف متفاوت بوده است.

  حسن روحانی که سکان هدایت دولت دوازدهم را بر عهده دارد با توجه به سیاست های اعتدالی و عقلانی دولت خود در هفتاد و دومین اجلاس سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل شرکت کرده است تا با استفاده از این فرصت از سیاست های خارجی کشورمان در برابر مخالفان برجام دفاع کند و در سایه همگرایی با دولت های دیگر راه توسعه اقتصادی را هموار سازد. وی در این ارتباط گفت وگوهایی با شبکه تلویزیونی سی ان ان، شبکه تلویزیونی ان بی سی آمریکا، مدیران و خبرنگاران ارشد رسانه های همگانی آمریکا انجام داد و با امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه، استفان لوون نخست وزیر سوئد، اوو مورالس رییس جمهوری بولیوی، خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان، رومن رادف رییس جمهوری بلغارستان، شینزو آبه نخست وزیر ژاپن، ارنا سولبرگ نخست وزیر نروژ و آلکساندر فان در بلن رییس جمهوری اتریش دیدار و گفت وگو کرده است.

  گروه اطلاع رسانی ایرنا در ۲ گزارش سخنان حسن روحانی رییس جمهوری را در دیدار و گفت وگوهای مختلف در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل محور بندی و بررسی کرده است که گزارش دوم محورهای برجام، سیاست خارجی و مقوله اقتصادی- تجاری را دربردارد.

  **اعتدال روحانی در دفاع از برجام
  برجام دستاوردی بود که تلاش های دولت یازدهم برای ایران به ارمغان آورد و پس از سال ها، جامعه بین المللی را به این نتیجه رساند که ایران هدفی جز استفاده صلح آمیز هسته ای ندارد. هر چند سایه این توافق بر سر عده ای در داخل و خارج سنگینی می کند و دولت ترامپ در صدر مخالفان خارجی برجام حضور دارد. البته حسن روحانی به عنوان رییس دولت دوازدهم سیاست های عقلانی خود را در ارتباط با برجام همچنان حفظ کرده و به این توافق بین الملل پایبند است و با حضور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از این تعهدها دفاع و موضع کشور خویش را در برابر هر گونه نقض برجام از طرف کشورهای دیگر بیان می کند.

  -آنچه اهمیت دارد این است که موضوع برجام به عنوان یک توافقی است که بعد از سال ‌ها تلاش و کوشش ۷ کشور و پشتیبانی ده‌ها کشور از جمله اتحادیه اروپا، حاصل شده است. این توافق می‌تواند به نفع همه باشد و نگرانی‌ها را رفع کند و شرایط را برای بهره ‌برداری همه کشورها و ملت‌ها از روابط اقتصادی و فرهنگی و علمی بین کشورها فراهم کند. بنابراین برجام یک توافقی به نفع همه است. (حسن روحانی در گفت وگو با شبکه تلویزیونی ان بی سی آمریکا، ۲۸ شهریور ۱۳۹۶)

  -آنچه که کشورهای دیگر در همین ماه های اخیر به صراحت اعلام کردند، چه روس ‌ها، چینی ‌ها و اتحادیه اروپا همه بر این مبنا بودند که هم آنها متعهد به برجام هستد و هم توصیه کردند به آمریکا که آمریکا هم متعهد به برجام بماند. بنابراین اگر آمریکا از این تعهد، خارج شود، شرایط نویی ایجاد می‌شود. در آن شرایط نو ایران حق دارد، انتخاب خود را داشته باشد، برای اینکه تعهدات ایران در آن شرایط، شرایط قبلی نیست امروز یک تعهد بوده بر مبنای ۷ کشور و سازمان ملل هم آن را تأیید کرده اگر یکی از آنها خارج شد، پس گزینه های مختلفی در اختیار ایران خواهد بود تا بر مبنای مسایل خودش یکی از آنها را برگزیند و انتخاب کند. (حسن روحانی در گفت وگو با شبکه تلویزیونی ان بی سی آمریکا، ۲۸ شهریور ۱۳۹۶)

