• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » حزب الله لبنان تروریست نیست/سیاست های ریاض مبهم است/ایران شریک روسیه است
  کد خبر : 2044276

  حزب الله لبنان تروریست نیست/سیاست های ریاض مبهم است/ایران شریک روسیه است

  حزب الله لبنان تروریست نیست/سیاست های ریاض مبهم است/ایران شریک روسیه استReviewed by on Sep 12Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، الکساندر زاسپکین از دیپلمات های با تجربه و کارکشته روسی است. گفت و گو با او در محل سفارت روسیه در بیروت که یک ساختمان قدیمی و بازتابی از قدمت حضور…

  حزب الله لبنان تروریست نیست/سیاست های ریاض مبهم است/ایران شریک روسیه استReviewed by on Sep 12Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، الکساندر زاسپکین از دیپلمات های با تجربه و کارکشته روسی است. گفت و گو با او در محل سفارت روسیه در بیروت که یک ساختمان قدیمی و بازتابی از قدمت حضور روسیه در منطقه است، صورت گرفت.
  زاسپکین همچون بسیاری از سفیران روسی که به زبان کشورهای حوزه ماموریت خود مسلط هستند، به زبان عربی تسلط کامل دارد و همین هم باعث شده میزان ارتباطات او در لبنان و کشورهای عربی بالا باشد.
  زاسپکین فردی دقیق است و در بکار بردن کلمات وسواس ویژه ای دارد. او در عین حال باحوصله و آرام است.
  با سفیر روسیه درباره موضوعات مختلف گفت و گو کردیم؛ از حملات اخیر رژیم صهیونیستی به سوریه و احتمال جنگ با لبنان و جایگاه حزب الله تا آخرین وضعیت سوریه، سیاست های عربستان در منطقه و روابط مسکو با واشنگتن و تهران.
  زاسپکین حملات اخیر رژیم صهیونیستی به سوریه را پیامی به روسیه ندانست و گفت: «مسکو و تل آویو توافق کرده اند که در سوریه برخورد هوایی بین آنها اتفاق نیفتد». وی در عین حال احتمال حملات گسترده رژیم صهیونیستی به سوریه یا به لبنان را «بعید» دانست.
  سفیر روسیه تاکید کرد که مسکو به هیچ وجه حزب الله را یک گروه تروریستی نمی داند. وی گفت:«ما با ارتش سوریه و همه متحدان آن از جمله حزب الله همکاری داریم.»
  زاسپکین سیاست روسیه در منطقه را گفت و گو با «همه طرف ها از جمله طرف های درگیر» با هدف «تاثیرگذاری» بر اوضاع منطقه دانست. وی درباره توافق اخیر برای کاهش مناطق درگیری در سوریه گفت: «این وضعیت یک وضعیت موقت است و تغییر خواهد کرد و زمینه ساز تقسیم سوریه یا بده بستان ها یا تقسیم و نفوذ نخواهد شد.» زاسپکین از نبود «یکپارچکی» در میان مخالفان خارج نشین سوریه گفت و تاکید کرد شرط کناره گیری اسد از قدرت «غیرواقعی» است.
  سفیر روسیه در لبنان، با اشاره به مواضع اخیر مقام های ریاض در قبال منطقه و لبنان، سیاست عربستان را «مبهم» و «متناقض» خواند و سخنان اخیر وزیر مشاور این کشور در امور کشورهای خلیج فارس در قبال لبنان را «دعوت به تقسیم» این کشور خواند و از او انتقاد کرد.
  زاسپکین همچنین فضای روابط مسکو و واشنگتن را «منفی» ارزیابی کرد و گفت: «به نظر می رسد این فضا تا مدت طولانی باقی بماند.»
  وی در همین حال، ایران را «شریک» روسیه خواند و گفت: «ما معتقدیم ایران در کنار روسیه و دوشادوش آن با تروریسم در حال جنگ است.»

