• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » تقویت اجماع سازی بر ابزار «نظارت و بازرسی»
  کد خبر : 2044595

  تقویت اجماع سازی بر ابزار «نظارت و بازرسی»

  تقویت اجماع سازی بر ابزار «نظارت و بازرسی»Reviewed by on Sep 13Rating: در ادامه این یادداشت به قلم میرزاسعدین داورپناه، می خوانیم: چندی پیش طی بحث بر سر تمدید ماموریت نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در مرز لبنان و اسرائیل (یونیفل) مطالبه امریکا و اسرائیل برای گسترش دامنه ماموریت این نیروها برجسته شد. مقامات واشنگتن…

  تقویت اجماع سازی بر ابزار «نظارت و بازرسی»Reviewed by on Sep 13Rating:

  در ادامه این یادداشت به قلم میرزاسعدین داورپناه، می خوانیم: چندی پیش طی بحث بر سر تمدید ماموریت نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در مرز لبنان و اسرائیل (یونیفل) مطالبه امریکا و اسرائیل برای گسترش دامنه ماموریت این نیروها برجسته شد. مقامات واشنگتن آنچنانکه نیکی هیلی طی مقاله ای در جروزالم پست نوشته، خواستار تشدید فشار بر حزب الله با افزایش «نظارت و بازرسی» از اماکن حساس جنوب لبنان می باشند. روسیه پیش نویس قطعنامه تمدید ماموریت یونیفل را تصحیح کرد.

  همچنین در روزهای اخیر گزارشی از کمیته وابسته به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد منتشر شد مبنی بر اینکه دولت سوریه عامل حملات شیمیایی خان شیخون و استفاده از مواد شیمیایی در چندین حمله دیگر می باشد. روسیه اعتبار این گزارش را رد کرده است. در جریان حمله موشکی امریکا به پایگاه شعیرات با بهانه واکنش به حادثه خان شیخون نیز ولادیمیر پوتین تذکر داد که این اتهامات یاداور سناریویی است که به جنگ عراق انجامید. امریکا و دولت های متحد آن برای منتفی کردن احتمال بکار بردن سلاح شیمیایی از لزوم برقراری رژیم «نظارت و بازرسی» در سوریه سخن به میان آوردند.

  طرح امکان بازرسی نظامی از ایران در ادامه پرونده اتهامی ساخت تسلیحات هسته ای، قدری به مجادله کره شمالی مرتبط است اما آنچه در این چانه زنی و تهدیدات برجسته می باشد، ظرفیت «نظارت و بازرسی» گسترده در برجام است. مقامات جهانی تنها راه حل معقول بحران هسته ای کره شمالی را توسل به اقدامات دیپلماتیک بر می شمرند زیرا که (طبق اظهارات مقامات سابق امریکا) اطلاعات اندکی از سایت های نظامی و اتمی کره شمالی در دسترس است لذا هر تهاجم نظامی می تواند پیامدهای غیرمنتظره یا پاسخ های غافلگیر کننده داشته باشد. راه حل دیپلماتیک بحران عبارت است از تخفیف تحریم ها در قبال امکان دستیابی به اطلاعاتی که بر اساس آنها رفتار کره شمالی قابل پیش بینی شود! آشکار است که آنچه اجماع موثر را ایجاد می کند، جلب توجهات به ارزش راهبردی «نظارت و بازرسی» برای مهار کره شمالی می باشد.

  معاهداتی وجود دارند که کشورهای متعددی بواسطه شفافیت و تبادل اطلاعات درصدد رفع نگرانی نسبت به تحرکات نظامی یکدیگر بر می آیند. ‘پیمان آسمان های باز’ یکی از مهمترین آن ها است و در ٢٠٠٢ اجرایی شد، ٣۴ کشور به آن پیوسته اند تا با رصد هوایی کشورها از چگونگی چینش قوای عملیاتی مطلع باشند. پیامد حاکم شدن اهمیت «نظارت و بازرسی» بر اذهان کشورهای مهم جهان سبب همصدایی و همراهی به هدف تحمیل مطالباتی بر دیگر کشورها از جمله عراق، ایران، لیبی و کره شمالی در همان سالهای ابتدایی اجرای پیمان آسمان های باز شد.

  اکنون لفاظی های امریکا و کره شمالی علیه یکدیگر نیاز به اجماع سازی و اتحاد برای رفع خطر یک جنگ اتمی را اجتناب ناپذیر کرده است. با وجود برجام، برجسته شدن «نظارت و بازرسی» نظامی در ایران اقدامی در دسترس می باشد که مقررات قطعنامه ٢٢٣١ زمینه آن را فراهم آورده و حتی از منظر همین نیازمندی نیز بسیار بعید است که از مطالبه آن صرف نظر شود زیرا تسلیم ایران یا مجازات تسلیم نشدن ایران برگه ای بر سر میز چانه زنی با کره شمالی خواهد بود.

  با وجودی که در برجام تاکید شده که سندی یکتا برای حل اختلافات با ایران بوده اما قابل فهم است که چرا آنجلا مرکل صدر اعظم آلمان الگوی برجام را برای حل بحران اتمی کره شمالی پیشنهاد می کند! تعریف برجام از نگاه دیگران، تحمیل شدیدترین رژیم بازرسی و نظارت بر ایران است. پس از برجام تاکنون از مقامات چین (وزیر خارجه)، فرانسه (کاخ الیزه) و اتحادیه اروپا (مسئول سیاست خارجی) نیز چنین پیشنهادی صادر شده بود و اما چند ماه پیش یک مقام ارشد وزارت خارجه روسیه در کارامدی الگوی برجام برای حل بحران کره شمالی تشکیک کرد!

  امید بستن به ‘ساز مخالف’ روسیه چندان حسابگرانه نیست چون به هر حال عضوی از ارکستر است. ایران باید خود را برای سخت ترین شرایط آماده کند و علاوه بر اظهارات رسانه ای، برای مقابله سریعتر با تهدید گریز ناپذیر درخواست بازرسی نظامی (که شبیه یک تحریم موثر بر فرار سرمایه عمل می کند) تدبیری بکار بندد.
  *منبع: پایگاه خبری الف /۲۲ شهریور ۹۶
  ** اول ** ۱۳۳۷- انتشار دهنده: خداوردی اسدی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.