• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » تحلیلگر لبنانی: مانور نظامی اسرائیل واکنشی به ناکامی های راهبردی آن در منطقه است
  کد خبر : 2043578

  تحلیلگر لبنانی: مانور نظامی اسرائیل واکنشی به ناکامی های راهبردی آن در منطقه است

  تحلیلگر لبنانی: مانور نظامی اسرائیل واکنشی به ناکامی های راهبردی آن در منطقه استReviewed by on Sep 10Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، مانور بزرگ ارتش اسرائیل که از هفته پیش آغاز شده همچنان در مرزهای شمالی فلسطین اشغالی درحال برگزاری است. این مانور با توجه به حجم و کم نظیر بودن…

  تحلیلگر لبنانی: مانور نظامی اسرائیل واکنشی به ناکامی های راهبردی آن در منطقه استReviewed by on Sep 10Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، مانور بزرگ ارتش اسرائیل که از هفته پیش آغاز شده همچنان در مرزهای شمالی فلسطین اشغالی درحال برگزاری است.
  این مانور با توجه به حجم و کم نظیر بودن آن اهمیت ویژه ای پیدا کرده و پرسش های زیادی را در خصوص اهداف و دلایل و پیام هایی که رژیم صهیونیستی از برگزاری آن دارد مطرح ساخته است.

  **۲ سناریو در رزمایش
  حسن حجازی تحلیلگر امور عربی شبکه تلویزیونی «المنار» در گفت و گو با ایرنا توضیح داد که رژیم صهیونیستی بعد از جنگ ۳۳ روزه در سال ۲۰۰۶ یک سلسله مانورها را به منظور بازسازی ارتش برگزار کرده و همه این مانورها روایتگر جنگ آینده با مقاومت در لبنان و غزه بوده است.
  به گفته وی مانوری که این روزها در مرزهای شمالی فلسطین اشغالی در حال برگزاری است صحنه یک جنگ بزرگ و واقعی را با همه ابعاد به تصویر کشیده و دسته ها و گردان های مختلف در بخش های زمینی و دریایی و هوایی و موشکی در آن حضور دارند. در این مانور همچنین عملیات مدیریت جنگ و سیطره بر مناطق بر اساس دو سناریو پیاده شده: سناریوی اول برای مقابله با هرگونه تلاش از سوی حزب الله برای ورود به منطقه الجلیل در شمال فلسطین اشغالی و سناریوی دوم برای هجوم نیروهای اسرائیل و ورود به داخل خاک لبنان و اشغال آن.
  حجازی افزود: طبق این دو سناریو و با توجه به گستردگی مانور که بزرگترین مانور رژیم صهیونیستی در بیست سال گذشته به شمار می آید می توان به حجم تهدیداتی پی برد که اسرائیل به خاطر تحولات مهم اخیر در منطقه احساس می کند.

