• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » درخواست چهارکشور برای عضویت در مرکز میراث ناملموس
  کد خبر : 2044403

  درخواست چهارکشور برای عضویت در مرکز میراث ناملموس

  درخواست چهارکشور برای عضویت در مرکز میراث ناملموسReviewed by on Sep 12Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار مهر، در روزهای ۱۹ و ۲۰ شهریور ماه برخی از کارشناسان میراث فرهنگی ناملموس در ایران و کشورهای حوزه آسیای مرکزی و غربی به شهر شیراز رفتند تا پنجمین نشست سالانه هماهنگی مراکز مقوله ۲…

  درخواست چهارکشور برای عضویت در مرکز میراث ناملموسReviewed by on Sep 12Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار مهر، در روزهای ۱۹ و ۲۰ شهریور ماه برخی از کارشناسان میراث فرهنگی ناملموس در ایران و کشورهای حوزه آسیای مرکزی و غربی به شهر شیراز رفتند تا پنجمین نشست سالانه هماهنگی مراکز مقوله ۲ یونسکو را برگزار کنند.

  در این نشست مهمانانی از مقر اصلی یونسکو، دفتر منطقه ای یونسکو در کوبا، دفتر منطقه ای یونسکو در چین و دفتر منطقه ای یونسکو در بانکوک و افرادی از مراکز میراث ناملموس مقوله ۲ و کشورهایی از جمله کره، چین، ژاپن، بلغارستان آمده بودند.

  روز اول این نشست مراسم افتتاحیه ای برگزار شد و محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی و رئیس شورای حکام مرکز میراث ناملموس تهران با اشاره به عضویت ۱۷۵ کشور در کنوانسیون ۲۰۰۳ تأکید کرد:۵ سال است که پنجمین مرکز از جمع هشت مرکز مقوله‌ ۲ دنیا در موضوع میراث فرهنگی ناملموس در ایران مشغول به فعالیت است. توانایی این مرکز در جلب علاقه‌ کشورهای همسایه و ‌منطقه باعث شده که بخش اصلی روح کنوانسیون ۲۰۰۳ که تقویت صلح به‌ویژه صلح فرهنگی، دوستی و همگرایی است، محقق شود.

  محمدحسن اسدی سرپرست شهرداری شیراز نیز در این مراسم اشتراک میراث ناملموس را زمینه‌ای برای دستیابی به صلح پایدار دانست و افزود: با توجه به اینکه کلان‌شهر شیراز به شبکه همکاری بین‌شهری برای حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس  (ICCN) الحاق شده است، این تلاش‌ها موجب دستیابی به توسعه پایدار فرهنگی و زمینه‌ای برای دستیابی به صلح پایدار را فراهم می‌کند.

  اسدی با اشاره به عضویت شهرداری شیراز در شورای اجرایی شبکه همکاری بین شهری برای حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس (ICNN) گفت: شهرداری شیراز برای هدفمند کردن فعالیت‌های خود در زمینه پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس از سال ۲۰۱۴ به این نهاد بین‌المللی ملحق شده و فعالانه برای تحقق اهداف پیش‌بینی شده تلاش می‌کند.

  پس از مراسم افتتاحیه  شرکت کنندگان، گزارش هایی از نمونه های موفق پاسداری از میراث ناملموس ارائه کردند همچنین مرکز میراث ناملموس تهران نیز از برنامه های گذشته و پیش روی خود گزارشی داد و هر یک از مراکز مقوله ۲ نیز درباره اقدامات انجام شده؛ توضیحاتی دادند. در نهایت این برنامه جمع بندی شد و از امروز تا فردا نیز  اعضای شرکت کننده از جاذبه های گردشگری و تاریخی شیراز دیدن می کنند. آن طور که در این نشست اعلام شد، ششمین نشست در شهر پاریس برگزار خواهد شد. البته موضوع اجلاس پاریس ، فرهنگ است که میراث ناملموس و نشستهای مربوط به آن نیز پیرامون آن برگزار می شود.

  اما در حاشیه پنجمین نشست مراکز مقوله ۲ که در شیراز برگزار شد، محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در گفتگویی با خبرنگار مهر بیان کرد: تفاهمنامه ای بین مرکز میراث ناملموس و شهرداری شیراز  آماده شده که بیشتر هدف آن ظرفیت سازی و پشتیبانی از انتشارات و آموزش و کمک به ارتقای موضوع میراث ناملموس در استان فارس است. پیش از این نیز تفاهمنامه ای بین مرکز و شهرداری شیراز امضا شده بود که  این نشست ماحصل یکی از موارد مطرح شده در آن است.

  وی افزود: با توجه به اینکه شهردار و شورای شهر جدید در شیراز انتخاب خواهند شد  و برای ریاست مرکز نیز چند کاندید در نظر گرفته شده است ترجیح دادیم که رئیس مرکز با شهردار تفاهمنامه ای امضا کنند که این تفاهمنامه در دست بررسی است. این تفاهمنامه در حوزه دانش افزایی،  آموزش و …. است.

  طالبیان گفت: این مرکز شاخه ای از یونسکو است و یونسکو نیز مراکز مقوله ۲ را تعریف کرده تا برخی از کارهای آن را انجام دهند چون خودش بودجه و پرسنل زیادی ندارد. به عنوان مثال در حوزه میراث ناملموس حدود ۸ مرکز مقوله ۲ داریم که ما پنجمین هستیم. برخی خوب کار می کنند و برخی نیز کم کار می کنند و ممکن است بسته شوند. این اقدام چند حسن دارد یکی اینکه برای جوانان آن کشور ظرفیت سازی می شود و مستقیم با یونسکو کار می کنند و ارتباطی بین کشورها ایجاد می شود.

  وی افزود: مرکز میراث ناملموس بخش آسیای مرکزی و غربی را در برمی گیرد که شامل ۲۴ کشور می شود و ۱۱ عضو دارد و قرار است که مراحل عضویت کشورهایی مانند عمان سوریه گرجستان آذربایجان نیز طی شود تا این کشورها به مرکز بپیوندند.

  معاون میراث فرهنگی کشور گفت: برپایی چنین مرکزهایی و فعالیت های آنها کمک می کند که ارتباط منطقه ای و جهانی کشورها بیشتر شود چون بیش از هر دستورالعملی گفتگوی بین تمدن ها و فرهنگ ها مهم است و این نکته ای است که یونسکو آن را دنبال می کند. اکنون نیز در ایران مراکز مقوله ۲ دیگری نیز ایجاد شده است مانند مرکزی که در یزد برای بحث آب و قنات ها ایجاد شده و یا در اصفهان که در حوزه فناوری فعالیت می کند یک مرکز اقیانوس شناسی نیز داریم.

  طالبیان درباره بودجه مرکز میراث ناملموس هم گفت: زمان ایجاد این مرکز مجلس تصویب کرد که مرکز بودجه ۵۰۰ هزار دلاری را داشته باشد اما هیچ گاه محقق نشد. به جای آن ما تلاش کردیم که به جای آن مکان و تجهیزاتش را تامین کنیم.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.