• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » بازرسان آژانس ۲۵ بار بازدید سرزده از سایت‌های هسته‌ای ایران داشته‌اند
  کد خبر : 2043934

  بازرسان آژانس ۲۵ بار بازدید سرزده از سایت‌های هسته‌ای ایران داشته‌اند

  بازرسان آژانس ۲۵ بار بازدید سرزده از سایت‌های هسته‌ای ایران داشته‌اندReviewed by on Sep 11Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در حال که ایران چه قبل از برجام و چه بعد از آن همواره بر ماهیت صلح آمیز برنامه هسته‌ای خود تاکید کرده، حالا یک رسانه آمریکایی در گزارشی…

  بازرسان آژانس ۲۵ بار بازدید سرزده از سایت‌های هسته‌ای ایران داشته‌اندReviewed by on Sep 11Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در حال که ایران چه قبل از برجام و چه بعد از آن همواره بر ماهیت صلح آمیز برنامه هسته‌ای خود تاکید کرده، حالا یک رسانه آمریکایی در گزارشی مدعی شده که با حصول برجام، شفاف سازی بسیار بیشتری درباره برنامه هسته‌ای ایران شده و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یک سال، ۲۵ بار بازرسی سرزده از ایران کرده است.

  خلاصه گزارش بلومبرگ را که در آن ادعاهایی ضد ایران مطرح شده، بخوانید:

  «ایران در هر ماه، تقریبا دو بازرسی ناگهانی هسته‌ای را تجربه کرده است و در قیاس با ۵ سال گذشته، میزان کلی بازرسی‌ها از تاسیسات هسته‌ای این کشور دو برابر شده است؛ این موضوع ارزش توافق آمریکا و متحدانش در سال ۲۰۱۵(توافق برجام) برای خلع سلاح هسته‌ای ایران را نشان می‌دهد. این ارقام، شاید به رفع تردیدها درباره کارآمدی برجام کمک کند.

  طبق داده‌های برآمده از گزارش‌های ارائه شده به اعضای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بازرسان آژانس ظرف ۱۲ ماه از زمان اجرایی شدن توافق هسته‌ای در اوایل سال ۲۰۱۶، ۴۰۲ بازدید از مراکز هسته‌ای و ۲۵ بار بازرسی سرزده انجام دادند.

  برنامه هسته‌ای ایران، بار دیگر در دستور کار این هفته نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین قرار دارد.

  «رابرت مالی» مهندس سلاح هسته‌ای آمریکایی و کسی که مدیریت بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در عراق، لیبی و آفریقای جنوبی را برعهده داشته، گفت که "درباره برجام باید گفت که به عمل کار برآید به سخندانی نیست و اینکه ایران به تصریح در حال صحبت کردن است. ما از ناحیه سیا می‌دانیم که قبل از سال ۲۰۰۴ یک برنامه‌ برای سلاح‌های هسته‌ای داشت و از قبل برجام این را می‌دانیم که آنها این موضوع را متوقف کردند. آنها به بازرسی‌های فراگیر تن دادند تا ثابت کنند که آنها این کار را متوقف کرده‌اند".

  یکی از قویترین ابزارهای آژانس، "دسترسی تکمیلی" یا به اصطلاح بازرسی‌های سرزده است که در آن در مدت زمان کوتاهی دسترسی به سایت‎‌های هسته‌ای و دیگر تاسیسات فراهم می‌شود و این موضوع قبل از توافق هسته‌ای(برجام)، ‌جزو گزینه‌های در دسترس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نبود. در حداقل ۵ سال گذشته، این ۲۵ بار بازرسی سرزده‌ای که در سال گذشته در ایران انجام شد، بیشتر از بازرسی از هر کشور دیگری بوده است.

  در همین قسمت، ‌بلومبرگ نموداری تطبیقی از میزان بازرسی‌های سرزده از تاسیسات ایران و ژاپن منتشر کرد؛‌نموداری که منبع  آن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

  در این نمودار که مربوط به سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ است،‌ایران از منظر بازرسی‌های سرزده از ژاپن پیشی گرفته است.

  آندریاس پرسبو، مدیر اجرایی ورتیک که یک سازمان تحقیقی مستقر در لندن در موضوعات مربوط به سیاستگذاری هسته‌ای است،‌ گفته که "برجام تلاش بازرسی در ایران را تشدید بخشیده است و همه تاسیسات اعلام شده این کشور را تحت مقررات بین‌المللی امور پادمان قرار داد و رشد توانمندیهای هسته‌ای ایران را متوقف کرد . این سطح افزایش یافته از شفاف سازی،‌به نفع همه از قبیل آمریکا است".

  طبق ملاک و معیار بازرسی‌هایی که در توافق آمده، بیش از ۴۰۰ بازرس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای ایران اختصاص داده شده و آنها در مراقبت و نگاه کردن به نقض‌های احتمالی ایران هستند».

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.