• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » تاکید وزیران امورخارجه اتحادیه عرب بر حل مساله فلسطین و مبارزه با تروریسم
  کد خبر : 2044521

  تاکید وزیران امورخارجه اتحادیه عرب بر حل مساله فلسطین و مبارزه با تروریسم

  تاکید وزیران امورخارجه اتحادیه عرب بر حل مساله فلسطین و مبارزه با تروریسمReviewed by on Sep 13Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا به نقل از منابع عربی، وزیران امورخارجه اتحادیه عرب در این نشست به ریاست «محمد علی یوسف» وزیر امورخارجه جیبوتی، بر ضرورت یکپارچه کردن تلاش های عربی و بین المللی…

  تاکید وزیران امورخارجه اتحادیه عرب بر حل مساله فلسطین و مبارزه با تروریسمReviewed by on Sep 13Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا به نقل از منابع عربی، وزیران امورخارجه اتحادیه عرب در این نشست به ریاست «محمد علی یوسف» وزیر امورخارجه جیبوتی، بر ضرورت یکپارچه کردن تلاش های عربی و بین المللی برای مبارزه با آفت تروریسم از طریق یک راهبرد واحد و فراگیر و کامل تاکید کردند.
  وزیران امور خارجه این کشورها همچنین بر ضرورت اتحاد کشورهای عربی برای یافتن راه حل هایی بحران های منطقه تاکید کردند.
  «عبدالقادر مساهل» وزیر امورخارجه الجزایر که پیش از این ریاست دوره ای اتحادیه عرب را بر عهده داشت و ریاست آن را به وزیر امورخارجه جیبوتی واگذار کرد، در جلسه افتتاحیه شورای اتحادیه عرب در سطح وزیران امورخارجه گفت: باید راه حل های مناسبی برای رفع درگیری ها و بحران ها در جهان عرب و همچنین اختلاف میان کشور های عربی از طریق گفت و گوی سیاسی و مشورت در مورد مسائل منطقه ای و بین المللی یافت.
  وی خواستار خشکاندن منابع تروریسم و تندروی در کشورهای عربی با هر وسیله ممکن شد .
  وزیر امورخارجه الجزایر در خصوص مساله فلسطین نیز گفت، همه کشورهای عربی باید برای مقابله با نقض حقوق فلسطینی ها توسط رژیم صهیونیستی و برپایی دولت فلسطین به پایتختی بیت المقدس تلاش کنند.
  مساهل همچنین اصلاح اتحادیه عرب و متحد شدن کشورهای عربی برای مقابله با خطرهایی که منطقه را در برگرفته است را ضروری دانست.
  وی در پایان ریاست دوره ای شورای اتحادیه عرب را به جیبوتی واگذار کرد.
  «محمد سیاله» وزیر امورخارجه لیبی نیز در این نشست گفت: راه حل بحران لیبی فقط سیاسی است و این مهم ، از طریق آشتی ملی فراگیر با مشارکت همه طرف های اثر گذار و نهادهای امنیتی و نظامی میسر است.
  وی افزود: طرح ابتکاری «فایز السراج »رئیس دولت وفاق ملی لیبی نیز بر اساس این نگرش است و هدف از آن یافتن راه حلی برای پایان دادن به وضعیت سیاسی پیچیده کنونی و جست و جو برای یافتن زمینه ای مناسب به منظور اتحاد همه مردم لیبی است.
  وزیرامورخارجه لیبی همچنین از مجلس این کشور خواست بابرگزاری جلسات خود، به تعهداتش برای ایجاد صلح و ثبات در لیبی عمل کند و قانون انتخابات و همه پرسی برای قانون اساسی را نیز تصویب کند تا در کوتاهترین زمان ، حکومتی مردم سالار در لیبی بر سر کار آید.
  سیاله تاکید کرد، همه نهادهای امنیتی و نظامی باید تحت فرمان یک حکومت سیاسی و غیر نظامی باشد و در پایان از نقش آفرینی سازمان ملل برای حل بحران لیبی استقبال کرد.
