• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » تحلیلگر لبنانی: تصمیم کلانی برای جلوگیری از تشکیل کشور کردی در منطقه اتخاذ شده است
  کد خبر : 2046761

  تحلیلگر لبنانی: تصمیم کلانی برای جلوگیری از تشکیل کشور کردی در منطقه اتخاذ شده است

  تحلیلگر لبنانی: تصمیم کلانی برای جلوگیری از تشکیل کشور کردی در منطقه اتخاذ شده استReviewed by on Sep 19Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، گفت و گو با ناصر قندیل درباره دو موضوع اصلی این روزهای منطقه بود؛ یکی برگزاری همه پرسی جدایی اقلیم کردستان عراق از این کشور و دوم فرایند…

  تحلیلگر لبنانی: تصمیم کلانی برای جلوگیری از تشکیل کشور کردی در منطقه اتخاذ شده استReviewed by on Sep 19Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، گفت و گو با ناصر قندیل درباره دو موضوع اصلی این روزهای منطقه بود؛ یکی برگزاری همه پرسی جدایی اقلیم کردستان عراق از این کشور و دوم فرایند مذاکرات آستانه درباره صلح در سوریه.

  **تصمیم کلان برای جلوگیری از استقلال اقلیم کردستان
  قندیل با اشاره به مقدمات برگزاری همه پرسی جدایی اقلیم کردستان عراق از این کشور گفت که این اتفاق می تواند به «جنگ بزرگ» بیانجامد.
  به گفته وی تصمیم کلانی در منطقه برای جلوگیری از تشکیل کشور کردی اتخاذ شده و روس ها و ایرانی ها و ترک ها نظر قاطعی در این باره دارند و با جدایی کردهای عراق مخالفت می کنند. به نظر می رسد آمریکایی نیز پی به حساسیت این موضوع برده اند و تلاش خواهند کرد کردها را به عدم برگزاری همه پرسی برای جدایی قانع سازند.

