• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » سدسازی‌های جنوب شرقی ترکیه در مجامع بین‌المللی مورد شکایت قرار گیرد
  کد خبر : 2047060

  سدسازی‌های جنوب شرقی ترکیه در مجامع بین‌المللی مورد شکایت قرار گیرد

  سدسازی‌های جنوب شرقی ترکیه در مجامع بین‌المللی مورد شکایت قرار گیردReviewed by on Sep 20Rating: «ابراهیم فراهانی»، کارشناس مسائل ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص پیامدهای سیاسی سدسازی‌های ترکیه بر رودخانه‌های دجله و فرات، با اشاره به اینکه سدسازی‌های جنوب شرقی ترکیه باید در مجامع بین‌المللی مورد شکایت قرار گیرد، بیان داشت:…

  سدسازی‌های جنوب شرقی ترکیه در مجامع بین‌المللی مورد شکایت قرار گیردReviewed by on Sep 20Rating:

  «ابراهیم فراهانی»، کارشناس مسائل ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص پیامدهای سیاسی سدسازی‌های ترکیه بر رودخانه‌های دجله و فرات، با اشاره به اینکه سدسازی‌های جنوب شرقی ترکیه باید در مجامع بین‌المللی مورد شکایت قرار گیرد، بیان داشت: دلیل این اقدام ترکیه عبارت است از اینکه دو دولت عراق و سوریه ضعیف شده‌اند.

  وی با تأکید بر اینکه بر اساس حقوق بین‌الملل باید حقابه هر کشوری تأمین شود، گفت: دجله و فرات از کوه‌های ترکیه سرازیر می‌شوند و این کشور باید حقابه را برای عراق و سوریه قائل شود. نقش صهیونیست­‌ها در این مسئله مشاهده نمی­‌شود؛ چراکه­ اسرائیل آن‌قدر قدرت ندارد که در کشوری مثل ترکیه به این صورت برنامه‌ریزی کند. رژیم صهیونیستی برنامه‌ها و مناسبات امنیتی فراوانی با ترکیه دارد؛ اما به نظر نمی‌رسد در این موضوع دست داشته باشد.

  کارشناس مسائل ترکیه با توجه به لزوم مقابله با اقدامات ترکیه در خصوص سدسازی در جنوب شرق این کشور اشاره داشت: سد ایلیسو باعث می­‌شود حقابه عراق و سوریه ۷۰ درصد کاهش پیدا کند. تأثیرگذاری این امر در عراق و سوریه باعث می‌شود که ریز گردها تقریباً بخش غربی کشورمان را فرابگیرند. دستگاه دیپلماسی در این مورد از خود ضعف نشان داده است.

  وی با اشاره به استفاده آنکارا از آب به عنوان یک اهرم فشار تأکید کرد: خطر کم آبی باید مورد توجه قرار گیرد. دولت افغانستان نیز در حال حاضر حقابه هیرمند را نمی‌دهد و بیش از صد هزار نفر در سیستان و بلوچستان تحت تأثیر مشکلی کم ‌آبی قرار گرفته‌اند.

  فراهانی با تأکید بر لزوم پیگیری حقوقی سد سازی­‌های جنوب شرقی ترکیه مطرح کرد: این امر یک اهرم سیاسی در دست آنکارا برای فشار آوردن بر رقیب منطقه‌ای خود محسوب می‌شود. ایران نیز می‌تواند از اهرم­‌های فشار استفاده کند. با این حال در حال حاضر این ضعف مشاهده می­‌شود. ایران باید به مجامع بین‌المللی شکایت کند و از طریق حقوق بین‌الملل شکایت خود را پیش برد.

  وی با توجه به عدم تأثیرگذاری پرونده­‌های دیگر بر بحث آبی اشاره داشت: این رودخانه­‌ها از مرز عراق و سوریه عبور می­‌کنند؛ لذا ترکیه از این طریق به کردها فشار می‌آورد. دستگاه دیپلماسی کشور هنوز این مسئله را جدی نگرفته است. ترکیه از کمیت و کیفیت گاز ایران شکایت و کشورمان را دو میلیارد دلار بابت این قضیه متضرر کرد. ایران نیز باید در مسئله آب شکایت کند. مناسباتی که الآن بین طرفین شکل گرفته است، نباید بر این مسئله تأثیرگذار باشد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.