• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » پشت روند تشدید افراط گرایی قومیتی بین اربیل و بغداد کیست؟
  کد خبر : 2043410

  پشت روند تشدید افراط گرایی قومیتی بین اربیل و بغداد کیست؟

  پشت روند تشدید افراط گرایی قومیتی بین اربیل و بغداد کیست؟Reviewed by on Sep 9Rating: شکل این افراط گرایی قومیتی از اظهار نظرهای تند رهبران و چهره های سیاسیون آغاز شده و بتدریج به سطح جامعه کشیده و گاه با آتش زدن پرچم عراق یا لگدکوب کردن آن و گاه بالا بردن پرچم اسرائیل در…

  پشت روند تشدید افراط گرایی قومیتی بین اربیل و بغداد کیست؟Reviewed by on Sep 9Rating:

  شکل این افراط گرایی قومیتی از اظهار نظرهای تند رهبران و چهره های سیاسیون آغاز شده و بتدریج به سطح جامعه کشیده و گاه با آتش زدن پرچم عراق یا لگدکوب کردن آن و گاه بالا بردن پرچم اسرائیل در اربیل و دهوک توسط عده از شهروندان کرد، بروز و ظهور کرده است.
  در مقابل در بغداد نیز در پاسخ به لگد کوب کردن پرچم عراق، برخی شهروندان عراقی پرچم اقلیم کردستان را آتش زده یا لگدکوب کرده اند و برخی شخصیت های سیاسی در بغداد در اظهاراتی، خواستار اخراج مسوولان کرد از بغداد در صورت انجام همه پرسی شده اند.
  تازه ترین شکل تشدید افراط گرایی قومیتی در شمال عراق، در یک پلاکارد مشکوک در مسیر جاده کرکوک به سلیمانیه بروز و ظهور یافته که در یک جهت این پلاکارد، تصویر مسعود بارزانی و جلال طالبانی و در طرف دیگر تصویر نوری المالکی و حیدر العبادی ترسیم شده و خطاب به کردهای سلیمانیه نوشته است، ‘اختیار با شماست که کدامیک را انتخاب می کنید؟’
  این پوستر تبلیغاتی بزرگ که به گفته خبرگزاری ‘المعلومه’ عراق، طیف سیاسی مسعود بارزانی آن را برای تشویق اهالی سلیمانیه – که اغلب مخالف همه پرسی هستند – نصب کرده، نیروهای امنیتی سلیمانیه آن را روز گذشته پایین کشیدند.
  گزارش امروز شنبه خبرگزاری المعلومه حاکیست که خانواده جلال طالبانی با نصب این پلاکارد با هدف تشویق اهالی سلیمانیه به مشارکت در همه پرسی مخالف بوده اند و بر همین اساس، نیروهای امنیتی سلیمانیه آن را پایین کشیده اند.
  انتقال اختلافات سیاسی بین اربیل و بغداد به سطح افکار عمومی و تقویت افراط گرایی قومیتی بین آنها به منظور پیشبرد طرح های سیاسی، برخی کارشناسان در بغداد را نسبت به تبعات اجتماعی آن نگران کرده است.
  گرچه همچنان بسیاری از شهروندان عراق برای تعطیلات و گذران اوقات فراغت خود به کردستان عراق می روند اما این نگرانی وجود دارد با انتقال این اختلافات سیاسی، به سطح جامعه، در آینده این افراط گرایی های قومیتی منجر به خشونت بین شهروندان کرد و عرب در شمال عراق و در نتیجه بازخوردهای آن در بغداد علیه کردهای ساکن پایتخت شود.
  عقلای سیاسی از دو طرف همچنان می کوشند که از طریق گفت وگو و جلوگیری از تشدید قومیت گرایی خشن، جلوی این اتفاقات را بگیرند و اختلافات موجود را در سطح جریان های سیاسی بین اربیل و بغداد محصور کنند.
  به اعتقاد کارشناسان، دست هایی که در پس تشدید این افراط گرایی های قومیتی وجود دارد، بیش از اینکه خودجوش و مردمی باشد، سازمان یافته و برای رسیدن به انگیزه های سیاسی است.
  یادآور می شود که علاوه بر طیف سیاسی مسعود بارزانی که چهره برتر حامی همه پرسی است، برخی از دیپلمات های سابق آمریکایی از جمله ‘پیتر گالبرت’ سفیر سابق آمریکا در اوکراین یا ‘برنارد هنری لیفی’ نظریه پرداز فرانسوی یهودی الاصل و ‘ابتسام الکتبی’ رییس مرکز سیاستگذاری های امارات متحده عربی از چهره های معروفی هستند که همه پرسی را تایید کرده اند.
  علاوه بر آنها، رژیم اشغالگر اسراییل و تعدادی از اعضای کنگره آمریکا از همه پرسی اقلیم کردستان حمایت کرده اند.
  با این حال، دولت مرکزی عراق، دو حزب کردی تغییر و جماعت اسلامی کردستان عراق به علاوه تعدادی از اعضای اتحادیه میهنی کردستان عراق، کشورهای منطقه و جهان و سازمان ملل متحد همگی با انجام همه پرسی مخالفت کرده اند.
  دولت آمریکا به عنوان نزدیک ترین کشور به طیف سیاسی بارزانی، به صراحت با انجام همه پرسی مخالفت کرده است.
  قرار است که دبیر کل اتحادیه عرب نیز امروز شنبه برای ترغیب رهبران سیاسی کرد به صرف نظر کردن از همه پرسی وارد عراق شود و با حیدر العبادی و مسعود بارزانی در بغداد و اربیل دیدار و گفت وگو کند.
  خاورم *۴*۳۵۳*۱۷۷۰**۱۴۷۹
  ناشر:حسن سالک رضائی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.