• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » بارزانی از رد بدیل رفراندوم می‌گوید، اردوغان از موضع رفراندومی آنکارا
  کد خبر : 2045504

  بارزانی از رد بدیل رفراندوم می‌گوید، اردوغان از موضع رفراندومی آنکارا

  بارزانی از رد بدیل رفراندوم می‌گوید، اردوغان از موضع رفراندومی آنکاراReviewed by on Sep 16Rating: وضعیت عراق درگیر با جنگ داعش و نبود رقبایی همچون جلال طالبانی و نوشیروان مصطفی، رهبران اتحادیه میهنی و جنبش تغییر که یکی با بیماری و دیگری با مرگ خود از عرصه سیاسی اقلیم کردستان دور افتاده‌اند فضا را برای…

  بارزانی از رد بدیل رفراندوم می‌گوید، اردوغان از موضع رفراندومی آنکاراReviewed by on Sep 16Rating:

  وضعیت عراق درگیر با جنگ داعش و نبود رقبایی همچون جلال طالبانی و نوشیروان مصطفی، رهبران اتحادیه میهنی و جنبش تغییر که یکی با بیماری و دیگری با مرگ خود از عرصه سیاسی اقلیم کردستان دور افتاده‌اند فضا را برای مسعود بارزانی مهیا کرد که آنچه را خواست خود و حزب متبوعش است بر کرسی بنشاند. تداوم ریاست اقلیم، دو سال تعطیلی پارلمان و اینک از سرگیری آن جهت بهره‌برداری‌های رفراندومی در برگزاری یا تعویق این پروسه، همه نشان از میدان خالی و یکه‌تازی‌های مسعود بارزانی دارد.

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری تسنیم در اقلیم کردستان عراق، رفراندوم مورد نظر رئیس اقلیم کردستان فرصت آشتی دوباره صندلی‌های پارلمان محلی اقلیم را با نمایندگان فراهم کرد. البته نمایندگان وابسته به دو حزب جنبش تغییر و جماعت اسلامی کردستان از فیوضات این بخشش بارزانی مستفیض نشده و این نمایندگان احزاب موافق رفراندوم بودند که در جشن آشتی‌کنان پارلمان شرکت داشتند. همچنانکه در گزارش‌ها و بسته‌های خبری رفراندومی تسنیم پیش‌بینی شده بود، پارلمان اقلیم کردستان متاثر از توافق اخیر اتحادیه میهنی و حزب دمکرات کردستان پس از دو سال تعطیلی ناشی از اختلافات سیاسی، نشست افتتاحیه مجدد خود را برگزار کرد. جعفر ابراهیم ایمنکی نایب‌رئیس پارلمان از حزب دمکرات کردستان در غیاب یوسف محمد رئیس پارلمان اقلیم از جنبش تغییر ، ریاست جلسه را بر عهده گرفت و در همان ابتدا از نمایندگان حاضر درخواست کرد بیگرد طالبانی از اتحادیه میهنی کردستان را به جای فخرالدین قادر دبیر غایب هیئت رئیسه پارلمان از جماعت اسلامی انتخاب کنند. در ادامه این نشست، نمایندگان حمایت خود را از برگزاری رفراندوم اقلیم کردستان اعلام کردند. فراکسیون‌های جنبش تغییر، جماعت اسلامی، جنبش اسلامی، جبهه ترکمانی و چندین نماینده اتحادیه میهنی در این نشست شرکت نداشتند. حزب دمکرات کردستان ۳۸ کرسی، جنبش تغییر ۲۴ کرسی، اتحادیه میهنی ۱۸ کرسی، اتحاد اسلامی ۱۰ کرسی، جماعت اسلامی ۶ کرسی، سوسیالیست دمکرات کردستان ۱ کرسی، جنبش اسلامی ۱ کرسی و جبهه ترکمانی ۱ کرسی پارلمان اقلیم را دارا هستند.

  دهمین بسته خبری خبرگزاری تسنیم را از رفراندوم اقلیم کردستان عراق در ادامه مشاهده می‌کنید.

