• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » معامله ایران با بوئینگ آچمز مخالفان آمریکایی برجام
  کد خبر : 2046045

  معامله ایران با بوئینگ آچمز مخالفان آمریکایی برجام

  معامله ایران با بوئینگ آچمز مخالفان آمریکایی برجامReviewed by on Sep 17Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار ایرنا، هفته گذشته مجلس نمایندگان آمریکا با دو متمم پیشنهادی برای ممنوعیت فروش هواپیماهای تجاری به ایران موافقت کرد. ناظران سیاسی می گوید سنگ اندازی مجلس نمایندگان آمریکا ضربه ای به موقعیت بین المللی شرکت…

  معامله ایران با بوئینگ آچمز مخالفان آمریکایی برجامReviewed by on Sep 17Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار ایرنا، هفته گذشته مجلس نمایندگان آمریکا با دو متمم پیشنهادی برای ممنوعیت فروش هواپیماهای تجاری به ایران موافقت کرد. ناظران سیاسی می گوید سنگ اندازی مجلس نمایندگان آمریکا ضربه ای به موقعیت بین المللی شرکت هواپیماسازی بوئینگ در عرصه جهانی صنعت هوایی است. از سوی دیگر، این اقدام که توجیه آن برای تجار ومردم آمریکا آسان نیست، می تواند تضادها میان کنگره و رییس جمهور آمریکا را تشدید کند؛ چرا که در تناقض با وعده های رییس جمهوری آمریکا برای افزایش اشتغال و حمایت از صنعت داخلی خواهد بود.

  **سکوت ترامپ درباره معامله بوئینگ و آسمان
  تردیدی نیست که ترامپ در سخن و عمل، دشمنی شدید خود را با برجام نشان داده و تلاش دارد که با سیاست های تحریک آمیز، ایران را از هرگونه بهره برداری اقتصادی از برجام محروم کند اما سکوت وی درباره معامله سه میلیارد دلاری شرکت هواپیماسازی بوئینگ با شرکت آسمان، برای بسیاری از ناظران سیاسی در آمریکا شگفت آور بوده است.
  عدم مخالفت رییس جمهور آمریکا با این معامله حتی انتقاد تعدادی از اعضای جمهوریخواه کنگره را برانگیخته است و از جمله سناتور ‘تام کاتن’ و سناتور ‘مارک روبیو’ بارها از ترامپ خواسته اند که با فروش هواپیماهای بوئینگ به تهران اعلام مخالفت کند. اخیرا ‘پیتر روسکام’ نماینده جمهوریخواه ایلینوی و ‘مارک روبیو’ سناتور جمهوریخواه فلوریدا، با ارسال نامه ای رسما از ترامپ درخواست کردند که موضع خود را شفاف کند و قرارداد فروش هواپیمای تجاری به ایران را به حالت تعلیق درآورد.
  موضوع خرید هواپیماهای تجاری از سوی ایران از همان دوران رقابت های انتخاباتی آمریکا برای ترامپ اهمیت پیدا کرده بود. وی با انتقاد از عقب ماندن شرکت های آمریکایی از بازار ایران در دوره پسا تحریم گفته بود که شرکت های آمریکایی یکی از بزرگترین بازندگان بازار ایران پس از تحریم ها هستند. در فروردین سال ۱۳۹۵، چندی پس از اعلام قرارداد شرکت ایرباس برای فروش ۸۰ فروند هواپیما به ایران ایر، وی به روزنامه نیویورک تایمز گفته بود: آنها اکنون پول دار شده اند و توجه کرده اید که از همه خریداری می کنند به جز ایالات متحده؟ هواپیما می خرند، هر چیزی را از هر کسی خریداری می کنند، غیر از ایالات متحده.
  بسیاری از تحلیلگران در آمریکا می گویند ترامپ اهل معامله و تجارت است و عدم مخالفت وی با فروش بوئینگ به ایران را باید در نگاه تاجرمآبانه وی جستجو کرد. در این باره ‘دنیس جت’، دیپلمات سابق آمریکایی و استاد دانشگاه پنسیلوانیا به ایرنا گفت که به دلیل روحیه تجارت پیشه ترامپ، هر چیزی را می توان از ترامپ انتظار داشت و وی ممکن است آماده معامله بر سر خیلی مسایل باشد.

