• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » سرپرست انجمن کنترل سلاح آمریکا: خروج از برجام کوته بینانه است
  کد خبر : 2046626

  سرپرست انجمن کنترل سلاح آمریکا: خروج از برجام کوته بینانه است

  سرپرست انجمن کنترل سلاح آمریکا: خروج از برجام کوته بینانه استReviewed by on Sep 19Rating: دریل کیمبال روز سه شنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا، انتقاد ترامپ از نارسایی های برجام را انتقادی نادرست دانست و افزود: او در طول تجربه کاری خود تاکنون به هیچ توافقنامه یا پیمانی که انتظارات همه طرف ها…

  سرپرست انجمن کنترل سلاح آمریکا: خروج از برجام کوته بینانه استReviewed by on Sep 19Rating:

  دریل کیمبال روز سه شنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا، انتقاد ترامپ از نارسایی های برجام را انتقادی نادرست دانست و افزود: او در طول تجربه کاری خود تاکنون به هیچ توافقنامه یا پیمانی که انتظارات همه طرف ها را برآورده کرده باشد، برنخورده است.
  سرپرست و مدیر اجرایی انجمن کنترل سلاح آمریکا ادامه داد: هر توافق بین المللی در نهایت حاصل سازش ومصالحه میان طرف های توافقنامه است و آنچه اهمیت دارد این است که در نهایت طرف ها به این توجه کنند که آیا این توافقنامه و یا پیمان آنچه را که آن ها به آن نیاز دارند و نه لزوما آنچه را که انتظارش را داشته اند، بدست آورده اند یا نه.
  کیمبال در پاسخ به این سوال که به نظر شما پافشاری ترامپ بر کنار رفتن از برجام با این بهانه که توافقنامه کاملی نیست و همه خواسته ها و منافع آمریکا را تامین نمی کند، چه انگیزه ای دارد؟ گفت: گرچه درک ساز و کارهای ذهنی ترامپ کار ساده ای نیست اما آنچه که از رویکردهای چند ماهه او بر می آید این است که او آشکارا تلاش می کند تا خود را از همه دستاوردهای سیاسی اوباما رییس جمهوری قبلی این کشور دور نگه دارد و آن ها را از میان ببرد.
  وی افزود: این کار او ناشی از یک خط مشی سیاسی با اصول مشخصی نیست و صرفا سیاست بازی هایی با انگیزه های شخصی است.
  این کارشناس آمریکایی اضافه کرد: ترامپ با چنین انگیزه و روحیه ای در حالی که تلاش می کند از حمایت و تایید این توافقنامه دوری کند، از طرفی هم نمی خواهد به عنوان کسی که این توافق را بدون هیچ دلیل موجهی ترک کرده است، مورد قضاوت قرار گیرد.
  کیمبال یاد آور شد: در چنین شرایطی گروهی از مشاوران ترامپ هم هستند که از همان ابتدا با برجام مخالف بودند و نظرشان این بوده است که این توافقنامه به قدر کافی توانایی های هسته ای ایران را محدود نمی کند و مسائل و اختلافات دیگر غیر هسته ای میان دو کشور را در بر نمی گیرد. با همین دیدگاه سعی در ترغیب ترامپ به قربانی کردن برجام دارند.
  وی تاکید کرد: این دیدگاه یعنی مرتبط ساختن پرونده هسته ای با سایر موارد اختلاف میان دو کشور، بازتابی از دودستگی بارزی میان صاحبان این دیدگاه با مخالفان آن دارد و بسیاری از تحلیلگران از جمله خود من و انجمن کنترل سلاح آمریکا با آن، موافق نیستند.
  مدیر اجرایی انجمن کنترل سلاح آمریکا احاطه ترامپ توسط چنین تحلیگران را مشکل اصلی دانست که قادر به نفوذ در رئیس جمهوری آمریکا هستند و گفت: تحریک های آن ها می تواند بالقوه زمینه را برای عدم تایید پایبندی ایران به برجام طبق موازینی که در ‘قانون بازبینی توافق هسته ای ایران’ و نه با نگاه به مفاد این توافقنامه، فراهم کند.
  کیمبال اظهار کرد: برجام در حال حاضر در شرایطی بسر می برد که برخلاف تایید قاطع دستگاه های اطلاعاتی آمریکا و آژانس بین المللی انرژی هسته ای بر پایبندی ایران به تعهدات خود، ترامپ و دولت او در جهت پشت کردن به آن تلاش می کنند و این مساله اگر به نابودی کامل این توافقنامه منتهی نشود، آن را به شدت به مخاطره خواهد انداخت.
  وی تصریح کرد: در کنار این مشاوران ترامپ، افراد دیگری همچون رکس تیلرسون وزیر امور خارجه و مک مستر مشاور امنیت ملی او هم هستند که با جدیت از ترامپ می خواهند تا به این توافقنامه پایبند بماند.
  به گفته این کارشناس آمریکایی، ترامپ با وجود این توصیه ها، ظاهرا بر این باور است که می تواند با تکیه به قوانین داخلی آمریکا از این توافقنامه کنار برود و بعد هم کنگره کشورش را وادار به اعمال دوباره تحریم های هسته ای علیه ایران بکند.
  کیمبال تاکید کرد: به نظر من این نگاه، نگاه بسیار کوته بینانه و غیر مسئولانه است و عدم پایبندی ترامپ به این توافقنامه می تواند لطمات سنگینی به اعتبار آمریکا وارد کند.
  وی تصریح کرد: به هر حال گرچه هنوز نه اقدامی در این زمینه شده و نه تصمیمی اتخاذ گردیده اما شرایط حساس و نگران کننده ای است و آنچه که از حالا تا ۱۵ اکتبر بین کشور های ۵+۱ مبادله می شود از اهمیت زیادی برخوردار است.
  مدیر اجرایی انجمن کنترل سلاح آمریکا یادآور شد: ما بطور مکرر از مقامات آمریکایی شنیده ایم که ایران به روح برجام پایبند نبوده است و در توضیح این انتقاد خود، به برخی رفتارهای ایران در منطقه همچون حمایت از حزب الله یا حضور در سوریه و حمایت از انصارالله یمن اشاره می کنند که در راستای منافع آمریکا نیست.
  کیمبال در پاسخ به این سوال که این گونه انتقادات حتی اگر اساسی داشته باشند، چه ربطی به توافقنامه هسته ای دارند، گفت: البته این حق آن ها است که این گونه مسائل را مغایر منافع ملی آمریکا بدانند اما تا آنجایی که به متن توافقنامه هسته ای مربوط می شود، این مسائل هیچ ربطی به برجام و مفاد آن ندارد.
  وی ادامه داد: در حال حاضر به نظر می رسد که تندروهای هر دو کشور به طور غریبی در جهت به مخاطره انداختن برجام دست به دست همدیگر داده اند و همین مساله احتمال بهبود روابط میان دو کشور را در آینده نزدیک بسیار کاهش می دهد.
  مدیر اجرایی انجمن کنترل سلاح آمریکا تاکید کرد: در چنین شرایطی، تندرو های داخلی ایران هم باید به حساسیت شرایط کنونی توجه داشته باشند و توافقنامه برجام را به معنی آزادی مطلق در روی آوردن به اقدامات تحریک آمیز ندانند.
  خسرو شایسته
  اروپام-۳-۵۴۱**۱۴۲۹ *شبس*۱۴۸۸ *انتشار دهنده: بهمن بامداد**

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.