• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » کارشناس اروپا: بعید است آمریکا و اروپا از برجام خارج شوند
  کد خبر : 2045496

  کارشناس اروپا: بعید است آمریکا و اروپا از برجام خارج شوند

  کارشناس اروپا: بعید است آمریکا و اروپا از برجام خارج شوندReviewed by on Sep 16Rating: رویا منتظمی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا در خصوص واکنش اروپا در برابر اقدام احتمالی آمریکا در خروج از برجام اظهارکرد: بعید می دانم آمریکا و اروپا از برجام خارج شوند خصوصا اروپا که در…

  کارشناس اروپا: بعید است آمریکا و اروپا از برجام خارج شوندReviewed by on Sep 16Rating:

  رویا منتظمی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا در خصوص واکنش اروپا در برابر اقدام احتمالی آمریکا در خروج از برجام اظهارکرد: بعید می دانم آمریکا و اروپا از برجام خارج شوند خصوصا اروپا که در زمینه مسایل اقتصادی روابط خود را با ایران خیلی تقویت کرده و منافع اقتصادی آن ایجاب نمی کند که از برجام خارج شود.
  وی افزود: در آن مقطع هم که اروپا با آمریکا در ارتباط با برنامه هسته ای ایران هماهنگ شد به دلیل شرایط داخلی آن زمان ایران بود که فضای کشور را به گونه ای القا می کرد که آمریکا توانست از این شرایط و گفته ها به نفع خود استفاده کند.
  این کارشناس اروپا با تاکید بر این که بعید می دانم اروپا بخواهد از آمریکا دنباله روی کند، خاطرنشان کرد: بعید است که آمریکا هم هزینه های خروج از برجام را تقبل کند.
  منتظمی در پاسخ به این سوال که آیا امکان دارد این نوع واکنش ها به برنامه هسته ای ایران هم کشیده شود، گفت: این دو مورد ربطی به هم ندارند. جایگاه ایران در خاورمیانه خاص است و کره شمالی هم به هر حال یک کشور اتمی است و با آن کشور هم نمی توانند بیشتر از حدی عبور کنند.
  وی درخصوص استراتژی مناسب از سوی ایران در این زمینه هم اظهار کرد: این استراتژی باید قبل از اتفاق افتادن هر گونه مساله ای اتخاذ شود و در جهتی باشد که چنین اتفاقی نیفتد. ایران بیشتر توجه خود را به طرف کشورهای اروپایی گذاشته و با کارت کشورهای اروپایی در مقابل آمریکا بازی می کند و به هر حال در نهایت به نوعی باید با آمریکا هم در تعامل قرار بگیریم که به عنوان ابرقدرت مطرح است.
  وی نصریح کرد: ولی این که در چه شرایطی و در چه زمانی این تعاملات صورت بگیرد تا بتوانیم دست پُر را داشته باشیم، این هنر دیپلماسی است.

  **نباید راه دیپلماسی را بست
  این کارشناس مسایل اروپا همچنین درپاسخ به این سوال که با توجه به مواضع حمایتی روسیه و چین از برجام، مواضع آلمان و فرانسه چه خواهد بود، گفت: مهم ترین دستاورد برجام این است که طرف های مذاکره حق غنی سازی را برای ایران قبول کردند و این کشور وارد باشگاه هسته ای شده است اما سطح آن را محدود کرده اند که در یک پروسه زمانی و با حسن اجرای مفاد برجام این موانع هم می تواند برداشته شود.
  منتظمی یادآور شد: یعنی این مسیر هم باز شود و ایران بتواند جایگاه خود را داشته باشد اما به هر حال روابط بین الملل بر اساس کنش و واکنش تعریف می شود.
  وی تصریح کرد: هر زمانی که ما به افراط رفتیم طبعا غرب هم در مقابل ما به افراط رفت و هر زمان با تعامل جلو رفتیم آنها هم با تعامل آمدند و این یک اقدام کلی است.
  این کارشناس اروپا با تاکید بر ضرورت همکاری کشور خاطرنشان کرد: نباید راه دیپلماسی را بست چراکه کشورها از همکاری با هم بیشتر سود می برند.
  منتظمی یادآور شد روابط ما با آمریکا به شکلی شده که سیاست های اعمال شده با حفظ احترام به منافع کشور متقابل باید وجود داشته باشد. اگراین روابط با سلطه همراه باشد، می تواند عکس العمل به وجود آورد اما با احترام متقابل و حفظ جواب بهتری می دهد که نتیجه آن همان بازی برد – برد است.
  سیام**۶۰۸۴** ۱۳۳۶
  گفت و گو: امیر خان زاده*انتشار:مهرنوش خانزائی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.