• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » اهمیت راهبردی آزادسازی دیرالزور؛ مروارید فرات
  کد خبر : 2045463

  اهمیت راهبردی آزادسازی دیرالزور؛ مروارید فرات

  اهمیت راهبردی آزادسازی دیرالزور؛ مروارید فراتReviewed by on Sep 16Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، دیرالزور بزرگترین شهر شرق سوریه در ساحل فرات و در کنار نزدیکی مرزهای عراق در ۴۵۰ کیلومتری شمال شرق دمشق و ۳۲۰ کیلومتری جنوب شرق حلب قراردارد. این شهر مرکز استان دیرالزور، دارای ۱۴ محله، ۳۶ کیلومتر…

  اهمیت راهبردی آزادسازی دیرالزور؛ مروارید فراتReviewed by on Sep 16Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، دیرالزور بزرگترین شهر شرق سوریه در ساحل فرات و در کنار نزدیکی مرزهای عراق در ۴۵۰ کیلومتری شمال شرق دمشق و ۳۲۰ کیلومتری جنوب شرق حلب قراردارد.
  این شهر مرکز استان دیرالزور، دارای ۱۴ محله، ۳۶ کیلومتر مربع مساحت، و حدود ۵۴۰ هزار نفر ششمین شهر بزرگ سوریه به شمار می رود.
  ساکنان شهر دیرالزور از دیرباز بدون هیچ مشکل عمده ای در کنارهم زندگی کردند، در کنار ده ها مسجد در شهر چهار کلیسا و ده ها آرامگاه بزرگان مورد احترام همه ساکنان شهر وجود دارد.
  مهمترین بارگاه موجود دراین شهر، قبر شیخ محمد سائح است که مورد احترام همه طوایف و مذاهب است و آرامگاه وی در خیابان ‘سِته إلا رُبع’ (یک ربع به شش) در مرکز شهر دیرالزور قرار دارد.
  استان دیرالزور در شرق سوریه به بیش از ۳۳ هزار کیلومترمربع مساحت؛ دومین استان بزرگ سوریه پس از حمص به شمار می رود که نزدیک به ۱۸ درصد مساحت کشور را به خود اختصاص داده است و با استان های حمص، رقه و حسکه سوریه و استان های نینوی و الانبار عراق همسایه است.
  این استان دارای ساختار جمعیتی قبیله ای و بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت عرب، کرد و ارمن تشکیل شده است و بیشتر ساکنان آن عرب هستند.
  در گذشته ، بیشتر جمعیت این استان عشایر کوچ رو بودند که اکنون بیشتر آن ها یکجا نشین شده اند ولی همچنان قبایل بیابان نشین و دامدار در این استان وجود دارند که با قبایل و عشایر عراق پیوند خویشاوندی و دیرینه ای دارند.
  اقتصاد این استان بیشتر برپایه کشاورزی و دامداری و پس از آن صنعت است و محصول عمده کشاورزی این استان به دلیل عبور رود فرات درآن پنبه، گندم، جو، چغندر قند، ذرت و کنجد است و ساکنان آن به پرورش دام نیز می پردازند که نقش مهمی در تامین نیازهای دیگر استان های سوریه داشته است.
  صنایع نفت، تبدیلی، ریسندگی و بافندگی، کارخانه شکر، صنایع دستی بویژه مس، پوست طبیعی از دیگر زمینه های اشتغال ساکنان این استان است.
  استان دیرالزور با وجود پنج میدان نفتی العمر، التیم، التنک، الورد و الجفره و سه ایستگاه پمپاژ نقش مهمی در تامین انرژی سوریه دارد.
  شهر دیرالزور در مسیر جاده فرات جنوبی قرار دارد که از رقه آغاز و پس از عبور از دیرالزور به عراق وارد می شود. این شهر به طولانی ترین خط آهن سوریه نیز متصل است که پس از عبور از حسکه، رقه و حلب به لاذقیه می رسد.
  فرودگاه دیرالزور یک فرودگاه دو منظوره نظامی و مسافربری است که به ساکنان این شهر نیز خدمات مسافرتی ارائه می کند. این فرودگاه دارای مساحت ۲۲ کیلومتر مربع و باندی به طول سه هزار و عرض ۴۵ متر است که پروازهایی به شهرهای سوریه و برخی کشورهای عربی درآن انجام می شود.