  در ادامه متن کامل گفت و گو با الکساندر زاسپکین می آید:

  **ایرنا: جناب سفیر! در ابتدا از تحولات اخیر سوریه و بمباران مرکز متعلق به ارتش سوریه بوسیله جنگنده های اسرائیلی شروع می کنیم؛ بسیاری از تحلیلگران این اقدام را پیام اسرائیل به روسیه دانستند. آیا روسیه این رویداد را به خود مربوط می داند؟
  *زاسپکین: من در این باره اطلاعات بیشتری ندارم و به این قضیه از این زاویه نگاه نمی کنم. معضل بمباران های اسرائیل قبل از حضور روسیه در سوریه وجود داشت و وضعیت با گذشته تغییری نکرده است. اهداف روسیه در منطقه مشخص است و نیروهای روسی هدف روشنی دارند و مبارزه با تروریسم را در اولویت اهداف خود قرار داده اند. اما در رابطه با اسرائیل، مسکو و تل آویو توافق کرده اند که برخورد هوایی بین آنها اتفاق نیفتد. مساله بمباران ها به سوریه و حزب الله مربوط می شود و به روسیه ربط پیدا نمی کند.

  **ایرنا: اما این بمباران ها ارتش سوریه و حزب الله را که متحد روسیه هستند هدف قرار داده است.
  *زاسپکین: حرفم را تکرار می کنم؛ ما با اسرائیل توافق کرده ایم که برخورد هوایی با یکدیگر نداشته باشیم. ما و ارتش سوریه و حزب الله در موضوع مبارزه با تروریسم متحد هم هستیم و این مساله هدف اصلی روسیه در منطقه است. اما در خصوص اینکه همزمان، حملات دیگری در کار باشد و این حمله ها چقدر بر عملیات کنونی تاثیر داشته باشد نمی توانم نظر بدهم چون کارشناس نظامی نیستم. همچنین بعید می دانم که این بمباران حاوی پیامی برای روسیه باشد. فکر می کنم پیام ها مربوط به طرف دوم قضیه باشد. در خصوص روسیه، درگیری با اسرائیل مطرح نیست. همان روزهای اول حضور روسیه در سوریه تماسی بین روسیه و اسرائیل برقرار شد و توافق شد که هیچ برخوردی از این قبیل اتفاق نیفتد. عدم وقوع برخورد یک مساله گذرا نیست و به نظر من نیازی به صحبت در این قضیه نیست تا حرف ها منجر به تحریک برخی طرف ها نشود. موضع ما کاملا روشن است. ما نمی خواهیم کار به برخورد بین روسیه و اسرائیل کشیده شود و اولویت ما مبارزه با تروریسم و آزادسازی خاک سوریه از تروریسم است.

  **ایرنا: آیا اسرائیل از روسیه ضمانت هایی گرفته تا جلوی حضور حزب الله و ارتش سوریه را در جنوب سوریه بگیرد؟
  **زاسپکین: ما هیچ حرفی در خصوص نگرانی اسرائیل از پیشروی های ارتش سوریه نشنیده ایم. صحبت هایی درباره ایران و حزب الله می شنویم.

  **ایرنا: آقای سفیر! آیا این حرف شما به معنای آن است که اسرائیل هیچ اعتراضی به حضور ارتش سوریه در مرزهای جولان ندارد؟
  *زاسپکین: موضوع جولان به نزاع عربی – اسرائیلی مربوط می شود و روسیه تلاش می کند با عملیات صلح به این نزاع خاتمه دهد. رویدادهای امروز مربوط به گروه های مسلح است و هدف ارتش سوریه و متحدان آن است که همه اراضی سوریه از دست تروریست ها آزاد شود.
  از نظر ما حاکمیت سوریه در تمام خاک این کشور به معنای حضور نداشتن هیچ یک از طرف ها در خاک سوریه است. واقعیت آن است که چشم انداز اسرائیل با نگاهی که روسیه به این قضیه دارد متفاوت است. اسرائیل از ناحیه ایران و حزب الله احساس نگرانی می کند اما ما خواستار بیرون راندن یا نابودی تروریست های موجود در خاک سوریه هستیم و در این چارچوب با همه کسانی که با تروریست ها می جنگند همکاری می کنیم.

