• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » برداشت انگور کشمشی از تاکستان های خراسان شمالی آغاز شد
  کد خبر : 2044341

  برداشت انگور کشمشی از تاکستان های خراسان شمالی آغاز شد

  برداشت انگور کشمشی از تاکستان های خراسان شمالی آغاز شدReviewed by on Sep 12Rating: علی اصغر شریکیان روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: در استان خراسان شمالی ۱۸ هزار و ۵۰۰ هکتار تاکستان وجود دارد که شامل انگور زودرس، میان رس و دیررس می شود که هم اکنون برداشت انگور…

  برداشت انگور کشمشی از تاکستان های خراسان شمالی آغاز شدReviewed by on Sep 12Rating:

  علی اصغر شریکیان روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: در استان خراسان شمالی ۱۸ هزار و ۵۰۰ هکتار تاکستان وجود دارد که شامل انگور زودرس، میان رس و دیررس می شود که هم اکنون برداشت انگور میان رس در این استان آغاز شده است.
  وی با بیان اینکه بیشترین انگور کشمشی مربوط به شهرستان های شیروان و فاروج است افزود: سالانه بیش از ۱۰۶ هزار تن انگور کشمشی از سطح تاکستان های این استان برداشت می شود.
  شریکیان با بیان اینکه ۵۷ درصد تولید انگور استان مربوط به گونه کشمشی است افزود: سالانه ۲۵ هزار تن انگور کشمشی فراوری و تبدیل به کشمش و مابقی نیز به صورت تازه خوری به بازار عرصه می شود.
  به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا به نقل از رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی بتازگی در مرحله دوم ۳۸ میلیارد ریال یارانه کشمش تاکداران این استان واقع در شمال شرق کشور پرداخت شد.
  این میزان مبلغ یارانه پرداخت کشمش برای ۱۷ هزار و ۵۰۰ تن کشمش و ۱۲ هزار خانوار کشاورز بوده است.
  در مرحله اول، ۳۰ میلیارد ریال یارانه کشمش به تاکداران خراسان شمالی پرداخت شد.
  سالانه بیش از ۱۸۰ هزار تن انگور در این استان تولید می شود که ۱۳ هزار تن از این میزان به صورت تازه خوری به مصرف می رسد و تنها ۲۵ هزار تن از این محصول نیز فرآوری می شود.
  ۹۰ هزار تن از انگورهای تولید شده در تاکستان های این استان مازاد بر مصرف تازه خوری است، باید با توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی، برای بهره برداری اقتصادی از این محصولات برنامه ریزی شود.
  خراسان شمالی به لحاظ سطح زیر کشت انگور، رتبه سوم استان های کشور را به خود اختصاص داده است به طوری که بیش از ۱۸ هزار و ۵۰۰ هکتار از باغ های استان، زیر کشت این محصول باغی است.
  ۴۲ درصد از سطح ۴۷ هزار هکتار باغ های استان، تاکستان ها هستند.
  همچنین بیش از ۲۰ هزار خانوار روستایی در این استان در تاکستان ها مشغول به فعالیت هستند که با احتساب اشتغال جانبی تعداد زیادی از جمعیت این استان در این حوزه کسب درآمد دارند.
  خراسان شمالی ۳۴۴ هزار عرصه کشاورزی با بیش از ۸۲ هزار بهره برداری بخش کشاورزی دارد.
  اخبار خراسان شمالی را در کانال تلگرامی اخبار ایرنا خراسان شمالی به نشانی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.