  -برجام توافقی است که بعد از سال ها تلاش و زحمت فراوان دیپلمات ها حاصل و در نهایت در شورای امنیت سازمان ملل در قالب قطعنامه ۲۲۳۱ تایید شده است. موضوع برجام با همه موارد مشابهی که گاهی اوقات در مطبوعات از آنها یاد می شود کاملا متفاوت است. اولا موضوع آن به مساله عدم اشاعه مربوط می شود و ثانیا توافق هفت کشور است و ثالثا این توافق با زحمت بسیار زیاد و با میزبانی و حمایت بسیاری از کشورها بدست آمده است. این توافق به اتفاق آراء در شورای امنیت سازمان ملل تایید و و از همه مهمتر اینکه به عنوان پایه ای بوده که در طول حدود ۲ سال گذشته اجرایی و عملیاتی شده و باعث ایجاد شرایط تعاملی بهتری در روابط ایران و کشورهای منطقه ، اتحادیه اروپا و سایر کشورها شده است.(حسن روحانی در جمع مدیران و خبرنگاران ارشد رسانه های همگانی آمریکا، ۲۸ شهریور ۱۳۹۶)

  -در این توافق، نهاد نظارت کننده آژانس بین المللی انرژی اتمی است که بازرسان آن هر سه ماه از نتایج بازرسی های خود گزارش می دهند و مرجع دیگری نمی تواند راجع به این موضوع صحبت کند که آیا ایران متعهد بوده و یا نبوده است؟ در تمام هفت گزارش آژانس نیز تاکید شده که ایران کاملا به تعهداتش پایبند بوده است. بنابراین اگر دولت آمریکا این تعهد را زیر پا بگذارد همه ضررها و مسوولیت ها بر عهده او خواهد بود و نشان می دهد ایران کشوری است که به تعهداتش پایبند و آمریکا کشوری است که هیچکس نمی تواند به آن اعتماد کند. چرا که ممکن است روزی توافقی را بپذیرد و با روی کار آمدن دولتی دیگر در آن کشور، همه آن توافقات زیر پا گذاشته شود.(حسن روحانی در جمع مدیران و خبرنگاران ارشد رسانه های همگانی آمریکا، ۲۸ شهریور ۱۳۹۶)

  -در بحث برجام هر اتفاقی روی دهد، ایران پیروز است. البته آمریکا اگر خارج شود ضرر و اگر بماند نفع می برد. ما برای هر شرایطی آماده ایم و برای ادامه راه خودمان مشکل نداریم اما اگر آمریکا بخواهد از تعهدش خارج شود به معنای آن است که این تعهد دچار مشکل شده و در این شرایط ممکن است ایران راه دیگری را برگزیند.(حسن روحانی در جمع مدیران و خبرنگاران ارشد رسانه های همگانی آمریکا، ۲۸ شهریور ۱۳۹۶)

  -توافق برجام زمینه خوبی برای توسعه روزافزون روابط ایران و اتحادیه اروپا ایجاد کرده است. این توافق به نفع جهان است و نشان می‌دهد مشکلات بین‌المللی از طریق مذاکره قابل حل و فصل می ‌باشد.(حسن روحانی در دیدار با ارنا سولبرگ نخست وزیر نروژ، ۲۸ شهریور ۱۳۹۶)

  -جمهوری اسلامی ایران براساس هفت گزارش‌ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همواره بر تعهدات خود در چارچوب برجام ، پایبند بوده و به آنها عمل کرده است. ما آغازگر نقض برجام نخواهیم بود و امیدواریم بقیه کشورها هم پایبند به تعهدات قانونی، حقوقی و اخلاقی خودشان باشند.(حسن روحانی در دیدار با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن، ۲۸ شهریور ۱۳۹۶)

  -خواست ما آن است که مشکلات را از طریق مذاکره و توافق حل کنیم و وقتی به توافق رسیدیم بر توافق خود پایبند بمانیم و الا این به معنای نفی کل دیپلماسی و راه‌حل صحیح برای حل مشکلات است.(روحانی در دیدار نخبگان سیاست خارجی آمریکا، ۲۸ شهریور ۱۳۹۶)

  -در دوره پسابرجام، فرصت و فضای مناسبی برای تحکیم هر چه بیشتر روابط با همه کشورهای اروپایی به وجود آمده و با توجه به ظرفیت‌های گسترده‌ای که ۲ کشور در عرصه‌های مختلف به ویژه از لحاظ سرمایه‌گذاری، تجارت، علمی و فناوری‌های نو دارند، باید سطح همکاری‌ها را به نفع ۲ ملت بیش از پیش ارتقاء بخشید.(حسن روحانی در دیدار آلکساندر فان در بلن رییس جمهوری اتریش، ۲۷ شهریور ۱۳۹۶)