  **ایرنا: احتمال می دهید اسرائیل برای جبران آنچه شکست خود در سوریه می پندارد به سوریه یا حزب الله حمله کند؟
  *زاسپکین: درست است؛ اسرائیل از رویدادهای سوریه ناراحت است اما درباره اینکه بخواهد جنگی به راه بیندازد من اطلاعاتی در این زمینه ندارم. شخصا بعید می دانم در شرایط کنونی جنگی به راه بیفتد همچنین دلایلی نیز نداریم که نشان از وقوع چنین احتمالی داشته باشد.

  **ایرنا: اطلاعاتی وجود دارد که نشان می دهد روسیه تصمیم دارد علیه هرگونه قطعنامه شورای امنیت که حزب الله را هدف قرار می دهد از حق وتو استفاده کند. این اطلاعات چقدر صحت دارد؟
  *زاسپکین: ما در مرحله کنونی یک سری موضع گیری های اصولی داریم. اولویت ما مبارزه با تروریسم داعش و النصره و گروه های متحد آنهاست. ما با ارتش سوریه و همه متحدان آن از جمله حزب الله همکاری داریم و قطعنامه های غربی در خصوص تروریستی بودن حزب الله را درست نمی دانیم. ما به هیچ وجه حزب الله را یک گروه تروریستی نمی دانیم بلکه برعکس این حزب با گروه های تروریستی در حال نبرد است. این یک موضع اصولی برای روسیه است و ما آن را از پشت همه تریبون های بین المللی اعلام می کنیم. اما من شخصا وظیفه اعلام موضع درباره استفاده یا استفاه نکردن از حق وتو را ندارم. این مساله از سوی رهبران روسیه و نماینده این کشور در سازمان ملل اعلام می شود.

  **ایرنا: جناب سفیر! دشمنی اسرائیل با لبنان برای همه معلوم است و در عین حال شما همزمان روابط خوبی با لبنان و با اسرائیل دارید. اسرائیل در منطقه و در سوریه حضور دارد و گاهی برخوردهایی نیز اتفاق می افتد. این مساله را چطور مدیریت می کنید؟
  **زاسپکین: ما با اسرائیل توافق کرده ایم که برخورد هوایی اتفاق نیفتد و این از نظر ما کافی است. اما در بعد سیاسی روسیه با همه حتی با طرف های درگیر در سطح منطقه گفت و گو می کند و این از جمله نقاط برجسته موضع روسیه است که امکان تاثیرگذاری در اوضاع منطقه را فراهم می کند.
  ما در سوریه با نظام کار می کنیم و در عین حال با ترک ها و سعودی ها نیز گفت و گوهایی برای دستیابی به راه حل سیاسی داریم. ایده مناطق کاهش تنش در سوریه در جریان تماس هایی که با ترک ها داشتیم متولد شد و ترک ها با گروه های مسلح سوریه ارتباط دارند. روسیه با همه ارتباط دارد. اما در خصوص نزاع عربی – اسرائیلی ما در طول دهه های گذشته سیاست رابطه با طرف عربی و طرف اسرائیلی را در پیش گرفته و به دنبال راه حل جامعی برای این نزاع و حل قضی فلسطین بر اساس قطعنامه های صادر شده از شورای امنیت بوده ایم. روسیه در مرحله کنونی نیز سیاست های خود را ادامه می دهد و ما امیدواریم از این مشکلات بغرنج منطقه خلاص شویم.
  اما در رابطه با عملیات صلح و سازش بین اعراب و اسرائیل ما ترجیح می دهیم صلح عادلانه و همه جانبه اتفاق بیفتد و برای رسیدن به این هدف، روابط دو جانبه خود را با همه طرف ها ادامه می دهیم.

