• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » آخرین تلاش‌های اتحادیه میهنی برای جلب رضایت احزاب منتقد رفراندوم/جمع آوری پوسترهای تبلیغاتی رفراندوم در سلیمانیه
  کد خبر : 2043379

  آخرین تلاش‌های اتحادیه میهنی برای جلب رضایت احزاب منتقد رفراندوم/جمع آوری پوسترهای تبلیغاتی رفراندوم در سلیمانیه

  آخرین تلاش‌های اتحادیه میهنی برای جلب رضایت احزاب منتقد رفراندوم/جمع آوری پوسترهای تبلیغاتی رفراندوم در سلیمانیهReviewed by on Sep 9Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری تسنیم در  اقلیم کردستان عراق،همچنانکه پیشتر و در گزارش‌های قبلی بدان اشاره شد حزب دموکرات کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی در تلاش است تحت هر…

  آخرین تلاش‌های اتحادیه میهنی برای جلب رضایت احزاب منتقد رفراندوم/جمع آوری پوسترهای تبلیغاتی رفراندوم در سلیمانیهReviewed by on Sep 9Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری تسنیم در  اقلیم کردستان عراق،همچنانکه پیشتر و در گزارش‌های قبلی بدان اشاره شد حزب دموکرات کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی در تلاش است تحت هر شرایطی از طریق اتحادیه میهنی کردستان، احزاب منتقد را مجاب به فعالیت مجدد پارلمان کند، بنابراین در شرایطی که همگان در انتظار تصمیم نهایی شورای رهبری اتحادیه میهنی در خصوص پارلمان اقلیم و رفراندوم بودند این شورا هیئتی را مامور مذاکره با دو حزب جنبش تغییر و جماعت اسلامی کردستان کرد.

  هیئت مذاکره کننده اتحادیه میهنی کردستان در سلیمانیه به دیدار مسئولینی از جنبش تغییر رفت و پیشنهادهای خود را به تغییری‌ها ارائه کرد، پیشنهادهایی که فراتر از فعالیت مجدد پارلمان است و در آن مواردی دلخواه جنبش تغییر به چشم می‌خورد اما تضمین اجرای این پیشنهادها ممکن است همچنان چانه زنی‌های سیاسی را به دنبال داشته باشد. در اربیل نیز سعدی احمد پیره از سران اتحادیه میهنی به دیدار علی باپیر امیر جماعت اسلامی کردستان رفت تا مقدمات نشست امروز دو حزب را فراهم کند.

  اقلیم کردستان را به تعبیری می‌توان سرزمین نشست‌ها و کنفرانس‌های خبری نامید، با به بن بست رسیدن عرصه سیاسی این منطقه از عراق، دهها نشست دو جانبه و چند جانبه در میان احزاب سیاسی کرد انجام شده است، وعده‌های پس از این نشست‌ها در کنفرانس‌های خبری مربوطه هم در نوع خود جالب توجه است، وعده‌هایی که هر بار امیدی را به جامعه اقلیم تزریق، اما از نتیجه عملی آن هیچ خبری نیست و آش همان آش و کاسه همان کاسه است.

  چهارمین بسته خبری خبرگزاری تسنیم را از رفراندوم اقلیم کردستان عراق در ادامه مشاهده می‌کنید.

  اتحادیه میهنی کردستان و تلاش در جهت اقناع جنبش تغییر

  شورای رهبری اتحادیه میهنی کردستان عراق به ریاست کوسرت رسول علی جانشین دبیرکل این حزب روز پنج شنبه تشکیل جلسه داد و با وجود انتظاراتی که درباره اعلام تصمیم نهایی و پایان گمانه زنی‌های موجود در خصوص برگزاری رفراندوم و فعالیت مجدد پارلمان محلی وجود داشت، هیئتی را مامور  مذاکره با دو حزب جنبش تغییر و جماعت اسلامی کردستان کرد. هیئت اتحادیه میهنی کردستان روز جمعه در شهر سلیمانیه به دیدار جنبش تغییر رفت و در راستای اقناع این حزب و بازگشت به پروسه سیاسی اقلیم پیشنهادهایی را به تغییری‌ها ارائه کرده است که این بار فراتر از صرف فعالیت مجدد پارلمان است و مواردی در آن گنجانده شده است که از دید جنبش تغییر هم به نوعی از موارد مشترک از آن یاد شده است.

