• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » حمایت اسرائیل از همه‌پرسی، بارزانی را مقابل تمام مسلمانان قرار داد
  کد خبر : 2046783

  حمایت اسرائیل از همه‌پرسی، بارزانی را مقابل تمام مسلمانان قرار داد

  حمایت اسرائیل از همه‌پرسی، بارزانی را مقابل تمام مسلمانان قرار دادReviewed by on Sep 19Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه رای الیوم در سرمقاله امروز سه شنبه خود به بحث پافشاری مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق برای برگزاری همه پرسی جدایی طلبی و موضع طرفها و…

  حمایت اسرائیل از همه‌پرسی، بارزانی را مقابل تمام مسلمانان قرار دادReviewed by on Sep 19Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه رای الیوم در سرمقاله امروز سه شنبه خود به بحث پافشاری مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق برای برگزاری همه پرسی جدایی طلبی و موضع طرفها و کشورهای منطقه در قبال این همه پرسی و تبعات آن پرداخت و نوشت: وقتی اشغالگران اسرائیلی تنها طرف در جهان باشند که این همه پرسی را تایید می کنند، این امر برای کردها و خود بارزانی تحسین برانگیز نیست بلکه آنها را در مقابل تمام جهان در زمانی نامناسب قرار می‌دهد.

  این روزنامه افزود: اگر این نظریه درست باشد که بارزانی در دوسال مانده به پایان دوره خود، از دعوت برای برگزاری همه پرسی جهت اعمال فشار و تقویت موضع خود در مذاکره با دولت مرکزی در بغداد به منظور صدور نفت و سازش در قبال آینده شهر کرکوک استفاده کرده است، باید گفت که نتایج این "ماجراجویی" منفی بوده و باعث تضعیف اقلیم کردستان عراق و تقویت موضع دولت مرکزی در بغداد و احزاب مخالف شده است که حامی همه پرسی نیستند.

  روزنامه رای الیوم افزود: دادگاه قانون اساسی فدرال عراق به عنوان بالاترین دستگاه قضایی این کشور حکم به بطلان و غیرقانونی بدون برگزاری همه پرسی داد و خواهان لغو آن شد و هادی العامری رئیس الحشد الشعبی نیز هشدار داد که اجرای همه پرسی جنگی داخلی را در کشور شعله ور خواهد کرد.

  این روزنامه تصریح کرد: وقتی کردها علیه حکومت صدام حسین قیام کردند؛ از همبستگی منطقه ای و بین المللی برخوردار شدند زیرا صدام و سران قبل از او دموکرات نبودند و کردها و قیام آنها را سرکوب کردند. امروز اقلیم کردستان از خودمختاری و اوضاع اقتصادی خوبی برخوردار است لذا اگر شراره جنگ داخلی روشن شود یا به جنگی منطقه ای گسترش یابد، برای بارزانی دشوار خواهد بود تا کسی را بیابد که در منطقه یا خارج از آن از وی حمایت کند.

  به نوشته رای الیوم، عراق امروز یک دموکراسی کنفدرالی است و بارزانی شریک فرایند سیاسی عراق است و نمایندگانش در تدوین مفاد قانون اساسی کنونی عراق و همه توافقنامه های نفتی امضا شده سهیم بوده اند. با این شرایط، اگر اقلیم او خود را در جنگی داخلی یا جنگ یا کشورهای همجوار ببنید، بارزانی به چه بهانه ای خواهد داشت؟

  این روزنامه افزود: آمریکا به عنوان هم پیمان کردها با همه پرسی مخالفت کرد. انگلیس نیز همین موضعگیری را کرد و مایکل فالون وزیر دفاع خود را به اربیل فرستاد تا بارزانی را از اجرای همه پرسی منصرف کند. فرانسه نیز همین کار را کرد. در این میان، ترکیه رزمایشی نظامی با مشارکت صدها تانک و خودروی نظامی در مرز با عراق – به منظور آمادگی برای دخالت نظامی در صورت برداشته شدن گامی در مسیر همه پرسی – انجام می دهد زیرا آنکارا این همه پرسی را تحریک کردن اقلیت کرد ترکیه جهت جدایی طلبی می داند.

  روزنامه رای الیوم خاطرنشان کرد: فکر نمی کنیم که بارزانی قویتر از عراق، ایران، سوریه و ترکیه در سطح منطقه و قویتر از آمریکا، انگلیس، فرانسه و روسیه در سطح بین المللی باشد و بتواند که موضع خودش را بر همه این کشورها تحمیل کند و گامی در جهت همه پرسی خود بردارد.

  این روزنامه افزود: حمایت علنی اسرائیل از همه پرسی و جشن بارزانی و برخی حامیانش به خاطر آن و اقدام آنها در برافراشتن پرچم های ستاره آبی داود در مرکز اربیل جای افتخار برای برادران کرد ندارد بلکه تحریک میلیون ها عرب و مسلمان به شمار می رود.

  روزنامه رای الیوم تصریح کرد: شاید در این زمینه مفید باشد که از بارزانی بخواهیم تا نتایج فاجعه بار همه پرسی اخیر انگلیس برای جدایی از اتحادیه اروپا را ملاحظه کند که چطور حزب محافظه کار، اکثریت را در پارلمان از دست داد و دیوید کامرون رئیس حزب مجبور شد تا شکست خورده و ذلیل استعفا دهد. از انگلیس خواسته شد تا فاکتور ۷۰ میلیارد یورویی جدایی از اتحادیه اروپا را بپردازد و این کشور قدرت اقتصادی خود را تا حد زیادی از دست داد.

  این روزنامه تاکید کرد: بارزانی در هر صورت، بیشترین زیان را خواهد برد؛ خواه در مسیر برگزاری همه پرسی گام بردارد و همه را به چالش بطلبد یا تن به فشارها داده و آن را لغو یا به تعویق بیاندازد.

  روزنامه رای الیوم نوشت: می توانیم بگوییم که این مرد با چنین اقداماتی همه همسایگانش را علیه خودش متحد کرد و آنها را در یک جبهه واحد در مقابل خودش قرار داد و آیا او می تواند ایران، عراق، سوریه و ترکیه را – بدون حمایت واضح  صریح آمریکا و اروپا از گام های جدایی طلبانه خود- شکست دهد؟
  این روزنامه درپایان نوشت: نمی دانیم که تفسیر بارزانی و حزب او از این ماجراجویی یا قمار چیست و شاید چیزهایی را می داند که ما و بسیاری از ما نمی دانیم. منتظریم و امیدواریم که انتظار ما طول نکشد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.