  **ایرنا:به موضوع سوریه و اوضاع میدانی آن برگردیم. بعد از جنگ دیرالزور که «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری سوریه آن را پیروزی راهبردی نامید چه وضعیتی پیش خواهد آمد؟
  *زاسپکین: ما در سال های گذشته در یک چارچوب کار کرده ایم که می توان آن را اصول ثابت سیاسی ما درباره آینده سوریه به شمار آورد. این اصول زیربنای بیانیه ژنو بود و در قطعنامه شماره ۲۲۵۴ شورای امنیت به آن اشاره شد. بر اساس این اصول طرح های مختلف ارائه شد و تلاش هایی برای گفت و گوهای ژنو از طریق سازمان ملل انجام گرفت و این روند تا امروز با هدف دستیابی به مصالحه سیاسی ادامه دارد.
  اما در بعد میدانی تلاش هایی بوده تا بین ایالات متحده و روسیه تفاهم صورت گیرد. آتش بس حلب نتیجه این تفاهم بود اما آمریکایی ها در دولت اوباما این تفاهم را به شکست کشاندند. برای ایجاد راه حل در حلب وارد همکاری با ایران و ترکیه شدیم و موفق شدیم. آنجا بود که گفت و گوهای آستانه پایه گذاری شد و این روند به توافق درباره چهار منطقه کاهش تنش انجامید. سه مورد از این مناطق آماده است و یک مورد در ادلب جریان دارد.
  ما امیدواریم این کار در مرحله آینده تکمیل شود. به زودی نشست جدیدی در آستانه برگزار خواهد شد. این نشست به رویکرد امنیتی و سرو سامان دادن به امور میدانی و گفت و گو درباره اوضاع انسانی اختصاص خواهد یافت. مایلم اینجا به یک مساله مهم برای روسیه اشاره کنم و آن اینکه ترتیب امور میدانی در مناطق کاهش تنش یک وضعیت موقت است و نباید به آن اهمیت سیاسی ویژه ای داده شود.

  **ایرنا: منظورتان چیست که نباید اهمیت سیاسی ویژه ای قائل شد؟
  *زاسپکین: منظورم این است که این وضعیت یک وضعیت موقت است و تغییر خواهد کرد و زمینه ساز تقسیم سوریه یا بده بستان ها یا تقسیم و نفوذ نخواهد شد. چون بعضی ها فکر می کنند ایده مناطق کاهش تنش مقدمه ای برای تقسیم سوریه است اما این حرف درست نیست. لازم بود تاکید کنم که این وضعیت موقتی است و صرفا بعد امنیتی دارد و فاقد بعد سیاسی است.

  **ایرنا: در این میان وضعیت سیاسی سوریه به چه سمتی حرکت خواهد کرد؟
  *زاسپکین: بعد سیاسی از طریق گفت و گوی ملی بین سوری ها تحقق پیدا می کند و نتیجه مصالحه هایی است که در مناطق مختلف سوریه انجام می گیرد و از طریق تلاش هایی که برای گفت و گو بین مسئولان روسیه و معارضان مقیم خارج در ژنو دنبال می شود قابل تحقق است.
  طبیعتا یک مشکل این است که معارضان مقیم خارج موضع یکپارچه ای ندارند. یک گروه از معارضان هستند که می توان آنها را ملی حساب کرد و می توانند در آینده سیاسی کشور نقش داشته باشند. برخی از معارضان نیز وجود دارند که شرط و شروط غیر عملی مطرح می کنند.

  **ایرنا: منظورتان شرط کناره گیری بشار اسد است؟
  *زاسپکین: بله به نظرم این موضع با هدف به تعطیلی کشاندن گفت و گوها مطرح می شود. این شرط غیر واقعی است و امکان تحقق ندارد. ما فکر می کنیم امروز و با تحولات میدانی و پیشرفت ها در زمینه مبارزه با تروریسم فرصت واقعی برای عبور از موانع به وجود آمده است و این باعث ایجاد انگیزه سیاسی در طرف های مذاکره می شود. طبعا باید تاکید کرد که دو مساله تغییر نظام و کناره گیری اسد رئیس جمهوری مطرح نیست. ما امیدواریم گفت و گو با معارضان سوری در ژنو ادامه یابد و روند مثبت تری از قبل داشته باشد.