  – برجام حاوی این پیام بود که مسایل پیچیده بین المللی را می توان از مسیر گفت وگو ‏و در چارچوب رویکرد برد – برد حل و فصل کرد و هر آسیبی به آن می تواند انتقال دهنده این پیام خطرناک به جهان باشد که دیپلماسی قادر به رفع ‏مشکلات نیست.‏ تنها نهادی که باید بر برجام نظارت کند آژانس بین المللی انرژی اتمی است که تاکنون هفت بار صراحتا بر پایبندی ایران بر این توافق تاکید کرده است و نباید برخی ها توافق روشنی همانند برجام را به مسایل دیگر مشروط کنند.(حسن روحانی در دیدار با امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه، ۲۷ شهریور ۱۳۹۶)

  – برجام فرصت مناسبی را برای گسترش روابط دو کشور فراهم کرده است که بهره گیری از این فرصت به نفع منافع دو ملت است. مواضع دولت جدید آمریکا مناسب این توافق مهم بین المللی نیست. برجام توافقی است که آن را برای امنیت و ثبات منطقه و جهان مفید می دانیم و به زیان هیچ کسی نخواهد بود و امیدوارم با همکاری طرفین، این توافق به خوبی تداوم یابد.(حسن روحانی در دیدار با استفان لوون نخست وزیر سوئد، ۲۷ شهریور ۱۳۹۶)

  -برجام یک تعهد چند جانبه بین المللی و مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل است. خروج از این تعهد هزینه بسیار سنگینی برای آمریکا خواهد داشت. فکر نمی‌کنم آمریکایی‌ها این هزینه سنگین را تحمل بکنند، برای یک کاری که کاملاً برای آنها بی‌خاصیت خواهد بود. خروج آنها از برجام هیچ خاصیتی برای آنها ندارد اما در عین حال اعتماد جهانی را نسبت به آمریکا به طور کلی از بین خواهد برد. از آنجایی که فعالیت‌ها و برنامه ‌های آقای ترامپ تا حدی غیرقابل پیش‌بینی است، بنابراین ما هم برای آن شرایط پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده ایم.(حسن روحانی در گفت وگو با شبکه تلویزیونی سی ان ان، ۲۷ شهریور ۱۳۹۶)

  -برجام می تواند الگوی خوبی برای صلح و ثبات در منطقه و جهان باشد و مسوولیت آژانس بین المللی انرژی اتمی و دبیر کل سازمان ملل در حمایت و تقویت برجام بویژه در برابر آنهایی که خلاف تعهدات گام بر می دارند، بسیار با اهمیت است. (حسن روحانی در دیدار آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد، ۲۷ شهریور ۱۳۹۶)

  -برجام در تاریخ سیاسی منطقه ما و جهان همواره زنده خواهد بود. برجام یک توافق چند جانبه با حمایت قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است و برای صلح امنیت جهانی به عنوان یادگاری است که به جهانیان اعلام کرد که مسایل پیچیده بین المللی پای میز مذاکره قابل حل و فصل است.(حسن روحانی در دیدار با ایرانیان مقیم آمریکا، ۲۷ شهریور ۱۳۹۶)

  -ملت ایران در چارچوب برجام ثابت کرد دروغ نگفته و نخواهد گفت و همواره بر عهد خود پایبند است. خارج شدن از برجام به معنای زیرپا گذاشتن تعهد روشن سیاسی یک دولت است و برای کسی افتخار نیست. ایرانیان در طول تاریخ و براساس آموزه های دین و فرهنگشان همواره بر عهد خود استوار بوده اند و تا زمانی که طرف مقابل به عهدش پایبند باشد هیچ گاه ناقض تعهد نخواهند بود اما اگر طرف مقابل بخواهد در مقابل حقوق ملت باشد، حتما ملت ایران هم پاسخ مقتضی خواهد داد. (حسن روحانی در دیدار با ایرانیان مقیم آمریکا، ۲۷ شهریور ۱۳۹۶)

  **تراکنش های فرامنطقه ای و تاثیر آن بر سیاست خارجی
  موضع گیری جهانی در برابر ایران و برنامه های فراروی این کشور را می توان تا میزان زیادی در گرو اتفاق های اخیر در حوزه برجام و مسایل خاورمیانه دانست. ایران هدف های سیاسی خود را با تمرکز بر ثبات در منطقه و مسایل اقتصادی دنبال می کند که در این میان گفت وگوهای رییس جمهوری کشور در این اجلاس می تواند، بسیار پر اهمیت و تاثیرگذار باشد.

