• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » از فروش اوراق ارزی بدهی تا عرضه شرکت‌های ایرانی در بورس‌های خارجی
  کد خبر : 2046487

  از فروش اوراق ارزی بدهی تا عرضه شرکت‌های ایرانی در بورس‌های خارجی

  از فروش اوراق ارزی بدهی تا عرضه شرکت‌های ایرانی در بورس‌های خارجیReviewed by on Sep 18Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار بازرگانی خبرگزاری فارس نشست مشترک فعالان بخش خصوصی با نمایندگان موسسه خدمات‌دهی شرکتی پرایس‌واترهاوس‌کوپرز امروز با حضور چهره‌های شاخص حوزه بورس، بانک و تجارت بین‌الملل برگزار شد.  در این نشست، مسعود…

  از فروش اوراق ارزی بدهی تا عرضه شرکت‌های ایرانی در بورس‌های خارجیReviewed by on Sep 18Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار بازرگانی خبرگزاری فارس نشست مشترک فعالان بخش خصوصی با نمایندگان موسسه خدمات‌دهی شرکتی پرایس‌واترهاوس‌کوپرز امروز با حضور چهره‌های شاخص حوزه بورس، بانک و تجارت بین‌الملل برگزار شد.

   در این نشست، مسعود خوانساری، رییس اتاق تهران، با اشاره به ورود بیش از ۲۰۰ هیات تجاری به ایران پس از شکل‌گیری برجام گفت: امنیت، نیروی جوان و تحصیلکرده و انرژی ارزان از جمله پارامترهایی است که می‌تواند برای سرمایه‌گذاران بسیار جذاب و دارای مزیت باشد. اما به چه دلیل تاکنون سرمایه‌گذاری مورد انتظار محقق نشده است؟

  وی افزود: یکی از دلایل آن، اعمال تحریم‌ها و تشدید فشار‌ها از سوی آمریکا حتی پس از برجام، بر اقتصاد ایران به ویژه نظام بانکی است. مساله دیگری که مانع از افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در ایران شده، برخی مشکلات داخلی است. بانک‌های داخلی به دلیل اعمال تحریم‌ها و دوری از مناسبات بانکی بین‌المللی نتوانسته‌اند خود را با مقررات جدید بانکی تطبیق دهند. ضمن آنکه به همین دلایل بنگاه‌های اقتصادی در کشور نیز، ارتباط قوی با بنگاه‌های خارجی برقرار نکردند.

   خوانساری سپس تاسیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری در اتاق تهران پس از اجرایی شدن برجام را مورد اشاره قرار داد و گفت: در این مرکز، نسبتاً اقدامات موثری صورت گرفته است؛ چنانکه در گام نخست، تلاش کردیم، مقررات دست‌وپاگیر را شناسایی کنیم و در فاز بعدی، ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری را مشخص کنیم. چرا که مدام به این نکته اشاره می‌شد که در ایران فرصت‌های سرمایه‌گذاری بسیاری وجود دارد اما مشخص نبود، پروژه‌های قابل عرضه کدام‌ها هستند؟

   رییس اتاق تهران، یکی دیگر از موانع جذب سرمایه‌گذار را رتبه ایران در شاخص‌های بین‌المللی دانست و افزود: برای ارتقای رتبه ایران در شاخص آزادی اقتصادی از موسسه فریزر دعوت کرده‌ایم تا در این زمینه با اتاق تهران همکاری کنند. با توجه به تجربیات موسسه فریزر، باید راهکارهای ارائه شده از سوی این موسسه را مدنظر قرار دهیم. البته بانک مرکزی هم اقداماتی را در دستور کار قرار داده که از جمله آن اصلاح نرخ سود سپرده‌های بانکی است. امیدواریم این اقدام استمرار پیدا کرده و بانک‌ها تحت نظارت بانک مرکزی قرار گیرند.

  خوانساری ادامه داد: بنگاه‌های اقتصادی نیز به دلیل قطع ارتباط با فضای بین‌المللی در طول سال‌های گذشته، نتوانسته‌اند با روش‌ها و استانداردهای مالی و حسابرسی روز دنیا هماهنگ شوند و به نظر می‌رسد، موسسه پرایس‌واترهاوس‌کوپرز بتواند برای هماهنگی با این استانداردها به بنگاه‌های ایرانی کمک کند. در واقع با اصلاح ساختار مالی شرکت‌ها، برطرف شدن مشکلات نظام بانکی و ارتقا رتبه ایران در شاخص‌های بین‌المللی می‌توان به جذب بیشتر سرمایه‌گذاران خارجی امید داشت.

  افزایش سرمایه‌گذاری خارجی در بورس تهران

   در ادامه این نشست، حسن قالیباف اصل، مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران سخنان خود را به موضوع رتبه‌بندی و تامین مالی از بازار سرمایه و نیز اهمیت ارتباط با موسسات معتبر بین‌المللی معطوف کرد.

