• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » درخواست سازمان های غیردولتی برای منع صادرات سلاح اسپانیا به عربستان
  کد خبر : 2045771

  درخواست سازمان های غیردولتی برای منع صادرات سلاح اسپانیا به عربستان

  درخواست سازمان های غیردولتی برای منع صادرات سلاح اسپانیا به عربستانReviewed by on Sep 16Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از روز شنبه ایرنا به نقل از روزنامه ال موندو، مدیران سازمان های غیردولتی عفو بین الملل، صلح سبز، فوندی پایو و اینترمون آکسفام، درخواست های خود را در این باره به معاونت وزارت…

  درخواست سازمان های غیردولتی برای منع صادرات سلاح اسپانیا به عربستانReviewed by on Sep 16Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از روز شنبه ایرنا به نقل از روزنامه ال موندو، مدیران سازمان های غیردولتی عفو بین الملل، صلح سبز، فوندی پایو و اینترمون آکسفام، درخواست های خود را در این باره به معاونت وزارت تجارت اسپانیا ارائه دادند که ریاست شورای بین وزارتی نظارت بر تجارت خارجی‌ کالاهای دفاعی و دارای کاربرد دوگانه را بر عهده دارد.
  این سازمان ها همچنین تصمیم گرفتند که پویش خود را در بندر بیلبائو واقع در شمال اسپانیا راه اندازی کنند‌ که در یک سال اخیر از آنجا بیش از ۳۰۰ کانتینر حامل مواد منفجره به عربستان سعودی ارسال شده است.
  سازمان های مذکور اعلان کردند: از زمان آغاز حمله نظامی حکومت سعودی و متحدانش به یمن در مارس سال ۲۰۱۵ (فروردین ۱۳۹۴) که در جریان آن تاکنون دستکم پنج هزار و ۱۶۶ غیر نظامی یمنی کشته و هشت هزار و ۷۴۹ نفر دیگر مجروح شده اند ، اسپانیا تسلیحاتی به ارزش ۶۵۰میلیون یورو به عربستان صادر کرده است.
  این سازمان های مردم نهاد همچنین یادآور شدند که در عملیات نظامی عربستان و متحدانش در یمن، حقوق بین المللی به صورت گسترده ای نقض شده است، بدون اینکه مرتکبان مورد پیگرد قرار گیرند.
  بر اساس گزارشی تحت عنوان “سلاح ها تحت کنترل: کسب و کار سیاه اسپانیا”، با مروری بر روند تصویب صادرات و نظارت بر کاربرد سلاح های فروخته شده، شک و تردیدهای معقول و بسیار نگران کننده ای در مورد اینکه سلاح های مذکور علیه غیر نظامیان در یمن یا برای ارتکاب جنایات جنگی استفاده نشده باشد، به وجود آمده است.
  این سازمان ها در این گزارش، این پرسش ها را مطرح کرده ا‌ند: آیا دولت اسپانیا ارزیابی دقیق و مورد به مورد در باره هر یک از صادرات سلاح به عربستان بر اساس معیارهای مشخص شده در قانون صورت می‌ دهد، چگونه می‌ شود اطمینان داشت که از این سلاح ها در جنگ یمن استفاده نشده است و اسپانیا چه نوع پیگیری در این مورد می‌کند؟ آیا دولت اسپانیا اطمینان دارد که همدست در جنایات جنگی نیست؟
  این گزارش ها خواهان پایان دادن فوری به صادرات سلاح به عربستان سعودی که ممکن است در یمن استفاده شده باشد، لغو صادرات تصویب شده و عدم عقد قراردادهای جدید شده است.
  «استبان بلتران» رئیس شعبه سازمان عفو بین الملل در اسپانیا، ائتلاف به فرماندهی عربستان سعودی را به حملات متعدد هوایی غیرقانونی که برخی‌ از آنها می‌ توانند جرایم جنگی محسوب شوند، متهم و اشاره کرده که اسپانیا در معرض خطر همدستی با عربستان قرار دارد.
  «ماریو رودریگز» رئیس صلح سبز اسپانیا نیز گفت: به نظر می‌ رسد که محرمانه بودن تجارت سلاح، یک ابزار بیشتر سیاسی رسمی‌ به منظور حمایت از صادرات سلاح و خشنود کردن شرکت های این بخش می‌ باشد .
  به گفته «خوسه ماریا ورا» رئیس اینترمون آکسفام، کاهش کمک های بشردوستانه و فروش بدون نظارت سلاح به عنوان واکنش دولت اسپانیا به جنگ یمن که بزرگ ترین بحران بشری جهان به شمار می رود، غیرقابل قبول است.
  اروپام*۵*۴۹۱**۱۴۸۶**ناشر: محسن شریفی**

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.