   

  بارزانی: نظر هیچ شخص و جریانی برای ما اهمیت ندارد، رفراندوم برگزار می‌شود

  علی‌رغم ارائه بدیل رفراندوم از سوی نماینده آمریکا به رئیس اقلیم کردستان، وی بار دیگر بر برگزاری رفراندوم ۲۵ سپتامبر تاکید کرد. مسعود بارزانی در تجمع تبلیغاتی رفراندوم اقلیم کردستان گفت: آنچه به عنوان بدیل رفراندوم ارائه شده است بدیل رفراندوم نیست و در صورتی که بدیل رفراندوم وجود داشته باشد نیازی به برگزاری این پروسه نیست. بارزانی در ادامه سخنان خود گفت: نظر هیچ شخص و جریانی برای ما اهمیت ندارد و تحت هر شرایطی رفراندوم برگزار می‌شود. رئیس اقلیم کردستان با انتقاد از حکومت مرکزی گفت: از ما خواسته‌اند به مرزهای قبل از جنگ داعش برگردیم. وی اعلام کرد که دولت آینده کردستان دولت فدرالی با شرکت کلیه اقوام و مذاهب خواهد بود.

   

  برگزاری نشست پارلمان اقلیم: تصویب رفراندوم و ماموریت‌های پنجگانه

  پس از دو سال تعطیلی سازمان‌یافته پارلمان اقلیم کردستان، نشست افتتاحیه مجدد آن بدون حضور نمایندگان احزاب منتقد رفراندوم برگزار شد. خروجی این نشست، ۵ ماموریت رفراندومی بود که عبارتند از:

  ماموریت پارلمان به کمیسیون مستقل انتخابات و همه‌پرسی اقلیم کردستان جهت برگزاری رفراندوم در روز ۲۵ سپتامبر سال ۲۰۱۷ در اقلیم کردستان و مناطق مورد منازعه با حکومت مرکزی.

  تصویب راهکارهای اتخاذ شده از سوی کمیسیون انتخابات و مراجع ذیربط در ارتباط با برگزاری رفراندوم.

  کمیسیون مستقل انتخابات در خصوص مکانیزم‌های حقوقی برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم کردستان به قانون اصلاحی سال ۱۹۹۲ پارلمان اقلیم و قانون کمیسیون مستقل انتخابات و همه‌پرسی سال ۲۰۱۴ استناد خواهد کرد.

  ماموریت پارلمان به کلیه مراجع ذیربط در خصوص اتخاذ هر تصمیم و راهکاری با هدف تضمین حق تعیین سرنوشت و کلیه حقوق مردم کرستان و در نهایت، رجوع به پارلمان اقلیم. همچنین کمیسیون انتخابات اقلیم کردستان ملزم به هماهنگی و همکاری با مراجع مرتبط خواهد بود.

  کلیه ماموریت‌های مورد اشاره با برگزاری رفراندوم ۲۵ سپتامبر مرتبط خواهند بود.

  لازم به ذکر است از مجموع ۶۸ نماینده حاضر در نشست پارلمان اقلیم، ۶۵ نماینده به تصویب ماموریت‌های رفراندومی رای مثبت دادند.

   

  انتقاد شدید جنبش تغییر از نشست پارلمان اقلیم: به دور از عرف قانونی و پارلمانی

  فراکسیون جنبش تغییر در پارلمان اقلیم کردستان با انتقاد شدید از نحوه از سرگیری فعالیت‌های پارلمان تاکید کرد که این موضوع به دور از عرف قانونی و پارلمانی بوده است. برزو مجید اعلام کرد این فراکسیون به تلاش‌های خود پیرامون اصلاح قانون انتخابات ریاست اقلیم کردستان ادامه خواهد داد. این قانون مقدمه اختلافات سیاسی دو سال گذشته اقلیم کردستان و تعطیلی پارلمان محلی بوده است.

