• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » المانیتور:ایران به مرکزتحولات منطقه تبدیل شد/ آیا ریاض آماده تغییرمناسبات خود با تهران است؟
  کد خبر : 2043960

  المانیتور:ایران به مرکزتحولات منطقه تبدیل شد/ آیا ریاض آماده تغییرمناسبات خود با تهران است؟

  المانیتور:ایران به مرکزتحولات منطقه تبدیل شد/ آیا ریاض آماده تغییرمناسبات خود با تهران است؟Reviewed by on Sep 11Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از روزدوشنبه ایرنا، پایگاه خبری المانیتور نوشت: محمدجواد ظریف وزیرامورخارجه ایران ششم سپتامبر به شبکه المیادین گفته است ما آمادگی داریم با کشورهای اسلامی درهمه زمینه های پراهمیت برای جهان اسلام…

  المانیتور:ایران به مرکزتحولات منطقه تبدیل شد/ آیا ریاض آماده تغییرمناسبات خود با تهران است؟Reviewed by on Sep 11Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از روزدوشنبه ایرنا، پایگاه خبری المانیتور نوشت: محمدجواد ظریف وزیرامورخارجه ایران ششم سپتامبر به شبکه المیادین گفته است ما آمادگی داریم با کشورهای اسلامی درهمه زمینه های پراهمیت برای جهان اسلام همکاری کنیم. اگر دولت عربستان آماده تغییر درمناسبات باشد، ایران نیز برای آن آماده است.
  دراین گزارش آمده است: اگرچه عادل الجبیر وزیرخارجه عربستان رفتار دیپلماتیک ظریف را خنده دار توصیف کرد، نشانه هایی وجود دارد که در نتیجه تغییر چشم انداز منطقه ای، احتمالا ذوب شدن یخ روابط دو کشور به گونه ای آرام در حال اجرا است.
  المانیتور افزود: خط اشتباه های عربستان و ایران همزمان با اینکه آنها از طرف های متفاوت در جنگ های سوریه و یمن حمایت می کنند،عمیق شده است. در ماه سپتامبر ۲۰۱۵ مقامات ایران پس از وقوع حادثه منا در مراسم حج در مکه که بیش از۲۴۰۰ کشته ازجمله ۴۰۰ ایرانی برجای گذاشت، مسئولان سعودی را برای سوءمدیریت متهم کردند. در ژانویه ۲۰۱۶گروهی از ایرانیان پس از اعدام نمر النمر روحانی شیعه درعربستان به سفارت این کشور در تهران حمله کردند. به فاصله کوتاهی پس از آن، ریاض مناسبات خود را با ایران قطع کرد.
  این تارنمای تحلیلی تاکید کرد: با وجود واکنش الجبیر به ظریف، آنچه که درخطوط امروز(دیپلماتیک) نشان دهنده یک بازسازی نرم است. نخست آنکه، ایران و عربستان پس از آنکه شهروندان خود را برای حضور ایرانیان در مراسم حج سال گذشته، امسال هماهنگی هایی را با یکدیگر انجام دادند. هر دو دولت درخواست ها برای ملاقات مقامات ایران و عربستان برای بازنگری در مناسبات دیپلماتیک کم اهمیت شمردند.
  این گزارش افزود: مهم تر از آن، محمد بن سلمان شاهزاده سعودی درحال جستجو برای کاهش شکست های خود در درگیری هزینه بر در سوریه و یمن است. استفان دی میستورا سازمان ملل در یمن هفتم سپتامبر گفت که جنگ سوریه روبه کاهش است و برای مخالفان پیام خیلی روشن است. اگر آنها درحال طراحی برای بردن درجنگ هستند، حقایق اثبات می کند که این امر موضوعیت ندارد. اکنون نوبت بردن صلح است.عربستان به (تلاش خود) برای تعامل و نظم بخشیدن به مخالفان سوری برای متحد کردن مذاکرات مورد حمایت سازمان ملل برای انتقال سیاسی ادامه داده است.
