• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » پیشروی دولت عراق و پایان تکاپوی داعش برای دولت سازی
  کد خبر : 2043393

  پیشروی دولت عراق و پایان تکاپوی داعش برای دولت سازی

  پیشروی دولت عراق و پایان تکاپوی داعش برای دولت سازیReviewed by on Sep 9Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، با پیروزی نیروهای مختلف عراق در تلعفر و ادامه نبرد در دیگر مناطق زیر کنترل داعش، رویای دولت سازی تروریست های داعش که در کاربستن خشونت، قهر و…

  پیشروی دولت عراق و پایان تکاپوی داعش برای دولت سازیReviewed by on Sep 9Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، با پیروزی نیروهای مختلف عراق در تلعفر و ادامه نبرد در دیگر مناطق زیر کنترل داعش، رویای دولت سازی تروریست های داعش که در کاربستن خشونت، قهر و جنایت علیه مخالفان، دشمنان و مردم بی دفاع زیر سلطه اش از هیچ کوششی دریغ نکرده است عمر چندانی نخواهد داشت و کار داعش سرانجام به پایان خواهد رسید.
  در این زمینه برخی ناظران معتقدند قرار گرفتن گروه های تروریستی در سراشیبی زوال، تکفیری های مسلح را به تکاپویی تازه واخواهد داشت تا شکست های خود را با ایجاد ناامنی و بی ثباتی جبران کنند. رسانه های عربی در روزهای گذشته اخبار و تحلیل هایی را در این ارتباط منتشر ساختند.

  ** اوضاع نابسامان داعش در عراق
  روزنامه های «المغرب» تونس، «العربی الجدید» چاپ لندن، صفحه عربی خبرگزاری «اسپوتنیک» روسیه، تارنمای «لبنان ۲۴» شکست های داعش در بسیاری از مناطق عراق را به منزله پایان طرح داعش در این کشور به شمار آورده اند.
  روزنامه المغرب در گزارشی از قول «زید محمد النوایسه» نویسنده و تحلیلگر اردنی نوشت: عراق همزمان با پیشروی های ارتش سوریه در دیرالزور و الرقه در آستانه نابود سازی داعش است. اکنون نشانه های شکست و نابودی داعش در عراق و سوریه پس از پیروزی نیروهای مختلف عراق در موصل و تلعفر آشکار شده است. این نیروها اکنون برای نابودسازی داعش در غرب الانبار و برخی مناطق مرزی مانند راوه و بزرگراه بین المللی عراق، سوریه و اردن در حال نبرد هستند. به طور آشکار نشانه های شکست این گروه مشاهده می شود.
  «عبدالحق برهوم» مسوول سابق دبیرخانه کل مجلس نماینده عراق در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک با اشاره به دستگیری مسوول ترورهای گروه داعش در شمال بغداد این اقدام را ضربه بزرگی به گروه داعش به شمار آورد.
  او دستگیری این مسوول داعش و خارج شدن تلعفر از کنترل داعش را نشان دهنده پایان حضور داعش در عراق به شمار آورد و گفت داعش چند روز دیگر در عراق نمی تواند در برابر نیروهای سلحشور عراق مقاومت کند. عناصر داعش در عراق شکست سختی خورده اند. آنان مجبور شده اند بار سفر را از این شهر به سوی العیاضه ببندند. این شهر آخرین پایگاه داعش به شمار می رود که ماموریت آزادسازی آن آسان است. پیش بینی می شود ارتش پیش از اینکه نبرد علیه آنان را آغاز کند به آنان هشدار دهد تا تسلیم شوند.
  به نوشته روزنامه العربی الجدید، یک فرمانده نظامی بلندپایه عراقی گفت تا پایان سال جاری به حضور داعش در عراق پایان داده خواهد شد. اما نبرد ادامه خواهد یافت. عناصر داعش در عراق پراکنده شده و در بخش های گسترده ای از عراق به صورت گروه هایی در آمده اند.
  او گفت یگان های جنگی عراق عملیات آزادسازی منطقه عنه و راوه را آغاز خواهند کرد و پس از آن از غرب به سوی مرزهای سوریه به ویژه شهر القائم روانه خواهند شد. این نبرد به دلیل مساحت گسترده حدود دو ماه زمان نیاز دارد و امکان گشایش جبهه الحویجه هم وجود دارد. گزارش های امنیتی عراق نشان از این دارد که حدود ۴ هزار تن از عناصر داعش در این مناطق پراکنده شده اند.
  سرهنگ «یحیی رسول» سخنگوی فرمانده عملیات مشترک نیروهای عراق گفت: نبردهای آینده به سود عراق تمام خواهد شد و جدول زمانی برای آزادسازی همه شهرهای عراق از کنترل داعش وجود دارد.
  در این زمینه سرهنگ «فلاح عبدالکریم» عضو فرماندهی عملیات ارتش عراق در الانبار به العربی الجدید گفت شاخص ها نشان می دهد داعش مانند تلعفر از دیگر شهرهای عراق هم عقب نشینی می کند. رهبران داعش به این نتیجه رسیده اند که گردهمایی در شهرهای حتی اگر یک یا دو سال هم ادامه داشته باشد به زیان آنان تمام خواهد شد و عناصر خود را از دست خواهند داد. عقب نشینی تنها گزینه داعش است. از این رو، نیروهای عراق با پروازهای هوایی و فعال سازی بخش های اطلاعاتی تحرک داعش را رصد می کند.
  به نوشته تارنمای لبنان ۲۴، گروه تروریستی داعش در ماه های اخیر شکست های پی در پی خورده است. برپایه بیانیه سفارت آمریکا در عراق، داعش پس از آزادی استان نینوا، موصل و تلعفر بیش از ۹۰ درصد از سرزمین های زیر کنترل خود را از دست داده است. در سوریه هم پایگاه های این گروه یکی پس از دیگر سقوط می کنند. به طوری که بیش از نیمی از قلمرو خود را در الرقه از دست داده است. در منطقه نفت خیز دیرالزور هم این گروه ضربه های کمرشکنی دریافت کرده است. همزمان با این تحولات در میدان های نبرد بود که «استفان دی میستورا» فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه پیش بینی کرد داعش در سوریه تا پایان اکتبر نابود شود.