  **زمینه ها و پیام های مانور
  این تحلیلگر لبنانی خاطر نشان کرد که تصیم گیرندگان در رژیم صهیونیستی در ابعاد سیاسی و راهبردی اهمیت ویژه ای به اوضاع کلی منطقه به ویژه در سوریه قائلند. اعتراف ها و ارزیابی های خود اسرائیلی ها نشان می دهد که اوضاع منطقه برخلاف منافع اسرائیل در حال رقم خوردن است تا جایی که رئیس موساد به تازگی اعلام کرد که محور مقاومت از ایران گرفته تا سوریه و حزب الله موفقیت های بزرگی در منطقه کسب کرده است.
  حجازی در پاسخ به سوالی درباره پیام های این مانور تاکید کرد که رژیم صهیونیستی با این مانور پیام های متعددی برای طرف های مختلف دارد که جمهوری اسلامی ایران یکی از این طرف هاست. به گفته وی اسرائیل همزمان با این مانور، مدعی شد که یک کارخانه ایرانی ساخت موشک را در خاک سوریه هدف قرار داده است. این بمباران پیام سنگینی با خود داشت که در راستای همان اهداف ذکر شده برای مانور قرار دارد.
  وی افزود: البته بمباران اخیر اختصاص به تهران نداشت بلکه حاوی پیام هایی برای واشنگتن و مسکو نیز بود چون اسرائیل معتقد است آمریکا و روسیه در توافق اخیرشان حول مناطق کاهش تنش در سوریه، منافع او را تامین نکرده اند.
  حجازی توضیح داد که رژیم صهیونیستی خواستار اعمال تدابیری برای کاهش نفوذ ایران و حزب الله در سوریه بود اما به خاطر تحولات میدانی که به نفع ارتش سوریه و متحدانش رقم خورد این خواسته تحقق پیدا نکرد.
  وی ادامه داد: اسرائیل با برگزاری مانور بزرگ نظامی اعلام می کند که زیر بار وضعیت راهبردی ناشی از واقعیت موجود نمی رود؛ واقعیت هایی که حد و مرزی برای رویارویی و نبرد با حزب الله باقی نمی گذارد و احتمال پیوستن سوریه به این نبرد وجود دارد.
  حجازی با بیان اینکه این مانور پیام های غیر مستقیمی نیز برای متحدان جدید اسرائیل در کشورهای عربی دارد، افزود: نتانیاهو در سخنان اخیر خود با اشاره به این موضوع از روابط بی سابقه با کشورهای عربی سخن گفت. اسرائیل با این کشورها که کمک های مالی و تسلیحاتی در اختیار گروه های تروریستی سوریه قرار داده اند و همه امیدهایشان برای سرنگونی نظام سوریه به باد رفته نگرانی های مشترک دارد. در شرایطی که این کشورها همه راه ها را در مقابل خود بسته می بینند اسرائیل می خواهد با این مانور خود را به عنوان بازوی قدرتمند و قابل اعتماد برای تحقق اهداف مشترک جلوه دهد. برای همین حجازی این مانور را به عنوان دعوت اسرائیل از این کشورها برای عدم ناامیدی در برابر محور مقاومت توصیف می کند.

  **بی اعتمادی بین ارتش و افکار عمومی در اسرائیل
  این تحلیلگر لبنانی در ادامه گفت و گو با ایرنا معتقد است در داخل اسرائیل اهتمام چندانی به مانورها دیده نمی شود به ویژه وقتی که جبهه داخلی در آن مشارکت ندارد.
  وی با اشاره به بحران بی اعتمادی بین ارتش اسرائیل و افکار عمومی در مناطق اشغالی گفت: اطمینان بخشی در این زمینه جز از طریق پیروزی در یک جنگ واقعی – و نه برگزاری مانور – تحقق پیدا نمی کند.
  حجازی به نکته دیگری نیز اشاره کرد و آن اینکه اسرائیل اصرار دارد این مانور بدون مشارکت هیچ طرف دیگری برگزار شود. دلیل این مساله به باور عمومی اسرائیلی ها نسبت به بی توجهی آمریکا و روسیه به اسرائیل برمی گردد. آنها معتقدند روسیه و آمریکا اسرائیل را خوار کرده اند و اسرائیل برای تامین امنیتی و تحقق منافع خود امیدی به خارج نداشته باشد و خود تدبیری بیندیشد.

  **اسرائیل به دنبال یک جنگ بزرگ نیست
  تحلیلگر مسائل اسرائیل در واکنش به برخی تحلیل ها که این مانور را نشانه ای از نزدیک بودن جنگ اسرائیل با حزب الله دانسته بودند گفت که همه تحلیل ها و تحقیقات اسرائیلی تاکید می کند که اسرائیل در شرایط کنونی به دنبال یک جنگ بزرگ نیست.
  حجازی نامگذاری مانور به اسم «قاطعیت» به جای عنوان «بازدارندگی» را مساله ای بی اهمیت دانسته و در اینکه اسرائیل توان یکسره کردن کار در جنگ را داشته باشد ابراز تردید کرد.
  به گفته حجازی، مقاومت شیوه جنگ های پارتیزانی را در دستور کار دارد و به شیوه ارتش های کلاسیک وارد جنگ نمی شود بنابراین نمی توان با بمباران های هوایی آن را شکست داد. اسرائیلی ها می دانند که مقاومت تا پایان خواهد جنگید و دست از حمله موشکی به شهرک های صهیونیست نشین برنخواهد داشت. این بدان معناست که اسرائیل بعد از پایان جنگ به نقطه اول خود بازخواهد گشت.
  خاورم*۳۸۸*۳۹۰*۲۰۵۴
  انتشاردهنده: محمد خواجوئی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.