  ***آغاز نا آرامی ها

  دیرالزور از نخستین شهرهایی است که در سال ۲۰۱۱ اعتراض ها در آن آغاز شد، نخستین تظاهرات آعتراض آمیز دیرالزور در تاریخ ۱۵ مارس (۲۴ اسفند ۱۳۸۹) -یعنی نخستین روز اعتراض ها در سوریه- از ورزشگاه این شهر آغاز شد.
  این اعتراض ها در روزهای بعد و جمعه های مختلف و با نام های مختلف ادامه یافت ولی نیروهای امنیتی سوریه به دلیل ساختار عشایری و قبیله ای آن و وجود سلاح فراوان که از زمان جنگ عراق وارد این استان شده بود از درگیری با تظاهرکنندگان خودداری می کردند.
  در اعتراض روز جمعه ۲۲ آوریل ۲۰۱۱ (۲ اردیبهشت ۱۳۹۰) یک شهروند و ۳ ژوئن ۲۰۱۱ (۱۳ خرداد ۱۳۹۰) نیز دو شهروند دیگر در تظاهرات کشته شدند.
  اعتراض های دیرالزور در تاریخ ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۱(۳۱ تیرماه ۱۳۹۰) به اوج خود رسید و کاملا به خشونت کشیده شد.
  با ادامه اعتراض ها در بخش های مختلف سوریه، گروهای مسلح و تروریستی بسیار تشکیل شد و دیرالزور نیز جولانگاه این گروه ها شامل ارتش آزاد، جبهه النصره و احرارالشام شد که با نیروهای دولتی در نبرد بودند.

  ***محاصره دیرالزور

  در اواخر سال ۲۰۱۳ تروریست ها بر نیمی از شهر دیرالزور و بخش زیادی از استان دیرالزور مسلط شدند. اما درماه آوریل ۲۰۱۴ داعش با هجومی گسترده تروریست های سوری را از میدان دیرالزور خارج کرد و ۱۳ ژوئیه ۲۰۱۴ (۲۲ تیرماه ۱۳۹۳) شهر را به طور کامل محاصره و بر ۹۵ درصد استان دیرالزور مسلط شد.
  گروه های تروریستی احرارالشام و جبهه النصره پس از ورود به دیرالزور مقرهای خود را تخلیه کردند و گروه تروریستی تکفیری داعش از مسیر پل السیاسه وارد شهر شدند.
  در آن زمان رسانه ها اعلام کردند که داعش، ‘صفوان الحنث’ معروف به ابوحازم البلد، سرکرده جبهه النصره در دیرالزور را در جلسه مذاکرات کشته است ولی داعش با انتشار تصویری اعلام کرد که صفوان قصد داشت با لباس زنانه و در نقش پیرزنی معلول سوار بر یک ویلچر، از شهر فرار کند اما کشته شد.
  داعش با ورود به دیرالزور بر محله های العرضی، الشیخ یاسین، الحمیدیه، العوفی، الحویقه شرقی و بخش هایی از محله های الرشدیه، الجبیله، الموظفین، الصناعه، المطار القدیم، الرصافه و العمال که پیش از آن در تسلط جبهه النصره و دیگر تروریست ها بود مسلط شد.
  دیرالزور دومین مرکز استان پس از رقه بود که داعش وارد آن شد.
  پس از تسلط داعش بر بخش های گسترده ای از دیرالزور نیروهای ارتش که در بخش کوچکی از آن محاصره شده بودند به تقویت استحکامات خود پرداختند.