  **ایرنا: سیاست های عربستان در لبنان و سوریه را چطور ارزیابی می کنید؟ آیا فکر می کنید ریاض درصدد تغییر سیاست های خود در این دو کشور است؟
  *زاسپکین: می خواهم در ابتدا سیاست روسیه را یادآور شوم که بر پایه گفت و گو با همه از جمله عربستان بنا شده است. ما با وجود اختلاف هایی که با عربستان در پاره ای مسائل در سوریه داریم گفت و گوی خود را با ریاض و آنکارا و طرف های دیگر ادامه می دهیم چرا که این شیوه را سازنده در حل مسائل می دانیم.
  ما به دنبال قطع رابطه نیستیم بلکه به دنبال همکاری و تعامل هستیم و این کلید فهم عملکرد سیاسی روسیه است. ما منافع مشترکی با عربستان و دیگر کشورهای خلیجی داریم و همکاری های دو جانبه بین روسیه و این کشورها وجود دارد.
  در رابطه با موضع عربستان به نظرم عربستان در برهه اخیر موضوع سوریه اصرار بر (موضع خاصی) داشتند اما بعید نمی دانم که سعودی ها از تصور سوریه بدون بشار اسد دست برداشته باشند.
  احتمالا پیشرفت اندکی در طرف سعودی روی داده ولی کافی نیست. چیزی که برای ما اهمیت دارد عملکرد است نه گفته ها. امیدواریم عربستان بر معارضان سوری تاثیر گذاشته باشد. توقف کمک ها به تروریست ها باید متوقف شود و این مساله در مرحله پیش رو مشخص خواهد شد و خواهیم دید که آیا تغییری در این زمینه روی داده است یا نه.

  **ایرنا:شما درباره تغییر اندک در سیاست های سعودی سخن می گویید؛ همچنین نشانه هایی نیز از روی آوردن اندک عربستان به ایران به چشم می خورد. با این وجود ما شاهد سخنان السبهان وزیر سعودی علیه حزب الله هستیم که به تنش دامن می زند. این تناقض را چطور تفسیر می کنید؟
  *زاسپکین: در حقیقت هم نشانه هایی وجود دارد که می توان آن را به معنای تلاش برای آرام کردن فضای بین عربستان و ایران تعبیر کرد. اما سخنان الجبیر و السبهان با این تلاش های مثبت تناقض دارد.
  من جوابی برای این وضعیت ندارم. صحنه مبهم و غیر شفاف است. شخصا نمی فهمم چرا السبهان این حرف را مطرح کرده که لبنانی ها باید انتخاب کنند که با حزب الله باشند یا ضد آن. ما این اسلوب را به کار نمی بریم. معنای این حرف دعوت به تقسیم است. باید پرسید آیا خواسته این است که جامعه لبنان تقسیم شود؟ به اعتقاد من جامعه جهانی باید مردم را کمک کند تا به نقاط مشترکی که منجر به توافق ملی می شود دست پیدا کنند. اما اینکه گفته شود با این باشید یا با آن؛ این حرف کمکی به زندگی مسالمت آمیز نمی کند.

  **ایرنا: به موضوع روابط آمریکا و روسیه بپردازیم. آیا می توان گفت امکان دور نگه داشتن پرونده های مورد اختلاف بین واشنگتن و مسکو از تفاهم صورت گرفته بین آن دو در سوریه وجود دارد؟
  *زاسپکین: ما امیدواریم وضعیت بهتر شود و اختلافات موجود بر پرونده سوریه تاثیر منفی نگذارد. ما آمادگی این را داریم در فرصت های به دست آمده با آمریکایی ها همکاری داشته باشیم ولو اینکه این همکاری فقط در یک مساله باشد.
  متاسفانه الان فضای منفی حکمفرماست و به نظر می رسد این فضا تا مدت طولانی باقی بماند. آمریکایی ها به دنبال همکاری با روسیه نیستند. حمله ها به روسیه و تحریم های مالی علیه آن ادامه دارد و آنها به فکر خسته کردن اقتصادی ما هستند. در اوکراین مسئولان کییف توافق مینسکیا را اجرا نمی کنند و امروز موضوع استقرار نیروهای حائل با روسیه را مطرح کرده اند. آمریکایی ها از اوکراین حمایت می کنند چون این رفتارهای کییف تاثیر منفی بر روسیه دارد. واقعیت آن است که در بسیاری از پرونده ها نقطه نظرات مشترکی وجود ندارد. فقط آنها در برخی موضوعات به ویژه در سوریه رفتار پراگماتیسیتی و مصلحت طلبانه ای دارند. تحولات میدانی به نفع ارتش سوریه و متحدان آن رقم خورده و امروز ارتش سوریه ابتکار عمل را به دست دارد. پیشرفت هایی نیز در روند مذاکرات آستانه مطرح است.
  آمریکایی ها می خواهند برخی پایگاه های نظامی خود را که در سوریه ساخته اند تثبیت کنند. ما موضع روشنی در این باره داریم و معتقدیم هر گونه فعالیت نظامی بدون هماهنگی با دولت سوریه غیر قانونی است. فعالیت های نظامی آمریکا در سوریه حتی اگر علیه تروریسم صورت گیرد غیر قانونی است. همچنین ما شاهد بمباران های بی هدف امریکا در سوریه هستیم که جنایت هایی علیه غیرنظامیان رقم می زند. ما این رفتارهای امریکا را محکوم می کنیم.

