• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » عربستان به دنبال بین المللی کردن مشکلات میان بغداد و اربیل است
  کد خبر : 2046900

  عربستان به دنبال بین المللی کردن مشکلات میان بغداد و اربیل است

  عربستان به دنبال بین المللی کردن مشکلات میان بغداد و اربیل استReviewed by on Sep 19Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، عربستان سعودی که از طریق وزیر مشاور خود در امور خلیج فارس شنبه گذشته (۱۶ سپتامبر ۲۰۱۷) با رهبر حزب دمکرات کردستان عراق پیرموان مشکلات موجود بین بغداد و اربیل دیدار…

  عربستان به دنبال بین المللی کردن مشکلات میان بغداد و اربیل استReviewed by on Sep 19Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، عربستان سعودی که از طریق وزیر مشاور خود در امور خلیج فارس شنبه گذشته (۱۶ سپتامبر ۲۰۱۷) با رهبر حزب دمکرات کردستان عراق پیرموان مشکلات موجود بین بغداد و اربیل دیدار کرده بود، امروز سه شنبه به بهانه حل این بحران خواستار مداخله های خارجی در این قضیه شد.
  ‘ثامر السبهان’ بعد از گذشت سه روز از دیدار خود با ‘مسعود بارزانی’ امروز سه شنبه در صفحه شخصی خود در توئیتر، از بارزانی خواست که با وساطت های بین المللی (خارجی) برای حل بحران بین بغداد و اربیل موافقت کند.
  السبهان نوشته است: ‘به شجاعت و حکمت مسعود بارزانی برای پذیرش وساطت بین المللی در چارچوب پیشنهادهای سازمان ملل به منظور دور کردن عراق از بحران، امیدوار هستیم.’
  این فراخوان السبهان – که از اظهارات و یادداشت های او به عنوان سیاست خارجی عربستان سعودی در منطقه یاد می شود – برخلاف فراخوان های نمایندگی سازمان ملل در عراق و کشورهای منطقه است که همواره تاکید کرده اند راه حل بحران موجود در گفت وگوهای دو جانبه بین بغداد و اربیل است و با هرگونه مداخله خارجی در این خصوص مخالفت کرده اند.
  دفتر رهبر حزب دمکرات کردستان عراق بعد از دیدار السبهان با وی در شامگاه شنبه گذشته، در بیانیه ای نوشت که ریاض برای پادرمیانی بر حل مشکلات بین بغداد و اربیل اعلام آمادگی کرده است.
  به نوشته این بیانیه، السبهان در این دیدار گفت که عربستان آمادگی دارد که برای حل مشکلات بین بغداد و اربیل و فراهم کردن بستر گفت وگو برای حل این مشکلات پادرمیانی کند.
  بیانیه افزوده است: مسعود بارزانی در پاسخ پیشنهاد ریاض گفت که اقلیم کردستان عراق هرگز باب گفت وگو را با بغداد نبسته است.
  کارشناسان در عراق نگران هستند که فراخوان ریاض برای وساطت بین المللی در بحران داخلی بین بغداد و اربیل همانند دیگر بحران های منطقه از جمله سوریه منجر به ورود بازیگران خارجی در این قضیه و در نتیجه گسترش دامنه این بحران شود.
  عربستان از ابتدای شروع اختلافات بر سر همه پرسی اقلیم کردستان عراق، موضع مشخصی در این خصوص بیان نکرده بود و بعد از دیدار اخیر السبهان با بارزانی در شنبه گذشته، پیشنهاد میانجیگری ریاض بین بغداد و اربیل برای بسیاری از ناظران غیرمنتظره بود.
  عربستان در حال حاضر دارای کنسولگری در اربیل است و روابط بین اقلیم کردستان عراق – به خصوص مسعود بارزانی – و سعودی ها خوب ارزیابی می شود و مسعود بارزانی در سال های اخیر چند بار از عربستان دیدن کرده که آخرین سفر او به ریاض به دسامبر ۲۰۱۵ بر می گردد.
  به اعتقاد کارشناسان عراقی عربستان از جمله کشورهایی است که از استقلال کردستان عراق حمایت می کند و مشاور سابق پادشاه سعودی و رییس مرکز پژوهش های راهبردی در جده در جولای ۲۰۱۵ در کنفرانسی در واشنگتن از این نیت پنهان ریاض پرده برداشت.
  ‘انور العشقی’ در کنفرانس روابط خارجی آمریکا در واشنگتن مدعی شد که ایجاد کردستان بزرگ و قطع یک سوم از اراضی عراق، ترکیه و ایران می تواند به ثبات و آرامش در خاورمیانه کمک کند!
  مرکز پژوهش های ‘بین النهرین’ که از مراکز معتبر پژوهشی در عراق به شمار می رود، بعد از این اظهارات انور العشقی در سپتامبر همان سال در گزارشی نوشت: عربستان مسئله جدایی کردستان را از عراق تایید می کند.
  ثامر السبهان دارای کارنامه مردود سیاسی در عراق است، زیرا در طول ماموریت کمتر از یک سال خود به عنوان اولین سفیر سعودی در عراق بعد از ۲۵ سال قطع روابط دیپلماتیک بین دو کشور، به دلیل مواضع و اظهارات تندش علیه رهبران سیاسی عراق و تشکیلات بسیج مردمی الحشد الشعبی، از عراق طرد شد.
  کارشناسان از همان روز اول دیدار السبهان با بارزانی در شنبه گذشته و پیشنهاد او برای میانجیگیری ریاض، نسبت به سوء نیت سعودی ها برای حل مشکلات بین بغداد و اربیل ابراز نگرانی کردند.
  خاورم *۴*۳۵۳*۱۷۷۰*۱۱۴۴
  * انتشار دهنده: علیرضا جباری

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.