• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » داستــان جــدایی دو کــره
  کد خبر : 2046197

  داستــان جــدایی دو کــره

  داستــان جــدایی دو کــرهReviewed by on Sep 18Rating: تاریخ شبه‌جزیره کره، از روابط پر فراز و نشیب کره‌‌ای‌ها با چین حکایت دارد، اما این شبه‌جزیره اغلب به صورت واحد اداره می‌شد و از اواخر قرن ۱۴ تا اواخر قرن ۱۹ میلادی، پادشاهی چوسان بر آن حکومت می‌کرد. در قرن هفدهم، کره چنان از رابطه با…

  داستــان جــدایی دو کــرهReviewed by on Sep 18Rating:

  تاریخ شبه‌جزیره کره، از روابط پر فراز و نشیب کره‌‌ای‌ها با چین حکایت دارد، اما این شبه‌جزیره اغلب به صورت واحد اداره می‌شد و از اواخر قرن ۱۴ تا اواخر قرن ۱۹ میلادی، پادشاهی چوسان بر آن حکومت می‌کرد. در قرن هفدهم، کره چنان از رابطه با دیگر کشورهای خارجی ابا داشت که به کشوری منزوی معروف شد. سرانجام با انعقاد معاهده تجاری اجباری با ژاپن در سال ۱۸۷۶، بنادر کره روی کشتی‌های تجاری خارجی گشوده شد. کمی بعد، آمریکا و کشورهای اروپایی وارد داد و ستد با کره شدند و دخالت دولت خارجی در امور داخلی کره شدت گرفت.

  برخی معتقدند ریشه جدایی دو کره از اینجا آغاز می‌شود؛ درست پس از پیروزی‌ ژاپن در جنگ‌هایش با چین (۱۸۹۵) و امپراتوری روسیه (۱۹۰۵) که شبه‌جزیره کره تحت استیلای ژاپن قرار گرفت. سال ۱۹۱۰ میلادی، کشور کره رسما به امپراتوری ژاپن ضمیمه شد.

  به دنبال مرگ آخرین امپراتور کره در مارس ۱۹۱۹، یک گردهمایی عظیم با شرکت دو میلیون نفر در سئول برگزار شد و طی آن، کره‌ای‌ها خواستار استقلال شدند، اما برخورد خونین قوای ژاپنی و مزدوران کره‌ای با تجمع‌کنندگان منجر به کشته و زخمی شدن ۲۳۰۰۰ نفر شد. طی جنگ جهانی دوم، دولت‌های آمریکا، چین و بریتانیا به مردم کره وعده استقلال دادند. نیروهای استقلال‌طلب کره‌ای در سال ۱۹۴۲ میلادی به ژاپن اعلام جنگ دادند و تا زمان تسلیم ژاپن در سال ۱۹۴۵ میلادی جنگ ادامه یافت.

  جدا شدن ۲ کره

  با شکست ژاپن در جنگ جهانی دوم قسمت شمالی به تصرف اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی و قسمت جنوبی به تصرف آمریکا درآمد. سال ۱۹۴۵ کنفرانس‌های بین‌المللی یالتا و پوتسدام تشکیل و کره به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم و مدار ۳۸ درجه شمالی تا زمان اتحاد مجدد به عنوان مرز دو کره تعیین شد، ولی همکاری دو دولت عملی نبود، زیرا در ناحیه شمال، رهبری را کمونیست‌ها به عهده داشتند و در جنوب طرفداران غرب بر سر کار بودند. عاقبت سال ۱۹۴۸ تقسیم کره به دو کشور صورت رسمی یافت و دو حکومت کره شمالی (جمهوری دموکراتیک خلق کره) و کره جنوبی (جمهوری کره) برقرار شد که هر دو مدعی حکومت بر کل شبه‌جزیره بودند و این اختلاف سال ۱۹۵۰ به جنگ کره انجامید.

  جنگ کره

  ۲۵ ژوئن ۱۹۵۰، کره شمالی به کره جنوبی حمله‌ور شد. هفت لشکر پیاده و یک تیپ زرهی تانک، عملیات را آغاز کردند. سازمان ملل متحد دست به کار شد و در همان روز، شورای امنیت سازمان ملل متحد بدون حضور شوروی که جلسه را به دلیل دادن کرسی چین به تایوان تحریم کرده بود، قطعنامه‌ای تصویب کرد که طی آن خواستار توقف جنگ و عقب‌نشینی کره شمالی به شمال مدار ۳۸ درجه شد. ۲۷ ژوئن ۱۹۵۰ شورای امنیت سازمان ملل متحد به پیشنهاد آمریکا تصویب کرد که نیروهای چند دولت عضو آن سازمان برای مقابله با حمله کره شمالی به کمک کره جنوبی بشتابند. به دنبال این تصمیم آمریکا و ۱۵ کشور دیگر نیروهای نظامی خود را برای شرکت در جنگ اعزام داشتند.

  ۲۸ ژوئن سئول سقوط کرد. پنج روز پس از حمله تردیدی باقی نماند که شکست نهایی از آن نیروهای کره جنوبی و متحدانش بخصوص آمریکاست. از این رو آمریکا سواحل کره را محاصره و مناطق صنعتی و مسکونی کره شمالی را بمباران کرد. ۱۵ سپتامبر ۱۹۵۰، نیروهای آمریکایی در اینچئون واقع در ساحل غربی کره جنوبی پیاده و با حمله‌ای برق‌آسا شهر سئول را اشغال کردند. قوای سازمان ملل به سوی نواحی شمالی پیش رفتند و ۱۰ اکتبر شهر پیونگ‌یانگ، پایتخت کره شمالی به دست آنان افتاد. ۱۶ اکتبر نیروهای کره جنوبی به مرز منچوری رسیدند.

  از آن طرف، چین کمونیست به عنوان دفاع از مرزهای خود و به دلیل این که خود هدف بعدی نباشد، در صحنه نبرد به نفع کره شمالی وارد شد و نوامبر ۱۹۵۰ ضربات شدیدی بر نیروهای آمریکایی وارد آوردند تا این که سوم دسامبر ۱۹۵۲، سئول بار دیگر به دست نیروهای چینی و کره شمالی افتاد. حمله متقابل نیروهای آمریکایی، سرانجام موجب تسلط دوباره آنان در ۲۷ آوریل ۱۹۵۲ بر سئول شد، اما با حمله مجدد کمونیست‌ها در ۱۶ می ۱۹۵۳، سئول دوباره سقوط کرد و با حمله نهایی نیروهای سازمان ملل، سئول دوباره به دست آنها افتاد.

  از ماه ژوئن تلاش برای مذاکره میان طرفین آغاز شد و سرانجام در ۲۷ جولای ۱۹۵۳ پیمان آتش‌بس جنگ کره امضا شد، اما هیچ‌گاه پیمان صلحی میان این دو کشور امضا نشد و آنها تا امروز در حالت جنگ هستند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.