• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » ورزشی » هدف گذاری فدراسیون برای توسعه چوگان در کشور
  کد خبر : 2046450

  هدف گذاری فدراسیون برای توسعه چوگان در کشور

  هدف گذاری فدراسیون برای توسعه چوگان در کشورReviewed by on Sep 18Rating: ورزش چوگان یکی از بازی های کهن ایرانی است که امروزه به ورزشی جهانی تبدیل شده و علاقمندان فراوانی در بسیاری از کشورها از جمله آمریکای لاتین دارد. این رشته در گذشته به دلیل رواج در میان پادشاهان و بزرگان به بازی شاهان…

  هدف گذاری فدراسیون برای توسعه چوگان در کشورReviewed by on Sep 18Rating:

  ورزش چوگان یکی از بازی های کهن ایرانی است که امروزه به ورزشی جهانی تبدیل شده و علاقمندان فراوانی در بسیاری از کشورها از جمله آمریکای لاتین دارد. این رشته در گذشته به دلیل رواج در میان پادشاهان و بزرگان به بازی شاهان معروف بوده که البته یکی از تلاش های فدراسیون از بین بردن این ذهنیت و ترویج عمومی آن است.
  نام چوگان از چوبی که در آن استفاده می‌شود برگرفته شده ‌است که در این ورزش مفرح سوارکار همراه با اسب خود باید بوسیله چوبی که در دست دارد، گوی یا همان توپ مخصوص بازی را وارد دروازه حریف کند. این بازی در ابتدا عنوانی نظامی و جنگی داشت و سوارکاران ایرانی در آن استعداد اسب‌های خود را با انجام این بازی به نمایش می‌گذاشتند. اما امروزه بیش از ۷۷ کشور جهان مسابقات و برنامه‌های ویژهٔ چوگان را در رقابت های داخلی و بین المللی برگزار می‌کنند.
  چوگان ابتدا در سال ۱۹۰۰ تا ۱۹۳۹ میلادی به عنوان رشته ای در بازی های المپیک بازی می شده است و هم اکنون نیز از سوی کمیته بین‌المللی المپیک به عنوان یکی از ورزش‌های جهانی شناخته می شود.
  هر چند که مهد و خاستگاه چوگان ایران است و قدمتی چند صد ساله دارد. اما متاسفانه امروزه در کشور ایران هنوز جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده و آنطور که باید مورد توجه قرار نمی گیرد،این درحالی است که کشورهایی مانند آذربایجان درصدد هستند این تاریخ و ریشه این رشته ورزشی ملی را در سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد(یونسکو) به نام خود ثبت جهانی کنند.
  بر همین اساس نیاز است مسولان سازمان میراث فرهنگی کشور و وزارت ورزش و جوانان برای تحقق ثبت جهانی این رشته به نام ایران تلاش ها و رایزنی های خود را بیشتر کنند تا با توسعه این رشته در کشور به منویات مقام معظم رهبری درخصوص این رشته ورزشی،جامعه عمل پوشانده شود.
  مقام معظم رهبری بارها در سخنان خود بر اهمیت و تقویت ورزش باستانی چوگان تاکید کرده‌اند. ایشان در برخی از این سخنرانی‌ها به مسئولان کشوری توصیه کردند که بر احیاء و حفظ این بازی سنتی ایرانیان بکوشند و آن را گسترش دهند.
  ایشان در تاریخ ۰۸/۱۰/۷۵، در دیدار با رئیس و معاونین وقت سازمان تربیت بدنی گفته‌اند: «دنبال ورزش‌هایی بگردید که بومی ماست و مردم ا‌ز آن‌ها خبر ندارند. مثلا ورزش چوگان که یک ورزش ایرانی است، الان هم در دنیا معمول است و چوگان بای می‌کنند، ولی ما اصلا بازی چوگان را بلند نیستیم، اصلا نمی‌دانیم چوگان چیست. بیائید این‌ها را احیا و زنده کنید و چون جزء فرهنگ شما و اصلا جزء ملیت شماست.»
  «گلنار وکیل گیلانی» رئیس فدراسیون چوگان با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی و دیدار و گفت و گو با معاون خبر ایرنا و سردبیر و خبرنگاران گروه ورزشی این رسانه،ضمن تشریح آخرین وضعیت چوگان در ایران و اهداف و برنامه های خود در طول دوران مدیریت بر این فدراسیون، خواستار حمایت رسانه ها از ورزش های بومی و ملی شد که به گفته او بخشی از تاریخ کشورمان هستند.
  مهری رفعتی معاون خبر ایرنا نیز در این دیدار از نگاه پررنگ خبرگزاری جمهوری اسلامی به ورزش و اهمیت دادن به اصول اخلاقی و فرهنگی در ورزش سخن گفت و افزود: نگاه خبرگزاری در کنار خبرهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی به ورزش هم پرنگ است و رویکرد ما در حوزه ورزش بیشتر توجه علمی و چالشی برای بر طرف کردن موانع و مشکلات رشته های مختلف ورزشی و کمک به رشد و توسعه ورزش است.
  وکیل گیلانی نیز در این دیدار فرهنگ سازی و توسعه این رشته در بین مردم را دغدغه اصلی خود عنوان کرد و گفت: امیداوارم با تاسیس مدارس چوگان و تبلیغات توسط ارگان های مربوط این هدف اجرایی شود.