  ***محاصره فرودگاه

  گروه تروریستی تکفیری داعش در تاریخ ۵ ژانویه ۲۰۱۵(۱۵ دیماه ۱۳۹۳) برق و تلفن محله های تحت تسلط ارتش در شهر دیرالزور را به طور کامل قطع کرد.
  در ماه می ۲۰۱۵ ارتش سوریه توانست مناطقی از دیرالزور را باز پس گیرد ولی همچنان تاکید کرد که بیشتر مناطق شهر در دست این گروه تروریستی است.
  در این مرحله، همزمان با تسلط داعش بر تدمر در استان حمص، شایعه هایی مبنی بر اینکه ارتش سوریه از دیرالزور دست کشده است منتشر شد.
  در ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶ (۲۶ دیماه ۱۳۹۴) داعش به محله های البغیلیه و عیاش یورش برد و بیش از ۳۰۰ شهروند نظامی و غیر نظامی را کشت.
  اواسط مارس ۲۰۱۶ ارتش سوریه توانست میدان نفتی التیم در غرب فرودگاه دیرالزور را از داعش آزاد کند ولی اوایل ژوئن بار دیگر آن را از دست داد.
  درگیری ها به صورت روزانه در این منطقه ادامه داشت و داعش تلاش می کرد مناطق تحت تسلط ارتش سوریه را نیز تصرف کند.
  جنگنده های آمریکایی ۲۷ شهریور ۹۵ به مواضع ارتش سوریه در کوه الثرده و اطراف فرودگاه نظامی دیرالزور، حمله کردند.
  در حمله جنگنده های آمریکایی ۶۲ نظامی سوری کشته و ده ها تن دیگر زخمی شدند و گروه تروریستی داعش پس از این حمله هوایی، به مواضع ارتش سوریه یورش برد و آن را اشغال کرد.
  اواسط ژانویه ۲۰۱۷ ( اواخر دیماه ۱۳۹۵) گروه تروریستی تکفیری داعش در حمله ای دو روزه توانست فرودگاه و محله های الطحطوح و هرابش را از دیگر مناطق شهر دیرالزور جدا کند.
  ارتش سوریه اوایل تیرماه ۹۶ برای نخستین بار پس از پنج سال وارد از جنوب شرق وارد استان دیرالزور شدند و این پیشروی از مرزهای استان حمص صورت گرفت.
  این نیروها پیشتر در تاریخ ۱۹ خردادماه ۹۶ برای سد کردن مسیر تروریست های مورد حمایت آمریکا از منطقه التنف به سوی دیرالزور، خود از شمال شرق گذرگاه مرزی التنف به مرزهای عراق رسانده بودند.
  در حالی که همه کارشناسان منتظر ادامه این پیشروی تا البوکمال و سپس المیادین تا دیرالزور بودند، ارتش سوریه و نیروهای مقاومت با محاصره گروه تروریستی داعش در هزاران کیلومتر از مناطق شرقی استان های حمص و حماه، پیشروی خود را با سرعت از محور سخنه در شمال شرق تدمر به سوی مرزهای دیرالزور آغاز کردند.
  اما این بار نیز ارتش سوریه و نیروهای مقاومت با یک تاکتیک حساب شده، پیشروی سریعی را از جنوب شرق رقه به سوی دیرالزور آغاز کرد و با گسترده تر کردن جبهه درگیری، بخشی از توان گروه تروریستی تکفیری داعش را تحلیل برد.

