• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » سفیرعراق در ایران: تعداد ورود زائران اربعین نشانه عمق روابط دو کشور است
  کد خبر : 2044178

  سفیرعراق در ایران: تعداد ورود زائران اربعین نشانه عمق روابط دو کشور است

  سفیرعراق در ایران: تعداد ورود زائران اربعین نشانه عمق روابط دو کشور استReviewed by on Sep 11Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان ؛  راجح صابر عبود الموسوی  سفیر عراق در ایران در مراسم آغاز رسمی صدور ویزای اربعین گفت: تعداد ورود زائران اربعین نشانه عمق…

  سفیرعراق در ایران: تعداد ورود زائران اربعین نشانه عمق روابط دو کشور استReviewed by on Sep 11Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان ؛  راجح صابر عبود الموسوی  سفیر عراق در ایران در مراسم آغاز رسمی صدور ویزای اربعین گفت: تعداد ورود زائران اربعین نشانه عمق روابط ایران و عراق است.

  وی  افزود: باید دست به کاری تاریخی بزنیم؛  زیرا در راستای اهمیت تاریخی و مقدس بودن اربعین و روابط حسنه بین ایران و عراق، باید تصمیمات شجاعانه بگیریم.

  سفیر عراق در تهران ادامه داد: راحتی سفر بین ایران و عراق و ورود میلیون ها زائر ایرانی به عراق می تواند به سمبلی برای روابط میان دو کشور تبدیل شود و ما می توانیم به تعداد ورود زائرین در این رخداد، به عمق روابط میان ایران و عراق پی ببریم.

  وی درباره روابط ایران و عراق نیز یادآور شد: ارقام سفر زائران ایرانی به عراق می تواند نشانگر توسعه این روابط باشد که روز به روز عمیق تر، بهتر و گرم تر می شود.

  عبود الموسوی خاطرنشان کرد: من بارها گفته ام که رابطه میان ایران و عراق گرم و عالی است و خوب می دانید که صداقت پایه موفقیت در هر کاری است و صداقت از احساس بالای مسئولیت نشات می گیرد.

  وی ادامه داد: هرگاه با مدیرکل امور مرزی وزارت کشور ایران به گذرگاه های مرزی سر می زنیم، بیشتر احساس آرامش می کنیم.

  عبود الموسوی افزود: ایران و عراق حدود ۲۷ روز قبل یادداشت تفاهمی را امضا کردند که این یادداشت تفاهم از چهارشنبه، رسمی و کار صدور ویزا آغاز شده و تا آخرین روز، آن را ادامه می دهیم.

  سفیر عراق در ایران خاطرنشان کرد: دو کشور به توافق رسیده اند که ۱۲ دفتر، ۴ کنسول و سفارتخانه عراق ویزای سفر را ارائه دهند و هم اکنون سفارتخانه عراق در تهران و کنسولگری های عراق در اهواز، مشهد و کرمانشاه کار صدور ویزا را آغاز کرده اند.

  عبود الموسوی قیمت صدور ویزا را ۴۰ دلار اعلام کرد و افزود: با توجه به روابط گرم دو کشور امسال نیز تلاش می کنیم که هیچ زائر ایرانی، بدون ویزا به مرز نرود و از زائران درخواست می کنیم به شایعات توجه نکنند و بدانند که بدون ویزا و گذرنامه معتبر، عبور از مرزها غیرقانونی است.

  وی اظهار داشت: ما در سفارت جمهوری عراق تمام تلاش خود را برای تسهیل در صدور ویزا، حتی به صورت شبانه روزی به کار خواهیم گرفت و اگر نیازی احساس شود حتی روزهای تعطیل دفاتر خود را باز نگه داشته و روزی ۲۰ ساعت کار خواهیم کرد.

  سفیر عراق در تهران درباره زائران افغان نیز اظهار داشت: ساختاری برای عبور زائران افغانی دیده شده و عراقی های دارای کارت سفید نیز می توانند به زیارت عتبات رفته و باز گردند.

  وی از زائرین خواست به مسائل امنیتی و توصیه های امنیتی توجه کنند و ادامه داد: همچون سال گذشته بیمه برای زائران در نظر گرفته شده که در این زمینه در آینده دو طرف ایران و عراق توافق خواهند کرد.

  الموسوی ادامه داد: امسال صدور ویزا نسبت به سال گذشته به شکل قابل توجهی تسهیل شده و در یادداشت تفاهم میان دو کشور نیز تسهیلاتی از جمله ورود کامیون ها نیز دیده شده است.

  سفیر عراق در تهران به تشکیل کمیسیون عالی میان دو کشور در تهران و بغداد برای هماهنگی مراسم اربعین اشاره کرد و ادامه داد: در شرایط غیرمترقبه این کمیته ویژه به سرعت تشکیل جلسه داده و درباره مسائل مطروحه تصمیم گیری می کند که این کمیته می تواند در وزارت کشور ایران، سفارتخانه عراق و حتی منزل شخصی بنده تشکیل جلسه دهد.

  وی تصریح کرد: عراق آمادگی دارد تا در گذرگاه های شلمچه، چذابه، خسروی و مهران تسهیلات ارائه دهد و برای گذر زائران از گذرگاه ها، به تفکیک استان ها در آینده اطلاع رسانی خواهد شد.

  عبود الموسوی در پاسخ به سوالی درباره ورود غیرقانونی برخی از زائرین در سال های گذشته به عراق اظهار داشت: هر کاری بدون خطا، معجزه است و ما با حدود سه میلیون زائر سر و کار داریم و اگر حتی ۱۰ درصد اشتباه باشد ما کارمان را با ۹۰ درصد موفقیت انجام داده ایم اما می گویم که خطای ما امسال کمتر از یک درصد خواهد بود.

  وی تصریح کرد: دفاتر ما روزانه ۱۰۰ هزار روادید صادر می کنند که برای عبور آنها از مرز، کار بزرگی انجام شده است زیرا ما با موج انسانی بزرگی مواجه هستیم و باید عزیمت آن را مدنظر قرار دهیم.

  الموسوی خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۵۰ تا ۱۰۰ هزار نفر توانستند بدون ویزا از مرز عبور کنند اما رسانه های مغرض خواستند آن را به عنوان اشغال عراق توسط ایران عنوان کنند ولی مهم این است که سیاست های دو کشور ایران و عراق بر عدم تجاوز به حاکمیت ملی طرف مقابل استوار است و ملت ایران عاشق ائمه بوده و در عین حال به قوانین موجود نیز احترام می گذارد و به طور حتم گوش به فرامین رهبر معظم انقلاب و مراجع عالیقدر خواهند داد.

  وی تاکید کرد: درباره نقل و انتقال زائران نیز باید بگویم تمام موسسات و سازمان های عراقی برای این کار بسیج شده اند و تمامی سازمان های امنیتی نیز همکاری لازم را در این زمینه خواهند داشت.

  سفیر عراق در تهران درباه صدور روادید برای سوری ها و بنگلادشی ها نیز گفت: هنوز برای صدور ویزا برای این افراد موضوعی مشخص نشده است.

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.