  ** پایان نیافتن تفکر تکفیری
  روزنامه های «عمان» چاپ مسقط، «النهار» لبنان، «دارالخیلج» امارات و تارنمای «الخلیج اونلاین» با اشاره به شکست گروه های تکفیری نسبت به ادامه تلاش این گروه ها در عراق هشدار داده اند.
  به نوشته روزنامه عمان، بسیاری از مسوولان رسمی و کارشناش اتفاق نظر دارند گروه داعش به زودی در سوریه و عراق شکست خواهند خورد. اما آنان معتقدند این گروه به طور کلی نیست و نابود نخواهد شد. بلکه به شیوه های دیگر قادر به تحرک خواهد بود.
  تحلیلگران معتقدند وجود گروهی نگران و در حاشیه پس از جنگ سوریه و عراق و انتشار هزاران هواداران گروه داعش در سراسر جهان که آماده دست زدن به اقدام تروریستی به اسم داعش هستند سبب می شود گروه داعش به فعالیت سری روی آورد.
  در این زمینه «جان بیار فیلیو» پژوهشگر و استاد علوم سیاسی به خبرگزاری فرانسه گفت پیروزی نظامی سختی که در عراق تحقق یافت با رویکرد سیاسی پس از داعش از نظر نقش آفرینی همه در روند سیاسی عراق سازگار نیست. اوضاع در سوریه بدتر به نظر می رسد. نبود راهبرد بلندمدت زمینه را برای داعش فراهم می سازد تا به زودی با برقراری شبکه ارتباطی با اربابان و فعالان خود در جهان فعالیت خود را از سر گیرد.
  به نوشته روزنامه النهار، «لودویکو کارلینو» کارشناش مسائل جنبش های تکفیری در مرکز پژوهش «IHS Markit» معتقد است طرح حکومتی گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه کنترل شده است. اما این گروه هنوز به طور کامل شکست نخورده است. اگرچه شکست این گروه در الرقه و موصل که نماد پریایی خلافت خود خوانده این گروه بود تاثیر بالایی در تبلیغات این گروه برجای خواهد گذاست، اما این گروه فعالیت خود را به صحراهای راهبردی عراق و سوریه منتقل خواهد کرد.
  منطقه وادی الفرات که از استان دیرالزور تا منطقه القائم در غرب عراق گسترده شده است مرکزی برای آغاز فعالیت های داعش خواهد بود و این گروه در این مناطق فعالیت زیر زمینی خود را ادامه خواهد داد. یکی از رهبران ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش به سرمداری آمریکا گفته است حدود ۵ تا ۱۰ هزار تن از نیروهای تکفیری و فرماندهان داعش که از الرقه فرار کرده اند برای بازسازی صف های داعش در وادی الفرات تلاش خواهند کرد.
  به نوشته تارنمای الخلیج اونلاین، با یکسره شدن کار داعش در تلعفر و خارج شدن برجسته ترین پایگاه ها از کنترل این گروه آینده آن مبهم به نظر می رسد. ناظران معتقدند گروه تروریستی داعش به زودی در اقدام های تروریستی خود به شیوه های سنتی بر می گردد. این گروه با تحریک سلول های خفته خود شخصیت های سیاسی و عشایر را ترور خواهد کرد. همچنین در داخل و خارج شهرها با خودروهای بمب گذاری شده نیروهای ارتش و پلیس را هدف قرار خواهد داد.
  در این زمینه «احمد الملاح» نویسنده و تحلیلگر مسائل سیاسی می گوید با وجود اینکه گروه داعش شکست های بسیاری خورده است. اما این گروه هنوز هم قدرت نفوذ دارد و می تواند با کمک نیروهای خفته خود دست به اقدام های تروریستی برق آسا بزند.
  روزنامه دارالخلیج امارات در گزارشی به قلم «عبدالله السویجی» نوشت: از نظر ما آمریکا از حضور القاعده و داعش برای گسترش وحشت، هرج و مرج و ویرانی در منطقه خرسند است. هنگامی که داعش نابود می شود گروه های دیگری برای آشوب آفرینی و تغییر نظام ها به وجود می آیند. هدف آمریکا برقراری دموکراسی و عدالت اجتماعی نیست. بلکه آمریکا با دو هدف باقی ماندن منطقه به عنوان بازارهای سلاح آمریکا و برتری رژیم صهیونیستی در منطقه دست به چنین اقدام هایی می زند.

  پژوهشم **۹۲۷۸** ۱۶۰۱**خبرنگار: اصغریوسفی ** اتتشار: شهناز حسنی
  ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.