  -بهترین راه تقویت امنیت منطقه، در کنار هم بودن ایران ، افغانستان و پاکستان است و ما کاملا آماده ایم با پاکستان برای امنیت بیشتر افغانستان همکاری کنیم. (حسن روحانی در دیدار با خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان، ۲۸ شهریور ۱۳۹۶)

  – هیچ‌وقت تاکنون بعد از انقلاب بین دو رییس جمهور ایران و آمریکا مذاکرات دوجانبه و مستقیمی نبوده در دولت قبل شاید شرایط به گونه‌ای پیش می‌رفت که این شرایط را آماده می‌کرد برای یک گفتگو و مذاکره، اما لحن آقای ترامپ و موضع‌گیری‌های ایشان، فعلاً این زمینه را از بین برده، مگر اینکه بعدها شاهد یک تغییر رویه نسبت به دولت آمریکا باشیم. وقتی دولت آمریکا بحث تغییر رژیم را در ایران مطرح می‌کند معنا ندارد که مقامات ایرانی بخواهند با آمریکا حرف بزنند. (حسن روحانی در گفت وگو با شبکه تلویزیونی ان بی سی آمریکا، ۲۸ شهریور ۱۳۹۶)

  -هر کشوری که در زمینه علمی، صنعتی و تولیدی و بانکی و وام های مورد نیاز به ما کمک کند البته ما روابط گرمتری با آن کشور خواهیم داشت چون ما در بخش انرژی نیازمند ۲۰۰ میلیارد سرمایه خارجی هستیم و تاکنون میلیارد ها دلار از سوی برخی کشورها از جمله ژاپن ، روسیه و چین جذب شده و آمریکا هم می توانست از فرصت برجام استفاده کند اما دارد به عکس عمل می کند . در حالی که ما نیازمند ناوگان هوایی مسافری هستیم اما مجلس نمایندگان آمریکا با مصوبه ای در معامله بوئینگ اخلال می کند و این حرکت آنان یعنی تکرار سیاست های شکست خورده. (حسن روحانی در جمع مدیران و خبرنگاران ارشد رسانه های همگانی آمریکا، ۲۸ شهریور ۱۳۹۶)

  -مردم یمن با مشکلات فراوان دست و پنجه نرم می‌کنند و برای حل بحران یمن لازم است بمباران این کشور فوراً متوقف شود و مذاکرات یمنی- یمنی آغاز گردد و معتقدیم اتحادیه اروپا هم در زمینه کمک به آوارگان و هم به لحاظ سیاسی می‌تواند به حل مشکلات یمن کمک کند. (حسن روحانی در دیدار با ارنا سولبرگ نخست وزیر نروژ، ۲۸ شهریور ۱۳۹۶)

  -تهران از توسعه روزافزون روابط با کشورهای عضو اتحادیه اروپایی از جمله اتریش استقبال می کند و امیدوارم در سایه تعامل و مساعی متقابل، شاهد تعمیق روابط مشترک در راستای منافع متقابل دو ملت باشیم. نگرانی جدید، طرح همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق است که می تواند یک تنش و درگیری جدید و بسیار خطرناک ایجاد کند. (حسن روحانی در دیدار آلکساندر فان در بلن رییس جمهوری اتریش، ۲۷ شهریور ۱۳۹۶)

  -تهران علاقه مند است در فضای جدید ، همکاری های خود را با فرانسه در همه عرصه های مورد علاقه تعمیق بخشد. (حسن روحانی در دیدار امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه، ۲۷ شهریور ۱۳۹۶)

  -بحث همه پرسی در اقلیم کردستان عراق و هرگونه حرکت در جهت تغییر مرز و جغرافیای کشورهای منطقه بسیار خطرناک است و می تواند درگیریهای دراز مدت در این منطقه ایجاد کند که به نفع هیچ کشوری نخواهد بود. (حسن روحانی در دیدار امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه، ۲۷ شهریور ۱۳۹۶)

  – آمریکایی‌ها همیشه متحد کشورهایی نظیر عربستان بوده اند و این حرف تازه و موضوع تازه‌ای نیست. نگرانی در منطقه نداریم، برای اینکه ایران یک قدرت بزرگ در منطقه است و مردم ‌ما مردمی هستند که پای نظام و کشور خودشان به خوبی ایستادند و همین انتخابات، همزمان بود با ایامی که ترامپ در عربستان بود و حضور بیش از ۴۱ میلیون مردم پای صندوق آراء پاسخ قاطعی بود که مردم به عربستان و ترامپ دادند و گفتند ما پای نظام سیاسی و کشورمان تا آخر ایستاده‌ایم. بالاترین قدرت ما، مردم ما هستند. (حسن روحانی در گفت وگو با شبکه تلویزیونی سی ان ان، ۲۷ شهریور ۱۳۹۶)

