• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » ساماندهی آبزی پروری مازندرن برای ورود به بازار جهانی
  کد خبر : 2044012

  ساماندهی آبزی پروری مازندرن برای ورود به بازار جهانی

  ساماندهی آبزی پروری مازندرن برای ورود به بازار جهانیReviewed by on Sep 11Rating: حسینعلی رستمی روز دوشنبه پس از جلسه میز تخصصی صادرات آبزیان مازندران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : تنظیم سند راهبردی تجارت خارجی آبزیان از الزامات برنامه ششم توسعه است که با دستور استاندار در شیلات پیگیری و پیش…

  ساماندهی آبزی پروری مازندرن برای ورود به بازار جهانیReviewed by on Sep 11Rating:

  حسینعلی رستمی روز دوشنبه پس از جلسه میز تخصصی صادرات آبزیان مازندران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : تنظیم سند راهبردی تجارت خارجی آبزیان از الزامات برنامه ششم توسعه است که با دستور استاندار در شیلات پیگیری و پیش نویس آن تهیه شده است .
  وی گفت که ایجاد تنوع محصولات صادراتی شیلاتی ، اصلاح فرآیند صادرات ، اعطای مشوق های صادراتی یارانه ای ، تجهیز صنایع تبدیلی ، فراهم نمودن زیرساخت های حمل و نقل و ایجاد تشکل های قوی از جمله مواردی است که در تدوین سندتوسعه صادرات مورد توجه ویژه قرار گرفته است.
  او افزود : با این که بیش از ۶۰ درصد تولیدات آبزیان استان مازاد بر مصرف داخلی است و قابلیت صادرات دارد ، اما به دلیل بالا بودن هزینه تولید ، تاجران نمی توانند در بازار جهانی رقابت کنند.
  رستمی گفت : در حال حاضر ماهیان سردآبی قزل آلای مازندران تقاضای خوبی در کشورهای حاشیه دریای خزر بویژه روسیه دارد، ولی هزینه تولید این گونه ماهی هم بالاست و قدرت رقابت پذیری را در بازار جهانی کاهش می دهد .
  مدیرکل شیلات مازندران تغذیه دستی ، بالا بودن قیمت بچه ماهی ،خوراک و تلفات بچه ماهی را از دلایل افزایش قیمت تمام شده آبزیان در استان برشمرد.
  ** کاهش صادرات ماهیان گرم آبی مازندران
  رستمی از کاهش صادرات ماهیان گرم آبی استان خبر داد و یکی از دلایل آن را کاهش صادرات به کشور عراق عنوان کرد .
  وی گفت : عراق مهم ترین بازار ماهی کپور پرورشی مازندران در پنج سال گذشته بود ، اما در حال حاضر به علت مشکلات امنیتی ناشی از درگیری های نظامی و برخی مسایل داخلی ، صادرات آبزیان به عراق سخت شده و به صورت چشمگیری کاهش یافته است.
  مدیرکل شیلات مانزدران صادرات ماهیان گرم آبی سال گذشته مازندران را حدود ۹ هزار تن به ارزش ۴۰۰ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت که پارسال یک و نیم میلیون قطعه بچه ماهی با هدف پرورش ماهی گرم آبی به عراق صادر شد که این امر نیز ،صادرات ماهی را به آن کشور با مشکل مواجه کرده است.
  وی به ساخت چند کارخانه خوراک ماهی در اقلیم کردستان عراق اشاره کرد و افزود : طی سال گذشته و امسال چندین استخر صخره ای پرورش ماهیان گرم آبی توسط پرورش دهندگان ایرانی در این مناطق ایجاد شده است.
  ** مازندران ، قطب آبزی پروری ایران
  مازندران با داشتن سه هزار و ۳۳۰ واحد پرورش آبزیان ، قطب آبزی پروری کشور محسوب می شود.
  هم اکنون از مجموع واحدهای پرورش آبزیان مازندران ، ۲۷۶ واحد مربوط به پرورش ماهیان سردآبی و ۱۴ واحد هم ماهیان خاویاری است و بیش از سه هزار واحد دیگر در زمینه تولید ماهیان گرم آبی فعالیت دارند .
  سفید، کپور، آزاد ( فیتیباک ) انواع قزل آلا از گونه های ماهیان گرم آبی و سرد آبی استان مازندران است.
  سالانه به طور متوسط هفت هزار تن انواع ماهی استخوانی ( کفال، سفید و کپور ) توسط چهار هزار و ۲۰۰ ماهیگیر از آب های دریای خزر در استان مازندران صید می شود.
  حدود ۸۰۰ قطعه آببندان با مساحت ۱۷ هزار هکتار و ظرفیت حدود ۳۵۰ میلیون متر مکعب آب در استان مازندران وجود دارد که هرساله علاوه بر تامین آب کشاورزی ، انواع ماهی کپور ، آزاد ، سفید و فیتوفاک در آنها تولید و به بازار داخلی و خارجی عرضه می شود .
  پارسال ۴۷ درصد مازاد آبزیان تولیدی مازندران به خارج از استان ارسال شد.
  همچنین سال گذشته پنج هزار و ۶۰۰ تن آبزی به ارزش ۲۳ هزار دلار از مازندران به خارج از کشور صادر شد که در مقایسه با سال های ۹۳ و ۹۴ کاهش داشته است .
  تدوین سند توسعه صادرات آبزیان در پیشگیری از روند کاهشی صادرات آبزیان اثر گذار خواهد بود .
  بر اساس آمار شیلات ایران ، سرانه مصرف ماهی در کشور ۱۰ کیلو گرم است و مازندران با ۱۳ کیلوگرم از استان هایی است که بیشترین میزان مصرف ماهی را دارد.
  خبرنگار : سید رضا هاشمی کروئی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
  ۶۹۹۰/۱۶۵۴

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.