  «انور قرقاش» وزیر امورخارجه امارات نیز در سخنانی در این نشست ، مقام های قطر را مسئول ادامه بحران میان کشورهای عربی دانست و گفت: اقداماتی که چهار کشور عربی(مصر، عربستان، امارات و بحرین) ضد حکام قطر انجا م داده اند، پس از شکیبایی طولانی و پس از توافقنامه هایی بوده است که قطر آن را امضا کرد و بعد از آن شانه خالی کرد.
  قرقاش در ادامه تاکید کرد قطر باید سیاست های خود را تغییر دهد.
  وی گفت: آن ها باید دست ازحمایت از تروریسم و دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر بردارند واین چهار کشور عربی نیر تا زمان تغییر سیاست های قطر، به اقدامات خود ادامه می دهند.
  وی در پایان گفت: راه حل این بحران گفت و گو و پاسخ مثبت دادن به ۱۳ خواسته چهارکشور عربی است.
  «سلطان بن سعد المریخی» معاون وزیر امور خارجه قطر نیز با تمجید از ایران و کنایه به عربستان سعودی گفت: ایران ثابت کرد که کشور محترمی است و تهران به ما دستور تعطیلی یا بازگشایی سفارتخانه های کشورمان را در جایی نداده است.
  وی با اشاره به این که کشورهای چهارگانه در ارائه اسناد و مدارکی که ثابت کند قطر حامی تروریسم و تندروی است، شکست خورده اند، افزود: کشورهای تحریم کننده قطر، خواسته هایی را مطرح کرده اند که قابلیت عملی شدن ندارند.
  معاون وزیر امورخارجه قطر با اشاره به این که کشورش در گذشته برای همدردی با عربستان، سفیر خود را از تهران فراخوانده بود، خطاب به کشورهای چهارگانه تاکید کرد: اگر گمان می کنید که می توانید به ما آسیب برسانید، بدانید این کار، آسیب به همه کشورهای شورای همکاری خلیج (فارس) است.
  المریخی در پایان، عربستان، امارات، بحرین و مصر را متهم کرد که به بهانه مبارزه با تروریسم، به دنبال تغییر نظام حاکم بر قطر هستند.
  «ابراهیم الجعفری» وزیر امورخارجه عراق نیز گفت: عراق تجربه بی مانندی در مبارزه با داعش دارد ، پیروزی های پیاپی در نبرد باداعش داشته است و به هیچ عنوان درگیری مذهبی در عراق وجود ندارد .
  وی افزود: عراق به این نبرد خود تا زمان نابود کردن تندروی و تروریسم ادامه می دهد و دولت نیز در پی انجام اصلاحات سیاسی و آشتی در جامعه است.
  الجعفری در خصوص همه پرسی در کردستان عراق نیز گفت:این نشانه خطرناکی برای جدایی بخش مهمی از خاک عراق است . اتحاد و یکپارچگی بزرگترین افتخار است و ما یکپارچگی اراضی خود را حفظ می کنیم.
  «ایمن الصفدی» وزیر امورخارجه اردن نیز با اعلام همبستگی با عراق ،تصریح کرد که شکست دادن تروریسم یکی از مهم ترین اولویت ها برای تحقق امنیت در کشور است .
  وزیر امورخارجه اردن افزود: مبارزه با تروریسم نیازمند مبارزه فکری نیز هست.
  وی افزود: اردن تلاش زیادی برای پیشرفت در روند حل مساله فلسطین دارد اما ‘ اسراییل’ به اقدام های یک جانبه برای تغییر بافت جمعیتی بیت المقدس ادامه می دهد .
  وی در پایان گفت: حمایت از قدس ، واکنش به یک بحران موقتی نیست بلکه این ناشی از ایمان به مساله ای است که نمی توان از آن دست برداشت.
  «ریاض المالکی» وزیر امورخارجه فلسطین نیز با بیان اینکه امت عربی با توطئه هایی رو به رو است که ثبات و امنیت آن را هدف قرار داده است، خواستار مقابله با همه نوع تروریسم و از جمله اشغالگری اسراییلی شد.