  المانیتوربا بیان اینکه در یمن، دولت عربستان با بازرسی های دقیق بین المللی فزاینده برای حملات هوایی علیه مراکز شهری مواجه است، نوشت: آمار مرگ و میر در یمن شامل آسیب دیدگان از شیوع بیماری وبا به بیش از۵۰۰ هزار نفر رسیده است، بیش از نیمی از آنان کودکان هستند که به کابوسی برای عربستان در سطح روابط با (افکار)عمومی تبدیل گشته است که هیچ پایانی برای چشم انداز دولت به شدت شکست خورده درشبه جزیره عربستان برای آن وجود ندارد. حمایت ایران از گروه های مسلح حوثی موجب شده است تا درگیری در یمن طولانی شود اما دخالت ایران در یمن در مقایسه با موقعیت مفتضحانه عربستان، هزینه کمی داشته است.
  المانیتور نشانه دیگر در تغییر درعرصه متغیر سیاسی یمن نقش رئیس جمهور پیشین علی عبدالله صالح دانست و نوشت: تلاش کرده است تا درمخالفت های اخیر خود با متحدان حوثی تجدید نظر کند. بسیاری بر این باورند که صالح نقش همه طرف ها از جمله عربستان را بازی می کند تا در تلاش برای بازیابی نقش ده ساله خود به عنوان یک واسطه تمام عیار قدرت در یمن بر آید.
  این گزارش افزود: موضوع دیگر برای عربستان، می تواند نهایتا پشیمانی این کشور برای تبعات منزوی کردن قطر باشد. با شکسته شدن اتحاد شورای همکاری خلیج (فارس)، ریاض و شرکای وی عمق راهبردی خود را ازدست داده اند و عربستان دولت ها را برای کاهش مناسبات خود با ایران، تحت فشار قرار می دهد.
  المانیتور افزود: عجیب نیست که قطر کشور اول خواهد بود.عمان همواره گفت و گو را بر مواجهه ترجیح داده است. نکته عجیب دیگر آنکه اگر دوبی مناسبات تجاری مستحکمی با ایران داشته است ممکن است سرانجام بر ابوظبی که در اتخاذ موضع به مراتب سخت تر پیشرو است، تاثیر گذارد.
  المانیتور دیدار الجابر الصباح با امیر کویت در واشنگتن را دارای نقشی مهم برشمرد و نوشت: امیر کویت در نشان دادن واکنش خود به بحران قطر که با قطع روابط با قطر به وجود آمد و بی درنگ در جستجوی ایفای نقش واسطه گری در بازسازی روابط با قطر بود. در زمان ملاقات امیر کویت در واشنگتن، به نظر می رسد تماس تلفنی ترامپ با شاهزاده سعودی و امیر قطر شیخ الثانی به طرز بدی رخ داد که نهایتا منجر به طرح اتهامات از سوی دو طرف شد.
  این گزارش ادامه داد: در آن سوی ماجرا اما نشست اسلامی – آمریکایی- سعودی- در ماه می به عنوان نشانه ای برجسته از رویکرد امور منطقه ای بود که قبل از آن که آغاز شود پایان یافت. از زمان برگزاری نشست ریاض، شورای همکای با بدترین بحران خود تاکنون مواجهه بوده است. با این حال، ایران در حال ساخت شبکه ای از شراکت های راهبردی میان عراق، سوریه، قطر، ترکیه و حماس – هم شیعه و سنی است که موجب می شود این کشور به مرکز تحولات تبدیل گردد.
  المانیتور در بخش دیگری از گزارش خود افزود: محمدبن سلمان شاهزاده سعودی که جاه طلبی ها اقتصادی و مدرنیزاسیون اجتماعی برای کشور خود را نصب العین خود ساخته است، هزینه های کاهش دارایی ها بهتر از همه درک می کند.
  این تارنمای خبری درپایان نتنیجه گرفت: دلایل عمیقی برای خصومت میان ایران و عربستان وجود دارد و هیچ رخداد تعیین کننده ای بویژه در خاورمیانه به سرعت اتفاق نخواهد افتاد.اما توجه به فواید ساخت پل ارتباطی در نسبت با سوزاندن آنها، احتمالا همان عبرت هایی است اگر درک شود، بازسازی در(روابط) ریاض و تهران و دیگر دولت های منطقه ای را نوید خواهد داد.
  خاورم**۹۳۷۷** ۱۰۶۴
  مترجم: حمید اوضح آنتشار دهنده : فرشاد محسن زاده

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.