• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » وال استریت ژورنال: القاعده به خطرناکی داعش است
  کد خبر : 2043998

  وال استریت ژورنال: القاعده به خطرناکی داعش است

  وال استریت ژورنال: القاعده به خطرناکی داعش استReviewed by on Sep 11Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از روز دوشنبه ایرنا، وال استریت ژورنال درمقاله ای به قلم’بروس هافمن'(Bruce Hoffman ) به بررسی وضعیت دو شبکه تروریستی القاعده و داعش پرداخت ونوشت: القاعده پس از آنکه چندین سال عرصه را به داعش واگذار کرد،…

  وال استریت ژورنال: القاعده به خطرناکی داعش استReviewed by on Sep 11Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از روز دوشنبه ایرنا، وال استریت ژورنال درمقاله ای به قلم’بروس هافمن'(Bruce Hoffman ) به بررسی وضعیت دو شبکه تروریستی القاعده و داعش پرداخت ونوشت: القاعده پس از آنکه چندین سال عرصه را به داعش واگذار کرد، اما به آرامی درحال بازسازی دوباره خود است.
  هافمن که مدیربخش مطالعات امنیتی دانشگاه ‘جورج تاون’می باشد در این مقاله نوشت: شبکه (تروریستی) القاعده توسط اسامه بن لادن بنا نهاده شد و توسط نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۱۱ به قتل رسید، هدایت آن اکنون به ‘ایمان الظواهری’ رسید که وی تلاش کرد با سربرآوردن داعش حمایت هایی را برای جنبش (گروه تروریستی) خود درپی بازخوردهای حملات یازده سپتامبر به دست آورد.
  نویسنده این مقاله انگاه به عملکرد متناقض این گروه تروریستی در سال ۲۰۱۳میلادی اشاره کرد که خود را بعنوان یک گروه ‘افراطی میانه رو’ جلوه داد، چرا که سعی داشت تا ازانجام حملات با کشتار وسیع که ممکن بود در آن مسلمانان غیر نظامی، زنان و کودکان کشته می شوند، اجتناب کند.
  هافمن نوشت: این در حالی است که داعش در رسانه های اجتماعی پی در پی خواستار حملات وحشیانه در سطح جهانی می شود، اما تجدید حیات دوباره القاعده در سوریه و در مرز با ترکیه به خوبی دیده می شود و در سوریه و با استفاده از شبکه های اجتماعی برخلاف داعش که بر (ایجاد تلفات) غیرنظامیان متمرکز بود، براهداف نظامی و سیاسی متمرکز شده است.
  مدیربخش مطالعات امنیتی دانشگاه ‘جرج تاون’ در ادامه می نویسد: القاعده امروز به جاه طلبی و خطرناکی داعش رسیده است.
  وال استریت ژورنال نوشت: القاعده از شمالغرب آفریقا تا جنوب شرقی آسیا گستردگی دارد، شاخه ‘القاعده شمال آفریقا’ تنها در سال گذشته میلادی ۲۵۰حمله (تروریستی) انجام داده و القاعده در شبه جزیره عربستان در سال های اخیر تقویت شده و درافغانستان با متحد خود طالبان در حدود نیمی از افغانستان حضور دارد.
  این مقاله می نویسد: به نظر می رسد القاعده هم اکنون ده ها هزار جنگجو (تروریست)دراختیار داشته باشد که تنها در سوریه حدود ۲۰ هزار (تروریست) ، در یمن چهار هزار و در سومالی نیز هفت هزار نفر (تروریست) می باشند.
  وال استریت ژورنال نوشت:نباید تصورکردکه القاعده ازتلاش های خود برای ضربه زدن به آنچه که بن لادن آنرا’دشمن دور دست'(Far Enemy)می خواند، روی گردانده چراکه ‘تئو پاندوس’ (Theo Padnos) روزنامه نگار آمریکایی که توسط القاعده در سوریه به مدت دو سال به اسارت گرفته شد، درسال ۲۰۱۴ دراین باره عنوان کرد که فرماندهان این گروه (تروریستی) غربی ها را برای جهاد در سوریه بدین جهت که نیازمند سربازان بیشتر هستند، فرانمی خواندند، بلکه به این غربی ها آموزش می دهند چگونه در بازگشت به خانه (موطن خود) با دیگران در ستیز باشند.
  هافمن درادامه این مقاله نوشت: در ماه مه گذشته ‘حمزه بن لادن’ فرزند بانی القاعده از پیروان این گروه خواست هر آنچه در توان دارند برای به راه انداختن جنگ علیه یهودیان، آمریکایی ها ، غربی ها و روس ها بکار گیرند.
  وی افزود: درحالی که داعش صحنه نبرد در عراق وسوریه را از دست می دهد و قادر به رقابت با القاعده برای باقی ماندن بر سر قدرت زمینی نیست، اما تنها از یک مزیت برخوردار است و آن توانایی به راه انداختن حملات تروریستی در اروپا است.
  این مقاله می نویسد: داعش درحالی که قلمرو خود را در خاورمیانه از دست می دهد اما دست کم برآورد می شود هفت هزار ‘جهادی اروپایی ‘ که برای این گروه جنگیده اند به کشورهایشان بازگردند که این تعداد تنها کسری از ۴۰هزار شبه نظامی(تروریستی ) است که از ۱۲۰ کشور جهان برای آموزش دیدن در سال های اخیر به عراق و سوریه آمده اند.
  اروپام **۱۳۰۲**۱۵۹۰
  انتشاردهنده: محمد حسن دوستارگان

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.