  او در ابتدا تصویری از آخرین وضعیت بورس تهران ارائه کرد و گفت: در حال حاضر، ۳۲۷ شرکت در بورس تهران پذیرفته شده است که عمدتا در شمار شرکت‌های بزرگ اقتصاد کشور قرار دارند. این شرکت‌ها در ۳۸ رشته صنعتی فعال هستند که تنوع خوبی است. ارزش بازار سرمایه ایران نیز حدود ۳۳۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود. در عین حال نسبت قیمت به سودآوری شرکت‌ها (P/E) بازار ۶.۷ است.

  قالیباف در ادامه به اقدامات صورت گرفته در حوزه تامین مالی اشاره کرد و گفت: در سال گذشته شرکت‌های پذیرفته شده در بورس، ۱۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان افزایش سرمایه دادند و اگر این رقم را به آنچه در فرابورس وجود دارد بیفزاییم به ۲۲ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

  وی سپس به متنوع شدن ابزار در بازار هم اشاره کرد و از نقش بازار بدهی در تامین مالی دولت و شهرداری‌ها گفت و افزود: دولت و شهرداری حدود ۸ هزار میلیارد تومان از طریق بازار بدهی تامین مالی کردند. البته شرکت‌ها کمتر به این بازار توجه نشان دادند. اما این بازار تا ۲۶ هزار میلیارد تومان جای رشد دارد.

  قالیباف اصل از «اوراق اختیار فروش تبعی» به عنوان یکی دیگر از ابزار‌های تامین مالی یاد کرد و گفت: اوراق اختیار فروش تبعی برای مدیریت ریسک طراحی شده و برای تامین مالی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. چنانکه سال گذشته، شرکت‌ها توانستند به میزان یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان از این طریق تامین مالی کنند و مزیت این ابزار، بالا بودن سرعت تامین مالی در آن است.

  مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران در ادامه، به موضوع رتبه‌بندی و مطالعاتی که سازمان متبوع او در این حوزه به انجام رسانده است، پرداخت و گفت: با همکاری یک موسسه خارجی مقرراتی را در زمینه رتبه‌بندی شرکت‌ها تنظیم کردیم و سپس فراخوان دادیم. اکنون دو گروه با مشارکت شرکت پاکستانی موفق به دریافت مجوز شده‌اند و در حال تاسیس موسسه رتبه‌بندی هستند. اکنون فراخوان جدید در راه است و بر اساس مقررات، هر بانکی می‌تواند به میزان ۱۰ درصد در موسسات رتبه‌بندی سهم داشته باشد. در واقع یکی از پیش‌نیازهای توسعه بازار بدهی، شکل‌گیری موسسات رتبه‌بندی است.

  او با اشاره به عضویت بورس تهران در برخی مجامع بین‌المللی نظیر فدراسیون جهانی بورس و فدراسیون بورس‌های اروپایی و آسیایی گفت: پس از برجام بازدید‌ها از بورس اوراق بهادار تهران افزایش یافته است و حدود ۲۷۰ سرمایه‌گذار خارجی به صورت گروهی و انفرادی از این نهاد بازدید کرده‌اند. افزون بر این، حجم معاملات سرمایه‌گذاران خارجی در بازار سرمایه ایران در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ افزایش یافته و به ۳۷۰ میلیارد تومان رسیده است.

  قالیباف افزود: سازمان بورس، شرکت‌هایی که دارای سرمایه بیش از هزار میلیارد تومان هستند و تعداد آنها به ۶۱ شرکت می‌رسد را ملزم کرده است، صورت‌های مالی خود را بر اساس استاندارد IFRS تدوین کنند. این شرکت‌ها شش ماه بعد از مجمع، فرصت داشتند که این صورت‌ها را ارایه دهند، بنابراین ظرف سه ماه آینده فرصت شرکت‌ها تمام شده و برای اولین بار، صورت‌های مالی آنها بر اساس IFRS ارایه خواهد شد.

  او با اشاره به اینکه بورس اوراق بهادار تهران نیز، با ۱۲ بورس خارجی تفاهمنامه منعقد کرده است، افزود: بورس تهران در بحث دوآل لیستینگ مذاکراتی با بورس‌های مالزی، سنگاپور و استانبول داشته است. اما همکاری با بورس استانبول جدی‌تر است.

  حسن قالیباف اصل گفت: دو شرکت به صورت همزمان، درخواست حضور در بورس ایران و بورس بین‌المللی استانبول را دارند؛ البته بحث‌های جدی صورت گرفته است که بخشی از آن حل شده، ولی امیدواریم که بتوانیم برای اولین بار یک شرکت ایرانی در بورس خارجی سهام خود را عرضه کند.

  وی افزود: سال گذشته، انتشار اوراق بدهی ارزی در دستور کار قرار گرفته است، ولی هنوز با بانک مرکزی و دولت به نتیجه نرسیده‌ایم، البته کار خوبی است و اگر بخواهیم در یک بازار بین‌المللی اوراق بفروشیم، نهاد ناظر آن، بورس باید مجوزهای لازم را دریافت کند و هم اینکه بحث رتبه‌بندی نیز باید از سوی نهادهای بین‌المللی انجام گیرد.