  عادی سازی روند فعالیت‌های پارلمان، انجام تغییراتی در حقوق کارمندان و بازنشستگان و مکلف نمودن حکومت از طریق پارلمان به پرداخت معوقات آنان، رای اعتماد پارلمان به رئیس و اعضای شورای صندوق درآمدهای نفت و گاز، اصلاح قانون انتخابات و تضمین حق رای ساکنین مناطق مورد منازعه با هدف انتخاب نمایندگان خود در پارلمان اقلیم کردستان (این مناطق در نزد سیاسیون کرد از آنها به عنوان مناطق جدا شده از کردستان یاد می‌شود)، تصویب قانون رفراندوم جهت استقلال کردستان، ماموریت پارلمانی به کمیته تهیه پیش نویس قانون اساسی و اصلاح قانون انتخاب ریاست اقلیم کردستان.

  جنبش تغییر اعلام کرده است که در پیشنهادهای اتحادیه میهنی کردستان موارد مشترکی یافت می‌شود اما سازوکار و ضمانت اجرایی این پیشنهادها از مسائلی بوده است که این جنبش پاسخ نهایی را منوط به برگزاری نشست درون حزبی کرده است.

  حزب دموکرات کردستان عراق و تلاش برای جدایی جماعت اسلامی از جنبش تغییر

  رسانه‌های اقلیم کردستان گزارش داده اند که حزب آقای بارزانی در تلاش است جماعت اسلامی کردستان را از جنبش تغییر دور کند. این دو حزب به عنوان منتقد سیاست‌های رئیس اقلیم کردستان تاکنون به برگزاری رفراندوم رضایت نداده اند. یک مسئول ارشد جماعت اسلامی کردستان که نام وی فاش نشده است به سایت sharpress گفته است که حزب دموکرات کردستان در دو هفته گذشته تلاش کرده است جماعت اسلامی را مجاب به تغییر نگرش خود کند. گفته می‌شود این حزب افرادی را به دور از رسانه ها به دیدار علی باپیر امیر جماعت اسلامی کردستان فرستاده است تا این حزب اسلامی به نوعی از جنبش تغییر دور شده و به فعالیت مجدد پارلمان و برگزاری رفراندوم تن دهد، حتی سخن از امتیازاتی است که حزب آقای بارزانی برای جماعت اسلامی کردستان در نظر گرفته است. اما این حزب منتقد اسلامی اعلام کرده است مواضع آنها هیچ ارتباطی با جنبش تغییر نداشته و تنها نگرش یکسانی به وضعیت سیاسی اقلیم دارند.

  دیدار عضو ارشد اتحادیه میهنی با امیر جماعت اسلامی کردستان عراق

  همچنانکه اشاره شد شورای رهبری اتحادیه میهنی کردستان هیئتی را مامور به مذاکره با احزاب جنبش تغییر و جماعت اسلامی کردستان کرد. این هیئت روز جمعه به دیدار جنبش تغییر رفت و همزمان سعدی احمد پیره عضو دفتر سیاسی و سخنگوی اتحادیه میهنی هم در شهر اربیل به دیدار علی باپیر امیر جماعت اسلامی رفت تا مقدمات دیدار شنبه دو حزب را فراهم کند. گفته می شود تلاش احمد پیره این بوده است که جماعت اسلامی کردستان به فعالیت پارلمان اقلیم رضایت دهد اما علی باپیر تاکید کرده است که از دید جماعت اسلامی کردستان لازم است پارلمان فعال شده و با تصمیم پارلمان، رفراندوم به زمان دیگری موکول شود و جریان‌های سیاسی به دور از به حاشیه راندن یکدیگر با هدف رفع مشکلات متعدد اقلیم کردستان مذاکره و گفتگو کنند.

  انتقاد دو نماینده جنبش تغییر و جماعت اسلامی کردستان از اتحادیه میهنی

  علی محمد صالح از فراکسیون جنبش تغییر و سوران عمر نماینده جماعت اسلامی در پارلمان اقلیم کردستان عراق به شدت از مواضع این روزهای اتحادیه میهنی کردستان انتقاد کرده‌اند. متعاقب نشست هیئت اتحادیه میهنی و جنبش تغییر، این دو عضو پارلمان اقلیم کردستان عراق در نوشتاری مشترک اعلام کردند که مسئولین اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان به صورت کلی به توافق رسیده‌اند اما هیئتی را با پیشنهادهایی بی محتوا و بدون ضمانت اجرایی مامور کرده‌اند که با دو حزب جنبش تغییر و جماعت اسلامی کردستان مذاکره کند.