  **ایرنا: با این وجود از موضع آمریکا در خصوص تفاهم درباره سوریه اطمینان خاطر دارید؟
  *زاسپکین: ما باید درباره احتمال تغییر اسلوب آمریکا در سوریه محتاطانه رفتار کنیم. سوابق آمریکا نشان می دهد که به بهانه سلاح شمیایی، بمباران هایی علیه برخی پایگاه های سوریه انجام داده و این رفتارها ممکن است تکرار شود. باید جانب احتیاط را در نظر گرفت. احتمال افزایش تنش و تغییر مواضع وجود دارد. درست است که تحولات میدانی دست برتر را به محور مقاومت و روسیه داده اما باید نسبت به تغییر موضع امریکا محتاطانه رفتار کرد.

  **ایرنا: اتهامات آمریکا به ایران و ادعای بر هم زدن امنیت و ثبات منطقه را چطور ارزیابی می کنید؟ روسیه در قبال این اتهام زنی ها چه موضعی دارد؟
  *زاسپکین: باید خیلی روشن حرف بزنم. روسیه ایران را در بسیاری از موضوعات شریک خود می داند. همکاری های زیادی در مبارزه با تروریسم بین دو طرف وجود دارد و ما معتقدیم ایران در کنار روسیه و دوشادوش آن با تروریسم در حال جنگ است.
  اما در خصوص سخنان آمریکا و اسرائیل که ایران را متهم به برهم زدن امنیت منطقه کرده اند، این مساله از منافع ذاتی دو کشور ناشی می شود. حرف هایی که اینها می زنند برای روسیه قانع کننده نیست. اولویت باید به سیاست و حقیقت داده شود نه به پروپاگاندا و تبلیغات و تزویر. ما تمایل زیادی به آرام کردن فضای منطقه داریم و از همه کشورها می خواهیم به اندازه حجم طبیعی خود و به دور از توسعه طلبی و طمع ورزی رفتار کنند. روسیه این چیزها را در ایران مشاهده نمی کند. ما مطمئنیم که ایران به دنبال آرام کردن اوضاع است.
  وقتی اتفاقات تونس و مصر و لیبی و سوریه پیش آمد تحولات به سرعت اتفاق می افتاد و تعداد زیادی از عناصر مسلح تروریستی به این کشورها راه پیدا کردند. به گروه هایی که در برابر نظام ایستاده بودند سلاح داده شد و این تروریست ها به طرف های بین المللی و منطقه ای شناخته شده ای وصل بودند. اینها فکر می کردند نظام ظرف یکی دو هفته سرنگون خواهد شد. موضع ایران و روسیه و مقاومت این بود که از دولت سوریه حمایت کردند آنوقت یک عده شروع به صحبت درباره دخالت ها کردند. همان هایی که به تروریست ها در برابر دولت قانونی سوریه کمک کرده بودند. اینها واقعیت هایی است که نباید فراموش کرد.
  خاورم**۳۸۸**۳۹۰**۲۰۵۴
  انتشاردهنده: محمد خواجوئی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.