  **وزارت ورزش حامی چوگان است
  رئیس فدراسیون چوگان در گفت و گو با خبرنگاران ایرنا در پاسخ به سوالی درخصوص حمایت وزارت ورزش از این رشته ورزشی،گفت: خوشبختانه «مسعودسلطانی فر» وزیر ورزش و جوانان به رشته چوگان نگاه ویژه ای دارد و با دفاع و حمایت از حضور زنان در عرصه های بالای مدیریتی ، پشتوانه و دلگرمی بسیاری خوبی برای ما در تلاش برای تحقق اهدافمان هستند.
  وکیل گیلانی،گفت:مهم این است که این حمایت همه جانبه فقط به صورت مادی نبوده و حمایت معنوی که وزارت ورزش و جوانان از چوگان می کند، سبب دلگرمی و انگیزه برای تمام عوامل فدراسیون شده است تا انرژی بیشتری را صرف توسعه این رشته کنیم.
  رئیس فدراسیون چوگان درباره برخی مشکلات و بعضی از سنگ اندازی ها در راه تحقق اهداف و برنامه هایش نیز گفت: متاسفانه عده ای در بدنه چوگان هستند که علاقه ای به عمومی شدن این رشته ندارند. البته این وضعیت منحصر به چوگان نیست و در بیشتر فدراسیون های ورزشی افرادی که مانع تراشی می کنند وجود دارد.

  **مدارس چوگان در نقاط مختلف کشور ایجاد می شود
  وکیل گیلانی گفت: آموزش چوگان را با همکاری مدارسی که برای این موضوع علاقمند بودند برای نخستین بار با ۵۰ متقاضی در تهران راه اندازی کردیم. البته اجرای این برنامه در سایر باشگاه های چوگان کشور نیز هدف گذاری شده است تا با همکاری آموزش و پرورش مناطق مختلف در توسعه آن گام برداریم.
  وی با اشاره به اینکه در استان آذربایجان شرقی نیز مدرسه چوگان راه اندازی شده است، گفت: خوشبختانه محل این مدرسه آماده شده است و تا آخر این ماه با انتقال اسب های مخصوص آموزش این مدرسه فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

  **پرورش اسب دغدغه فدراسیون چوگان
  وکیل گیلانی گفت: ایجاد مرکز پرورش اسب هدف گذاری فدراسیون است تا علاوه بر درآمدزایی در رقابت های داخلی و بین المللی بی نیاز از واسطه ها و حامیان مالی باشیم. بر همین اساس تعدادی مادیان ( اسب ماده ) خریداری شده است تا پس از طی مراحل مقدماتی، این مرکز تولید و پرورش اسب شروع به فعالیت کند.
  وی گفت: اگر پرورش اسب در ایران رشد پیدا کند نزدیک به ۷ سال دیگر فدراسیون در تامین نیازهایش خودکفا می شود و دیگر نیازی به واسطه ها و ارگان های مختلف برای تامین اسب نخواهیم داشت.