  **مذاکرات آستانه و چشم انداز صلح در سوریه
  ناصر قندیل در ادامه گفت و گو با ایرنا به تحلیل ششمین دوره مذاکرات آستانه که هفته پیش برگزار شد پرداخت و گفت این دور از مذاکرات در شرایطی برگزار شد که آمریکا طی هفته های اخیر تلاش کرد و با ترسیم خط قرمزهایی مانع از رسیدن ارتش سوریه و متحدان آن به مرزهای عراق و سوریه و صحرای شرق سوریه و دیرالزور شود اما تحولات میدانی به گونه دیگری پیش رفت و تلاش های آمریکا به شکست انجامید.
  سردبیر روزنامه البناء تاکید کرد که نشست آستانه ۶ ضمانت های اجرایی برای مصوبات و تصمیم های اتخاذ شده در خود دارد و مصوبه مناطق کاهش تنش عملا وارد مرحله اجرایی شده است.
  قندیل موضع جدید ترکیه بعد از آزاد سازی حلب را عامل مهم و برجسته ای در برگزاری موفقیت آمیز مذاکرات آستانه ۶ دانست و گفت: فشارهای آمریکا و عربستان که بر ادامه آشوب و درگیری در جبهه های مختلف سوریه تلاش می کردند باعث شد ترکیه تا مدتی مردد بماند و تا مدت ها نتواند موضع گیری شفافی از خود نشان دهد اما تحولات میدانی اخیر، واشنگتن و ریاض را نیز تا حد زیادی به همراهی با موضع جدید ترکیه واداشت.
  قندیل در پاسخ به سوالی درباره مهمترین و برجسته ترین نکته مذاکرات آستانه ۶ گفت: تاکید بر وحدت اراضی سوریه و عراق، تازه ترین رویداد راهبردی در این زمینه است و موقتی دانستن مناطق کاهش تنش نیز در همین راستا ارزیابی می شود؛ اگرچه واقعیت آن است که تلاش کردها برای جدایی را می توان بستر ساز اصلی اعلام این نکته به شمار آورد.
  به گفته این تحلیلگر لبنانی مخالفت روسیه و ایران با جدایی کردها باعث شد ترکیه از موضع گیری جدید به مرحله تحول راهبردی منتقل شود. بر همین اساس، آستانه ۶ نوعی تفاهم درباره بسترهای راهبردی مشترک بین سه کشور حامی توافق بود. به گفته قندیل، ترکیه صرفا یک کشور شکست خورده نیست که در تکاپوی دستیابی به جایگاه و موقعیتی در رتبه بندی های منطقه ای باشد بلکه آنکارا پس از اینکه دریافت آمریکا با حمایت از کردها به امنیت این کشور بی اعتنایی می کند، در کنار ایران و روسیه، به ضلع اصلی ائتلاف سه جانبه تبدیل شد.
  قندیل با اشاره به اینکه رویکرد مسکو و تهران منجر به چنین نتیجه ای شد گفت: این رویکرد مبتنی بر سیاست چماق و هویج و برخورد سختگیرانه با ترکیه بود اما راه را به طور کامل به روی این کشور نبست. ایران و روسیه جنگ را برای جنگ نمی خواستند بلکه به دنبال شریکی در آن سوی خط بودند. ترکیه در این میان ویژگی های خاصی داشت. ایرانی ها و روس ها بر روی دو احتمال یعنی عربستان و ترکیه کار کردند. گفتمان سیاستِ باز ایران و اعلام آمادگی آن برای گفتگو با سعودی ها نیز بخشی از این رویکرد به شمار می آید. اما ریاض پاسخ مثبتی به این رویکرد نداد.
  سردبیر البناء افزود: اندیشه های تکفیری سعودی ها و روابط آنها با رژیم صهیونیستی و فرورفتن در بحران های بی سرانجام خلیجی مانع از پاسخ مثبت آنها به این سیاست شد. همه این مسائل باعث شد ترکیه به گزینه اصلی شراکت در حل بحران سوریه تبدیل شود. ترکیه برخلاف ریاض نرمش بیشتری از خود نشان داد تا اینکه قرارداد خرید اس ۳۰۰ از روسیه باعث تحول راهبردی در موضع ترکیه شد.
  قندیل درباره اوضاع ادلب و انضمام آن به مناطق کاهش تنش تصریح کرد که احتمال عملیات نظامی در این منطقه همچنان وارد است اما در حال حاضر بعید به نظر می رسد نبردی در آن انجام گیرد. عملیات نظامی نیز در صورت قطعی شدن بر اساس معادله جدید بین ترکیه و ایران و روسیه از یک سو و گروه های تروریستی از سوی دیگر صورت خواهد گرفت.
  قندیل بعید ندانست که عربستان به واسطه گروه های مورد حمایت خود به ویژه «جیش الاسلام» بخشی از محوری باشد که وارد جنگ با جبهه النصره می شود.
  سردبیر روزنامه البناء در پاسخ به این سوال که آیا شاهد برگزاری نشست آستانه ۷ خواهیم بود گفت: دور هفتم مذاکرات حتمی است و این نشست مقدمه ای برای نشست آتی ژنو خواهد شد. ترکیب تیم معارضان سوری که در ژنو حضور خواهد یافت در همین مذاکرات آستانه مشخص خواهد شد. بعید ندانست که کردها نیز بخشی از تیم معارضان سوری باشند.
  قندیل با اشاره به سیاست منفعت طلبانه و پراگماتیستی آمریکا سناریوی نبرد بزرگ را بعید دانست و گفت: نقشه راه سوریه بر اساس مذاکره بین دولت سوریه و تیم یکپارچه معارضان که با روی کار ماندن «بشار اسد» کنار آمده اند ترسیم خواهد شد. اینها در دولت وحدت ملی مشارکت خواهند داشت که ادامه مبارزه با تروریسم را در راس اولویت های خود خواهد گذاشت و مقدمات نگارش قانون اساسی جدید برای برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری را فراهم خواهد ساخت.
  خاورم*۳۸۸*۳۹۰*۲۰۵۴
  انتشاردهنده: محمد خواجوئی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.