• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » پوشش بنگاه‌های رسانه‌ای غرب در لباس کُردی/ اضمحلال پس از استقلال
  کد خبر : 2046237

  پوشش بنگاه‌های رسانه‌ای غرب در لباس کُردی/ اضمحلال پس از استقلال

  پوشش بنگاه‌های رسانه‌ای غرب در لباس کُردی/ اضمحلال پس از استقلالReviewed by on Sep 18Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار مهر، پراکنش جغرافیایی سرزمین کُردها در منطقه، پیشینه و تاریخ این قوم و تأثیر گذاری آنها در معادلات منطقه‌ای در کنار اعتقادات، باورها، آداب و سُنن و رسوم فرهنگی، اجتماعی کُردها، همواره…

  پوشش بنگاه‌های رسانه‌ای غرب در لباس کُردی/ اضمحلال پس از استقلالReviewed by on Sep 18Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار مهر، پراکنش جغرافیایی سرزمین کُردها در منطقه، پیشینه و تاریخ این قوم و تأثیر گذاری آنها در معادلات منطقه‌ای در کنار اعتقادات، باورها، آداب و سُنن و رسوم فرهنگی، اجتماعی کُردها، همواره مورد توجه تحلیل گران و صاحب نظران بوده است.

  فرهنگ و رفتار شناسی این قوم اصیل ایرانی که به زاگرس نشینها مشهور هستند به شکلی نا گسستنی با آداب و رسوم ایرانی و اسلامی پیوند خورده است و همواره در ادبیات بومی منطقه از الگویی برای کنش های ایرانی و اسلامی از آن یاد می شو.

  با اینکه این رفتارها و فرهنگ ها زبان زد هستند اما در عصر ارتباطات، با افزایش روز افزون گیرنده‌های ماهواره‌ای و شبکه های مجازی، تغییر در آداب و رسوم و فرهنگ کُردی و تغییرات در باورها است که به دغدغه کنش گران فرهنگی تبدیل شده است.

  رشد قارچ گونه کانال‌های ماهواره‌ای کُردزبان، با اهداف خاص از سوی گردانندگان و حامیان این کانال‌ها، که عمدتا از تنش و آشوب سیاسی در منطقه و بر هم زدن نظم سرزمینی خاورمیانه حمایت می کنند به وضوح قابل لمس است.

  مُسلَّم است، گروهک‌هایی همچون پ ک ک، کومله و دموکرات و پژاک، از کانال‌های ماهواره‌ای به عنوان ابزاری برای تحقق اهداف خود به ویژه در ایران و اقلیم کردستان بهره‌های سیاسی می‌برند و از همین رو، با راه اندازی کانال‌های کُردی زبان در آسیا و خاورمیانه، سعی در جذب مخاطب، القای باورهای جدید و تغییر آداب و رسوم مخاطبان را دارند.

  با نگاه به برنامه‌های این کانال‌های کُردی زبان ماهواره‌ای که از کُردستان عراق تا ترکیه وسوئد و دانمارک و فرانسه و دیگر نقاط اروپا تغذیه می‌شوند، می‌توان به پوشش متفاوت در کنار گویش اصیل کُردی، باورها و آرای سیاسی تحلیل گران این شبکه‌ها، تحریف وقایع و رویدادهای منطقه به ویژه در جمهوری اسلامی ایران و عراق توجه داشت.

  این کانال‌ها ضمن اینکه پخش رویدادها و اخبار جهان و خاورمیانه به ویژه وقایع کُردنشینان را در ماهیت برنامه‌های خود دارند اما از مستند سازی و پخش فیلم‌های مبتذل با گویش و دوبله کُردی نیز غافل نشدند و به انحاء مختلف سعی در ترویج بی‌بندوباری، دین ستیزی و برافروختن آتش نفاق و قومیت ‌گرایی در منطقه را دارند.

  گردانندگان این شبکه‌های کُردی زبان از تولید محتوا برای کودکان و نوجوانان نیز غافل نشدند و پخش برنامه‌های متعدد با محتوای کودک پَسند را در دستور کار خود دارند. برنامه ای با شعار تغییر ماهیت کودکان کُرد.

  فریب جوانان با این توجیه که حاکمیت منطقه و سرزمینی، حق کُردها را پایمال کرده، تزریق موج ناامیدی و یأس و بدبینی به آینده و تغییر سبک زندگی، اهدافی است که گردانندگان کانال‌های کُردی زبان ماهواره با حمایت‌های مالی  علنی کشورهای غربی دنبال می کنند.

  جنگ فرهنگی با اهداف سیاسی راه افتاده است

  نویسنده، محقق و مدرس کُرد زبان دانشگاه در گفتگو با خبرنگار مهر، معتقد است که این کانال‌های کُردی زبان ماهواره‌ای با استفاده از الگوهای زندگی غربی، آرام آرام، آمادگی برای تغییرات سیاسی و اجتماعی و فرهنگی در مردم را ایجاد می‌کنند.