  وی تصریح کرد، رژیم اشغالگر صهیونیستی با نادیده گرفتن قوانین و منشورهای بین المللی ، همچنان به شهرک سازی خود ادامه می دهد و می خواهد چهره قدس اشغالی را تغییر دهد و در مرحله نخست با تقسیم زمانی و مکانی اماکن مقدس ، در پی یهودی سازی آن است.
  مالکی رژیم صهیونیستی را مانعی در مسیر هرگونه تلاش برای تحقق یک راه حل سیاسی دانست و خواستار طرحی عربی در سازمان ملل و شورای امنیت برای برپایی دولت فلسطین به مرکزیت قدس اشغالی شد.
  وزیر اموررخارجه فلسطین همچنین بر ضرورت متوقف کردن نفوذ رژیم صهیونیستی در کشورهای آفریقایی و ممانعت از دست یافتن این رژیم به کرسی غیر دائم در شورای امنیت در سال های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ میلادی تاکید کرد.
  «ناصر بوریطه» وزیر امورخارجه مغرب نیزگفت: مساله فلسطین از دیر باز حل نشده باقی مانده و روز به روز بر درد و رنج فلسطینی ها افزوده شده است و به همین دلیل جامعه بین الملل باید برای پایان دادن به نقض حقوق آنان وارد عمل شود.
  بوریطه تاکید کرد که مساله فلسطین عامل بسیاری از سرخوردگی ها و مشکلات در میان کشورهای اسلامی است و جامعه بین الملل باید وارد عمل شود تا ‘اسراییل’ دست از اشغال اراضی فلسطینی ها بردارد.
  وی تصریح کرد: تاخیر در حل مساله فلسطین و بحران های سوریه، یمن، لیبی و عراق تاثیر منفی بر آینده مردم این کشورها می گذارد، این بحران ها و اختلافات خود باعث به وجود آمدن مشکلات و بحران ها ی دیگری می شود و به همین دلیل همه باید از چند دستگی وتفرقه دست بردارند و به همبستگی و همکاری روی بیاورند.
  وی در ادامه گفت: عرب ها و مسلمانان باید به تلاش های خود ادامه دهند تا فلسطینی ها به حقوق قانونی خود از جمله مالکیت قدس شریف برسند.
  وزیر امورخارجه مغرب همچنین با ستودن تلاش عراقی ها برای نابود کردن تروریسم گفت: رباط خواستار حفظ یکپارچگی عراق و جلوگیری از تکه تکه شدن این کشور است.
  «احمد ابوالغیط »دبیر کل اتحادیه عرب در خصوص اوضاع کنونی کشورهای عربی گفت: قطاری با سرعت ۷۰۰کیلومت در ساعت کشورهای عربی را از چهار یا پنج سال پیش زیر گرفته است و ما نیاز به زمان داریم تا پس از این سانحه ،سرپا شویم.ما سال ها در مورد خود اشتباه می کردیم و نتیجه این اشتباه هم این است.
  وی در خصوص بحران میان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس نیز گفت: ما نیاز به زمان و صبر داریم و باید به صورت عمیق بیندیشیم که چه اتفاقی میان ما در حال روی دادن است، آن زمان ان شاء الله این مشکلات پایان می یابد.
  ابوالغیط همچنین در پایان گفت: اتحادیه عرب امروز تصمیم های زیادی در خصوص فلسطین و مقابله با اسراییل در آفریقا گرفت؛ به زودی کمیته ای با مشورت کشورهای عضو اتحادیه عرب و دبیر کل برای بررسی راهبردها و تاکتیک ها برای مقابله با گسترش نفوذ اسراییل در آفریقا تشکیل می شود.
  همچنین بر اساس پیشنهاد فلسطین قرار شد اتحادیه عرب به مقابله با رژیم صهیونیستی برای کسب کرسی غیر دائم در شورای امنیت در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ بپردازد .
  اتحادیه عرب بر ضرورت یکپارچگی ارضی عراق تاکید دارد و خواستار این است که اقدامات در جهت همه پرسی برای استقلال اقلیم کردستان عراق، در چارچوب قانون اساس این کشور و احترام به قانون پیش برود.
  خاورم**۲۰۴۱*شبس*۱۶۱۳*خبرنگار : سید شاهپور حسینی*انتشار دهده: عبدالله غفاری

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.