  **هزینه مخالفت ترامپ با فروش هواپیما به ایران
  درست در میانه حملات شدید ترامپ و اعضای دولتش به ایران و برجام، بوئینگ در اردیبهشت ماه گذشته خبر از قرارداد فروش ۳۰ فروند هواپیمای ۷۳۷ به ایران داد. به دنبال اعلام این خبر، روزنامه واشنگتن پست درگزارشی نوشت: این معامله وعده های توخالی ترامپ برای از میان برداشتن میراث اوباما را ثابت کرد. این روزنامه با اشاره به اینکه ترامپ ‘به شکل قابل توجهی’ درباره فروش بوئینگ به ایران سکوت کرده است، نوشت از کسی که این چنین با برجام مخالفت نشان می دهد، انتظار می رفت درباره این قرارداد موضع گیری کند.
  ولی به باور تحلیلگران جلوگیری از معامله بوئینگ با ایران می تواند پیامد سیاسی داخلی بزرگی برای ترامپ داشته باشد. رییس جمهور آمریکا با شعار افزایش اشتغال و حمایت از تولید صنایع آمریکایی بر سر کار آمده است و معامله بوئینگ با ایران شاخص مهمی برای سنجش پایبندی ترامپ به این شعارهای پرطرفدار است.
  ترامپ اسفند ماه گذشته در جریان سفر به یکی از کارخانه های ساخت هواپیمای بوئینگ در کارولینای جنوبی، درباره ضرورت برتری جهانی این غول هواپیما سازی آمریکا سخن گفته بود و تاکید کرد که می خواهد اشتغال را در آمریکا افزایش دهد. این در حالی است که اجرایی شدن قرارداد خرید ۳۰ فروندهواپیمای بوئینگ «۷۳۷ مکس» توسط شرکت آسمان ایر، دست کم ۱۸ هزار شغل مستقیم در آمریکا ایجاد خواهد کرد.
  از این رو ناظران، یکی از دلایل سکوت ترامپ درباره این معامله را هزینه سیاسی مخالفت با آن می دانند.
  در این باره ‘توماس پیکرینگ’ معاون سابق بین الملل شرکت هواپیما سازی بوئینگ به ایرنا می گوید: به نظر من ترامپ کاری نخواهد کرد که ۱۸ هزار شغل روی هوا برود. البته باید منتظر بود و دید!

  **اهمیت اقتصادی و راهبردی بازار ایران برای بوئینگ
  برخی کارشناسان اقتصادی در آمریکا تاکید می کنند که اهمیت قرارداد بوئینگ با شرکت های ایرانی بسیار فراتر از منافع فوری اقتصادی و دستاوردهای میان مدت آن است. به گفته آنها، جامعه صنعتی و تجاری آمریکا به بازار ایران نگاهی راهبردی دارد. به گفته کارشناسان صنعت هوایی، مساله مهم درباره بازار ایران، حفظ برتری صنعت هوایی آمریکا در برابر رقبای قدیمی و تازه واردی همچون چین و روسیه است که پیوندهای محکم اقتصادی با تهران برقرار کرده اند.
  بنا به گفته ‘آنتونی کوردسمن’ کارشناس مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی در واشنگتن، موضوع اشتغال زایی، تنها ۲۵ درصد از اهمیت معامله بوئینگ با تهران است. وی به نیویورک تایمز می گوید: اساسا این موضوع از منظر امنیت و آینده فروش صنعت هوایی آمریکا دارای اهمیت راهبردی است.
  ‘ریچارد سفران’ تحلیلگر مرکز باکینگهام نیز بر حساسیت رقابت بوئینگ با رقبای جهانی آن تاکید کرده و به فارین پالیسی می گوید: بوئینگ به دنبال اجرایی کردن قرارداد فروش هواپیما به ایران است، چون نمی خواهد بازار ایران را به ایرباس واگذار کند. این موضوع برای آنها اهمیت دارد.
  از همین روست که به دنبال رای مجلس نمایندگان آمریکا برای جلوگیری از فروش هواپیمای تجاری ساخت آمریکا به ایران، نه تنها برخی نمایندگان مخالف درباره نقض تعهدات برجامی آمریکا هشدار دادند، بلکه آن را نوعی خودزنی توصیف کردند. از جمله ‘ارل بلومنار’ نماینده دمکرات کنگره از ‘اورگن’، گفت: این کار تنبیه شرکت های آمریکایی است.

  **دیپلماسی اقتصادی ایران و دردسر مخالفان برجام در آمریکا
  موضوع فروش بوئینگ تناقض جدی برای دولت ترامپ به وجود آورده است که از یکسو از برجام عصبانی است و از سوی دیگر به دنبال بهره مندی از تجارت با ایران. به باور ‘تریتا پارسی’ رییس ‘نایاک'( شورای ملی ایرانیان آمریکا) عدم مخالفت دولت ترامپ با معامله بوئینگ با ایران، پیامی روشن به شرکت های غربی می دهد که کاخ سفید از توافق هسته ای پشتیبانی می کند.
  اکنون به نظر می رسد که اقدام تازه مجلس نمایندگان آمریکا وضعیت دشواری برای کاخ سفید به وجود آورده باشد که مصلحت سیاسی آن در اجرای معامله بوئینگ با ایران است. خصوصا با توجه به تضاد دامنه دار میان کنگره و کاخ سفید، این پرسش مطرح است که آیا این اقدام اعضای کنگره تلاشی برای ضربه زدن به ترامپ و وعده هایش نیست؟
  هرچند موضع نهایی ترامپ و نتیجه تاثیر مخالفت های کنگره هنوز مشخص نیست، اما تردیدی وجود ندارد که دیپلماسی اقتصادی دولت روحانی و بستن قراردادهای تجاری با بوئینگ ودیگر شرکت های بین المللی، کار مخالفان برجام را درآمریکا سخت و پیچیده کرده است. بازتاب سیاسی معامله شرکت بوئینگ با شرکت های هوایی ایران در داخل آمریکا، مثال گویای از دستاوردهای دیپلماسی فعال دولت روحانی است.
  م.ع**۱۴۲۹**۱۵۹۰
  انتشاردهنده: محمد حسن دوستارگان

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.