  پیمان جسری افزود: این کانال‌ها تغییر سبک زندگی را در دستور کار دارند و با برنامه‌های مختلف، سعی در تحقق این هدف دارند و مخاطبان نیز به طور ناخواسته دچار تغییر مقاصد سیاسی می‌شوند که این مسئله نیز خواسته تغییردهندگان سبک زندگی است و رفته رفته طبق الگوهای اجتماعی، رفتاری، سیاسی و فرهنگی دشمنان دنبال می‌شود.

  جسری مهم ترین پیامد برنامه‌های کانال‌های کُردی زبان ماهواره را بی‌هویت ساختن جوانان و بی‌تفاوتی نسبت به حاکمیت سیاسی عنوان کرد و گفت: جوانی که بی‌هویت شود، نسبت به بسیاری از جوانب زندگی مانند دین و مذهب و اخلاق بی‌تفاوت و بی‌رغبت می شود و دیگر آرمان گرایی برایش اهمیتی ندارد.

  این مدرس دانشگاه افزود: جوان بی‌هویت دیگر نسبت به مذهب و بسیاری از مسائل اجتماعی دغدغه‌ای ندارد و کم کم به آفات و آسیب‌های دیگر مبتلا می‌شود.

  جسری از دست دادن باورها و میهن پرستی و خانواده دوستی را از پیامدهای منفی برنامه‌های کانال‌های موجود کُردی زبان ماهواره دانست و گفت: با این شیوه جنگ نرم، به مقابله با جوانان ما آمده اند، به اعتقاد من؛ بهترین راه برای مقابله با این مسئله، تقویت شبکه‌های فاخر داخل کشور و محتواسازی برای آنها است.

  وی تصریح کرد: ضعف محتوایی برنامه‌های صدا و سیما، یکی‌ از دلایل گرایش مردم به کانال‌های ماهواره و شیوع شبکه های خارجی است.

  جسری پرداختن به مشترکات زبان و فرهنگ کُردی از طریق برنامه‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، بها دادن بیشتر به نویسندگان و هنرمندان کُردزبان منطقه، توجه به دغدغه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مردمان کُرد را از راهکارهای مقابله با کانال‌های کُردی زبان ماهواره دانست و گفت:  نیروی انسانی بزرگ ترین سرمایه و منبع توسعه در کشور محسوب می‌شود و اگر از این سرمایه غفلت شود، سوء استفاده دشمنان را به دنبال خواهد داشت، دشمن حقیقتاً به این نتیجه رسیده است که توان مقابله نظامی، اجتماعی، سیاسی، و فرهنگی را با ما ندارد و لذا از طریق منابع انسانی وارد جنگ نرم می‌شود و تا ریشه‌های اعتقادی مردم ما را بزند.

  وی پرداختن به نیازهای مشروع جوانان با برنامه ریزی ‌های بلند مدت و اثربخش را از راهکاری موثر برای مقابله با اهداف شوم کانال‌های کُردی زبان ماهواره عنوان کرد.

  رسانه های ماهواره ای پس از داعش “استراتژی تجزیه” را دنبال می کنند

  تحلیلگر و استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: مسئله‌ای که مطرح است و بسیاری از تحلیل گران سیاسی بر این باوراند که بعد از جریانات داعش و القاعده و اتفاقاتی که تقریباً بعد از ۱۱ سپتامبر در منطقه روی داده و وضعیت تروریستی حاکم بر کشورهای عراق و افغانستان و سوریه و یمن و…، برنامه بعدی از سوی سیستم استکبار و جهان سلطه موضوع جدایی کُردها است.

  محمد رشیدی در ادامه افزود: کُردها در عراق، سوریه، ترکیه و در ایران هستند و موضوع کردستان آزاد از قبل مطرح بوده هم اکنون بیشتر بدان دامن می‌زنند و حتی در عراق تشکیلات بازرانی در حال برگزاری رفراندوم صوری است و دولت عراق نیز کاملاً آن را غیرقانونی و غیرقابل توجیه دانسته است.

  وی بیان کرد: به نظر می‌رسد، گسترش کانال‌های کُردی زبان ماهواره با این هدف انجام می‌شود که هم اذهان عموم را آماده کنند و هم کُردها را به شدّت تحریک کنند. پایه کار را مسایل اجتماعی و فرهنگی قرار می دهند اما واقعیت این است که هدف نهایی این رسانه ها سیاسی است.