  این دو عضو پارلمان اقلیم کردستان گفته اند که یکی از پیشنهادهای اتحادیه میهنی، اصلاح قانون ریاست اقلیم کردستان است اما این حزب آماده نیست جزئیات و چگونگی اصلاح این قانون را تشریح کند. از سوی دیگر از دید این دو عضو پارلمان کردستان عراق، تلاش اتحادیه میهنی تصویب قانون برگزاری رفراندوم در پارلمان و خلق دهها بحران دیگر برای اقلیم است.

  نمایندگان منتقد در پارلمان اقلیم کردستان در ادامه نوشتار خود با اشاره به پیشنهاد تغییرات حقوق و مزایای کارمندان و بازنشستگان از سوی اتحادیه میهنی آورده‌اند که اسناد موجود اثبات می‌کند درآمدهای داخلی و حاصله از فروش نفت می‌تواند به پرداخت این حقوق‌ها تخصیص یابد و لذا پیشنهاد کرده‌اند به جای جنبش تغییر و جماعت اسلامی چنین موردی به معاون نخست وزیر اقلیم (قباد طالبانی از اتحادیه میهنی) و اعضایی از دفتر سیاسی این حزب ارائه شود که بخشی از شکست‌های حکومت اقلیم متوجه آنان است.

  این نمایندگان در پایان نوشتار خود، اتحادیه میهنی کردستان را مسئول آینده سیاسی اقلیم و هر احتمال دیگری دانسته‌اند که متوجه اکراد عراقی است.

  جنبش تغییر و فعالیت مجدد پارلمان

  بیستون فایق عضو پارلمان اقلیم کردستان از فراکسیون جنبش تغییر با اشاره به نشست هیئت مذاکره کننده اتحادیه میهنی و این جنبش به شبکه تلویزیونی کردستان ۲۴ گفته است که انتظار ندارد این مذاکرات به نتایج مثبتی ختم شود. وی گفته است که احتمال مشارکت جنبش تغییر در از سرگیری فعالیت‌های پارلمان، ضعیف است. به گفته بیستون فایق، نفس‌های آخر توافقنامه سیاسی جنبش تغییر و اتحادیه میهنی کردستان به شمارش افتاده و به خاتمه خود نزدیک شده است.

  ادعای یک فرمانده پیشمرگه درباره حمله احتمالی نیروهای عراقی به شهر کرکوک

  فرمانده محور عملیاتی گرمیان وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان عراق می‌گوید این احتمال وجود دارد که نیروهای عراقی در روز برگزاری رفراندوم به شهر کرکوک حمله کنند. محمود سنگاوی که همزمان عضو دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان است گفته است که جریان‌های سیاسی اقلیم باید در این خصوص احساس خطر کنند. به گفته وی در شهر مندلی نیز اعراب به صراحت از احتمال حمله خود در صورت برگزاری رفراندوم سخن گفته‌اند.

  استفاده ابزاری حزب دموکرات کردستان عراق از تصاویر جلال طالبانی

  حزب دموکرات کردستان عراق در شهر سلیمانیه از تصاویر مشترک مسعود بارزانی و جلال طالبانی در تبلیغات رفراندوم استفاده کرده است اما به گفته یکی از کارمندان شرکت آرچ میدیا (پیمانکار نصب پوسترهای تیبلغاتی رفراندوم)، لاهور شیخ جنگی مسئول دستگاه اطلاعاتی اتحادیه میهنی کردستان موسوم به زانیاری و از نزدیکان خانواده جلال طالبانی دبیرکل این حزب، دستور جمع آوری این تبلیغات را در شهر سلیمانیه صادر کرده است. در یکی از این پوسترهای تبلیغاتی، تصویری از مسعود بارزانی و جلال طالبانی در یک قسمت و تصویری از نوری مالکی و حیدر العبادی در قسمت دیگر آن آمده است و سوال شده است که شما کدام یک را انتخاب خواهید کرد. استفاده ابزاری حزب دموکرات کردستان عراق از تصاویر جلال طالبانی بدون رضایت خانواده وی بوده و اعتراضاتی را به ویژه در میان اعضاء و هواداران اتحادیه میهنی کردستان در پی داشته است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.