  مدیرعامل بورس تهران گفت: قصد داریم در بورس اوراق بهادار تهران تابلوی ارزی برای اوراق بدهی ایجاد کنیم که در این زمینه با بانک مرکزی مذاکراتی صورت گرفته که در حال انجام است. با بانک مسقط هم صحبت کردیم و آنها موافق هستند که اگر ما این اوراق بدهی ارزی را ایجاد کنیم، آنها توانایی و آمادگی فروش را دارند.

  وی افزود: بهترین روش برای کاهش نرخ تامین مالی را باز شدن مسیر تامین مالی بین‌المللی دانست.

   

  ایجاد شفافیت مالی شرط ورود سرمایه‌گذاران به ایران است

  ینس روئنبرگ شریب ارشد و مسئول بازار ایران در موسسه پرایس واترهاوس کوپرز با این توضیح که PwC  بزرگترین موسسه مالی در آلمان و اروپاست و در حال حاضر دفاتر و شعبات این موسسه در کشورهایی نظیر استرالیا، هلند و ترکیه فعال است، افزود: خدمات این موسسه مالی در حوزه‌های مختلف مشاوره مالیات، بیمه، حسابرسی، گزارشگری مالی و … است و در حال حاضر بخش عمده‌ای از صنایع به ویژه در حوزه خودرو، نفت و گاز و نیز صنایع دارویی را پوشش می‌دهد.

  روئنبرگ با اشاره به اینکه از نظر این موسسه مالی، ایران یک کشور بزرگ و دارای بازار با اهمیتی است، گفت: آنچه در حال حاضر بسیار مهم است، ایجاد و شکل‌گیری اعتماد در سرمایه‌گذاران خارجی برای ورود به بازار ایران است حال آنکه بنگاه‌های ایرانی نیز باید از شفافیت‌ها در صورت‌های مالی برخوردار باشند.

  وی همچنین به رعایت قوانین و مقررات بین‌المللی اشاره کرد و افزود: در شرایطی که بانک‌های بزرگ در دنیا برای همکاری با بانک‌های ایرانی اعلام علاقمندی کرده‌اند، اما باید با رعایت مقررات و استانداردهای بین‌المللی که در این عرصه وجود دارد، برای مبادلات مالی اعتمادسازی لازم میان دو طرف شکل گیرد.

  به گفته شریک ارشد و مسوول بازار ایران در موسسه پرایس‌واترهاوس‌کوپرز، شفافیت و فهم صحیح از قوانین کسب‌وکار در فضای بین‌المللی، مهم‌ترین مشکل سرمایه‌گذاری در ایران است و این موانع باید رفع شود.

  ینس روئنبرگ در عین حال اضافه کرد که این موسسه مالی می‌تواند به شرکت‌های ایرانی که قصد سرمایه‌گذاری در سایر کشورها را دارند، کمک کند و مشاوره دهد.

  روئنبرگ که حسابرس بانک مرکزی اتحادیه اروپا نیز هست با اشاره به علاقمندی موسسه متبوعش به حضور و فعالیت در بازار بزرگ ایران در پاسخ به سوال حاضران در مورد زمان آغاز رسمی فعالیت در ایران گفت: با توجه به این که شرکت‌های بسیار زیاد و بزرگی از کشورهای آمریکا و بریتانیا تحت پوشش خدمات ما قرار دارند ما برای فعالیت در ایران باید مجوز دریافت کنیم که البته به دریافت این مجوز بسیار خوش‌بین هستیم. فکر می‌کنیم در فاصله زمانی سه تا شش ما آینده بتوانیم مجوز فعالیت رسمی را دریافت کنیم.

  وی افزود: ما چمدان‌هایمان را برای حضور و فعالیت در ایران بسته‌ایم و منتظرم این هستیم که بتوانیم به طور رسمی کار را آغاز کنیم. موسسه PwC در حال حاضر به دفاتر شرکت‌های ایرانی در اروپا و حتی شعب بانک‌هایی که در اروپا فعالیت دارند خدمات ارائه می‌دهد. ما بسیار علاقمندیم که دامنه این خدمات به تمامی شرکت‌های ایرانی در داخل ایران نیز گسترش یابد و به این امر بسیار امیدواریم.

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران که در پی تسهیل ایجاد ارتباطات بین بنگاه‌های ایرانی و فضای اقتصادی بین‌الملل برای توسعه مراودات جهانی اقتصاد ملی است، در نشستی با دعوت از مدیران ارشد بانکی، شرکت‌های بزرگ و فعال در بازار سهام و بنگاه‌هایی که به دنبال حضور پرقدرت در بازارهای جهانی است میزبان «ینس روئنبرگ» شریک ارشد و مسوول بازار ایران شرکت پرایس‌واترهاوس‌کوپرز (PwC) بود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.