• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » کارشناس مسائل عراق: همه پرسی استقلال، به صلاح کردها نیست
  کد خبر : 2045240

  کارشناس مسائل عراق: همه پرسی استقلال، به صلاح کردها نیست

  کارشناس مسائل عراق: همه پرسی استقلال، به صلاح کردها نیستReviewed by on Sep 15Rating: محمدعلی مهتدی امروز در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره پیامدهای برگزاری همه پرسی استقلال کردستان عراق اظهار داشت: این همه پرسی به جدا شدن اقلیم کردستان از عراق منجر می شود و یک دلیل مخالفت ایران با…

  کارشناس مسائل عراق: همه پرسی استقلال، به صلاح کردها نیستReviewed by on Sep 15Rating:

  محمدعلی مهتدی امروز در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره پیامدهای برگزاری همه پرسی استقلال کردستان عراق اظهار داشت: این همه پرسی به جدا شدن اقلیم کردستان از عراق منجر می شود و یک دلیل مخالفت ایران با آن، سیاست های رژیم صهیونیستی و حمایت های این رژیم است.
  وی افزود: در واقع هم در داخل عراق، هم در منطقه و هم در سطح بین المللی، اکثرا مخالف این جدایی هستند و تنها رژیم صهیونیستی است که متاسفانه طبق گزارش های موجود در اقلیم کردستان نفوذ پیدا کرده و تحریک هایی را در جهت جدایی اقلیم کردستان انجام می دهد.
  مهتدی تصریح کرد: نگرانی از این مساله است که می دانیم آمریکا و رژیم صهیونیستی از سال ها پیش یعنی از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوری به این سمت، طرح تجزیه منطقه را در سر دارند و علت اشغال عراق هم در سال ۲۰۰۳ ، شروع تجزیه کشورها بر اساس تقسیمات قومی و مذهبی بوده است.

  **این تجزیه فقط با هدف حفظ امنیت رژیم صهیونیستی صورت می گیرد
  وی با تاکید بر این که این تجزیه صرفا با هدف حفظ امنیت رژیم صهیونیستی صورت می گیرد گفت: لذا ایران با این مساله مخالف است چرا که این مساله، امنیت استراتژیک کل منطقه را تهدید می کند.
  مهتدی همچنین در خصوص استراتژی مناسب در قبال این همه پرسی از سوی ایران گفت: مساله حقوق کردها چیزی است که ایران همیشه از آن حمایت کرده است؛ بخصوص که وضعیت کردها در کشور ما با کردهای ترکیه، عراق و یا سوریه متفاوت است.
  وی ادامه داد: کردها در ترکیه ترک نیستند و کرد هستند و این که دهها سال گفته شده این ها ترک های کوهستان هستند صحت ندارد. همچنین کردها در عراق و سوریه عرب نیستند اما کردها در ایران، ایرانی هستند و زبان و فرهنگ و تاریخشان ایرانی است و به قول ملا مصطفی بارزانی هر جا که کردها باشند آنجا ایران است؛ یعنی این که کردها در عراق، ترکیه و سوریه از نظر زبان و فرهنگ به نوعی مشترکات زیادی با ایران و ملت ایران دارند.

  ** در ایران هیچ تبعیضی برای کردها وجود ندارد
  مهتدی با بیان این که در ایران هیچ تبعیضی برای کردها وجود ندارد گفت: یعنی در ایران کسی نمی پرسد فردی که می خواهد مسوولیتی را بر عهده بگیرد کرد، فارس یا ترک است و این مساله مطرح نیست اما در جاهای دیگر مطرح است؛ به این دلیل جمهوری اسلامی ایران همیشه از حقوق کردها و حقوق اقلیت ها حمایت کرده و می کند.
  وی افزود: ایران با مساله تجزیه منطقه و تحریکی که رژیم صهیونیستی و آمریکا دارند، مقابله می کند و ظاهرا این کاری که مسعود بارزانی دنبال می کند در درازمدت به صلاح و منفعت کردها نیست و صلاح در این است که کردها در داخل کشور عراق بمانند؛ کما این که رئیس جمهوری عراق که کرد است و وزرای کرد کابینه عراق سوگند یاد کرده اند که به حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی عراق پایبند بمانند.
  مهتدی همچنین در این باره که آیا تحرکات رژیم صهیونیستی در گام های بعدی در خصوص تجزیه در دیگر کشورها هم ممکن است باشد یا نه، گفت: اینها تلاش خود را می کنند اما کردها در ایران، ایرانی هستند و وضعیتشان با کردها در جاهای دیگر تفاوت دارد. ما چنین نگرانی نداریم قبلا هم اگر تلاشی از سوی کومله، دمکرات و پژاک شده است، مورد تایید جامعه کرد نبوده است.
  این کارشناس مسایل عراق تصریح کرد: جامعه کرد یک جامعه مسلمان است و این گروهک ها بیشتر با افکار کمونیستی و حمایت دشمنان منطقه دست به عملیاتی زده و سعی کرده اند افکار عمومی را تحریک کنند؛ اما اینها الان امکانات قبلی را ندارند.
  مهتدی گفت: این گروه ها سال های اول انقلاب از خارج کشور با هدف تجزیه ایران دستور می گرفتند اما اکنون چنین چیزی امکان ناپذیر است. حتی اگر اقلیم کردستان از عراق جدا شود جای نگرانی نیست که این مساله تاثیری روی تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران بگذارد.
  به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، اقلیم کردستان عراق و احزاب کرد عراقی حدود سه ماه پیش تصمیم گرفتند که همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق را در ماه نهم سال جاری میلادی(۲۵ سپتامبرـ سوم مهرماه ۱۳۹۶) میلادی برگزار کنند.
  این تصمیم اقلیم کردستان عراق موجب واکنش های منفی کشورهای منطقه از جمله ایران و عراق و ترکیه شده است و این کشورها مخالفت جدی خود را با هر گونه تغییر در تمامیت ارضی کشورهای منطقه اعلام کرده اند.
  سیام*۶۰۸۴*۱۴۴۹*۱۹۶۱*گفت و گو: امیر خان زاده*انتشار:امیرکاردان راد

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.