  این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه پشت پرده عمده این رسانه ها احزاب سیاسی هستند، افزود: در ایران نیز تحرکاتی از سوی این رسانه ها دنبال می‌شود، به عنوان مثال، اتفاقاتی که اخیراً در مهاباد و بانه روی داد و… این که با این اتفاق موجی را در سنندج و بانه و مریوان ایجاد کنند و یکباره عده ای در قالب راهپیمایی و تظاهرات و سنگ اندازی و… ساماندهی شوند؛ این دیگر مطالبه خون کوله‌بران نیست، این همان ایجاد تشنّج در فضای مردمان کُردستان منطقه ما است و بررسی های مبتنی بر احقاق حقوق احتمالی را تحت شعاع قرار می دهد.

  رشیدی بر این باور است که این اقدامات رسانه ای در کشور ترکیه از شدت بسیار بالاتری برخوردار است، در عراق نیز وجود دارد و تا حدود زیادی در کشور ما از شروع انقلاب با تدبیرها و محوریت شخصیت امام (ره) و مقام معظم رهبری تعدیل شده است.

  وی اظهار کرد: قطعاً توسعه شبکه‌های کُردی زبان ماهواره در راستای دامن زدن به  ایجاد کردستان آزاد و جدایی طلبی کُردها از این کشورها است و نهایتا اضمحلال قوم کرد را دنبال می کند.

  وی گفت: هماهنگی دولت‌های ایران و عراق و سوریه و ترکیه در این جریان و ارتباط مؤثر و  مفید این کشورها، موجب هم افزایی و جلوگیری از این اتفاقات ناخوشایند خواهد بود.

  پشت پرده اکثر رسانه های کُردی ماهواره ای گروهک‌ها هستند

  شاید مهمترین بخش این گزارش گفتگو با یک خبرنگار کرمانشاهی باشد که تجربه همکاری با رسانه های کرد زبان ماهواره ای و سپس بریدن از آنها را داشته است. گرچه به سختی حاضر به این گفتگو شد اما با این پیش شرط که نامی از او برده نشود اجازه داد تا تجربیات او با واسطه خبرگزاری مهر با کاربران و مخاطبان به اشتراک گذاشته شود.

  “ی” گفت: ۷ سال پیش با توجه به پیوندی که در درون خودم با فرهنگ و آداب قوم کُرد داشتم و با توجه به حرفه خودم که رسانه و خبرنگاری است تصمیم گرفتم با رسانه هایی که فریاد “کُرد، کُرد” آنها گوش فلک را کر کرده بود همکاری کنم.

  وی افزود: به خیال خودم به کسانی کمک می کردم که دغدغه ای جز اعتلای کردها و فرهنگ کردی ندارند و برای همین خوشحال بودم و حتی حاضر بودم از ایران خارج شوم… اما حقیقتا این گونه نبود و آرام آرام پرده های زیادی برای من کنار رفت.

  این خبرنگار گفت: امکان ندارد شما یک رسانه کرد زبان ماهواره ای را نام ببرید که وابستگی به احزاب پوسیده سیاسی نداشته باشند. احزابی که برای اداره امور خود هم پول ندارند اما شبکه های آنها و رسانه های آنها مدام و شبانه روز فعال هستند.

  وی با طرح این پرسش که این پولها از کجا تامین می شود گفت: در میان خود اهالی این رسانه ها هم چیز پنهانی نیست که بودجه و پول باید از سرویس های غربی و اسراییل برسد. این روزها البته کشورهای غربی کمی کمرنگ تر پشتیبانی می کنند و عملا اسراییل جای آنها را پر کرده است.

  این فعال رسانه ای کُرد خاطر نشان کرد: پیوستن به این رسانه ها راه بی بازگشتی است و من خدا را شکر می کنم که زود متوجه واقعیت ها شدم. حتی یک شهروند که با وسایل شخصی خود خبری را می فرستد برای همیشه به آرشیو این رسانه ها اضافه شده و به نحوی برای استفاده های بعدی کنترل می شود.

  برخی شبکه های کُردی رسانه های پوششی بی بی سی و صدای آمریکا هستند

  این خبرنگار کُرد تصریح کرد: شاید جالب باشد که بدانید برخی از این شبکه های کُرد زبان فقط ظاهر و اسم متفاوتی دارند و عملا از طرف همان تشکیلاتی پشتیبانی می شوند که صاحبان بی بی سی و صدای آمریکا هستند. حتی امکانات ارسالی برای این شبکه از سوی آنها تامین می شود.

  وی خاطر نشان کرد: با یقین به شما می گویم که گاهی اوقات جز همان مجری که با زبان کُردی پشت صفحه تلویزیون ظاهر می شود دیگر هیچ از عوامل برخی از این شبکه ها کرد نیستند.

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار مهر، در آینده نزدیک با نگاهی مصداقی تر و تحلیلی به واکاوی پشت صحنه برخی از رسانه های موسوم به کسرد زبان خواهیم پرداخت و با کسانی که شاید از نزدیک با این رسانه ها کار کرده اند گفتگو خواهیم کرد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.