   

  بیانیه رئیس و دبیر هیئت رئیسه پارلمان اقلیم: وضعیت پارلمان بحرانی تر خواهد شد

  رئیس و دبیر هیئت رئیسه پارلمان اقلیم کردستان که وابسته به احزاب جنبش تغییر و جماعت اسلامی کردستان هستند در نشست دیروز پارلمان اقلیم شرکت نکردند. یوسف محمد و فخرالدین قادر در بیانیه‌ای با اشاره به نشست غیرعادی پارلمان اقلیم کردستان اعلام کردند این نشست بیش از پیش، وضعیت پارلمان را بحرانی‌تر خواهد کرد. انتشاردهندگان بیانیه با اشاره به مفادی از قوانین داخلی پارلمان اقلیم کردستان اعلام کرده‌اند این نشست، غیرقانونی و خروجی آن هم بدون اعتبار است. اعضای غایب هیئت رئیسه پارلمان همچنین اعلام کرده‌اند که در این دوره تلاش‌هایی با هدف خاتمه به دوران فعالیت غیرقانونی در پارلمان در جریان بوده اما نشست دیروز مقدمه‌ای برای بازگشت به همان فعالیت‌های غیرقانونی در پارلمان است.

   

  عضو پارلمان عراق از جنبش تغییر: احتمال برخورد نظامی بغداد – اربیل وجود دارد

  یک عضو کرد پارلمان عراق هشدار داده است که اگر دوستان ملت کرد پادرمیانی نکنند بغداد و اربیل به سوی برخورد نظامی خواهند رفت. رادیو نوا به نقل از مسعود حیدر عضو پارلمان عراق از جنبش تغییر خبر داده است که تحرکات نظامی در نتیجه به بن‌بست رسیدن توافق سیاسی، قابل پیش‌بینی است. وی درخواست کرده است که اقلیم کردستان مذاکره و گفتگو را مبنای حل مشکلات خود با حکومت مرکزی قرار دهد. این عضو پارلمان عراق همچنین خواستار موضع مشترک سیاسی از سوی نمایندگان کرد شده است.

   

  عجیب اما واقعی! انتقاد کم‌سابقه نماینده حزب بارزانی از آمریکا

  پس از اعلام موضع رسمی آمریکا علیه رفراندوم اقلیم کردستان در سفر اخیر برت مکگورک به اربیل، در چرخشی کم‌سابقه، اعضاء و نمایندگان حزب دمکرات کردستان عراق به صراحت از سیاست‌های آمریکا انتقاد می‌کنند. این در حالیست که اکراد عراقی به ویژه بارزانی‌ها مدام از آمریکا به عنوان متحد و دوست کردها یاد می‌کنند. آری هرسین نماینده حزب دمکرات در پارلمان اقلیم کردستان اعلام کرده است که آمریکا منافع ملت‌های جهان را قربانی یک بشکه نفت خواهد کرد. وی در نوشتاری در صفحه اختصاصی خود در فیسبوک اعلام کرده است سفر نماینده آمریکا به سلیمانیه قبل از دیدار با مسعود بارزانی به دلیل آن بوده است که از دید مکگورک کسب رضایت احزاب صاحب نفوذ در سلیمانیه به مراتب از رضایت رئیس اقلیم کردستان آسانتر است.

   

  بدیل رفراندوم؛ از رد بارزانی تا بررسی در جلسه یکشنبه آینده شورای عالی رفراندوم اقلیم

  در حالیکه مسعود بارزانی در ادامه تجمعات رفراندومی هواداران حزبی خود در شهر آمیدی اعلام کرد طرح جایگزین آمریکا و دیگر کشورها بدیل موردنظر رفراندوم نبوده است خبرها حکایت از آن دارد که این موضوع در جلسه یکشنبه آینده شورای عالی رفراندوم اقلیم به بحث و گفتگو گذاشته خواهد شد. یکی دیگر از موضوعات قابل طرح در این جلسه این است که شورای عالی رفراندوم اعلام می‌کند رفراندوم و کلیه مسائل مرتبط با آن از دریچه پارلمان قابل طرح خواهد بود.

