• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » گرمای بی سابقه زمستان امسال در استرالیا و ارتباط آن با تغییرات آب وهوایی جهان
  کد خبر : 2044979

  گرمای بی سابقه زمستان امسال در استرالیا و ارتباط آن با تغییرات آب وهوایی جهان

  گرمای بی سابقه زمستان امسال در استرالیا و ارتباط آن با تغییرات آب وهوایی جهانReviewed by on Sep 14Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، اداره هواشناسی استرالیا پیش از فصل زمستان به درستی چنین آب و هوایی را در این فصل پیش بینی کرده بود و کاملا انتظار می رفت زمستانی گرم…

  گرمای بی سابقه زمستان امسال در استرالیا و ارتباط آن با تغییرات آب وهوایی جهانReviewed by on Sep 14Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، اداره هواشناسی استرالیا پیش از فصل زمستان به درستی چنین آب و هوایی را در این فصل پیش بینی کرده بود و کاملا انتظار می رفت زمستانی گرم و خشک پیش روی این کشور باشد.
  با وجود وقوع سیل و طوفان در هفته های گذشته در بسیاری از نقاط جهان مانند نیجر، جنوب آمریکا و شبه قاره هند، هیچکدام از این اتفاقات به معنی تغییرات شدید آب و هوایی نبوده اند. این در حالی است که در ماه های گذشته موارد جالبی از تغییرات آب و هوایی شدید در سراسر استرالیا مشاهده شد و در اکثر نواحی این کشور، به خصوص در بخش جنوب شرقی و غرب، میانگین خشکی هوا به بالاتر از حد میانگین رسید.
  به نوشته روز پنجشنبه تارنمای شبکه ‘اس.بی.اس’، هوای خشک تر از حد معمول، باعث ایجاد روزهای گرم تر و شب های سردتر و در نتیجه تغییرات دمایی شدید در استرالیا شده است.
  در این شرایط دمای هوا در شب به منفی ۱۰ درجه سانتیگراد در آلپ ویکتوریا و به منفی ۸ درجه سانتیگراد در کانبرا پایتخت رسید، یعنی سردترین شب ها برای این مناطق به ترتیب از سال های ۱۹۷۴ و ۱۹۷۱ تاکنون.
  در طول روز نیز ‘کافس هاربر’ استرالیا در زمستان شاهد هوای بالای ۳۲ درجه سانتیگراد بود و ‘سان شاین کوست’ دمای ۳۰ درجه سانتیگراد را تجربه کرد.
  در روزهای اولیه زمستان امسال نیز بخش جنوبی استرالیا خشک باقی ماند و فشار زیاد هوای روی استرالیا، جبهه های هوای سرد را در نواحی خلیجی نگه داشت. این مساله موجب ایجاد هوای مرطوب تری در نقاط جنوبی استرالیا شد و بارش زیاد برف در پیست های اسکی را هم به همراه داشت.
  این زمستان گرم و خشک زمینه ای را برای وقوع آتش سوزی های خطرناک در بهار و تابستان فراهم می کند، به طوری که در حال حاضر هم شاهد آتش سوزی های اول فصل در سواحل شرقی استرالیا هستیم.

  ** تغییرات آب و هوایی و افزایش دما
  در زمستان اخیر، میانگین حداکثر دمای هوای روزانه در استرالیا با شکستن رکورد سال ۲۰۰۷ به میزان ۰.۳ درجه سانتیگراد، به بالاترین حد خود رسید. این نشان می دهد در ۱۰۰ سال اخیر حداکثر دمای فصلی در استرالیا در فصول مختلف حدود ۱۰ بار تغییر کرده است. افزایش دمای زمستانی یک روند دراز مدت و رو به رشد در استرالیاست که به دلیل تغییرات آب و هوایی اتفاق می افتد، اما باید دید تغییرات آب و هوایی ناشی از دخالت انسان تا چه حدی در احتمال وقوع زمستان های شدیدا گرم در استرالیا تاثیر داشته است.
  در این رابطه مدل های پیشنهادی که هیات بین المللی تغییرات آب و هوایی برای تخمین نقش انسان در تغییرات آب و هوایی بکار می برد به دو دسته تقسیم می شوند. نخستین دسته، مدل هایی است که نشان دهنده شرایط آب و هوایی حال حاضر هستند (از جمله تاثیر گازهای گلخانه ای) و دوم، مدل هایی که نشان دهنده وضعیت آب و هوایی بدون وجود تاثیرات انسانی هستند.
  براساس محاسبات، مداخله های انسانی احتمال افزایش دمای زمستانی را حداقل ۶۰ برابر افزایش می دهد. در نتیجه، تاثیرات انسانی، دمای استرالیا را در طول گرم ترین زمستان ها حدود یک درجه سانتیگراد افزایش داده است.

  ** زمستان های گرم بیشتری در راه است:
  در حال حاضر گرمای جهان نسبت به سال های گذشته حدود یک درجه سانتیگراد افزایش یافته است.
  براساس موافقتنامه پاریس، برای جلوگیری از تاثیرات جبران ناپذیر تغییرات آب و هوایی، کشورهای جهان در صدد محدود کردن گرم شدن زمین به زیر ۲ درجه، و حتی ۱.۵ درجه سانتیگراد هستند. حتی اگر گرمای جهان به زیر ۲ درجه هم برسد باز باید منتظر زمستان های گرم دیگری مثل زمستان سال ۲۰۱۷ باشیم.
  در حالی که بسیاری از مردم ممکن است از گرمای زمستانی لذت ببرند، اما این پدیده در آینده خطرآفریناست. بسیاری از کشاورزانی که با مشکل کمبود بارش مواجه شده اند باید منتظر شرایط بد ناشی از سوختن جنگل ها در ماه های آینده باشند.
  به یقین چنین زمستان هایی برای آن دسته از افرادی که مجبور به دست و پنجه نرم کردن با دردسرهای ناشی از آن هستند، خوشایند نیست.
  آساق**۱۶۱۱**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.