• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » همه پرسی، سایه جنگ داخلی را بر کرکوک گسترانیده است
  کد خبر : 2046155

  همه پرسی، سایه جنگ داخلی را بر کرکوک گسترانیده است

  همه پرسی، سایه جنگ داخلی را بر کرکوک گسترانیده استReviewed by on Sep 17Rating: جوان حسن عضو فراکسیون برادری در شورای استانی کرکوک در گفتگو با خبرنگار ایرنا در اربیل تاکید کرد که تصمیم پارلمان عراق برای برکناری دکتر نجم الدین کریم استاندار این استان پایان بخشیدن به شراکت سیاسی در عراق می باشد و…

  همه پرسی، سایه جنگ داخلی را بر کرکوک گسترانیده استReviewed by on Sep 17Rating:

  جوان حسن عضو فراکسیون برادری در شورای استانی کرکوک در گفتگو با خبرنگار ایرنا در اربیل تاکید کرد که تصمیم پارلمان عراق برای برکناری دکتر نجم الدین کریم استاندار این استان پایان بخشیدن به شراکت سیاسی در عراق می باشد و گفت ‘دولت توافقی’ دیگر در عراق وجود ندارد.
  در نقطه مقابل وی علی مهدی عضو ترکمان شورای استانی کرکوک به خبرنگار ایرنا در اربیل گفت: اگر پارلمان عراق بر این باور است که این اقدام کاری قانونی و در چهارچوب اختیارات پارلمان انجام شده است ما از آن حمایت می کنیم و ضروری است استاندار کرکوک از سمت خود برکنار شود.
  گفتنی است در پی برکناری استاندار کرکوک دولت اقلیم کردستان عراق و ریاست اقلیم، این اقدام را رد کرده و اعلام کردند به آن پایبند نخواهند بود.
  با تندتر شدن مواضع طرفها در این خصوص شماری از اعضای نمایندگان پارلمان عراق در تلاش هستند شورای استانی کرکوک را نیز براساس قانون منحل کنند و با استفاده از قوه قهریه مدیریت استان را برعهده بگیرند.
  علی مهدی در ادامه این گفتگو گفت: برکناری استاندار کرکوک براساس درخواست نخست وزیر عراق صورت گرفته و قطعا ایشان منافع استان را مدنظر داشته است .
  این عضو ترکمان شورای استانی کرکوک هشدار داد اگر این تصمیم اجرایی نشود تاثیر منفی بر منازعات سیاسی در استان کرکوک خواهد داشت و باعث بالا رفتن سطح تنش ها میان قومیتها و مذاهب استان می شود.
  وی تصریح کرد: شورای استانی کرکوک بدون مدنظر قرار دادن نظرات ترکمانها و اعراب تصمیم به برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق گرفت.
  علی مهدی اضافه کرد: در حالیکه دوستان کرد ما بر مشارکت و توافق سیاسی در بغداد تاکید دارند خود در استان کرکوک اولین کسانی هستند که اصل توافق سیاسی را نقض کردند.
  خلیل حدیدی از اعضای عرب شورای استانی کرکوک نیز به خبرنگار ایرنا در اربیل گفت: تصمیماتی که با شتاب گرفته می شود مملو از تاثیرات منفی است، ضروری است رهبران کردی و بغداد از موضع گیری های تند علیه یکدیگر پرهیز کنند چون این تصمیمات استان را پرتنش کرده و هر لحظه بیم تنش و درگیری می رود.
  وی اضافه کرد: شورای استانی کرکوک در رای دادن به مشارکت در همه پرسی بدون حضور سایر گروههای استان عجله به خرج داد و تصمیم متقابل بغداد می رود جنگ مذهبی را در کرکوک سبب شود.
  دکتر نجم الدین کریم استاندار کرکوک در اقدامی بی سابقه در ۲۹ آگوست با حضور در شورای استانی کرکوک در حالیکه ترکمانها و اعراب نشست را بایکوت کرده بودند شورا را تشویق کرد بطور یکجانبه در همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق اعلام مشارکت کند.
  صمد نجم الدین فعال مدنی در زمینه حقوق بشر که ریاست ۱۱ سازمان غیردولتی را برعهده دارد در این خصوص به خبرنگار ایرنا در اربیل گفت: همه پرسی، تنش ها و اختلافات را بین شهروندان، احزاب و سازمانهای مدنی و غیردولتی تشدید کرده است و اگر به داد استان نرسند و راهی برای حل آن پیدا نکنند با بحران بزرگی در استان ربرو خواهیم شد.
  وی افزود: در چنین فضایی هیچ کسی طرف مقابل را قبول ندارد و دیگری را دشمن خویش می بیند که این برای آینده استان نگران کنننده است.
  صمد نجم الدین اضافه کرد: هم اکنون بی اعتمادی اجتماعی میان اقوام و مذاهب مختلف رفته رفته به اوج می رسد و همه پرسی می رود تبدیل به آغازی برای بحرانی بزرگ شود که قطعا باج این اقدامات را مردم بی گناه خواهند داد.
  به گفته این فعال مدنی جنگ با داعش مردم استان را در کنار همدیگر قرار داده بود اما تصمیمات تکروانه و یک جانبه در خصوص همه پرسی مردم را نسبت به همدیگر بی اعتماد کرده و آنها را رودرروی همدیگر قرار داده است.
  مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق به همراه شماری از احزاب کرد عراقی در تلاش است همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق را ۲۵ سپتامبر برابر با سوم مهرماه سال جاری در استانهای اقلیم و مناطق مورد مناقشه علیرغم مخالفتهای شدید داخلی و خارجی برگزار کند.
  خاورم*۳۵۱*۴*۳۸۰

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.