  **بیشتر استان ها صاحب هیات چوگان می شوند
  رئیس فدراسیون چوگان با اشاره به اینکه استان های علاقمند و مشتاق ورزش چوگان را شناسایی کرده است، گفت: در ابتدای فعالیتم به عنوان رئیس فدراسیون چوگان تنها استان های تهران و البرز در این رشته ورزشی فعال بودند اما با پیگیری های زیاد امروز استان ها قزوین و اصفهان و آذربایجان نیز فعالیت خود را در این رشته آغاز کرده اند.
  وی ادامه داد: امسال استان اصفهان جام رمضان و جام بانوان چوگان را برگزار کرد و با ساخت عروسک هایی به نام چوگی و توزیع آن بین علاقمندان برای فرهنگ سازی و معرفی این رشته تلاش نمود. همچنین با بازگشایی مدارس چوگان در استان های آذربایجان غربی و شرقی و همچنین تحویل مکانی به هیات استان چوگان استان قزوین که پیش از این از آن بی بهره بودند در توسعه این رشته در استان ها گام های خوبی برداشته شده است.
  وکیل گیلانی گیلانی تصریح کرد: شهرهای تبریز و کرمان نیز صاحب دفتر هیات های چوگان اختصاصی شده و فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کردند تشکیل هیات چوگان استان فارس نیز در برنامه فدراسیون قرار دارد.

  **شهرداری ها و دیگر سازمان های مسئول به کمک چوگان بیایند
  رئیس فدراسیون چوگان با اشاره به کمک های صدا و سیما و شهرداری تهران در حمایت و کمک به فرهنگسازی این رشته در بین مردم اظهار داشت: قطعا برای این که این رشته اصیل ایرانی در بین مردم بیشتر شناخته شود و مردم برای یادگیری و انجام آن همت کنند، نیاز به کمک جمعی همه نهادهای فرهنگی ورزشی و رسانه ها هستیم.
  وی گفت: در دوره مدیریت قبلی شهرداری تهران تعامل خوبی با این ارگان انجام شد تا با تشکیل باشگاه چوگان شهرداری، ورزشکاران بیشتری به این رشته مشغول شوند و امیدواریم نگاه مثبت شهرداری به چوگان در مدیریت جدید هم همچنان ادامه داشته باشد. البته هیات های استانی مانند گیلان، فارس و آذربایجان تعامل لازم را با شهرداری های استان خود برای گرفتن زمین و تامین نیازها دارند. همچنین در استان گیلان نیز با در اختیار گرفتن ۶ هزار متر زمین برای چوگان، توسعه این رشته در دستور کار قرار دارد.

  ** بودجه کم مانع اصلی اعزام ملی پوشان به اردوهای برون مرزی
  وکیل گیلانی برگزاری اردوهای برون مرزی و رقابت با تیم های صاحب سبک را لازمه پیشرفت تیم ملی چوگان عنوان کرد و گفت: هزینه های سنگینی که برگزاری رقابت های مقدماتی برای صعود به جام جهانی به میزبانی ایران برای فدراسیون چوگان در بر داشت، سبب شد با محدودیت مالی برای اعزام ملی پوشان به اردوهای خارجی مواجه شویم اما امیدواریم در سال آینده این مهم را انجام دهیم.
  وی درخصوص رقابت های چوگان مقدماتی برای صعود به جام جهانی که تیرماه به میزبانی تهران برگزار شد، افزود: در زمان برگزاری این رقابت ها نزدیک به هزار و ۵۰۰ تماشاگر در هر دیدار برای تماشای بازی چوگان به محل برگزاری رقابت ها می آمدند که جای دلگرمی داشت. همچنین مصاف ملی پوشان با تیم های بزرگ این رشته مانند پاکستان، هند و آفریقای جنوبی در افزایش سطح بازیکنان و تاثیر میزبانی برای نگاه مثبت فدراسیون جهانی چوگان به ایران بسیار موثر بود.

  **فعال شدن باشگاه های کشور راهی برای برگزاری لیگ
  وی درخصوص اینکه چرا این رشته ورزشی همچنان از داشتن لیگ بی بهره است؟ گفت: تعداد باشگاه های چوگان کم و محدود است و تنها استان تهران باشگاه های استاندارد برای برگزاری رقابت های چوگان را دارد. از طرفی باشگاه های چوگان در شهرهایی مانند تبریز، قزوین و اصفهان به تازگی در حال شکل گیری هستند. استان البرز نیز از سطح پایینی برای حضور در رقابت های لیگ چوگان برخوردار است.
  وکیل گیلانی تصریح کرد: امیدواریم در سال آینده شهرهای تبریز، اصفهان و قزوین با افزایش سطح بازی های خود بتوانند برای برگزاری رقابت های لیگ کمک کننده باشند.