  -جمهوری اسلامی ایران از توسعه روابط با کشورهای منطقه آمریکای لاتین در همه عرصه ها استقبال می‌کند و این کشورها می توانند روی دوستی و همکاری ایران حساب کنند. توسعه و تقویت همه جانبه همکاری های ایران و بولیوی هیچ محدودیتی وجود ندارد و تقویت این روابط در راستای علاقه و منافع دو ملت است. (حسن روحانی در دیدار با اوو مورالس رییس جمهوری بولیوی، ۲۷ شهریور ۱۳۹۶)

  -امروز شاهدید که آمریکایی ها قراردادهای خود با کوبا و دیگر کشورها را یکی پس از دیگری زیر پا می گذارند و درباره توافق هسته ای نیز به دنبال بهانه تراشی هستند و دنیا اکنون آنچه را که ایران پیوسته تکرار می کرد که آمریکا قابل اعتماد نیست، شاهد است. (حسن روحانی در دیدار با اوو مورالس رییس جمهوری بولیوی، ۲۷ شهریور ۱۳۹۶)

  **بهبود روابط اقتصادی ایران با جهان؛ محور رایزنی های رییس جمهوری
  دولت تدبیر در پرتو سیاست تنش زدایی و فضای ایجاد شده در پسابرجام، موفق شد تا مناسبات تجاری و اقتصادی خویش را با کشورهای مختلف جهان بهبود بخشد. حضور تمام کشورهای جهان در اجلاس سران کشورهای عضو مجمع عمومی سازمان ملل، فرصتی مغتنم است تا مسوولان دولت دوازدهم به ویژه رییس جمهوری با رایزنی های گسترده با مقام های دیگر کشورها، زمینه لازم را برای توسعه مناسبات اقتصادی فراهم آورد.

  -توسعه روابط با بلغارستان به عنوان کشوری دوست در کنار دریای سیاه برای ایران حائز اهمیت و زمینه ها برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری تهران- صوفیه گسترده است. باید فعالان اقتصادی و بخش‌های خصوصی ۲ کشور در جهت تقویت و تحکیم مناسبات و همکاری‌های مشترک تشویق شده و مورد حمایت قرار گیرند. امروز اراده ایران و بلغارستان پس از برجام بر توسعه روابط همه جانبه، سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی و استفاده از قابلیت‌ها و پیشرفت‌های گسترده ۲ کشور در گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری است. باید تلاش کنیم تا سطح مناسبات تجاری و اقتصادی ۲ کشور بیش از پیش ارتقا پیدا کند.(حسن روحانی در دیدار رومن رادف رییس جمهوری بلغارستان، ۲۹ شهریور ۱۳۹۶)

  -از توسعه روابط و همکاری‌های همه جانبه تهران و توکیو استقبال می کنیم و ژاپن می‌تواند در بخش‌های گوناگون از جمله نفت، گاز، پتروشیمی و توسعه بنادر در ایران حضور یافته و فعالیت کنند. توسعه بنادر جنوبی از جمله چابهار نقش مهم و مؤثری در گسترش روابط ایران و ژاپن و کل منطقه خواهد داشت و سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی ژاپن نیز می‌توانند در توسعه بنادر و شبکه ریلی، سرمایه‌گذاری کنند. (حسن روحانی در دیدار شینزو آبه نخست وزیر ژاپن،۲۸شهریور ۱۳۹۶)

  -ما آماده تامین انرژی پاکستان و همچنین استقبال از سرمایه گذاران پاکستانی در این حوزه هستیم. ما همچنین آماده ایم با سرمایه گذاری مشترک کشورهای دیگر در مناطق مرزی با پاکستان نیروگاه احداث و برق به پاکستان صادر کنیم. (حسن روحانی در دیدار با خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان، ۲۸ شهریور ۱۳۹۶)

