• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » راهبرد اسرائیل دوم در کردستان عراق
  کد خبر : 2046322

  راهبرد اسرائیل دوم در کردستان عراق

  راهبرد اسرائیل دوم در کردستان عراقReviewed by on Sep 18Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ اندیشکده های امنیتی رژیم صهیونیسم دوباره در حال بازمهندسی «طرح B» به شکل دیگری هستند.  این رژیم جعلی در جهت حفظ حیات خود، به دنبال تقویت حضور خود در شمال عراق و نزدیک…

  راهبرد اسرائیل دوم در کردستان عراقReviewed by on Sep 18Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ اندیشکده های امنیتی رژیم صهیونیسم دوباره در حال بازمهندسی «طرح B» به شکل دیگری هستند.  این رژیم جعلی در جهت حفظ حیات خود، به دنبال تقویت حضور خود در شمال عراق و نزدیک شدن به مرزهای ایران برای رژیم کودک کش بسیار حایز اهمیت است.

  از دیدگاه رهبران اسرائیل، اقلیتهای قومی مذهبی در خاورمیانه به منزله عقبه استراتژیک سیاستهای اطلاعاتی و امنیتی آن کشور به شمار میروند. یکی از پایه های توانمندی شبکه های اطلاعاتی و جاسوسی رژیم صهیونیستی، ارتباط و همکاری با اقلیتهای قومی مذهبی در کشورهای مختلف است. پراکندگی اقلیت ها در سرزمینهای گوناگون بستری مناسب و عاملی تأثیرگذار در این زمینه بوده است.

  صهیونیسم به بهانه دفاع از اقلیتها درصدد بود تأسیس اسرائیل را به عنوان کشوری براساس نژاد و مذهب و تلاش برای ایجاد کشورهای مشابه کوچک را با بهرهبرداری از موضوع اقلیتهای قومیـ مذهبی توجیه کند.

  سیاست اسرائیل در قبال کردها برپایه منافع استراتژیک این رژیم بوده است نه برپایه به اصطلاح دفاع از حقوق اقلیتها. وجود دشمن مشترکی به نام رژیم بعث عراق، مبنای آغاز و توسعه روابط میان اسرائیل و کردهای عراق شد. اسرائیل به منظور تضعیف این رژیم و دور نگه داشتن عراق از صحنه منازعه اعراب و اسرائیل، و بارزانی برای تحت فشار قرار دادن بغداد و اخذ امتیاز و کسب خودمختاری برای کردهای عراق، به توسعه روابط پرداختند. سیاست اسرائیل در اواسط دهه  1970با تغییر جهت دولت عراق و بهبود روابط عراق با همسایگان محافظه کار عرب و مخالفت نکردن با سازش مصر و رژیم صهیونیستی، دچار تحول شد و نهضت کردهای عراق قربانی منافع و مصالح رژیم صهیونیستی شد.

  به دنبال شکست رژیم عراق در جنگ دوم خلیج فارس در سال ۱۹۹۱و ایجاد منطقه امن در شمال مدار  36درجه و معاهدات امنیتیـ نظامی ترکیه و اسرائیل، زمینه برای آغاز دور جدیدی از روابط رژیم صهیونیستی و کردهای عراق فراهم آمد.

  در این مرحله بهرغم تحربه تلخ کردها در  ،۱۹۷۵با توجه به اعتقاد کردهای عراق مبنی بر اینکه برقراری روابط با اسرائیل، شرط اساسی کشاندن مواضع آمریکا به سود کردهاست، باعث شد در این مقطع کردهای عراق به روابط با اسرائیل توجه نشان دهند. با توحه به روند شکلگیری روابط میان کردهای عراق و رژیم صهیونیستی و نیز سیاستهای رژیم صهیونیستی طی دهه  1990به بعد، روندشناسی تحولات منطقه در دوره یادشده گویای آن است که قاعدههای کلی حاکم بر استراتژی رژیم صهیونیستی در برابر کردستان عراق عبارت بودند از:

  ـ پیشبرد و تأمین منافع سیاسی و اقتصادی در شمال عراق؛
  ـ سلب فرصت و محدودسازی حضور و نفوذ جمهوری اسلامی ایران در شمال عراق؛
  ـ حمایت از اپوزیسیون مسلح ایرانی در شمال عراق و مشغولسازی ایران در داخل و مجاورت مرزهایش؛
  ـ توسعه فعالیت جاسوسی در شمال عراق و کشورهای همجوار؛
  ـ تجزیه عراق و تشکیل دولت مستقل کردی (رژیم صهیونیستی تنها کشوری است که از ایجاد دولت مستقل کرد حمایت می کند. اسرائیل معتقد است در صورت ایجاد کشوری مستقل برای کردها در شمال عراق، تعادل استراتژیکی بهتری به نفع اسرائیل در شمال خاورمیانه برقرار می شود.)
  ـ تضعیف و مقابله با افزایش نفوذ ایران در خاورمیانه.

  در فرجام سخن باید اضافه کرد استراتژی رژیم صهیونیستی در قبال تحولات مناطق کردنشین عراق و ملاحظات امنیتی، آن را می توان براساس نظریه واقعگرایی ساختاری تبیین کرد.
  تشکیل یک کشور کردی، باعث ایجاد یک حایل در «جبهه شرقی» در برابر محور مقاومت و برهم‌خوردن نظم امنیت منطقه‌ای در غرب آسیا خواهد شد.

  و از سوی دیگر تقویت پایه های توانمندی شبکه های اطلاعاتی و جاسوسی رژیم صهیونیستی، با استقرار راحت‌تر تاسیسات و تجهیزات و نیروهای نظامی و اطلاعاتی، اشراف بیشتری به تحرکات داخل مرزهای ایران و ترکیه داشته باشد.

  نیروهای سیاسی و امنیتی عراق  باید حافظ یکپارچگی کشور خود با رویکرد مردمی به مانند تجربه ی ایجاد حشدالشعبی بوده و در فکر ایجاد و گسترش اقدامات و خدمات اقتصادی، اجتماعی  و ضروری جهت رفع مشکلات مردم و بازسازی عراق همت بگمارند.
   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.