• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » همه پرسی اقلیم کردستان عراق ضربه جبران ناپذیری به منطقه خواهد زد/ آمریکایی‌ها با تجزیه عراق مخالف هستند/ جدایی کردها با مخالفت شدید همسایه ها همراه می شود
  کد خبر : 2046219

  همه پرسی اقلیم کردستان عراق ضربه جبران ناپذیری به منطقه خواهد زد/ آمریکایی‌ها با تجزیه عراق مخالف هستند/ جدایی کردها با مخالفت شدید همسایه ها همراه می شود

  همه پرسی اقلیم کردستان عراق ضربه جبران ناپذیری به منطقه خواهد زد/ آمریکایی‌ها با تجزیه عراق مخالف هستند/ جدایی کردها با مخالفت شدید همسایه ها همراه می شودReviewed by on Sep 18Rating: «علی بیگدلی» کارشناس مسایل بین الملل در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری برنا درباره همه پرسی اقلیم کردستان عراق گفت: کردها از…

  همه پرسی اقلیم کردستان عراق ضربه جبران ناپذیری به منطقه خواهد زد/ آمریکایی‌ها با تجزیه عراق مخالف هستند/ جدایی کردها با مخالفت شدید همسایه ها همراه می شودReviewed by on Sep 18Rating:

  «علی بیگدلی» کارشناس مسایل بین الملل در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری برنا درباره همه پرسی اقلیم کردستان عراق گفت: کردها از ۲۰۰ سال پیش به دنبال استقلال خواهی بودند حتی بعد از جنگ جهانی اول این موضوع رسمیت پیدا کرد. انگلیس پیشنهاد کرد که من استقلال شما (کردها) را تضمین می کنم ولی کردها طرف آلمان رفتند و بعد از جنگ دست به شورش های محلی زدند و این وضعیت تا زمان رضا شاه ادامه داشت تا آنکه بعد از رفتن صدام حسین مسأله اقلیم خودمختار به وجود آمد که بستر را برای این کار فراهم کرد.

  بیگدلی ادامه داد: بارزانی از زمان پدر خود روابط نزدیکی با کردهای عراق داشت به همین دلیل به این فکر افتاد که دست به چنین اقدامی بزند. به نظرمن آمریکایی ها هم با این کار موافق نیستند زیرا این کار می تواند به منطقه پرتلاطم آسیب های فراوانی بزند. ما متلاطم ترین منطقه در دنیا را داریم که آمادگی هر نوع درگیری را در خودش به وجود آورده است. حضور گروه های تروریستی در منطقه و با توجه به درگیری هایی که آمریکا و روسیه و تا حدودی ترکیه و آمریکا و ایران و عربستان با یکدیگر دارند، خاورمیانه بسیار متشنج شده است. کردستان عراق اگر به یک کشور مستقل تبدیل شود، مشکلات بسیاری به وجود خواهد آمد.

  بیگدلی درباره واکنش احتمالی کشورهای همسایه به این جدایی گفت: ترکیه به راحتی از کنار این موضوع نخواهد گذشت و تا جایی که اردوغان به بارزانی اعلام جنگ داده است. همچنین رییس جمهوری عراق خط و نشان کشیده و این اتفاق با منافع ملی جمهوری اسلامی ایران نیز در تعارض است. از طرف دیگر آمریکایی ها نمی خواهند منطقه بیشتر از این درگیر مشکلات عدیده شود زیرا منطقه تحمل تلاطم بیشتر را ندارد.

  او تصریح کرد: به دلیل اینکه بیشترین تأمین نفت عراق در منطقه کردستان است، عراقی ها حق دارند که با این تجزیه طلبی مبارزه کنند؛ بیشترین سهم نفت عراق در منطقه شمال است و اولین لوله نفتی عراق در سال ۱۳۳۲ کشیده شد که در منطقه باباگور اربیل بود و از سوریه عبور کرد و به دریای مدیترانه رسید و این منطقه از جهت اقتصاد نفتی اهمیت زیادی دارد. مشخص نیست که حکومت مرکزی عراق چه واکنشی نشان خواهد داد. از طرف دیگر اگر فرض کنیم این کشور تشکیل شود، هیچ راه عبوری و هیچ نوع دسترسی به دریا ندارد و برای صادرات نفت با مشکلات بسیاری رو به رو خواهد شد.

  او در پایان درباره دلایل مطرح شدن این موضوع توسط بارزانی گفت: بارزانی تحت تاثیر حرکت های داخلی کردستان قرار گرفته و این کار منطقی نیست. تشکیل یک کشور دیگر قطعا روی منطقه اثر خواهد گذاشت. این جدایی همچنین بر روی کردهای ترکیه و حتی کردهایی که در روسیه هستند، تاثیر می‌گذارد. این تاثیر می‌تواند خاور میانه را با چالش جدی و جدیدی رو به رو کند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.