   

  حمایت تمام‌قد کابینه حکومت اقلیم از استاندار برکنار شده کرکوک

  کابینه حکومت اقلیم کردستان در بیانیه‌ای حمایت قاطع خود را از استاندار برکنار شده کرکوک اعلام کرد. در این بیانیه، اقدام پارلمان عراق غیر قابل قبول عنوان شده است. حکومت اقلیم کردستان همچنین اعلام کرده است که نجم‌الدین کریم از سوی شورای استانی کرکوک انتخاب شده است و حمایت‌های همه‌جانبه از وی ادامه خواهد داشت. در این بیانیه از نجم‌الدین کریم به عنوان استاندار قانونی کرکوک یاد شده است. بیانیه حکومت اقلیم کردستان می‌افزاید: در حالی که نجم‌الدین کریم به واسطه فعالیت‌های مستمر خود نقش مهمی را در زندگی مسالمت‌آمیز اقوام و مذاهب گوناگون در کرکوک ایفا کرده است این انتظار وجود داشت که حکومت و پارلمان عراق از فعالیت‌ها و خدمات استاندار کرکوک تقدیر کنند نه اینکه تصمیم به برکناری وی گرفته شود.

   

  کاخ سفید دوباره علیه رفراندوم: تاکید بر مذاکرات اربیل – بغداد

  کاخ سفید در بیانیه‌ای از حکومت اقلیم کردستان عراق درخواست کرده است با تجدیدنظر در تصمیم برگزاری رفراندوم به میز مذاکرات با بغداد برگردد. رسانه‌های اقلیم کردستان به صورت گسترده بیانیه کاخ سفید را پوشش داده‌اند که در آن آمده است آمریکا از برگزاری رفراندوم اقلیم کردستان به ویژه در مناطق مورد منازعه حمایت نخواهد کرد. کاخ سفید در ادامه بیانیه خود تاکید کرده است که اقدام اقلیم کردستان در برگزاری رفراندوم بر نبرد علیه داعش و ثبات و امنیت مناطق آزاد شده تاثیرگذار خواهد بود. آمریکا بار دیگر بر گفتگوهای سازنده میان اربیل و بغداد و نقش میانجیگری خود تاکید کرده است.

   

  اردوغان: موضع رفراندومی خود را اعلام می‌کنیم

  رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرده است جلسه شورای امنیت ملی این کشور در آینده نزدیک برگزار و موضع رفراندومی آنکارا آشکار خواهد شد. رجب طیب اردوغان همزمان با از سرگیری فعالیت‌های پارلمان اقلیم و تصویب قانون برگزاری رفراندوم در سخنانی گفت: پس از برگزاری جلسه شورای امنیت ملی ترکیه، آنکارا موضع رسمی خود را به صراحت اعلام خواهد کرد. سخنان اردوغان در حالیست که بینالی یلدرم نخست‌وزیر ترکیه نیز در تماس تلفنی با حیدرالعبادی نخست‌وزیر عراق بر حمایت از حفظ تمامیت ارضی این کشور تاکید کرد.

   

  یک تحلیلگر کرد: مرگ توافقنامه مشترک اتحادیه میهنی و جنبش تغییر

  ریبین هردی تحلیلگر مشهور کرد عراقی در نوشتاری با اشاره به همراهی اتحادیه میهنی با حزب دمکرات کردستان عراق در ازسرگیری فعالیت‌های پارلمان از جنبش تغییر خواسته است مرگ توافقنامه مشترک سیاسی خود با این حزب را اعلام کند. وی تشکیل ائتلاف سیاسی جدید را با شرکت جنبش تغییر، جماعت اسلامی کردستان و برهم احمد صالح معاون دبیرکل اتحادیه میهنی کردستان با هدف شرکت در انتخابات آتی پارلمان اقلیم خواستار شده است. هردی با اشاره به توافق اتحادیه میهنی و حزب دمکرات کردستان در ازسرگیری فعالیت‌های پارلمان اقلیم گفته است زندگی و فعالیت سیاسی به دور از این احزاب، بزرگتر و فراوانتر خواهد بود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.