  ***شکست محاصره

  در تاریخ ۱۴ شهریورماه ۹۶ با ورود نخستین نیروهای مقاومت و ارتش سوریه به مقر تیپ ۱۳۷ در غرب شهر دیرالزور محاصره سه ساله این شهر شکسته شد.
  با ورود این نیروها، محاصره محله های غربی و شمال غربی دیرالزور ازجمله جنینه، الرشدیه، میشیه، جمعیه الزهور و تیپ ۱۳۷ شکسته شد.
  روز شنبه ۱۸ شهریورماه ۹۶ نیز با پاکسازی مناطق میان محله های غربی و فرودگاه دیرالزور، این فرودگاه و محله های هرابش و الطحطوح نیز از محاصره گروه تروریستی تکفیری داعش خارج شدند.
  باید توجه داشت که ارزش این پیروزی سریع و راهبردی به حدی است که باعث واکنش های گسترده داخلی و خارجی به آن شده است.
  رئیس جمهوری سوریه پس از شکست محاصره دیرالزور در پیامی به رهبر معظم انقلاب، از ایشان، ملت و دولت جمهوری اسلامی به خاطر پشتیبانی از ملت و دولت سوریه قدردانی کرد.
  بشار اسد این پیروزی را یک دستاورد راهبردی و گامی بلند در مسیر مبارزه با تروریسم دانست.
  فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه نیز در بیانیه ای اعلام کرد که شکستن محاصره شهر دیرالزور یک دستاورد بزرگ و تحول راهبردی در جنگ با تروریسم است.
  فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه اضافه کرد: این دستاورد بزرگ یک تحول راهبردی در جنگ با تروریسم است و قدرت و عزم ارتش سوریه و نیروهای هم پیمان را برای شکست کامل توطئه تروریستی در سوریه و ناکام گذاشتن طرح های تجزیه ای و تقسیمی حامیان تروریسم را به نمایش گذاشت.
  اما پیروزی ارتش سوریه و شکستن محاصره شهر دیرالزور پس از سه سال اگرچه دستاوردی بزرگ و غیرقابل باور برای گروه تروریستی داعش و حامیان آن است ولی نباید این پیروزی را به اینجا محدود دانست.
  نشانه های این غافلگیری و اعتراف در اظهارات مسئولان آمریکایی به خوبی مشاهده می شود به طوری که سفیر سابق این کشور در سوریه می گوید: آمریکا بازنده جنگ سوریه و حزب الله و محور مقاومت پیروز این جنگ هستند.
  رابرت فورد افزود: ما اشتباه کردیم و حتی نتوانستیم برنامه های روسیه و ایران را پیش بینی کنیم.
  استان دیرالزور پس از استان ادلب از استان هایی است که ارتش سوریه در چند سال گذشته، کمترین حضور را درآن داشته است.
  این استان جولانگاه داعش بود و بیش از ۹۵ درصد آن تحت کنترل این گروه تروریستی قرار داشت.
