• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » قانون اساسی عراق اجازه جدایی به هیچ قومیتی را نداده است
  کد خبر : 2047132

  قانون اساسی عراق اجازه جدایی به هیچ قومیتی را نداده است

  قانون اساسی عراق اجازه جدایی به هیچ قومیتی را نداده استReviewed by on Sep 20Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، سید هادی افقهی پیرامون رفراندوم کردستان عراق به صابرنیوز گفت:از ابتدا معلوم بود که بازی که آقای مسعود بارزانی شروع کرده ، بزرگ تر از حجم سیاسی خودش و…

  قانون اساسی عراق اجازه جدایی به هیچ قومیتی را نداده استReviewed by on Sep 20Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، سید هادی افقهی پیرامون رفراندوم کردستان عراق به صابرنیوز گفت:از ابتدا معلوم بود که بازی که آقای مسعود بارزانی شروع کرده ، بزرگ تر از حجم سیاسی خودش و میدان سیاسی و زئوپولیتیک آن است . وقتی این مسأله را (جدایی کردستان از عراق) آقای بارزانی مطرح کرد از خود اقلیم کردستان ، بخشی از جریانات سیاسی ، حزب گوران و حزب آقای جلال طالبانی مخالفت کردند .
   
  قانون اساسی عراق احازه جدایی به هیچ قومیتی را نداده است
  وی ادامه داد: اگر با اصل رفراندوم مخالفت نکنیم از لحاظ زمانی مناسب نیست .شرایط زمانی عراق اصلا مناسب نیست تا در این شرایط بخواهند کردستان را جدا کنند . بین دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان مشکل است . در قانون اساسی عراق اجازه جدایی به هیچ قومیتی داده نشده است و آقای بارزانی مطرح می کنند که کلا جدا شوند و یک دولت تشکیل دهند .
  بارزانی در زمان حمله داعش نتوانست عراق را نگهدارد
  کارشناس مسائل بین الملل اظهار داشت: جامعه جهانی ، دوستان کرد عراق ، آقای بارزانی را نصیحت کردند که الآن زمان مناسبی برای این کار نیست .آقای بارزانی به هیچ چیز اهمیت نمی دهد نه با قانون اساسی نه مقامات قضایی کشور عراق ،بارزانی نتوانست عراق را نگهدارد و زمانی که داعش حمله کرده بود از سردار قاسم سلیمانی تقاضای کمک کرده بود ، در اقلیم کردستان پرچم اسرائیل در کنار پرچم کردستان افراشته شده بود .آقای بارزانی گفته بود به محض اینکه از عراق جدا شویم با اسرائیل ارتباط برقرار خواهیم کرد .
   
  نقشه شوم اسرائیل
  افقهی با بیان نقشه شوم رژیم اشغالگر قدس عنوان کرد: اسرائیل هم طرح دارد و می گوید که ایران در کنار من حزب الله لبنان را ایجاد کرد و من هم باید در کنار ایران حکومتی تأسیس شود که موجب سلب امنیت آن شود . هیچ مولفه ای مربوط به دولت –ملت درکردستان عراق وجود ندارد . نفتی آنجا وجود ندارد و اگر کردستان بعنوان یک کشور رسمی معرفی شود از طرف ایران ترکیه و سوریه در محاصره است .
  رفتار آمریکا در خصوص رفراندوم کردستان عراق، منافقانه است
  استاد دانشگاه پیرامون نظر آمریکایی ها اظهار داشت: در این باره مخالفت آمریکا منافقانه است . آقای جو بایدن می گوید : بهترین عراق برای ما عراق سه تکه است :یعنی : عراق شیعه ، عراق سنی وکردستان تیلسرون هم می گوید که آمریکا می خواهد جدایی کردستان از عراق را خودشان انجام دهند به دو وجه :
  ۱)با جدایی کردستان از عراق توسط آمریکا به نوعی مردم کردستان را وام دار خودش خواهد کرد
  ۲)آمریکا نه برای عراق بلکه برای منطقه طرح و برنامه دارد ولی آقای بارزانی دارد شتابزذه عمل می کند (به تعبیری خواسته ، خواسته میلی آمریکاست ولیکن بارزانی دارد شتابزده کار می کند)
  بارزانی در حال خیانتی بزرگ به مردم عراق است
  افقهی ادامه داد: سازمان ملل هم به بارزانی می گوید مخالف این طرح است که او کلا از عراق خارج شود و بارزانی باید صبر کند تااقلا ۲ سال دیگر ما این مساله جدایی کردستان از عراق را در سازمان ملل مطرح کنیم .قطعا در داخل عراق جنگ داخلی خواهد شد.حشد الشعبی در مقابل پیشمرگه در کرکوک سنگر گرفته است .بارزانی در حال خیانتی بزرگ به مردم عراق است.طبق مصوب سازمان ملل ، هر ملتی حق تعیین سرنوشت خودش را دارد ولی حق باید طبق قوانین اساسی باشد .الان در کشور ما هر طابفه ای بخواهند از کشور جدا شوند دیگر چیزی از وطن و مفهوم آن نمی ماند ، استعمار هم همین را می خواهد و این یک توطئه است .
  اتحاد میهنی دارودستان جلال طالبانی و حزب گوران شرکت نخواهند کرد. در زبان عربی یک ضرب المثلی است که می گوید آنچه که بر باطل بنا شده باشد تا آسمان هم بالا برود باز باطل است .
   
  بارزانی وجاهت قانونی ندارد
  وی در ادامه افزود: دولت عراق ، پارمان کردستان ، رئیس پارلمان ، حزب گوران مخالف این طرح هستند . بارزانی پارلمان را تعطیل کرد و خودش هم وجاهت قانونی ندارد .شورای استان کرکوک منحل شد و استاندار این شهر عزل گردید. بارزانی مدت حکومتش ۲ سال است که تمام شده و وجاهت قانونی ندارد
  افقهی در پایان اضافه کرد: من تصورم این است که این رفراندوم برگزار نخواهد شد . اگر اتحاد میهنی عراق بگوید ما شرکت نمی کنیم و در کرکوک هم برگزار نشود این رفراندوم هیچ ارزش و هیچ سودی نخواهد داشت .اینها به کرکوک خیلی طمع دارند به خاطر نفت موجود در آن شهر و می گویند کرکوک مانند قلب است . آنقدر کرکوک نفت دارد سلیمانیه ندارد .

   

  مطلب فوق مربوط به سایر رسانه‌ها می‌باشد و خبرگزاری فارس صرفا آن را بازنشر کرده است.

  بازگشت به صفحه نخست گروه فضای مجازی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.