• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » افزایش بازرسی‌ها و تمدید برجام، تنها راه پیش‌روی ترامپ برای کنترل ایران
  کد خبر : 2044375

  افزایش بازرسی‌ها و تمدید برجام، تنها راه پیش‌روی ترامپ برای کنترل ایران

  افزایش بازرسی‌ها و تمدید برجام، تنها راه پیش‌روی ترامپ برای کنترل ایرانReviewed by on Sep 12Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، نشریه آمریکایی بوستون گلوب در یادداشتی با اشاره به گزارش ایران ویج به نقل از برنامه «پروژه ایران» درباره ترامپ و برجام نوشت: «سیاست ترامپ در قبال ایران،…

  افزایش بازرسی‌ها و تمدید برجام، تنها راه پیش‌روی ترامپ برای کنترل ایرانReviewed by on Sep 12Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، نشریه آمریکایی بوستون گلوب در یادداشتی با اشاره به گزارش ایران ویج به نقل از برنامه «پروژه ایران» درباره ترامپ و برجام نوشت: «سیاست ترامپ در قبال ایران، از نظر ژئوپولوتیکی مبتدی است».

  در این یادداشت آمده است که هرچند ترامپ از رویکرد خصمانه و تهاجمی ایران انتقاد می‌کند، اما هیچ راهبردی برای مقابله با آن ندارد. اما به جایش، تهدید کرده است که تنها موفقیت آمریکا در رابطه با ایران را ملغی کند: توافقی بین‌المللی برای ممانعت از دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای (برجام).

  علیرغم ابراز اطمینان اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از اجرای برجام و پایبندی ایران به تعهداتش، همچنین ارزیابی‌های جامعه اطلاعاتی آمریکا، ترامپ خواهان یافتن شواهدی برای عدم پایبندی ایران است تا خروجش از این توافق را تسهیل کند.

  اما به نوشته بوستون گلوب، چنین ریاکاری موجب بی‌ثباتی و تضعیف آمریکا می‌شود، موضوعی که حدود ۴۷ تن از مسئولان و مقامات پیشین نظامی، اطلاعاتی، دیپلماتیک و سیاسی آمریکا که در برنامه «پروژه ایران» مشغول به کار هستند نسبت به عواقب آن هشدار داده‌اند، به گفته این ۴۷ مسئول پیشین آمریکایی «چنین اقدام یک‌جانبه‌ای می‌تواند پیامدهای سیاسی و امنیتی بلندمدتی را برای ایالات متحده داشته باشد».

  در گزارش «پروژه ایران» آمده است که با وجود تأکید ایران برای ادامه همکاری با دیگر طرف‌های برجام، خروج یکجانبه آمریکا از این توافق می‌تواند:

  موجب شکاف و گسستگی بین آمریکا و دیگر اعضای گروه ۱+۵ شود،به گسترش تجارت و سرمایه‌گذاری دیگر اعضای ۱+۵ در ایران در ایران منجر شود،موجب انزوای ایالات متحده شود،و تلاش‌های روسیه و چین برای جدا کردن ایالات متحده از دیگر متحدان غربی‌اش را تقویت کند.

  بر این اساس، ترامپ‌ در صورتی که از برجام خارج شود نه تنها موجب تقویت ایران می‌شود بلکه آمریکا را تضعیف و ناتوان می‌کند.

  در گزارش این نهاد تحقیقاتی آمده است که راهبرد بهتر در قبال ایران تقویت برجام از طریق تلاش برای افزایش بازرسی‌ها، تمدید مدت توافق و استفاده از آن به مثابه الگویی برای دیگر ترتیبات منطقه‌ای منع اشاعه هسته‌ای است. همچنین حفظ توافق برای رسیدگی به مشکل اساسی دولت ترامپ که هیچ پاسخ دیگری برای آن ندارد نیز اساسی است: کنترل رویکرد تهاجمی ایران.

  علاوه بر آن ایالات متحده برای کنترل ماجراجویی‌های ایران و توقف حمایت سعودی‌ها از تروریسم و پیشبرد راه‌حل «دو دولت»‌ (در اراضی اشغالی فلسطین) به تلاش‌های راهبردی و دیپلماتیک پایدار و مداومی نیاز دارد. پیشبرد چنین مأموریت‌های فراتر از ظرفیت وزارت خارجه تضعیف شده یا نیروهای نظامی آمریکا است و هرچند فرآیند مسلئه‌ای دشوار است، اما ایالات متحده نیازمند همکاری دیگر کشورها از جمله اعضای گروه ۱+۵ است.

  در گزارش «پروژه ایران‌» به راهبردهایی همچون:

  تلاش برای تعامل مستمر با عربستان، روسیه، ترکیه، چین و اتحادیه اروپا در خصوص مشکلات جدی منطقه‌ای؛گشایش کانال‌های ارتباطی مستقیم با ایران؛هماهنگی راهبردی ایالات متحده با شرکایش برای مقابله با ماجراجویی‌های ایران یا گروه‌های وابسته به آن مانند حزب‌الله اشاره شده است.

  همچنین ترامپ لازم است به صورت فوری، گرایش شدید خود به سوی عربستان سعودی را تعدیل کند. در واقع صرف‌نظر از ادراک ترامپ، عربستان سعودی نمی‌تواند به ایران ضربه بزند، یا تسهیل‌گر سازش اسرائیلی‌ها و فلسطینیان شود. بر این اساس، برای خودمان هم که شده ترامپ باید برجام را حفظ کند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.