  از دید آمریکا و حامیان آن ها، مناطق شرقی سوریه که بخش های گسترده ای از آن بیابان است برای دولت این کشور و مراحل بازگرداندن امنیت در اولویت نبود و از طرف دیگر تروریست ها و حامیان آن ها گمان نمی کردند که ارتش سوریه به زودی در فکر عملیات در این مناطق باشد.
  این مناطق پس از آگاهی آمریکا و رژیم صهیونیستی از نقشه جدید ارتش سوریه، مورد توجه آن ها قرار گرفت زیرا از ابتدا انتظار نداشتند که ارتش سوریه به عملیاتی در این منطقه و آن هم بسیار دورتر ازدیگر مناطق دست بزند.
  مناطق کاهش تنش با وجود مشکلاتی که در آینده ممکن است برای دولت سوریه و برقراری امنیت ایجاد کند، فرصتی بود تا توان ارتش و نیروهای مقاومت به سوی مناطق تحت سیطره داعش هدایت شود.
  اواخر اردیبهشت ماه ۹۶ بود که آمریکا، انگلیس و اردن با ایجاد پادگانی در منطقه التنف در مرزهای سوریه ، اردن و عراق اقدام به جمع آوری و آموزش مخالفان سوریه کردند.
  هدف این نیروها حرکت به موازات مرزهای عراق از جنوب به سوی شمال و ایجاد کمربندی در مرزهای عراق تا استان حسکه بود.
  ارتش سوریه و نیروهای مقاومت با درک این هدف آمریکا، ۱۹ خردادماه ۹۶ در حرکتی سریع از شمال شرق گذرگاه التنف خود را به مرزهای عراق رساندند و مسیر پیشروی احتمالی تروریست های مورد حمایت آمریکا به سوی البوکمال، المیادین و سپس دیرالزور را سد کردند.
  البته آمریکا برای متوقف کردن ارتش سوریه و نیروهای مقاومت، چند بارمقرها و کاروان های نظامی آن ها را بمباران کرد که پس از بمباران ۱۶ خردادماه ۹۶، روسیه خواستار نشست فوری شورای امنیت برای بررسی تجاوزهای آمریکا شد.
  همزمان با این تحولات، نیروهای ارتش سوریه از جنوب شرق استان رقه وارد مرزهای استان دیرالزور شدند.
  با سد شدن مسیر تروریست های مورد حمایت آمریکا به سوی شمال، آمریکا تروریست ها و تجهیزات آن ها را به همراه ۲۰۰ نظامی خود با هدف حرکت از سمت شمال به سمت جنوب در استان دیرالزور به الشدادی در جنوب استان حسکه در شمال شرق سوریه منتقل کرد.
  ارتش سوریه توانست پس از پاکسازی مناطق گسترده ای از بادیه در استان های حماه و حمص به دیرالزور برسد و محاصره آن را بشکند.
  ولی این تنها هدف ارتش سوریه نیست؛ هدف ارتش و مقاومت برهم زدن آخرین توطئه آمریکا و تروریست های مورد حمایت آن برای مناطق شرقی این کشور است.
  تروریسم در سوریه همچنان وجود دارد و حتی با از بین رفتن داعش نیز سوریه تا بازیابی وضعیت پیشین خود بسیار فاصله دارد.