  **ثبت جهانی چوگان به نام ایران نیازمند وفاق ملی است
  وکیل گیلانی درباره روند فعالیت ها برای ثبت جهانی چوگان به نام ایران بیان کرد: در آذرماه مجمعی که در یونسکو فعال است درباره این موضوع تصمیم خواهد گرفت و ایران مستندات لازم را به سازمان میراث فرهنگی کشور ارائه داد تا آنها همراه با مدارکی که دارند به یونسکو ارسال کنند. البته برای اینکه این میراث ملی به نام ایران ثبت شود تنها ارائه مدارک کافی نیست. بلکه رایزنی ها اعم از ورزشی، فرهنگی، سیاسی و دیپلماتیک و پیگیری مسئولان ایران با یونسکو و سایر نهادها در ثبت جهانی چوگان به نام کشورمان بسیار موثر است.

  **برنامه ریزی فدراسیون برای آموزش به مربیان ایرانی
  رئیس فدراسیون چوگان برگزاری دوره های آموزشی برای مربیان داخلی را از دیگر اهداف فدراسیون در سال آینده بر شمرد و گفت: متاسفانه درایران از داشتن مربیان درجه یک بی بهره هستیم و برای ارتقاء سطح مربیان داخلی آموزش به آنان را با استفاده از مربیان مطرح بین المللی برای سال آینده برنامه ریزی کرده ایم.
  وی ادامه داد: اعزام مربیان و داوران ایرانی رشته چوگان به کشور آرژانتین یا انگلیس برای شرکت در کلاس های بین المللی از دیگر برنامه های فدراسیون است که در سال آینده اجرا می شود. اما دلیل اینکه در سال جاری امکان انجام این برنامه میسر نشده است، همان مشکل اعتبارات محدود فدراسیون است که باید منتظر بودجه سال بعد باشیم.

  ** برای برگزاری انتخابات مجمع هیات چوگان استان تهران با فدراسیون هماهنگ نشده بود
  رئیس فدراسیون چوگان درخصوص علت لغو انتخابات مجمع هیات چوگان استان تهران ،گفت: تعدادی از نامزدها بدون هماهنگی با فدراسیون برای شرکت درانتخابات هیات چوگان استان تهران فراخوان زده بودند و این انتخابات بدون هماهنگی با فدراسیون قرار بود برگزار شود. اما افراد دیگری نیز تمایل به شرکت در انتخابات را داشتند. بر همین اساس برگزاری این انتخابات به زمان مناسب دیگری با انجام هماهنگی لازم موکول شد.
  وی گفت: ثبت نام مجدد آغاز نشده است ولی چهار نفر دیگر نیز متقاظی برای شرکت در انتخابات هستند که به زودی ثبت نام از آنها انجام خواهد شد.

  **ایران در فدراسیون جهانی صاحب دو کرسی است
  وکیل گیلانی درباره کرسی های بین المللی چوگان ایران ،اظهار داشت: حمزه و سیامک ایلخانی زاده در فدراسیون جهانی نماینده ایران هستند.اما هنوز خودم برای گرفتن کرسی در فدراسیون جهانی چوگان اقدام نکرده ام.
  وی درباره اینکه حضور نمایندگان ایران در فدراسیون جهانی چقدر موثر بوده است؟ بیان کرد: در رقابت های مقدماتی برای صعود به جام جهانی گرفتن میزبانی برای ایران با پیگیری های آقایان ایلخانی زاده انجام شد. البته هزینه های برگزاری و میزبانی به عهده فدراسیون بود و آقای حمزه ایلخانی زاده نیز ۶۰ درصد اسب های مورد نیاز مسابقات را تامین کرد.
  برای آگاهی از آخرین اخبار ورزش ایران و جهان با کانال ورزشی ایرنا در تلگرام irnavarzesh@ همراه شوید
  ورزشی**۹۰۲۹** ۱۷۰۱
  گزارش : محمد مهدی موذن** انتشار: حمید قدیمی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.