  -از لحاظ اقتصادی الان شرایط برای اینکه مردم آمریکا و کارآفرینان آمریکا و بخش‌های مختلف اقتصادی بخواهند از این فرصت استفاده کنند کاملاً آماده است، امروز می‌بینیم که شرکت‌های متعددی از اروپا، فرانسه، ایتالیا، بلژیک و آلمان، به ایران آمدند و فعالیت می‌کنند سرمایه‌گذاری‌های مشترک را با ایرانی‌ها شروع کردند. در زمینه نفت، گاز، پتروشیمی، مسایل آب، مسأله فاضلاب، ریل و راه‌آهن در زمینه حمل و نقل هوایی و سایر موارد، آمریکایی‌ها می‌توانند از این فرصت استفاده کنند. الان قراردادهای مهمی بین شرکت‌های ایرانی و بوئینگ مطرح است و برخی از قراردادها تا مراحل نهایی تقریباً پیش رفته است.(حسن روحانی در گفت وگو با شبکه تلویزیونی ان بی سی آمریکا، ۲۸ شهریور ۱۳۹۶)

  -جمهوری اسلامی ایران برای ۵ سال آینده در بخش انرژی ۲۰۰ میلیارد دلار پروژه تعریف کرده است و آمادگی داریم شرکت‌های نروژی نیز از این فرصت بهره‌مند شوند و این اراده وجود دارد که روابط اقتصادی با نروژ در همه عرصه‌های اقتصادی توسعه یابد. توسعه مناسبات بانکی تهران- اسلو پایه مستحکمی برای ایجاد شتاب در روابط اقتصادی دو کشور خواهد بود.(حسن روحانی در دیدار با ارنا سولبرگ نخست وزیر نروژ، ۲۸ شهریور ۱۳۹۶)

  -اراده ما تقویت روز به روز روابط دو کشور در همه عرصه ها است و شرکت های بزرگ ایرانی برای صدور خدمات فنی و مهندسی و گسترش فعالیت های خود در بولیوی جهت پیشبرد طرح های توسعه ای این کشور، آمادگی دارند. تلاش ما باید توسعه روابط در همه زمینه ها باشد و روابط بانکی زیر بنای آن محسوب می شود.(حسن روحانی در دیدار اوو مورالس رییس جمهور بولیوی، ۲۷ شهریور ۱۳۹۶)

  -ایران و بولیوی به عنوان ۲ کشور با ذخایر عظیم گازی در خاورمیانه و آمریکای لاتین می توانند همکاری‌های خود را در این عرصه نیز گسترش دهند. ایران از یکسو در بخش کشف، استخراج و پالایشگاه های شیرین کننده گاز و از سوی دیگر در بخش صنایع پایین دستی همانند پتروشیمی پیشرفت ها و دستاوردهای ارزشمندی کسب کرده است که در همه این عرصه ها، متخصصان ایرانی آماده کمک به بولیوی و اجرای طرح‌های توسعه ای در این کشور هستند.(حسن روحانی در دیدار اوو مورالس رییس جمهور بولیوی، ۲۷ شهریور ۱۳۹۶)

  -هر حرکت اقتصادی نیازمند محیط مناسب است و در طول سال های گذشته هیچ کشور و شرکتی که با ایران کار و یا در کشورمان سرمایه گذاری کرده، پشیمان نیست. فرصت های فراوان سرمایه گذاری در ایران از جمله در حوزه انرژی، راه و راه آهن، بانک و بیمه، گردشگری، تحقیقات و فناوری وجود دارد که اتریش نیز می تواند از این فرصت ها بهره بگیرد.(حسن روحانی در دیدار آلکساندر فان در بلن رییس جمهوری اتریش، ۲۷ شهریور ۱۳۹۶)

  -از حضور سرمایه‌گذاران فرانسوی برای همکاری‌های مشترک در بخش‌های مختلف در ایران حمایت می کنیم.(حسن روحانی در دیدار امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه، ۲۷ شهریور ۱۳۹۶)

  -دولت دوازدهم نیز از سرمایه گذاران و کارآفرینان سوئدی برای حضور و مشارکت فعال در بازار ایران استقبال و حمایت می کند. برای توسعه روابط اقتصادی، نیازمند روابط بانکی بهتر هستیم و امیدوارم با توسعه مناسبات بانکی، شاهد تحول بهتر در مناسبات اقتصادی و سایر بخش ها از جمله مناسبات علمی، دانشگاهی و فناوری های پیشرفته باشیم.(حسن روحانی در دیدار استفان لوون نخست وزیر سوئد، ۲۷ شهریور ۱۳۹۶)

  *گروه اطلاع رسانی
  خبرنگار: مهدی احمدی**انتشار دهنده: شهربانو جمعه
  پژوهشم**۹۳۷۰**۲۰۵۹**۹۱۳۱
  ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.