  *** اهمیت شکست محاصره دیرالزور

  پس از شکست های گروه تروریستی داعش در عراق و استان رقه سوریه که پایتخت آن به شمار می رفت، دیرالزور بزرگترین پایگاه باقیمانده این گروه در منطقه بود و پاکسازی آن، آخرین میخ برتابوت این گروه تروریستی است.
  همان گونه که فیصل المقداد معاون وزیرخارجه سوریه درگفت و گو با شبکه المیادین گفت، شکست محاصره دیرالزور آخرین نبرد بزرگ در سوریه بود و نبردهای پس ازآن جزئی است.
  مرزهای شرقی این کشور با عراق در طول دوران پیش و پس از نابودی تروریست ها اهمیت فراوانی برای این کشور دارد، تسلط دولت براین مرزها می تواند از یک سو مانع ورود تروریست ها به داخل شود و از سوی دیگر مسیر زمینی مطمئنی برای دریافت کمک های محور مقاومت و پشتیبانی از ارتش در مبارزه با تروریسم باشد.
  هم اکنون تنها مرز زمینی قابل استفاده سوریه مرز مشترک با لبنان است و اقتصاد سوریه نیز برای ورود کالاها و خدمات مورد نیاز و عرضه تولیدات خود به شدت به مسیرهای زمینی نیازمند است، از این رو تسلط بر مرزهای مشترک با عراق به عنوان یکی از اعضای محور مقاومت می تواند جهشی عمده در اقتصاد سوریه ایجاد کند.
  اما مهمترین اهمیت پاکسازی مناطق شرقی سوریه، ناکام گذاشتن توطئه ها برای تجزیه این کشور است.
  جمعه گذشته، گروه تازه تشکیل شده 'شورای نظامی دیرالزور'، که از زیرمجموعه های نیروهای دمکراتیک سوریه (کردها) به شمار می رود، با پشتیبانی جنگنده های ائتلاف آمریکایی، عملیاتی را از دو محور به سوی شهر دیرالزور و مناطق شرقی و هم مرز این استان با کشور عراق آغاز کردند.
  نخستین محور عملیاتی این نیروها از شمال غرب استان دیرالزور است که به گروه البکاره سپرده شده است که ۳۰۰ تن از اعضای آن در چند روز گذشته پس از جدایی از نیروهای نخبه آموزش دیده توسط آمریکا و انگلیس به شورای نظامی دیرالزور به فرماندهی 'یاسر الدحله' پیوسته اند.
  مرکز موسوم به دیدبان حقوق بشر سوریه وابسته به مخالفان اعلام کرد که این نیروها در چند ساعت گذشته و پس از اینکه گروه تروریستی داعش چند خودرو بمب گذاری شده و عامل انتحاری را در مسیر آنها منفجر کرد، فقط توانستند یک روستا را به کنترل خود درآورند.
  دومین محور عملیاتی این نیروها از منطقه الشدادی در جنوب استان حسکه است که هدف از ایجاد آن پیش روی به سوی جنوب و سد کردن پیش روی ارتش سوریه و نیروهای مقاومت به سوی مرزهای عراق و تسلط بر این منطقه است.
  این نیروها تلاش خواهند کرد با رساندن خود به ساحل شرقی فرات و حرکت به سوی جنوب، از ورود ارتش سوریه به شرق فرات جلوگیری کنند.
  در چند روز گذشته هشدارها نسبت به اقدامات بعدی آمریکا در خاک سوریه افزایش یافته است.
  فیصل المقداد معاون وزیرخارجه سوریه در گفت و گو با شبکه المیادین گفت: بهتر است آمریکا خود از سوریه خارج شود و گرنه به عنوان دشمن اشغالگر با آن رفتار خواهیم کرد.
  فیصل مقداد افزود: وجود هر نیروی خارجی در خاک سوریه غیرقابل قبول است و آمریکا دشمن سوریه است.
  وی اضافه کرد: هر طرفی که می خواهد با تروریسم مبارزه کند باید با ارتش سوریه هماهنگ باشد.
  وزیر خارجه روسیه نیز در نشست خبری با همتای اردنی خود گفت: وجود نیروهای خارجی در خاک سوریه و بدون هماهنگی با دولت این کشور، نقض قوانین بین المللی و حاکیمت ملی سوریه است.
  لاوروف اضافه کرد: نیروهای آمریکایی در خاک سوریه مهمان ناخوانده هستند که بدون اجازه وارد شده اند.
  حسن الحسن کارشناس مسائل نظامی و راهبردی سوریه نیز در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: شکست محاصره دیرالزور پایان کار نیست.
  وی اضافه کرد: هر چند که در حال نزدیک شدن به پایان تروریسم در خاک سوریه هستیم ولی صحنه میدانی همچنان آمادگی تغییرات مختلفی را دارد زیرا محور مقاومت ثابت کرد که توانایی برهم زدن بازی های آمریکایی – صهیونیستی را دارد و درآینده نیز ممکن است به هر شیوه ای، سد راه اجرای توطئه های دیگر شود.
  محمد خیر عکام نماینده مجلس سوریه نیز معتقد است که اقدام جدید کردها با حمایت آمریکا در شرق فرات، تلاش برای افزایش مناطق تحت تسلط خود است تا در آینده به عنوان ابزار فشاری بر دولت و ملت سوریه به کار گرفته شود.
  در صورتی که تروریست های مورد حمایت آمریکا بخواهند از عبور ارتش سوریه و نیروهای مقاومت به سوی شرق فرات جلوگیری کنند، مناطق شرقی سوریه و هم مرز با عراق استعداد تبدیل شدن به کانون درگیری های جدیدی در روزهای آینده را دارد.
  خاورم**۶۱۱۶ *۱۰۴۹
  انتشار دهنده : مریم کاظمی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.